LfiYDSCHE COITRMT. 1808. STADS-BER1GTEN. KOHIER DER PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. WOENSDAG 5 AUGUSTUS. De Courant wordt maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van maandag komt uit Zaiurdag avond. BUKGEMEËSTER en WETHOUDERS van LEV DES, Gezien art 264 der wei van 29 Juni) 1851 (Staatsblad n°. 85); Doen ie welen, dat tiet koliier van de plaatseltjko directe belasting over 1868 op heden voorloopig is vastgesteld, en van lieden int en uiet den 5dcn \ti2iistns aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeltng), van 12 tol 3 uren, voor een teder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. KRAKOELER, Burgemeester. Leyden, 22 Julij 1868. v. PUTTKAMMERSecretaris. •Oproeping1 in activiteit van Miliciens-Verlofgangers der ligting van 1864 en van 1805. De BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Rollings in de provincie ïnid Holland, tanden 29"eD Julij II., A, n». 6627/1 (2df afd.)Provinciaal blad n". 78 Brengt ter kennis van de belanghchlieiide miliciens-verlofgangers, uil - deze gemeente, dat het Zijne Majesteit heeft behaagd den Minister van Oorlog te magiigen om, zoo voor liet honden van wapenoefeningen in de legerplaats bij Milhgenals voor andere najaarsoefeningesitegen den J5de0 Augustus aanst. hel vcreischl getal miliciens van de ligtingen van 1864 en 1805 van onbepaald verlof ouder de wapenen te roepen ouder bepaling dat de opgekomen manschappen vóór of op den 22,UB September daaraanvol- j geilde weder met onbepaald verlof zullen worden gezonden dat dientengevolge door genoemden Minister de vereischle bevelen zijn uitge vaardigd om bij het regement grenadiers en jagers en bij de overige regementen infanterie, tegen opgemeld tijdstip in werkelijke dienst op te roepen al de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1864, en verder, alleen voor zoo- leel de bataillons betreft, welke aan het kamp moeien deel nemen, zoo jf noodig, nog zooveel manschappen van de ligting van 1865, als vereischt worden om die bataillons op de bepaalde sterkte te brengen, waartoe in de eerste plaats worden opgeroepen de verlofgangers dier ligting, welke inder tijd niet tot zamenstelling van bet blijvend gedeelte hebben gestrekt; en wijders, dat tegen denzelfden datum bij de drie regementen vesting-artillerie en net corps pontonniers tot limine oefening zullen worden opgeroepen al de miliciens (evenals bp de infanterie, zoowel de gehuwden als de onge- huwden) der ligtingen van 1864 en 1865, mede voor zooverre zij van beide ligtingen, indertijd niet tol zamenstelling van hel blijvend gedeelte hebben gestrekt dal nnlsdien de bedoelde miliciens zicli op den bepaalden lijd bij hunne corpsen moeten bevinden, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bi.) hun vertrek roet groot verlof medegenomenalsmede van hunne verlofpassen en zakboekjes; dal zij, die bestemd zijn voor de garnizoenen 's GravenhageDelft, Leyden en Gouda, verpiigt zijn zich regtstreeks naar hunne corpsen te be geven en helioore» te zorgen dat zij aldaar op den 15dtn Augustus e k des namiddags vóór vier uren, zijn aangekomen; terwijl de overige mili ciens in detachement moeten worden vereenigd en te dien einde gehouden zijn, mede op den 15den Augustus (alleen zij die bestemd zijn voor de garnizoenen middelburg, Plissingen, Kamp bij Zeist, Nijmegen en Gro ningen, op den 14deD Augustus, en die, bestemd voor het gmnizoen It fteusen, op den I3de0 Augustus) aanstaande, legen des voormiddags le elf uren. zich ie bevinden op de afleveringsplaats, in den Koekamp te 's Gravenhageen eindelijk dal bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen uiogten verhinderen aan deze oproeping le voldoen, zij daarvan ter plaatselijke Secretarie, op Woensdag den I2den Augustus bevorens lusschen 10 en 12 uren, moeten kennis geven, in liet eersie geval onder overlegging eetier geneeskundige verklaring. En, ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwen- den, zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. IJ e Burgemeester voornoemd, Leyden 4 Augustus 1868. v. u. BRANDELEK. liLMMvVLANDSCIIE BEjUGTEX. LEYDEN 4 Augustus.- In de maand Julij zijn binnen deze gemeente geboren 119 kinderen, g als66 zoons en 53 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweelingge- koorlen. Overleden 109 personen, als: 11 mannen, 6 vrouwen, 42 zoons fn 50 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 30 huwelijken. Door de typographische verecniging Lourens Jz. Coster alhier werd gisteren op de gebruikelijke wijze grafwaarts geleid het stoffelijk overschot •au een barer eereleden, dat van J. van den Berg, een man die gedurende 60 jaren ter boekdrukkerij van den lieer Brill alhier werkzaam was geweest mi zich steeds door ijver en goed gedrag van cene gunstige zijde had doen kennen Door den voorzitter der vcrcetiigiiig werd hij hel graf eene hulde I san 'satans nagedachtenis gebrag'. Van Katwijk aau Zee meldt men ons het volgende: Den 31s,eD Juljj II. is aai: liet strand te Katwjjk aangespoeld eene fleschwaarin zich bevond een briefje, waarop liet volgende staat geschreven: "Hel schip J. C. Schotel uitgezeild, van Brouwershaven, den 289'™ Juli 1868; alles wel aan boord. Verzoeke dit in de Courant te plaatseu. A. VV. A. Lindner, serg'. O. I. leger." Voorts meldt men nog van daar dat het met de rooijing der vroege aard appelen op lage duingronden vrij voordeelig gaat, en daarvoor 3.25 a 3 50 per mud wordt besteed. De 53st« jaarlijkscfie algemeene vergadering «au het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning vau de gewapende dienst in de Nederlanden is op Woensdag 29 Julij 1868 te Amsterdam gehouden. Inkomsten en uitgaven beliepen de som van ƒ82944 22. Om echter de inkomsten met de uitgaven le doen sluiten was het kapitaal van het fonds in 1867 met ƒ3850 76 ver minderd, en er beslaat geen vooruitzigldat zich over het loopende jaar de inkomsten zullen verbeteren aangezien de voorloopige opgaven van den uitslag der collecie nagenoeg alle weder een lager cijfer dan in 1867 ver nielden. Door de invoering der nieuwe orde van zaken in hel invalidenhuis te Leyden zijn de kosten >an dat geslicht voor het fonds aanmerkelijk hooger dan hei jaar ie voren. Bij al de verbeteringen echter, die daar tot stand komen, wordt in hel oog gehouden, dat het geslicht geheel en bij uitsluiting zijnen oorsprong verschuldigd is aan de erkentelijkheid van het Ned. tolk. Geenszins is het de bedoeling om den invalide op kwistige wijze te verzorgen, maar wel om hem ruimschoots goede sp(js en drank, bene vens het noodige gerief te verschaffenen het hem bij ziekte aan niets te laten ontbreken. Gebouw en mobilair hebben een zeer nederig aanzien. De opmerking is niet geheel ten onregte gemaaktdat het inwendige wel wat al te eenvoudig is en dat het le wenscheu ware, dat hier en daar de wau- den met voorwerpen of tafereelen prijkten uil Neêrlands roemrijk verleden, waarop liet oog van den ouden militair met welgevallen kan rusten, en dal er goede wandkaarten niet misplaatst zouden zijn, omdat ook deze bijzonder geschikt zijn, om bij den gewezen krijgsman herinneringen uit zijnen militairen loopbaan te verlevendigen; maar verzorgeren van het ge slicht vinden geenc vrijheid, om de offers, die zij van de liefdadigheid hunner laudgeuooten vragen, tol het aanschaffen van dergelijke voorwer pen, hoe geweuscht ook, te besteden. Bjj eene vroegere gelegenheid werd het bejammerd, dat het invalidenhuis te Leyden niet meer de algemeene aandacht tot zich trekt; doch thans, bij de invoering der nieuwe organi satie, hoopt men dat de belangstelling in die stichting onzer vaderen allengs weder levendig zal worden, eu liet voorbeeld der schenking van eenige hoek- en plaatwerken, onlangs gegeven, natolging moge vinden. Onder de deelgeregiigdeu van het fonds bevinden zich 95 verminkten van Waterloo, 17 nagebleveiien van gesneuvelden bij Waterloo, 9 verminkten van den veldtogt van 1814, 109 verminkten uit üost-lndië, 14 verminkten uit vroe gere oorlogen, 151 verminkten uit den strijd tegen Belgie, 33 nageblevenen van gesneuvelden in dezen strijd en 2381 infirmen. Onder laatstgenoemde categorie zijn er 1021die alle bij Waterloo gestreden hebben. Op de lijst van sollicitanten komen 1394 personen voor. De Staatscourant bevat het programma der lessen welke gedurende het jaar 1868/69 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Tegen 1 Ociober aanst. is er gelegenheid lot plaatsing van 9 leerlin gen aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen, te Amsterdam. Belang hebbenden, van 20 tol 35 jaren oud, worden uiigenoodigd van haar ver langen om geplaatst te worden »oor 1 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij bare woonplaats hebben voor Zuidhoilanri de lieer ilr. L. J. Egeling te 's Gravenhage. Men verneemt dat thans lusschen de Nederlandsche en Belgische rege ringen onderhandeld wordt over het sluiten eener overeenkomst, krachtens welke hel aan de Nederlandsche geneeskundigen geoorloofd zal zijn hunne praktijk uit le oefenen in de Belgische steden en gemeenten, die niet ver van de grenzen liggen, en wederkeerig de Belgische geneeskundigen lijders mogen behandelen in zulke Nederlandsche plaatsen. Deze overeenkomst zal van groot nut zijn voor de inwoners der kleine grensplaatsen, die soms ge brek hebben aan geneeskundige hulp. Tot verzamel- of afleveringsplaats der miliciens-verlofgangers van de ligtingen van 1864 en 1865, die tegen den 15dcn Augustus moeten opkomen, voor zoover zij in detachement moeten worden vereenigd, is aangewezen de gemeente 's Gravenhage en wel de Koekamp. Die miliciens, welke, hetzij daartoe verpiigt of op hun verlangen, zich regtstreeks naar hunne corpsen begeven, moeten op den 15den Augustus, des namiddags vóór 4 nre, hij hunne corpsen zijn aangekomen. Yan het gehouden examen van aspiranl-kweekelingeuom geplaatst te De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1