Per Telegraaf. Onderhoud der kerken (e Leiden. Spaland, op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit de betrekking van voorzitter van de algeineene rekenkamer, onder dankbetuiging voor de vele gedurende 60 jaren in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen diensten. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Viancn de beer E. A. van Trigt, thans te Goor, en te Goor de heerG. Mulder, thans surnumerair Aan den officier van gezondheid 2de kl. J. van IJzeren is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Bij beschikking van 29 Julij beeft de minister van binnenl. zaken als leerlingen voor de telegrafie toegelaten: G. J. Megelink, te 's Gravenbage; H. J. Boomkamp, te Heemstede; .1. F. E. Flörenoes, klerk bij den rijks telegraaf te Amsterdam; VV. G. Pagenkamp, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; J. W. A. Kempers klerk bij den rijkstelegraaf Ie Nijmegen; A. VV. van Diggelenklerk bij den rijkstelegraaf te Middelburg; H. G. berghuis van Woortman te Zutphen; J. A. van Sonderen, te Maastricht; C. van Wijngaarden, klerk bi) den rijkstelegraaf te Rotterdam G Ribbtnk te Zutphen; il. Vizjévene, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; II. F. Döifluiger, te Amsterdam, C. VV. van Breda, klerk bij den rijkstelegraaf Ie Dordrecht; J. B. Logemann klerk bij den rijkstelegraaf te LeydenA. F. de Jong, te Sloten; J. 11 li. Giinthermolirklerk bij den rijkstelegraaf te 's Gravenhage; J. Spaatistra, te Groningen; J. Borstlap, te üudshoom J. J. Bierlee, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; J. A. de Man, te Middelburg. De minister van binnenl. zaken zal Zatnrdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt, heeft de heer mr. E. J. A. graaf van Bylandt zijne benoeming lot lid van de eerste kamer der staten-generaal aangenomen. Gisteren namiddag zijn aan bel hölel Paulez afgestapt Z. K. II. prins Humbert, kroonprins van Italië, en HD*. gemalin en gevolg, bestaande uil 22 personen. Van het hotel wappert de iialiaansche vlag te midden van de Nederlandscbe driekleur en de Oranje-vlag, terwijl het hölel van binnen met groen en bloemen smaakvol is getooid. Spoedig na de aankomst van 1111. KK IIH. hebben, namens U. M de koningin, de kamerheer Gevaerls van Simonshavcn en, namens den prins van Oranje, de adjudant de Koek, hunne opwachting bij de vorstelijke personen gemaakt Voor het diner hebben de prins en de prinses dm bazar van den heer Boer bezocht. Des avonds wuonde de prins de muziekuitvoering in hel Bosch bjj. Heden ten 12 ure heeft Z K. II de prins van Oranje een bezoek aan de vorstelijke personen gebragt. Namens 11. M. de koningin zijn de prins en de prinses uttgenoodigd lol een bezoek op het buis teil Bosch. Het vor stelijk echtpaar is daartoe in een open rijtuig, met vier paarden bespannen, afgehaald. De prins heeft nog een tegenbezoek aan den prins van Oranje gebragt. Na het diner begeven de prins en de prinses zich naar Scheve- ningen. Morgen zal er op bet huis ten Bosch ter hunner eer een diner plaats hebben. KNGELAA O. LONDEN 28 Julij. De regering, hel ontwerp van wet lot regeling van den aanvoer van buitenlandsch vee voor de Londenscbe markt hebbende moeten intrekken, heeft de verligtingcndie de bepalingen van dat ontwerp aan den veehandel zouden hebben aangebragt, althans gedeeltelijk verwezenlijkt bij ministeriele verordeningen. Zoo zal het nu vrijstaan levend vee uit Londen te voeren mits onder inachtneming van verscheiden voorzorgmaatregelenvoorgeschre ven om bet gevaar van liet binnendringen der veepest te verhoeden. Lord Napier is door het artillerie-corps te Woolwich feestelijk ont haald. Hij sprak bij die gelegenheid met den meest mogelijkeu lof van kolonel Mil ward, lid van het artillerie corpszonder wien, zeide h(j, de Abyssinische expeditie onmogelijk zoo zou zijn kunnen gevoerd worden als z(j gevoerd is. Aan hem kwam de eer toe van bet moeijelgke en zoo wél geslaagde overbrengen van hel geschut langs de gevaarlijkste bergpassen en door de diepe bergkloven van Abyssinië. Lord Napier sprak mei zekere ingenomenheid van het Abyssinische volk en betuigde zijn vertrouwen, dal de Abyssiniërs voor hunne welvaart en beschaving vruchten zouden trekken van de expeditie der Engelschenook al had bij gemeend, hen verder aan hun eigen lol te moeten overlaten en geen Engelschen achter te laten, om hen te helpen. Te Black Buck, 6 mijlen van Ulverston, is eene buskruidfabriek in de lucht gevlogen, waardoor 9 arbeiders den dood vonden; bet geheele pand is vernield. Naar men uit Lissabon meldt is te Colonia, aan den Rio Grande in Guinea, een Portugesche post door de Fjiigelschcn overrompeld, bezet en het kleine garnizoen gevangen genomen. Twee Portugesche oorlogschepen zouden naar de westkust *an Afrika stevenen, liet zal nader moeten blij ken wat er van deze zaak is. De jongste beriglen van de Kaap de Goede Hoop hebben geen nieuws aangaande de oneenigbeden met de Basutos medegebragt. De Times zegt, dal het gerucht waarheid bevat, dat men in de Transvaalsche republiek goud gevonden heeft. De goudlaag schijnt buitengewoon uitgebreid en rijk te zijn. Men vindt het goud op ongeveer 500 mijlen afstands van Potchefstownde meest zuidelijk gelegen stad in de republiek. De weg daarheen gaat door een gezond klimaat en in de omstreken vindt men over vloed van wild. Beriglen uit New-York melden dat bel congres de wets-vonrdragt beeft aangenomen, waarbij verklaard wordt dat bet uoodzakelgk is dal de ojien- bare vrede wordt gehandhaafd, doch waarbij wordt bepaald om ten spoe digsle ie verwerpen de eischen van buiieiilandscbe gouvernementen om den eed van getrouwheid ook bij genaturaliseerde Amerikanen, jegens bun voor malig gouvernement afgelegd, Ic handhaven, leder genaturaliseerd Aoieri- kaansch onderdaan zal tijdens zijn verblijf in den vreemde dezelfde bescher ming ondervinden, als geboren Amerikaansche burgers. Het laatste artikel van bet ontwerp van wel hield in, dat, indien een geneutraliseerd Ameri kaanse!) burger door een buitenlandse!) souvernement wordt teruggehouden, ouder voorgevendat eene naturalisatie den eed van getrouwheidjegens den souvereiii afgelegd, niet kan vernietigen, de president gemagtigd zou zijl) om een onderdaan van zoodanig gouvernement, die in de Vereemgde Staten verblijf houdt, aan te houden, met deze bepaling heeft bet congres zich niet vercenigd. Ook beeft liet congres eene wet aangenomen, strekkende ooi de rente der nationale schuld door eene vrijwillige conversie te verlagen. 7,ij bepaalt de uitgifte van staatsschuldbrieven, die maar 4 en 4) pCt. rente dragen en uiterlijk over 40 jaren afgelost moeten worden, maar bet voor deel hebben dat daarvoor uitdrukkelijk kwijting in baar geld alsmede vrij dom van belasting beloofd wordt. Drze obligation zullen dienen Ier inwis seling der bestaande 5 pCts schuld, die uiterlijk over 20jaren moet worden afgelost. Het congres is verdaagd tot 21 September. In Texas bad er een gevecht plaats gehad ttisschen de militie en de negers; waarbij een 50-tal dooden zijn gevallen. Dit Haïti wordt gemeld dat aldaar 300 menschen ten gevolge van zonnesteek zijn overleden. Een herigt uit Shanghai meldt dat er eene minnelijke schikking is tot stand gebragt lusscben de noordelijke en zuidelpke daïmios van Japan. FRANiUUJ K. PARIJS. 28 Julij. liet wetgevend ligchaatn heeft bet ontwerp van wet lot afschaffing van art. 1781 van den Code Nap. zonder discussie aangenomen Dat artikel be paalt dat in geschillen ttisschen heer en knecht, lusscben baas en werk. man, omtrent liet bedrag van bedongen, van betaalde of van voorgeschoten looueii, de werkgever door den regter op zijn woord zal worden geloofd. Dit voor de arbeidende volksklassen nadeelige onderscheid is nu vervallen, en in zulke geschillen, gelijk in alle andere, bet toetsen en wegen der be wijzen en getuigenissen den regter vrij gelaten. Het leenings-ontwerp is, na eenige beraadslaging, mede aangenomen, met 213 tegen 16 stemmen. Nadat vervolgens bet besluit tot sluiting der zitting door den voorzitter was voorgelezen is de kamer onder den kreet «Leve de keizer!" uiteengegaan. Prins Napoleon is van zijne buiieiilandscbe reis alhier teruggekeerd. Dit Rome wordt gemeld dat aldaar door de policie het begin eener mijn is ontdekt, die bestemd was lot vernieling van een gedeelte der forti ficatiën die onlangs onder de muren der slad zijn aangelegd. Al de wijn- huizen in de Cauipagna waren door de policie gesloten. Uil Belgrado meldt men dal 14 veroordeelden buiten de stad aan den oever van den üonau, in tegenwoordigheid van eene grooie tolksmenigie eu van eene talrijke militaire magl, zjjn doodgeschoten. PB DISSEN. BERLIJN 28 Julij. Oskar Becker, bekend wegens zijn moordaanslag op den koning van Pruissen, is in bel diaconessen-hospitaal te Alexaudrië overleden. De kon. Beijersche academie |van weleiiscbapjien lieefi lol bare cor responderende leden der geschiedkundige klasse benoemd de bh. air. R. J, Fruin, hoogt, aan de hoogeschool te Leyden, en M. L. van Deventer, com- mies bij het ministerie «au buitenl. zaken te 's llage. De gewone ziltting der wetgevende kamers in 7.witserland is den 25st'° dezer gesloten. Na belangrijke discnssiën hebben de kamers hare goedkeuring gehecht aan de onlangs in liet kanton Bern gemaakte verorde ningen, die aan alle kerkelijke orden verbieden onderwijs in openbare lagere scholen ie geven. In Rusland is hel lot nog toe regel geweest, dat een ieder zijne ver- pligting tot de krijgsdienst persoonlijk moest vervullen. Thans is er bij eene keiz. verordening bepaald dat men in dit en in de eersivolgende vier jaren eene dienstpliglige ontheffing van de krijgsdienst zal kunnen verkrijgen door eene som van 570 roebels aan de schatkist te betalen. Wanneer deze bepaling in de toepassing doelmatig wordt bevonden, zal zij over vijfjaren ver nieuwd worden. Het Journ. de St. Pét. behelst een rondgaand schrjjven van het Rus sische ministerie van buitenl. zakenwaarin mededeeling wordt gedaan van Pruisseus voorstel om in eene ie Petersburg te houden conferentie hei door Rusland voorgeslagen verbod van bet gebruik van ontplolleude geweerkogels Ie overwegen. A'erder wordt daarin aan Kuslands diplomatieke vertegen woordigers opgedragen de toetreding der mogendheden lot dal voorstel te vragen en den 13den October eerstkomende als bet tijdstip voor de opening dier conferentie voor te slaan. OOSTENRIJK. De Frankforler schutters hebben reeds voor de opening van hel schut tersfeest bij gelegenheid van een gastmaalaan hunne pairiotiiscbe gevoe lens lucht gegeven en van hunne Ingenomenheid tegen Pruissen doen blij ken. De heer dr. Muller heeft eene rede gebonden, waarin o. a voorkwam: Wij zijn niet enkel gekomen lol deelneming aan gezellig genot en om onze kunst op de schijf Ie toouen maar hoofdzakelijk om ie doen zien dat wij met u eensgezind zijn, als eene eenige ondeelbare natiewij zpn gekomen ten bewijze dat wij Duitschers zijn gebleven en altoos zullen blijven, in spijl van alle annexatie en mishandeling, die wij wegens onze Uuitsciie gezindheid moeien dulden. Maar levens zpn wij gekomen om het verjongde Oostenrijk te zien, op hetwelk thans de hoop van Duitscbland is gegrond, en om de mannen ie leeren kennen, die zoo wakker hebben gestreden voor vrijheid, const11utie en bet zelfbeheer der volken. Moge u dat werk geluk ken, tot uw en ons welzijn, want de wederkeenge werking kan niet ach terwege blijven, en dan zal niets meer ons scheiden. Het aantal schutters, die aan den grooten wedstrijd zijn komen deel nemen, bedraagt ongeveer 15000. de g«l erken Comr wren iiocl) hontp werk missi' maar groot stal» waar «dooi Hoe Wijn; keufi OP di PARIJS, 29 Juiji- De senaat heeft iu hare zitting »an beden het ont werp der leening teruggezonden aan de commissie voor liet budgei. De financiële wellen zijn mei algemeene stemmen aangenomen. Mei 63 legen 8 stemmen is ook aangenomen de wet tot afschaffing van art. 1781 van den code civil. LONDEN, 30 Juljj. De lord-mayor van Londen gaf gisieren een gast maal ter tere van de hoofden der behoudende partij. De heer Disraeli be antwoordde den op hem tiitgcbraglen toast, en zeide o. a. dat met eiken dag de vriendschapsbetrekkingen mei «onze transatlantische broeders" beier worden. PARIJS, 29 Julij. De Etendard verzekert dat er genie spraak is van onderhandelingen betreffende een Ié sluiten verbond lusscben Frankrijk, België eu Nederland. INGEZONHEN. Dal mijne aanmerkingen in het artikel in bet Leidsch Dagblad van j 22 jl. opgenomen, aan de bij bet onderwerp betrokken personen minder aangenaam zouden zijn, kon ik mij wel voorstellen Dat rnjj die echter, zooals in ecu ongeieekeud artikel iu de Leydsche Courant van lieden ge- schier)i is, de verdachtmaking van «verblinding door opgeblazenheid" de beschuldiging van «wrevel tegen de kerkelijke Commissie, legenden «persoon die baar, wal liet bevvusie werk (het herstel der Hooglandsche «kerk) betreft ter zijde slaat" en «jegens den man die liet nieuw gewelf «der kerk beeft daargestcld en zelf zijn werk lieefi hesluurd" en wat niet al, op ren hals zouden gehaald hebben, daarop rekende ik niet. Vooreerst omdat ik nirj van dien wrevel eu van die opgeblazen verblinding geheel en al vrij gevoel, en ten tweede, omdat ik toen ik met ontvcderiegbare feiten niet toe deuk te is ev op mede maar van He Cow eene lot mat Vi 14 J »l)aa Di ten »jaa Vi 0i voer dat seis Vi min| «pin HOU leg' besc «jar «bet tie jp. Coa fan ik 1001 V 1)61 Wil de ben gen geh IV 01 »in eeu dei T0( roe du m bo de me de rej tpi ik nii iei be qu tei vo in w m le 01 nt le de w ui d< lo di

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2