LEYDSCIIE w C OER A NT. in0, m 1868. WOENSDAG 15 JULIJ. STADS-BERIGTEN. J)e Courant wordt Maandag W oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den lid™ April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van, en heslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, 0p Woensdag den 22s,e0 July aanstaande's namiddags te half zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen lo. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1834 tot 1842 ingesloten 3®. zij i die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4'. degenendie na hunne indienst-stelling bij de Schutterij regt op vrijstelling hebben verkregen, alsmede die bij het bataillon otn ligchaamsgebrekeu tijdelijk zijn vrijgestelden 5», degenen die, volgens art. 3. L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het, dat bij ben geen oproepings-billet was ontvangenten einde over de ifigediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, ceacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28stcu Junij 1828 (Staats blad N°. 42)voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebbenbij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. j). BRANDELER, Burgemeester. Liyden, 14 Julij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydetidoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 30,len der vorige maand, invorderbaar verklaard ko hier van het patentregt, houdende aanslagen voor schippers, slijters, tap pers enz. alsmede voor kramers, en wel over het dienstjaar 1868 en 1869, terwijl ieder verpligl is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, ie voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Lkyden 13 Julij 1868. v. n. BRAiNDELER. BINNENLAXDSCUE BERIGTEiV. LEYDEN14 Juljj. Uitslag der verkiezingen, tot leden van de eerste kamer derstaten generaal. Limburg. Herkozen de heer Michicls van Kesscnich, met 31 stemmen. Zeeland. Herkozen de heer J. Fransen van de Putte, met 27 van de 37 uilgebragte stemmen. Groningen. Herkozen de heer mf. J. J. Cremers, met 30 van de 37 uilgebragte stemmen. Utrecht. Herkozen de heer Huydecoper van Maarseveen met 30 stemmen. Overijssel. Herkozen de heer Storck. Zuidholland. Gekozen, in plaats van den heer A. van Weel, die be dankt heeft de heer mr. E. J. A. graaf van Bjjlandtoud-commissaris des konings in Zuidhulland en thans nog commissaris des konings in Overjjssel, met 38 stemmen, bij derde stemming, tegen den heer W. C. Begram, lid der tweede kamer, die 37 stemmen bekwam. Herkozen de heer T. P. Viruly, met 45 van de 75 stemmen. Bij deze stemming bekwam de heer Begram 8 stemmen. Noordholland. Herkozen de hh, jh'. C. Hartsen en mr. J. Mcsschert van Yollenhovenmet 36 van de 68 stemmen. Noordbrabant. Herkozen de heer H. E. Verschoor met 53 van de 56 siemmen. Friesland. Herkozen de heer jh'. in'. F. J.J. van Eysinga met 37 van de 45 siemmen. De volgende bloem van de Indische Lotus in den Rorttts alhier zal geo pend zjjn morgen Woensdag van 's morgens vroeg lot 11 uur in den voor middag, en Donderdag van 's morgens vroegtijdig tot 3 of 4 uur in den namiddag. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is aan den heer d'. C. J. E. Brutel de la Rivière, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer in de natuurkunde bij hel vormend onderwijs. De heer M. J, Schretlen werd in de betrekking van stads-chirnrgjjn gecontinueerd. 0« voordragt omtrent den afstand van gemeentegrond aan de firma H. Veefkind en Zoon gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. Door burg. en weth. werd, ten gevolge van eene nadere opmeling, voorgesteld den gevraagden grond af te staan, naar de gevvone berekening, tegen de som van ƒ700, en daar gebleken was dat de hh. Schretlen en C". vroeger 100 vierk. ellen grond nicer hadden ingenomen dan hun was toegestaan, welke 100 vierk. ellen zelfs hjj hel kadaster als nog behoorende tot het door de firma Veefkind gevragde terrein stonden geboekt, dat gedeelte grond den hh. Schretlen en C°. te berekenen tegen ƒ37.50, naar den maatstaf vroeger gevolgd, toen hun de noodige grond voor hunne Tabriek werd af gestaan. De berekening van den prijs, door de firma Veefkind te betalen, werd door onderscheidene leden te hoog geacht, vooral met het oog op den aard van den gevraagden grond heigeen door andere leden niet kon wor den toegegeven. Ten slotte werd met 8 tegen 6 stemmen aangenomen een voorstel om voor het nemen eener beslissing nog te onderzoeken, in hoe verre de firma Veefkind aanspraak kon maken op eene berekening volgens een lager tarief. De voordragt lot het onder de hand afstaan van de tien den onder Leyderdorp werd goedgekeurd. Bij de daarop gevolgde behande ling van het voorstel van het raadslid Meerburg, lot wijziging van art. 95 der algemeene policie-verordeningwerd door burg. en weth. voorgesteld het verbod van het schrobben der straten te handhaven, maar het artikel derwijze te wjjzigen dal daarbij hel wieden der stralen voorgeschreven werd. Het voorstel betreffende hel wieden der straten ondervond zooveel legen- stand, dat de voorzitter het, namens het dagelijksch bestuur, weder introk. Het voorstel om het schrobben der straten wederom toe te staanwerd ech ter met 8 legen 7 siemmen verworpen. De voordragt tot het dempen van een gedeelte der sloot langs den Singel buiten de voormalige Mare-poort werd goedgekeurd en het verzoek van D. Beezer, tot het leggen van een bruggetje over de sloot langs het Sludentenpadtoegestaan. Op bet verzoek van W. F. Wanner, gewezen keurder van brood en meel, tot het erlangen vat. pensioen, werd afwijzend beschikt. Voorts werden nog dc rekeningen van vrouwen kraammoeders en van het werkhuis over 1867 goedgekeurd. Door den voorzitter werd medegedeeld dal de commissie, bestaande uit de hh. Vcth van Dijk en Wilhelmy Damsté, benoemd om een onderzoek te doen omtrent de bewaarscholen alhier, hoe die in overeenstemming zijn te brengen met den geest des tijds en hoe die elders zijn ingerigt, haar rapport had ingediend, dat gedrukt zou worden. Door den heer Tollens werd gewezen op het ongerief veroorzaakt door het aanleggen der sloom- booten in de Aalmarkt en in hel Kort Rapenburg; die aanlegplaatsen wa ren niet zonder gevaar voor ongelukken en lastig voor de bewoners der nab(j gelegen huizen. De voorzitter meende dat men bij het kiezen dier plaatsen het gemak van het publiek en niet het minst dat van den handel had in liet oog gehouden; het dagelijksch bestuur zou echter de zaak nog maals in overweging nemen. Door den iieer van llenkelom werd inlichting gevraagd omtrent den voortgang der werkzaamheden aan hel nieuwe zie kenhuis, waarvan de onderbouw gereed was; daaromtrent deelde dc voor zitter mede dal hij meende dal de aanbesteding van het tweede gedeelte van het werk, het gebouw tot en uiet de kap, eerstdaags zou plaats hebben. Na afloop der overgangsexamens bij de hoogere burgerschool werden de volgende leerlingen tot hoogere klassen bevorderd Van de le lot de 2e kl. Bevorderd: G. van Driel Az., W. van Wijk, H. R. Goudsmit, II. Treub, F. Stokhuyzeii11. Knyp, F. de Vink, V. Cli- gnelt, C. G. L. van Wensen, J. Ic Roux. P. Vermeulen, C. 11. Witte, J. J. Hoogenstraaten en G. van Driel Bz. (Eugelsch en floogduitsch). Voor waardelijk bevorderd: P. van RomburgliJ. Knyp, G. L. J. Couveé, A. C. A. Broekholf, P. J. van Geenen en YV. J. Bierens dc Haan. Van de 2° lot de 3e kl. Bevorderd: W. R. A. van Alphen, J. G. van Deventer, II. van der Kaay, C. Vissering, .1. W. Post, W. F. H. van Atnei'om, O. J. vau DoorninckH. van Aiphcn, J. J. Knotter, N. J. D. van Grieken, E. J. Veldhttyzen, P. VVeijers, J. FranchimonW. F. van Wijk, J. B. Wakerlin, A. G. dc Baas, A. P. van Schilfgaarden en E. van Angelheek (teekenen). Voorwaardelijk bevorderd: J. R. van der Locff, H F. Dormaar, G. G. van Butlingha Wichers, T. Draijer en P. Bos. Van de 3e tot 4e kl. Bevorderd: D. Molenaar, J. F. van der Voet, C. F. A. van Reemst, F. A. Liefrinek, T. Bertrand, A. A. UoogeboomA. J. Jes- surum (wiskunde en de vier talen), en J. Jansen (Franschc taal). Voor waardelijk bevorderd: P. J. Meerbuig en T. van Dissel. Van de 4e lol 5C kl. Bevorderd: M. Treub en K. H. ill. le Roux. Voor waardelijk bevorderd: D. K. A. van LoghemF. J. Dozy, F. la Fontaine en A J. Krantz. Gisteren morgen overleed te Haarlem de heer Jan Frcderik llclmers, de eenige zoon van den dichter der llollandsche Natieeen mandie zich door christelijke deugden onderscheidde en in zijne jeugd een der uitstekendste leden van meer dan eene toen aan den Amstel gevestigde rederijkerskamer was. Een zoon en eene dochter beweencii zijnen dood.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1