«•Iter der commissie van financiën, de bewijzen van buitengewoner! ijveren onvermoeide werkzaamheid, die de kiezers bij herhaling getoond hebben op pnjs (e stellen. Tol aan het einde zijns levens waren die belangen hem een spoorslag lol rustelooie werkzaamheid, blijkbaar nil de zitting van 23 Juni) II., lot bijwoning waarvan hij ongetwijfeld te veel van zijne krach ten vergde (Jok de uitmuntende hoedanigheden, die hem kenmerkten niet het minst zijne dienstvaardigheid en nederigheid, zullen zijne nagedachtenis bij zijne medeleden en hij de burgerij in eere doen voortleven. Wij vernemen dat de kerkeraad der Ned licrv. gemeente zich niet heeft vereenigd mei de in ons vorig nommer door den lieer mr. L. D. Su- ringar ontwikkelde meening omirent de wettigheid van de verkiezing van veertien diakenen, en die verkiezing, op grond van het reglement, als wettig beschouwt. Volgens een herigt van den Ned. gezant te Brussel is het niet zeker, dat de ziektegevallen, die zich onder liet rundvee |op eene boerderij nabij AnIwerpen hebben voorgedaan, gevallen van runderpest zijn geweest. Men heeft alleen voorzigliglieidsliahe gemeend dezelfde maatregelen als vroeger ie moeten nemen. Men wil welen dat prof. G. J. Mulder, die reeds sedert een jaar door deu ongunstigen toestand zijner gezondheid verhinderd werd in het waar nemen zijner akademische werkzaamheden, thans zijn ontslag heeft gevraagd als hoogleeraar aan de Utrechtsclie hoogeschool. De Piop. Friesche C. dringt aan op afschaffing der belastingen 1°. op hel geslagt 2° op hel dagbladzegel, 3°. op de vrouwelijke dienstboden be neden de 20 jaren 4°. op hei zout en 5°. op de zeep Het verlies, dat de schatkist daardoor lijden zon, hetwelk de redactie globaal op 7 millioen stelt, wenscbt zij terug te vinden door de grondbelasting met 7{ te ver- lioogenten gevolge van eene naauwgezette herziening van het kadaster. Dc algemeene synode der Ned. hervormde kerk acht zich verpligt, naar aanleiding van verschillende bij haar ingekomen adressen, die van haar handhaving verlangden van de gebruikelijke doopsformuleop grond dat daarvan hier en daar zou worden afgeweken, ter algeuteene kennis te bren gen, dal zij, ofschoon nieuwe bepalingen ten dezen opzigte onraadzaam achtende en dan ook zich onthoudende van het doen van uitspraak over de wettigheid of onwettigheid des doops, die met afwijking van bestaande ge bruiken geschied zon zijn, elke willekeurige afwijking, die aan den doop zijn eigenaardig karakter ontneemt, ernstig afkeurt, en hol niet slechts weiischelijkmaar zelfs in de gegeven omstandigheden noodig verklaart, dat de doopsbediening voortaan met de vereïschte eenparigheid naar de ge bruikelijke formule geschiede. Vrijdag middag had ie Utrecht een noodlottig voorval plaats. F,en dienstmeisjedat sedert drie dagen buiten dienst wasstortte zich tusschen de Willemsbrug en de Smeesleeg in de Singelgrachtom zich van helleven te be.'ooven. Een reeds bejaard werkman, van der lleyden geheeten, aar zelde niet haar terstond na te springen en eene poging tot redding te doen. Werkelijk had hij het geluk de ongelukkige te grijpen doch deze omvatte hem zoo stevig, dat beiden in de diepte wegzonken en niet dan als lijken uit het water konden worden opgehaald. Vrijdag II. onislond nabjj liet station Wolfheze, ten gevolge van het uit de locomolieven vallend vuor, een heidebrand, die al zeer spoedig een dreigend karakter aannam, zoodat men, vooral daar de wind het vuur aan blies, niet zonder grond bevreesd was dat een naburig eikenbosch en eene in de nabijheid gelegen boerenhofstede de prooi der vlammen zonden worden Door de vereende pogingen van een aantal personen, die weldra op de plaats tegenwoordig waren, is verder onheil voorkomen en was men den brand, die inmiddels eene groote uitgestrektheid had verkregen na verloop van van ruim twee uren meester. Onder Harderwijk zijn dezer dagen 200 bunders dennenbosch door brand vernield; ook onder Nunspeet is er brand in de dennenbosschen ont staan, dien men echter spoedig heeft kunnen bedwingen. Waarschijnlijk zijn deze branden veroorzaakt door onvoorzigtighcid met eene pijp of sigaar. Te Hardenberg zjjn dc ingezetenen hij ptibiicalie opgeroepen zich naar de veenen Ie spoedenlen einde eenen daarin steeds loenemenden brand te stuiten. Heeds moeten een aantal lurf- en boekweit-akkers verbrand zijn. Te 's Heerenberg is Zaïurdag namiddag in de Kellerslraat een brand uitgebarstendie door de droogte en een vrij feilen ooslewind in korten lijd ruim 40 huisgezinnen van woning heeft beroofd, daar 22 huizen en 2 schuren eene prooi der vlammen zijn geworden. De nood is aldaar groot, schrijft de N. li. C-de meeste huisgezinnen, wier woningen verbrand zijn, behooren iol de niet bemiddelden. Weinig of niets is gered, want zij die hun inboedel hij hunne huren bragien en dien daar zeker waanden verloren dien toen de brand zieli zoo uitbreidde. Verscheidene huizen zijn geassureerd, doch van velen is de inboedel niet verzekerd en de bewoners daarvan bezitten niets meer Voor hel oogenblik wordt er zooveel mogelijk hulp verleend, door die menschen onder dak te brengen en ook in hunne behoeften te voorzien, maar zonder hulp van anderen kunnen zij zich voor hei vervolg niet redden. De oorzaak van den brand is onbekend, maar de policie is ijverig in de weer om dezaaknaauw- keurig te onderzoeken. 's üRAVENHAGK 28 Julij. Z. M. heeft ais blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: de zilveren medaille aan den mandoor Her.es 111, en de bronzen medaille aan de inlandsche schepelingen Loso il en Katjong, alien dienende op de kanonneerboot n°. 14 in Ned. Indie, alsmede aan ieder een loffelijk getuig schrift, wegens de met levensgevaar aangewende pogingen to'. redding van eenen officier, die ter reede van Samarang op 25 Jan. jl. met de sloep is omgeslagen en verdronken. Z. M. heeft vergunning verleend aan A. C. J. Nolet, met 's konings toestemming in liet pauselijk leger dienende en thans 2dc luit. bij hel reg. zotiaventijdelijk verblijf houdende ie Schiedam, lot het dragen van de versierselen der ridderorde van den il. Sylvester met den Gouden Spoor en liet kruis fidei et virtuliItem door den Paus toegekend; en aan II. de Laat, te Vlijmen, tot liet dragen van de gouden medaillemiddelste grootte en liet kruis fidei et virtutiItem door deu Paus geschonken. Bij kon. besluit van 15 Julij jl. is bepaald dat er in de gemeenle Hoogeveen eene kamer van koophandel, uil vijf leden bestaande, zal wor den gevestigd. Tot burgemeester der gemeente 's Gravendeel is benoemd de heer F. E. Vaarron Morel, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Ameide en Tienhoven, en lot burgemeester der laatstgenoemde gemeenten de heer A. H. 11. A. de Kleyn; voorts is aan den heer V. G. A. Boll, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bttrgemeesier der gemeen ten Heesbeen en Drongelen. Z. M. heeft den majoor J. W. Bodegra»e, van het 7de reg. infanterie, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld, en lot majoor bij dal reg. he- iiofuiii deu kapitein l!le ki. A. F. iieynenvan liet reg. grenadiers en jagers. Z. M. treeft goedgevonden te benoemen: lot l»»™ luitenant hij den plaalsclrjken siaf, den 2dtD luit. pi. adjudant 2de kl. te Venlo A. W. Lij Haaven; bij het wapen der infanterie, de 2d' luitt. M. van Dooruinck, van het wapen, thans op non activiteitalsmede A. J. Prager en jhr. J, p Bloys van Treslong, mede van liet wapen, thans lijdeljjk gedetacheerd bij liet leger in üost-lndie; bij liet l!te reg. de 2de luitt. J. B. Vorstman; H. O. graaf van Limburg Stirurn, S. M. S. de Raniiz en J. E. G. Breker van Leuven, allen van het corps; bij het 2de reg de 2de luitt. E. de Man en H. L. Le Maire, van liet corps; bij het 4de reg., de 2de luitt. H. P, Si aalG. A. de Bruyn en D. L. J. de Bruynallen van liet corps; bij het 5de reg., de 2de luiit. H. Verploegh en jhr. W. O. G. Bloys van Treslong van het corps; hij het 6de reg., de 2de luitt. L. F. A. van der Goes ei! K. F. A. van de Wall, van hel corps; hij het 7dc reg., de 2de luitt. L, Wichers en J. Hora Ademavan liet corps; en bij het l,le reg., de 21' loitt. G. N. de Wendt en A. M. Schalken, beiden mede van het corps, Voorts tol 2de" luit. hij het corps mariniers de kadets bij dat corps H. B, van Rlrtjn, J. J. fieeringli en II. J. Romeny. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot 2dcn luit. bij het wapen der infanterie: bij hel ls,e reg., jhr. J. A. Barnaari; bij het 2dereg., W.C, Staring, II M. Nepvett. G Blanken, C. Lem en H. L. Vorstenbos; bij het 3de reg., W. A. van der Mattdere, J. C. Morren en E. A. O. Was; bij het 4de reg., W. N. Holdanns; brj het 5de reg., A. P. Vaillant en H. C. Greve; bij liet 6de reg.. A. R. Kraijenhoff van dc Leur, C. C. U. Smit, M. H. A.J, van Meurs en jhr. E. 11. F. Leyssins; bij het 7de reg., T. A. de Man, 0. W. Westerouen van Meeleren. J. G. J. van Ogten en W. J. L. Wijmans, bi) het 8ste reg., G. W. de Ronde, jlrr. L. Engelen van Pijlsweert en jhf, D. R. Gevers Deynoot; lot 2den luit. hij het wapen der cavalerie: hij het 3de reg. huzaren, C. A. baron Bentiuck en F. M baron van Lyndenbij liet 4de reg. huzaren, J. K J. van Son; lot 2den luit. bij liet wapen der artillerie: bij liet reg. veld-artillerieJ. de Waal en J. C. Swaving; bij hel jste rr!, tesling-arlillerie, N. J A. P II. van Es en P. C. J. Visser; bij het 2de reg. vesting-artillerie, M. A. Gelinck en W. J. van Hoytema; bij het 3dc reg. vesting-artillerie, S J. van Nooten, N. Klaasscn, P. de VVtjs en T. van Extertot 2den luit. bij liet corps ingenieurs, mineurs en sapeurs F. J. Raver Droeze, J. A. Lindo. G. J. Collard, A. F. Swaanjhr. A. VV, Quarles van Ufford en J. W. N. Cramer; tot 2deD luit. bij liet leger in Oost- lndie: bij hei wapen der infanterieW. J. N. Bosboom, H. C. P. de Bruyn, C. E Makkink. C. VV. A. de Jough, J. J. ten Siethoff, C. P. J. van Vliet II. M. Boyskes, R. G J Sutherland, L. C. Piekkaarl, J. B. II. A. van den Bossche, L. J. van den BorgA. K van der Garden, J. van der Maaien, G. P. van der Garden en 11. Stullerheitnbij liet reg O. I. cavalerie, M. W. F. M. van Berkelhij hel wapen der artillerie, L. L. Andre', H.G. Droste, A. Ltigt en F. VV. Hamerster; bij het korps der genie en sapeurs, II. W. Leitink; tol 2deD luit. bij het wapen der artillerie van de landmaat in W. 1., J. Bueno de Mesquila. Al deze benoemden zijn kadetten her komstig van de kon. militaire akademie. Tot apothekers 3de kl. bij de militaire geneeskundige dienst zijn be noemd: in Oost-Indie F. A. C. Valkenhof!', W. Ponlier, F. T. Schroder; in West-ludië G. C. de Groot, allen voor die betrekking opgeleide kweeke- lingen der pharmacie. ÜH. KK. HII. prins Humbert, kroonprins van Italië en zijne gemalin, die zich nog te Brussel bevinden, worden, naar men verneemt, a. s. Don derdag alhier verwacht. Ongeveer 1200 personen zijn heden ochtend met den voikslrein van Alkmaar, den Helder eoz alhier aangekomen. Gisteren op den middag is op Wassenaars grondgebied, een kwart uur van Westduiuen, heidebrand ontdekt, dien men na twee uren arbeid mogt meester worden. Heden morgen werd op het Alexanderveld mede een gras- brand ontdekt, die echter spoedig werd gebluscht. BUITEIVLAMISCHE BERIGTEN. ENGBLAV LONDEN 26 Julij. II. M. de koningin zal bij gelegenheid van haar vertrek naar liet bui tenland, omstreeks 4 Augustus, door de kanaalviool lot Cherburg worden begeleid. De hill tot regeling van den aanvoer van buitenlandscli vee alhier is, nadat daarover in liet lagerhuis langdurig was beraadslaagd, door de rege ring ingetrokken. De oppositie heeft dus iu dit opzigt haar doei bereikt. liet schijnt den zoon van koning Tlieodorus hier zeer goed te bevallen. Hij bevindt zich nu in Royal llöiel, op liet eiland Wight, en weet zich daar regt te vermaken met liet cricket spel, voor hetwelk hij eene liartstog- lelijke liefhebberij aan den dag legt. Hij ontvangt ook zeer vele uitnoodigingen. Het Zondag 11. met eene lading petroleum van Liverpool naar Lancas ter vertrokken stoomschip Coniston is den volgenden dag in brand geraakt en met de equipage, 8 man, te gronde gegaan. De te Woolwich aaugebragte muskieten zijn eene plaag geworden voor den ganseden omtrek. Naar men van de Kaap de Goede Hoop meldt is uit het noorden des lands weder een diamant aangebragt, de zesde in Zuid-Afrika gevonden. De steen weegt J5J karaat eu wordt geacht te zijn van het allerzuiverste water en vrij van gebreken. Uit New-York wordt per telegraaf gemeld, dal aldaar de hitte zoo groot is, dat den 24sten dezer 40 personen ten gevolge van zonnesteek over leden zijn. Het ie New-York verschijnende dagblad IForld geeft liet volgende uil treksel van rekeningen van kantoor- en schrijfbehoeftengeleverd aan liet huis der vertegenwoordigers te Washington, gedurende hel jaar 1867. Al leen het vervoer van drukwerken, gedrukt op 's volks kosten, bedraagt eene som van 5562 doll. 50 c. 'sjaars; deze massa papier, uitmakende 11,151 wagenvrachtengaat voor tiet groolsle gedeelte naar dc komenij winkels. Gedurende een eenig zittingjaar werden 4,741 963 enveloppes geleverd, die 2478 doll. 73 c hebben gekost. Bij deze enveloppes behooren allerlei brief papier. visitekaartjes, hals- en liandboorden van papier, niet sleelils voor de leden, maar ook voor hunne huisgenooten. in een enkel jaar hebbende 194 leden van liet liui-s verbruikt 726 gouden schrijfpennenwaarvoor 2637 doll 84 c. berekend wordt, 1039 inktkokers, 2726 pennemessen waarvoor 5520 doll, is betaald en 527 portemonnaiesdie 1043 doll 39 c. hebben ge kost. Voorts vindt men op die zoogenaamde boekverkoopersrekeningen haar borstels, nagelsebuijerstoiletzeep, Mart in iqne-sti ui f bij dozijn flesschen, kurketrekkers en glacé handschoenen. Met de leverantie der handschoenen wordt de grootste schelmerij bedreven want bij gelegenheid van het over lijden en ter aardebestellen van een lid der kamer worden 25£ dozijn hand schoenen in rekening gebragt, die 762 doll, kosten, dat is nagenoeg vier

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2