Z0IERZ0R&. ZOME K-C ONCERTEN, Per Telegraaf. GEBOUW TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. VENNOOTSCHAP NEDERLAAD, van het laatste vooral liet laken, voor het ateerendeelis bedorven. De schade zal zeker ruim 500.000 fr. bedragen. De gebouwengereedschappen en goederen waren bij verschillende maatschappijen verzekerd voor eene som van 485,000 fr. Hoewel de personen lot de brandweer behoorende hel ge vaar moedig onder de oogen zagen, hebben er geene ongelukken plaats gehad. Blijkens eene mededeeling van de Ind. Beige is de gesteldheid der gemalin van wijlen keizer Maximiltaan van Mexico nog nagenoeg dezelfde als toen die vorstin in België terugkwam. EL AR LONDEN. 30 Jul ij. B. M. de koningin zal Woensdag aanst. scheep gaan naar Cherbourg en door den minister van buitenIzaken, lord Stanley, gevolgd worden. De koningin zal zich denkelijk eenige uren ophouden om de keizerin der Franscheu te Fontainebleau te bezoekeu. De zitting van hel parlement is gesloten, lil de kou. boodschap werd gezegd dat er geene redenen beslaan om voor eenen Enropeschen oorlog te vreezeu. Met ingenomenheid werd de uitslag der Ahyssuiische expeditie vermeld. Aangezien de pogingen om den opstand in Ierland levendig te houden waren mislukt, was hel onuoodig geweest bijzondere maatregelen toe te passen. Er bevond zich thans geen enkele Fenian iu de gevangenis In de vorige week is de sterfte alhier aanmerkelijk toegenomen, heb bende het cijler van 1885 bedragen, waaronder 11 personen, die aan zonne steek zijn overleden; de thermometer van Fahr. teekende veelal 97 gr. in de schaduw. Donderdag morgen heeft in de kalholijke kapel van Claphan de inze gening plaats gehad van het huwelijk van Mlle Adeline Patti met den Fran scheu markies de Caux. De Times bevat een belangrijk berigt voor de liefhebbers van den Madera-wijn. Men weet, dal de eenmaal zoo populaire wijn, sedert ette lijke jaren, niet dan lot buitensporige prijzen Ie verkrijgen was en dan nog alleen onder verdenking van imitatie kon worden gedronken. De wijngaar den Inch op het eiland werden uitgeroeidde planters verhuisden naar de West-Indiën en zij die terugkwamen plantten suikerriet. Ue wijnstok, aangetast door eene vernielende ziekte, leverde geene vruchten meer op. Thans echter melden de iih. Cossart Gordon C°.van Funchaldat de ziekte verdwenen is, zoodat in 1867 reeds 2300 pijpen werden geoogst, waarvan 1600 pijpen prima qualiteitterwijl de oogst van dit jaar dien van 1867 belooft te zullen overtreffen. Blijkens berigten uit Washington is door den president een verdrag met China aan den (senaat tot onderzoek en goedkeuring toegezonden. Daar liet Chinesche gezantschap spoedig hoopt te vertrekken is de senaat door den president uitgenoodigd hel verdrag terstond te behandelen. De nieuwe overeenkomst behelst dezelfde bepalingen als door het Chinesche ge zantschap aan de Europesche gouvernementen zullen worden aangeboden zij opent al de havens van China voor den buitenlaudschen handel, geeft gedeeltelijke vryheid tot het (bevaren van alle Chinesche rivieren, moedigt de overkomst van landverhuizers uit andere landen aan (onder belofte van bescherming en van liet genot der aan de inboorlingen toekomende regten uitgezonderd deelneming aan het bestuur der openbare aangelegenheden), en bewilligt wederkcerigheid voor den in- en uitvoer van producten en fa- bricaten der contracterende landen. De Vcreenigde Stalen verbinden zich om het Chinesche rijk in het afweren van buitenlandsclie vijanden bij te staan, om aan de Chinezen zekere commerciële voordeden te verzekeren, om de landverhuizing uit China van elke belemmering te ontheffen en om de naturalisatie voor Chinezen verkrijgbaar te maken. In de Vereentgde Staten is de weersgesteldheid zoo heet, dat er te New-York, volgens de berigten van 16 Julij, in de laatste vier of vijf da gen ruim 250 personen door de dadelijke werking der zonnestralen en door i bovenmatige verhitting gestorven zijn FRANKRIJK. PAIUJS. 30 Julij. De senaat heeft de wet betreflende de leening mede aangenomen. Men ziet dus de openstelling tot inschrijving spoedig te gemoet. De zitting van den senaat is thans mede gesloten. De leden van het wetgevend ligcliaam zijn uiteen gegaan zonder de zekerheid te hebben dat zij geroepen zullen worden om eene nieuwe zitting te houden; want het wordt onder het publiek nog steeds als een twijfel achtig punt beschouwd, of de algemeene verkiezingen tot vernieuwing van hel wetgevend ligcliaam door ontbinding verhaast zullen worden of niet. In den Etenclardeen ministerieel blad, leest uien eene aanschrijving van den minister van oorlog, waarin «voor hel belang der schatkist" bevel wordt gegeven om zoodra uiogélijk noe meer soldaten dan in den laatsten lijd reeds is geschied, met groot verlof naar huis Ie zenden. De vrijstelling van scheepvaartregten «oor ladingen granen en meel is tot het eind dezes jaars verlengd. Ten gevolge der ongemeene warmte gedurende dezen zomer, zal, vol gens den Mon de oogst der veldgewassen in Frankrijk ditmaal 14 dagen en de w ijnoogst 3 weken vroeger dan in andere jaren plaats hebben. Alles, zegt dat blad, tot zelfs de oesters, ondervinden den invloed der buitenge wone warmte, daar hel nieuwe product, hetwelk anders eerst in de tweede helft «au Augustus eetbaar is, nu reeds met smaak gebruikt wordt. In het dep. Indre et Loire, voornamelijk te Tours, Verron en om streken, is door een hoos, met hagel vergezeld, eene groote schade aan wijngaarden loegebragt. Te Dijon en omstreken is door hagelslag eene schade veroorzaakt van 500,000 frs. Naar men verneemt woedt er in de omstreken van Pessac (dep. van de Gironde) een zware boschbrand. Een feit, waarvan tot dusverre nog geen voorbeeld bekend is, heeft zich eenige dagen geleden voorgedaan op den spoorweg van Rouaan naar Amiens. Een conducteur heeft een moordaanslag op een der reizigers ge pleegd. Laatstgenoemde, die had laten zien veel geld bij zich te hebben, zat alleen in een compartiment en was, op raad van den conducteur, om het zich gemakkelijk te maken, regtuit op de bank gaan liggen, waar hij iu slaap was gevallen. De poging rot moord mislukte echter door de tegen woordigheid van geest van den aangevallene, die de kracht had met den moordenaar te worstelen en hem zoo lang in bedwang te houden totdat de trein bleef stilstaan. De conducteur bevindt zich in hechtenis. Naar men verneemt is er eene zameiuwering ontdekt op het Spaan- scbe oorlogschip Stad Madriddat den hertog van Montpensier naar Por tugal heeft o«ergebragt. Men had naar de Azorische en Canarisehe eilan den willen stevenen, om de aldaar verblijf houdende Spanjaarden af te ha- len en die in Spanje aan wal te zetten. Het plan is echter ontdekt en dientengevolge verijdeld. Blijkens berigten uit Rome is men daar niet zonder zorg omtrent de plannen der revolutionairen, uithoofde de aanwerving van vrijwilligers voor vrijscharen in Italië op groote schaal plaats heeft; ook uit hel pauselijk ge. bied vertrekken jongelieden, om zich in de sleden nabij de grenzen te voe gen bij de depóts, die aldaar voor de vrijscharen gevormd worden. F R IT I S S E N. BERLIJN 30 Julij. Ten einde het verkeer met de Nederlanden geheel in Ie rigten overeen- komstig de eischen des ujds, is met de algemeene diligence-onderneming ig Rotterdam door het Noord Ouitsche bestuur der posterijen eene overeenkomst gesloten, die den ls,e" Aug. in wet king treedt. Het tarief is geheel ver- j eeuvoudigd. Men verneemt dat de ltaliaansche gezant aan den koning te Ems ken- nis heeft gegeven dat prins Humbert Z. M aldaar niet zou bezoeken, ten einde de uitwerking der badkuur op 's koniuss gezondheid niet te storen, 1 Aan deze reden voor hel nalaten van het bezoek te Ems wordt geen geloof geslagen. Men zoekt de aanleiding liever iu de dezer dazen door den gene raal Lamarmora, bij het doen eeuer interpellatie in de ltaliaansche kamer van afgevaardigden, openbaar gemaakte bijzonderheden omtrent den veldtogt van 1866, welker mededeeling door den koning niet goed is opgenomen, Sommigen houden het er voor dat generaal Lamarmora gehandeld heeft op aansporing van Frankrijk, ten einde de vriendschapsbetrekkingen tusschen Italië en Pruissen te hemoeijeiijken. Aan 's rijks werf te Dantzig is (hans bevel ontvangen om het oorlog, schip /ircona voor eenen logt naar Japan uit te rusten en legen 1 Septem- ber aanst. gereed te hebben. In Oost-Prnissen zijn door de overheden de gewone maatregelen lot afwering der runderpest weder verordend, daar die kwaal zich in naburige streken van Rusland en Polen op nieuw heeft vertoond. De heer VVeltli, vroeger spoorweg-ingenieur te Bern, thans te Riesbach hij Zurich, heeft een nieuw locomotiefslelsel uitgevonden voor bergspoorwe gen, hetwelk in technische kringen groot opzien verwekt. Deskundigen van het polytechniciim te Zurich die op last van den bondsraad de nieuwe uit vinding hebben onderzocht, hebben verklaard, dat zij, met het oog op het groote tot dusver onopgeloste problema der Alpenspoorwegenverdient liet ei van Columbus genoemd te worden. O OSTENRIJK. Hel regcringsblad berigt dat in de twee afgeloopen dagen van het groote schuttersfeest alles, wat hel nationale gevoel verheffen en bezielen kan, is uitgesproken Alom heerschte ongestoorde harmonie. Het feestmaal in de schutterszaal was een tooneel vol leven en beweging, en voor hel eerst deden zich daar uiteen loopende beschouwingen over politieke aangelegen heden liooren. De wenscli der Hongaren om hel regt tot het slaan van geld, een van de sonvereiniteitsreglenvoor hun land terug te erlangen is thans ver vuld. Tc Pestli zjjn nieuwe muntstukken in omloop, die het rijkswapen van Hongarije vertoonen eu liet opschrift«Koninklijke Hongaarsciie munt" dragen. LONDEN, 31 Julij. De minister van buitenl. zaken heeft in het lager huis verklaard, dal hij mededeeling heeft ontvangen van den Belgischen gezant en uit 's Gravenhage dat er geen grond bestaat voor hel berigt be treffende eene alliantie tusschen Frankrijk, België en Nederland. MANCHESTER, l Augustus. Gisteren avond ten 11 ure, terwijl 2000 personen bijeen waren iu de groote muziekzaal, ontstond een valsch brand alarm. De aanwezigen trachtten in allerijl het gebouw te verlaten, en in het gedrang en de verwarring werden dertig mensclieu gedood en een groot aantal gewond. A R V E It T E N T I K N. Voor de bew(jzen van belangstelling, bij de geboorie van ons kind ont vangen, betuigen wjj onzen hartelijken dank. A. KUENEN'. YV. KUENENMdurliko. Bezoeken worden afgewacht 4 en 5 Augustus. DIN OS 15 A CS A Augustus 1SGS, HET ZEVENDE DER ACHT onder direclie van den Heer 11. VÖLLMAR. Aanvang ten half zeven ure. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhou ders, op Maandag 3 Augustus 1868, des namiddags te half drie, iu liet Gebouw op de Ruitte, tot het doen van rekening en verantwoording. De Penningmeester van liet Dep' Leyden, II. A. DE SW A AN. gevestigd te Amsterdam, 71 aatscfiappelijk kapitaal KEU NI 9 SESSIE Ai GHJEïSSiX. MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING met onniirldelijk ingaande risico. OY'ERLEY'INGS- of SPAARKASSEN, LIJFREN TEN, enz. Agenten Ie Leyden: De Heeren N. J. SANDERS, llooyewoerdWED. VAN HAANSBERGEN EN DUTII.HOude Vest; F. A. WILH. SCI1ÜDEL, Ulrcclilsche Veer.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2