worden aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, hebben deelgenomen 29 jongelieden, en daarvan wordt, bij beschikking van den heer minister van binnenl. zaken, mei 1 Sept., geplaatst het navolgende 10-1 alJ. N. Ham spek van llpendam; J. Tliievan Purmerende; J. Vare kamp, van 's GravesandeP. Ie Grand, van Aardenburg; J. ffl. Nieuwboer, van Bunschoteu; J. Hoornstra, van Vinkega; SI. J. E. Bakker, van Zie- rikzee; B. van Albada, van JoureR. Uriesman van Nteuw-Buinen K. Bes, van Zaandam. Bij de IVed. herv. gemeente te Monnikendam is lol predikant beroepen d'. iSlossel, pred. te Nederhorst den Berg; bij die te Vrouwepolder d1. Toore- nenbergen, pred. te Liendenbij die te Schraard d'. Schook,pred. te Balk; bij die te Willemstad ds. Simons, pred. te Giessen-Ondkerk bij die te Ellen d". Peaux, pred. te Simonshaven. Door het prov. kerkbestuur van Noord- holland is aan d8. P. E. Toukens, pred. te Ouderkerk a. d. Amstel, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Door diakenen der Ned. herv. gemeente te Amersfoort zijn dezer dagen iwee giften ontvangen van dezelfde baud, eene groot ƒ2000 voor de armen, de andere groot ƒ1000 voor hel diaconie-oude-vrouwenhuis. Eerstdaags wordt ontslagen nil het huis van correctie te Hoorn zekere S. A., een man, die reeds ruim 36 jaren van lijd tot tijd een inwoner der gevangenissen was en thans in ruim 70-jarigen ouderdom nog veroordeeld is 3 jaren te Ommerschans door te brengen. Te Ammerzoden, nabij Bommel, is Donderdag II. een hevige brand uitgebarsten. 0e brand begon ten 2j ure ten huize van W. v. O., en nam sjvoedig zoozeer toe, dat in zeer weinig tijds, niettegenstaande alle aange wende pogingen tot blussching7 huizen tol den grond toe iu de asch wer den gelegd. Al het in deze woningen aanwezige hooi, graan enz., hene vens de inboedels, zijn eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend Uit 's Heerenberg schrijft men aan de Arnh. Cl.dal de burgemeester, wiens gezin ook ge»lugt was voor den naast en boven hen dreigenden vuur gloed, thans ten gevolge van den verduurden schrik en angst zijne jongste dochter heeft verloren. Toen Zatui'dag morgen de Kamper stoomboot, op reis zijnde naar Am sterdam, zich op weinig afstands van Kampen bevond, kwam een visschers- vaartuig, met 3 koppen bemand, de boot ie gemoel. Niettegenstaande het roepen en wenken van den kapitein der boot, maakten de visschers een geheel verkeerde manoeuvre, met het ongelukkige gevolg, dal de beide vaar tuigen met elkander in aanraking kwamen en een der visschers, in zijnen angst op de boot willende overspringen, te water geraakte, door hel rad der boot werd gekwetst en plotseling in de diepte wegzonk. De ongelukkie is niet meer op de oppervlakte des waters gezien. Uit Staphorst meldt men dat in den nacht itisschen VrQdag en Zatur- dag de woning en school van den hoofd-onderwjjzer W., te Rouveen, in weinig tijds eene prooi der vlammen zijn geworden. Bij de geweldige droogte en het volslagen gebrek aan water, was aan blusschen niet te den ken. De gebouwen en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Naar men verneemt zal de opening van den spoorweg van Heerenveen naar Leeuwarden op 1 September aaust. plaats hebben.' 's GKAVENHAGE 4 Augustus. Door Z. M. is vergunning verleend aan N. Verkley te Aarlanderveen en G. Verkley te Oudshoorn tot het dragen van de gouden medaille 3de grootte en van het zilveren kruis Jidei et rirtuti, en aan J. Niesing te Nijkerk tot het dragen van laatstgenoemd kruis, hun als zotiaaf in dienst van den Paus toegekend. Door Z. M. is de heer mr. J. L. G. Gregory, 'skonings commissaris in Drenthe, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid der bjj het dep. van binnenl. zaken beslaande commissie voor de zaken betreflende de slichiingen van beurzen voor hel onderwijs, en tot lid van die commissie benoemd de heer uir. J. W. Römer, advocaat-generaal bij den hoogen raad. Aan den heer mr. E. Manger Cats is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Smallingerlatid. De heer M. G. Beijerinckthans buitengewoon opzigter, is benoemd tot rijks-werktuigkundige. De heer J. H. J. Schmidt, thans klerk bij de directie der marine te Vlissingenis bevorderd tot adjunct-commies en overgeplaatst bij de directie der marine te Willemsoord. Bjj beschikking van den minister van koloniën zijn R. A. J. Sneth- lage, C. C. H. Munliug, J. H. P. Walraven, J. B. van Delden, G. H. Klosser, II. van Dam en W. A. van der Star benoemd lot kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, bestemd om te worden opgeleid lot officier van gezondheid voor de dienst in Ned. lndië. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren middag bragien de kroonprins van Italië en zijne gemalin een afscheidsbezoek bij H. M. de koningin, tot welk einde HU. KK. IIH. met hofrijtuigen van het hotel Paulez werden afgehaald. Na de terugkomst van het Huis ten Bosch begaf de prinses zich, vergezeld van hare hofda mes, naar den bazar op den Scheveiiiugschen weg. Des avonds woonden de vorstelijke personen de miiziekuilvoering iu den Zoologischen Tuin bij. Heden middag zjjn de prins en prinses uit deze residentie naar Baden- Baden vertrokken. II. M. de koningin begaf zich voor haar vertrek naar het hotel Paulez, alwaar het jeugdige echtpaar bij II. M. in liet rijtuig plaats nam. Aan het station gekomen was aldaar ook tegenwoordig Z. K. II. de prins van Oranje. Na eenige oogenblikken waehtens, volgde een harte lijk afscheid. Zondag avond heeft de heer J. W'. Schuurman, pred. bij de Evang. Uutli. gemeente, die eerstdaags naar lndië vertrekt, zijne afscheidsrede ge houden, tot grondslag daarvan leggende de woorden van Paulus, voorko mende Hand. XX. vs. 32. BU1TENLAXDSCHE BERIGTEN. K E u a 1 Si. De feesten te Antwerpen door de kamer van koophandel ondanks de tegenkanting van het gemeentebestuur ontworpen, bij gelegeuheid van de onthulling van het standbeeld voor Leopold Izjjneenige kleine balddadig- j heden daargelaten, in orde afgeloopeu. Er was veel deelneming van de zijde der bevolking, doch ook veel onthouding; de vergelijking der verschil- lende opgaven laat hei twijfelachtig, of de meerderheid op de zijde is van de kamer van koophandeldie de ministeriële partijof wel van den ge meenteraad, die de op|iositie vertegenwoordigt, liet gemeentebestuur had eene proclamatie uitgevaardigd waarin de bevolking dringend werd aan gespoord de orde te bewaren. Zondag middag ten halfeen ure werd het standbeeld onthuldwaarbij veel geestdrift onder de tegenwoordig zijnde menigte heerschte. Aan den kreet «Leve de koning!" kwam bijua geen einde. De voor deze gelegen heid vervaardigde cantate van den heer A. Lemaire werd met goed gevolg uitgevoerd. Hel standbeeld, dat als onder een bloeroregen werd bedekt, maakt een goeden indruk. ENGELA.t I». LONDEN. 2 Augustus. De leiders van eenige Londensche arbeidersverenigingen hebben be sloten poningen te doen om eenige handwerkslieden, minstens een twaalf tal, tot leden van hel lagerhuis te doen verkiezen. Door geldelijke bijdragen van de arbeidende volksklasse en van hare vrienden hopen zij een groot bezwaar, namelijk de onkosten der verkiezingen, te boven te komen. Volgens de London Gas. is de maatregel, den 24sten Jttljj door den geheimen raad genomen, betredende het vervoer van vee in en uit de hoofd stad langs den London and North-Western spoorweg, ingetrokken. De Indische mail berigt het uilbarsten van een gedeeltelijken opstand onder de zoogenaamde «hillmeu" in Britsch lndië. Te Keonghur, in het midden der cijnsbare staten, bekend als de Cuttack Mehals, hebben 200,000 bewoners der heuvelen de wapenen opgevat, waarschijnlijk wegens een misverstand, ontstaan bij hel ontvangen der belastingen. Hel Britsche gar nizoen aldaar is zeer gering, daar het slechts uit 700 inboorlingen bestaat, en het gouvernement had onmiddellijk versterking gezonden. De hel eerst te Woolwich ontdekte muskieten hebben zich thans met eene onbegrijpelijke snelheid en in ontelbare zwermen verspreid over Kent, Essex, Middlesex en Surrey. Het is eene ware bezoeking te noemen, en niet zelden hoort men het dolzinnige vermoeden uiten, dal de een of andere Fenian vaten vol eijeren van die insecten heeft aangevoerd en ze in de zon heeft laten uitbroeden. Omtrent het gebeurde te Manchester verneemt men nader dat gedu rende eene muziekuitvoering, welke in een bovenlokaal plaats had, eenige knapen op hunne zitplaatsen waren gaan staan en zich vasthielden aan een vrij laag hangenden verlichtingstoeslel. Een der armen van dien toestel brak en dit had het ontsnappen van eene groote hoeveelheid gas ten gevolge, Door een der aanwezige personen werd brand! geroepenwaarop de menigte terstond haar den trap drong en er een vreeseltjk gedrang ontstond. 25 per sonen zjjn dood opgenomen en een groot aantal hebben wonden bekomen. In berigten uil New-ïork komt voor dat bij het congres eene bond- j schap van den president is ingekomen tot aanbeveling van een amende ment strekkende om de benoeming van een president der unie te doen vaststellen voor den tijd van 6 jaren, en om de leden van den senaat te doen verkiezen door eene volksstemming, in plaats van door de wetgevende magten der staten. FRANKRIJK. DARIJS. 2 Augustus De inschrijving voor de nieuwe leening zal, zoo als in den Monileur is afgekondigd, den 6dtn dezer geopend en den 13dcn dezer gesloten worden. De prijs van uitgifte is 695 pCt. Inschrijvingen voor minder dan 5 fr. rente worden niet aangenomen. Bij het inschrijven moet een tiende worden ge stort, en verder in elke van de volgende'achttien maanden een twintigste. De France beweert, dat de keizer zich in zijne afzondering te Plom- bières o. a. onledig houdt met hel ontwerpen der statuten eener academie voor den landbouw, naar hel model der Fransche academie. Dat blad meent zelfs te kunnen verzekeren, dat 40 leden der liieuwe academie door de verschillende Fransche maatschappijen van landbouw zullen worden benoemd. De Monileur meldt, dat de Fransche gezant te Florence en de Ma- liaansche minister van financiën den 30slen Jultj het slot-protocol hebben ge- teekend betreflende de verdeeling der pauselijke schuld. Te Nimes is eene niet openbare ktesvergaderingwaartoe alle aanwe zigen waren uilgenoodigd bjj verzegelde brieven, door de policie uiteenge dreven. Enkele personen zijn daarbij gekwetst geraakt. Men ziel hierin eene proeve van de wijze, hoe de nieuwe wet op de vereenigingeti wordt toegepast. Berigten uit Spanje melden dal de koningin eenen gelastigde naar den generaal Espartero heeft gezonden om hem te polsen en te vernemen of hjj gezind zou zijn in zekere gevallen weder aan het hoofd des bewiuds te treden. Naar verzekerd wordt is die opening door Espartero afgeslagen. De regering acht eene revolutionaire beweging aanstaande, en durft niet rekenen op de getrouwheid van de officieren der zeemagt. Te Valencia is eene geheime drukkerij ontdekt, alwaar de Estennino, een van de laatste lijk verspreide bladen van opruijende strekking, gedrukt werd. Vier van de werklieden dier drukkerij zjjn gevat en zullen naar de strafkolonie Fer nando Po, op Afiika's westkust, gebannen worden. Een sergeant van bet garnizoen van Valencia is gevat als schuldig aan pogingen om tot oproer te verleiden bij den krjjgsraad is de doodstraf legen hem geëisclit.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2