ENGELAA I». Per Telegraaf. DKIJNKWATEli E> WATERLEIDING. Men meldt uit Wolvega dat de bosch- en veenbrand in die streek, die sedert eenige dagen vooriduurt, door den feilen wind een ernstig aan zien verkrijgt en bij de minste wending tot die plaats kan overslaan. Hel bosch van den burgemeester en de veengrond van den heer Kleinsma een en ander eene uitgestrektheid van ruim 4 bunders beslaande, zijn reeds verbrand. De in het werk gestelde pogingen tot blussching zijn verijdeld en men bepaalt zich nu enkel tot verwijdering van alles wat den brand zou kunnen voeden. Te Maastricht is eergisteren, onder voorzitting van ds. Kronen berg, van Arnhem, de reünie geopend der afgevaardigden van de Waalsche kerken. Door d». Brunvan Amsterdam, is in de Waalsche kerk de openingsrede gehouden. 's GRAVENHAGE 8 Augustus. Bij verschillende departementen van algemeen bestuur zijn reorganisa tion op handen. Reeds moeten de voordragten daartoe opgemaakt zijn. Concessionarissen >oor eene duinwaterleiding ten behoeve dezer gemeente hebben aan den gemeenteraad te kennen gegeven dat hel hun niet is gelukt op den voet der voorloopig met hen gesloten overeenkomst, hel noodige kapitaal ter uitvoering der werken en «oor de exploitatie bijeen te brengen. Zij vragen thans >an de gemeente rentewaarborg over een kapitaal van ƒ1,400,000 lot een bedrag van 4 pCt. De inwilliging van dal verzoek komt aan burg. en welh. te bezwarend voor. Zij hebben daarom den raad in overweging gegeven aan het collegie van dagelijksch bestuur op te dra gen: 1°. namens den raad aan de concessionarissen mede te deelen dat, nu van hunne zijde niet is voldaan aan de bepalingen der voorloopige concessie, van hel voornemen tot finale gunning dier concessie wordt afgezien, en 2°. de noodige ontwerpen met begrooting van kosten voor te bereiden voor het tot stand brengen eener waterleiding voor rekening der gemeente, opdat de raad in de gelegenheid worde gesteld te bepalen of hiertoe al dan niet zal worden overgegaan. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente is Donderdag avond vergaderd geweest, om te beraadslagen over de zaak van dr. J. C. Zaalberg. Inge komen was een adres van gemagligden der gemeente, onderteekend door bijna 70 leden, waarin zij Ie kennen geven «zich verpligt te rekenen aan de vergadering haar volkomen vertrouwen uit te drukken, dat zij al het mogelijke zal verrigten om hier ter slede de ontheiliging van den Chrisle- 1 tjken kansel door een der meest besliste verloochenaars van het Evangelie te beletten." Men verzekertdat door den kerkeraad nog geen definitief besluit is genomen, maar dat dit collegie in de volgende week daartoe we der zal vergaderen. Men voegt daarbijdat voorwaardelijk zou besloten zijn herziening te vragen bij de volle synode van hel eerste gedeelte van bet vonnis der synodus contractu. BUITENLAMISCHE BKRIGTEN. LONDEN. 6 Augustus. De gelasligden der regering van den Oranje-Vrijstaat zijn den 5deD dezer door lord Stanley aan het ministerie van buitenl. zaken ontvangen. De voorraad specie en de reserve der bank hebben eene groote ver mindering ondergaan. Men acht dit veroorzaakt door operaliëndie in verband slaan met de nieuwe Frauscbe leening. Te Banbrtdge in Ierland hebben scharen Oranjeliedenonder het ge roffel van trommels, bet lokaal van het geregtshof omsingeld en de voort zetting van het regtsgeding tegen eenige Oranjelieden, die opschudding veroorzaakt hadden, belet. Men vreesde voor ernstige wanordelijkheden. Te Greenock in Schotland bevinden zich een scheepskapitein en zijn stuurman in voorloopige hechtenis. Bij de aankomst van hun schip, toen zij aan wal stapten, kostte het de politie moeite, om hen voor de woede der bevolking te beveiligen; want liet gerucht was doorgedrongen, dat bij de laatste reis, die dit schip van Greenock naar Quebeck gemaakt had, het volgende was gebeurd: Kort nadat men zich iu zee bevond had men twee jongens aan boord verstopt gevonden, die, gelijk meer gebeurt, ge hoopt hadden op die wijze onder het doen van ligte dienst voor niet naar Amerika te komen. Oe beide jongens waren echter op een terugkeerend schip, dat den volgenden dag gepraaid werd, overgeplaatst. Een dag daarna kwamen echter nog zeven jongens te voorschijn en werden natuurlijk niet vriendelijk ontvangen. Gedurende eenige dagen was hel voor hen echter nog houdbaar, maar langzamerhand begon de kapitein hen Ie mishandelen, liet hen honger lijden, strafte de matrozen, die hun iets meer dan hun rantsoen van één scheepsbeschuit per dag gaven; en toen de hongerige knapen bij een meelvat hadden weten te komen en daaruit gegeten hadden, liet hij hen wreedaardig straffen. Een onder anderen werd op het dek gelegd eu met een harden bezem gewreven, lot zjjn geheele ligchaam aan bloed was. Ein delijk meende men land te zien, dat echter bleek een ijsveld te zijn. De zeven knapen werden, met hunne ligte plunje aan, blootsvoets, ieder met één scheepsbeschuit, op het ijs gezet; en hoewel men bemerkte, dat de schots, waarop z(j stonden, los ronddreefzoodal voor hen in het geheel aan geen heenkomen te deuken was, zette men verder koers. Drie der ongeluk kige knapen zijn omgekomen. Vier anderen zijn den volgenden dag door een schip opgenomen en hehhen bjj hunne tehuiskomst hun ongeval verhaald. Men twijfelt or de Engelsche strafwet in dit geval wel voorzien heeft. In de Vereenigde Stalen, waar de thermometer in den laatsten tijd niet beneden de 90° F-, maar nu en dan tot 99° klom, heeft de hitte groo- ten invloed uitgeoefend op de sterfte. Behalve de gewone ziekten zijn te New-York in de twee laatste weken 203 sterfgevallen opgegeven, als het gevolg van zonnesteken, en bijna even zooveel van congestie of hersenontste king. Te Montreal was de sterfte even groot als tijdens het heerscheu der cholera aldaar. De sterfte ouder de paarden is mede zeer groot. FRANKRIJK. PARIJS. 6 Augustus. H. M. de koningin Victoria is heden morgen ten 7 ure alhier aange komen en aan het hotel van den Engelschen gezant afgestapt. Teil drie ure des namiddags heeft de keizerin haar een bezoek gebragt. Des avonds is de koningin weder van hier vertrokken, om zich naar Lucern te begeven. Enkele hier ter slede verschijnende dagbladen slaan weder een zeer oorlogzttchligen loon aan, en ontwerpen allerlei plannen voor eenen veldlogl die met September zou moeten beginnenten einde de uitbreiding van Frankrijk lot aan den Rijn te verkrijgen. De heer Rocheforl, redacteur van de Lantern eeen blad, dat zich door eene hevige taal tegen de regering onderscheidt, heeft twee vonnissen ten zijnen laste gekregen. Bij bel eene is hij veroordeeld lol eene boete van 50 fr. wegens het niet opnemen binnen den wettigen termijn van een hem toegezonden communiqué, hij hel andere tot 4 maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete wegens hel toebrengen van slagen aan den drukker van een legen heui uitgegeveu lasterlijk geschrift. De kciz. akademie voor geneeskunde heeft dezer dagenter beveiliging des publieks tegen kwakzalvers, bekend gemaakt dat wonden, door dolle honden toegebragt, zoo spoedig en diep mogelijk moeten worden uiige, brand, en dat dit het eenige afdoende middel tegen de ontwikkeling der hondsdolheid bij den gewonden persoon is. Ten gevolge van de verklaring van de regering der Vereenigde Staten dat zij de aanwerving van Amerikanen voor de pauselijke krijgsdienst onver- eenigbaar acht met de onzijdigheid, welke de Unie zich in hare betrekkingeit met andere landen tot wet heeft gesteld, heeft de pauselijke regering van die aanwerving afgezien. Uit Ragusa meldt men dal het lijk van den onlangs overleden vorst der Mirdilen (eenen lot de r. k. kerk behoorenden volksstam in Albanië), dat te Skutari onder leiding van den Franschen consul en onder deelneming van de Tmkschc overheden plegtstang was ter aarde besteld den 2den dezer is opgedolven en het op den grafheuvel geplante kruis is vernield door dweep, zieke Mohammedanen. De Mirditcu dreigen met bloedige weerwraak. PKlilKIEN. BERLIJN 6 Augustus. Men houdt het hier voor zeker dat de interpellatie van den generaal Lamarmoraomtrent het hier verschenen verslag omtrent den velritngt van 1866, en de openbaarmaking van het toen door Pi nissen voorgeslagen veld- logtsplan, waardoor in Italië een zoo lievige strijd lusschen de partijen en onderscheidene legerhoofden is ontslaan uitsluitend hebben plaats gehad op aansporing van Fraukrijks zijde. De boekbinder en galanteriewaren-arbeider Melchior heeft wegens zware levenszorgen zijne vrouw, zijne 20- en zijne 14-jarige dochter en zijn 10-jarigen zoon eu daarna zich zeiven van het leven beroofd. In gevonden brieven verklaart hij 400 th. schuld te hebben. Met 1 October aanst. zal te Proskau in Opper-Stlezië eene groote inrigting voor wetenschappelijk en praktisch ondcrrigt in de ooflboomteelt worden geopend. O «TE Kit IJK. WEENEN, 6 Augustus. De vroeger hier gehouden vergadering, waarin men zich krachtig-heeft verklaard legen Oostenrijks losscheuring van Diiitschland en tegen Pruis- sens staatkunde van inlijving, had niets gemeen met het schuttersfeest, Eenige Zuid-Duilschers, die geene vrijheid vonden om huune meening op het schuttersfeest ombewimpeld uit te spreken, hadden het publiek tot eene vergadering uilgenoodigd. Men acht het te Weenen een onberaden slap der Dutische volkspartij. Het schuttersfeest is in goede orde afgeloopen. Op hel sluilingsfeest heeft de heer von Beusl een toast nitgebragl, waarin hij verklaarde een goed Oos tenrijker geworden en een goed Duitsclier gebleven te zijn. Ilij wees op de noodzakclfikheid der handhaving van den vrede Zijne persoonlijke poli tiek was eene Ooslenrijksche, zich niet mengende in de Duitsche aangele genheden. Hij kende geen politiek, die wraak oefende. Ten slotte bragt hij een dronk uit op vrede en verzoening, de dragers van den vooruitgang, de beschermers van eene gezonde vrijheid en de steunpilaren der orde. FLORENCE, 7 Augustus. De minister van financiën heeft van de aan neming van eene in de kamer van afgevaardigden aanhangige voordrag! betreffende de verpachting van het tabaksmonopolieeene kabincts-quuestie gemaakt. BRUSSEL, 7 Augustus. De Moniteur bevestigt een berigt in de Indép., naar luid waarvan ten gevolge van een consult van geiteesbeeren besloten is den hertog van Brabant naar Laeken te doen lerugkeereu, omdat dt scherpe zeeiucht te Ostende vermoedend is voor zijn gestel. PARIJS, 7 Augustus. De Moniteur meldt uit Cochinchina dat den 16a" Juli) jl. het Frausche station Rachgia, waar ongeveer 25 man post hielden, door een duizendtal Anamitische roovers overvallen is geworden; niet meer dan één man van de Frausche bezitting is ontsnapt. De Anamiten werden reeds den 21steD dearaanvolgende gekastijd en met groote verliezen verjaagd, IKGEZOKDEK. In den regel is het eene gewoonte, die bijna als wel wordt beschouwd, j dat wel al het verkeerde, wat door rijks- of gemeentebesturen wordt ge daan, met veel misbaar wordt afgekeurd, maar minder algemeen ziet men, dat het goede wordt opgemerkt. Men duide mi) niet ten kwade, zoo ik in dezen waag van de gewoonte af te wijken. Ik wenschle namelijk den welverdienden dank toe te brengen aan het dagelijksche bestuur, voor de loffelijke pogingen, waarbij dit in hel be- j slaande gebrek aan drinkwater zoekt te voorzien door pompen liltreertoe- stellen van zeer goede constructie, enz.; 'zoodat feitelijk geen gebrek aan drinkwater voorhanden is, ofschoon de deugdelijkheid van hel water vrij wat te wenschen overlaat. Wij verwachten dan ook van den gemeenteraad, die toont zooveel be lang te stellen in hel lot en de gezondheid der burgers, dat hij de opme- tingen en peilingen, die voor de duinwaterleiding zijn bewerkstelligd, met j tot vruchlelooze pogingen zal doen dalen, maar dal hij de zaak der water leiding met al zijn gezag, des noodig met al hel disponibele geld zal ondersteunen. Goede schoollokalen zijn noodig en voor de gezondheid der kleine kinde ren bijna onmisbaar, maar de verbetering dier lokalen is toch nog niet zoo dringend noodig als die »an bel drinkwater. Zoo soms de middelen ontoe- j reikend mogten zijn om in beide behoefien te gelijk te voorzien, dan is liet verkieselijk de kinderen voorloopig-in slechte lokalen goed onderw ijs te doen genieten en hen allereerst door goed drinkwater in de gelegenheid te stellen i de eerste kiemen der juist door het gemis aan drinkwater meer en meer algemeen wordende klierziekte eu lieenverweeking (rachitis) te ontloopen. Wij prijzen al het goede, wat in de verbetering der schoollokalen is ge legen maar hopen tevens, dat er vooral, zoodra de waterleiding kwestie ter tafel komt, niet geknibbeld zal worden met een paar duizend gulden, maar dat men zal inzien dat goed water even onmisbaar is als goed voed- seldal voor de gezondheid der burgi rij geene enkele geldelijke opoffering, al is z(j nog zoo groot, als renteloos ka|>iiaal kan beschouwd worden. Een medicinae doctor. In een niet onderteekend artikeltje met een groot hoofd nonderhoud der kerken te Leidenwordt beweerd dat de lapperij aan de Hooglandsche Kerk is herstellen en niel vernielen, zooals door was beweerd. De schrjjver van dit, en vorige stukjes iu de Letdsche Courant, schijnt goed op de hoogte der zaken te zijn, en kan wel een lid van de getneeiite- cominissie wezen, waardoor hel dan vcrgeefelijk zou worden, dat bjj niet

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2