COURANT. MllDSnif; BIMENLANDSCBE BERIGTEiV. VRIJDAG 10 JULIJ. in/1 LEYDEN9 Julij. In een der kassen van den Hortus botanicus alhier zijn tijdelijk hij elkander geplaatst een aantal planten uit warmere gewesten, die wegens hare eigenschappen belangrijk zijn en bekende producten leveren als thee, kolfij, suiker, sago, arrowroot, caoutchouc, vezelstoffen enz. Ten gerieve van bezoekers is dit, b(j den wetenschappelijken naam, tevens op de eliquet- ten uitgedrukt. Ook is men thans in de gelegenheid, aan diezelfde inrig- tin" een fraai exemplaar te zien van Nelumbium speciosum Willd, de be kende lotus, waarvan de afbeelding zoo veelvuldig op Indische monumenten wordt aangetroffen. Vermoedelijk zal op Vrijdag en Zaturdag cene bloem geopend zijnde beste tijd om baar te zien is vóór den middag. j de beden op het raadhuis gehouden aanbesteding van het verwen van den gevel van het raadhuis was voor dat werk de minste inschrijver jj. Koorenhoffvoor 379.50. De reünie van de afgevaardigden der YVaalsche kerken in Nederland ial in dit jaar te Maastricht gebonden en den 6den Augustus geopend wor- flfli. Als vertegenwoordigers der gemeente van Leyden zullen daarbij op treden de hh. dr. F. C. J. van Goens, predikant, en mr. R. van Boneval Faure, ouderling; bij ontstentenis van den eerste de heer J. A. van Hamel, predikant, en van den laatste de heer mr. P. C. Lezwijn diaken. 1 fe Zutphen heeft zich eene snb-commissie gevormd voor de oprigting van een standbeeld van Boerhave alhiCr. De minister van binnen), zaken, gelet op art. 13 der wet van 1 Junjj e 1865, heeft bekend gemaakt dat voor de tweede maal in het loopende jaar «tegenheid zal worden gegeven tot het afleggen: o. der natuurkundige exa- meus, bedoeld in art. 4 dier wet, in de maand December aanst.b. der geneeskundige en hulp-apothekers examensbedoeld in de artt. 5 en 8 dier wet, in de maand September aanst.; terwijl de examenó bedoeld ifi art. 9, Ier verkrijging der bevoegdheid als apotheker, Voor hel eerst zullen worden gehouden in de maand December aanst. Zjj die tot de examens wenschen te worden toegelaten zijn uitgenoodigd daarvan schriftelijk opgave te doen j wal betreft het natuurkundig examen, vóór 15 November aanst. aan den k/llj voorzitter der commissie den hoogleeraar F. A. W. Miquel te Utrecht; wat betreft het geneeskundig examenvóór 15 Augustus aanst. aan den voor zitter der commissie den hoogleeraar L. C. van Goudoever te Utrecht; wat betreft het examen van hulp-apothekervóór den 15dfD Augustus aanst. aan den voorzitter der commissie den hoogleeraar A. II. van der Boon Mesch te jgji Leyden, en wal betreft het examen van apotheker, vóór den 15den November aanst. aan den voorzitter der commissie den hoogleeraar A. H. van der Boon llesch te Leyden. - Ten gevolge van den uitslag van net onlangs gehouden vergelijkend examen lusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de kon. militaire akademie, zullen met September aanst. aan die inrigring als kadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: A. H. Kalis, J. W. van den Bergb, O. J. A. Schwartz, B. E. Onderwater en J. J. P. Bubl'man; voor de cavalerie hier te lande: F. N. Thiange; voor de artillerie hier te lande: H. G. J. SwavingF. van Hasselt, J. A. D. de Fremery, J. D. Wagner, 11. B. Gosler, A. A. van den Bosch, J. H. Knel, E. VV. van Beusekom, L. C. Dyxhoorn, F. A. Ifoefer, J. J. Berkhout, F. M. J. Wagner, I. J. van Dam, H. F. van Gennep, H. van Hogendorp, A. M. de Bruyn, 51. J. Perk, J. E. de Man, A. P. Hulsman en A. J. A. Verwey; voorde genie hier te lande: A. A. 11. van Heusden, C. E. J. de Lille Ho- gerwaard, L. Waller en J. G Gijsberti Hodenpjjl; voor de infanterie in Oost-ludie: B. Schaap; voor de cavalerie in Oost-Indiê: G.|C. W. C. van der Schoot; voor de artillerie in Oost Indifi: F. W. H. TydemanJ. G F. L. van den Bossche, G. J van KoetenJ. C. van Geel, A. Lett inkW. deJongh, K. L. van der Poel en C. van Aller, voor de genie in Oost-ludie B. Marcella, J. G. C. Plantenga en H. A. G. van Dentzsch. Door de volgende leerlingen van de polytechnische schooi is voldoend «amen B (artt. 61 62 W. M. O.) afgelegd: de hh. A. B. Albers, J. I.E. van Bergen, J. C. de Bruin, Th. W. C. Herckenrath. C. J. de Jong van Beek en Donk, J. E. de Meijier, J. G. M. Roijaards, G. Turk, J. W. Le Comtei, J. F. Groll, 51. U. Ilartogh W. C. Bletzelaaf, A. F. Pfltishaupl jr. (art. 63), G. Turk (art. 64), E. F. van de Sande Bakhuyzen en J. H. L. 'an Deinse. In het hoofdkiesdistrict Dordrecht zijn bij de eergisteren gehouden herstemming ter verkiezing van een lid der tweede kamer uitgebragl 1984 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. 51. Bichon van IJsselmondemet 1071 stemmen. De heer jhr. uir. W. T. Gevers Dcynoot verkreeg 913 stemmen. In het Utr. D. stellen de hh. J. 51. de Kempenaer, J. van Lennep en G. W. Vreede voor de heilrjjke gevolgen van de weldoordachte rege ringsdaden van het laaist afgetreden ministerie, in het bijzonder van de ministers Heemskerk éti Van Zbylen, dóór een duurzaam bewrjs van erken telijkheid bij het nageslacht in levendig aandenken te houden, waartoe zij een beroep doen op al wie tnet hen hetgeen door beiden ten nutte van het vaderland verrigt is waardeertom zich met hen ter bereiking van dat doel te veréenigen. Naar men verneemt, zal de broederschap der notarissen in Nederland iiet 25-jarig bestaan dier véreënigiiig bij gelegenheid van hare jaarljjksche vergaderingdie den 4df" Augustus e. k. te Amsterdam zal plaats hebben, eenigzius feestelijk vieren. Onder de 22 candidaten, dié zich te Meppcl voor het examen als leer ling-apotheker hebben aangemeld, bevond zich eene jonge jufvrouw uit Fries land, de dochter van éen apotheker. Bij het examen van 8 candidaten, op den eersten dag gehoudenbleek zij tot de best onderwezenen en de be- kwaamsten te behoorcu. Naar men verneemt heeft de minister van binnenl. zaken besloten de vervaardiging van de brng te CièvecÖettr, onlangs aanbesteed, op te dragen aan den heer J. van den Wall Bake, administrateur der Ulreclitsche Ijzer gieterij. Deze brug, bestaande uit eene opening van 100 el en tien openin gen van 57 el, zal de èerste grödte spoorwegbrug zijn, die in ons land wordt vervaardigd en zal gedurende tRee jaren aan minstens 200 werklieden arbeid Verschaffen. Te Delft mogt dezer dagen de heer van der Hegge Spies, ontvanger der directe belastingen, gedachtenis vieren van zijne volbragte zestigjarige dienst bij de administratie van 's rijks belastingen. Blaandag II. had te Utrecht in Tivoli eene muziekuitvoering .plaats van de kapel van het Rheinisciie curassier-regiment u°. 8. Bij de aankomst van dat muziek-corps aldaar werden twee der leden door de policie in verze kerde bewaring genomen. Men had hen herkend als vroegere trompetters van het 7dc reg.diezonder hun tijd uit te dienenwaren gedeserteerd. Door den gemeenteraad van Nijmegen is tot conrector aan het stede lijk gymnasium aldaar benoemd de heer dr. J. van Delden, te Deventer. Tc Zwolle werd Blaandag II. bjj den officier van justitie aangifte ge daan dat der melkkoeijen van zekeren landbouwer Doorn, in de gemeente Nieuwleussende pezen doorgesneden waren, ten gevolge waarvan die die ren in zeer zorgwekkeuden toestand gevonden waren. Door de justitie is terstond een ijverig onderzoek omtrent den gepieegden moedwil in bet werk gesteld. Het aantal slagtoffers van de ontploffing van nitro-glycerinedie te Quenast in Belgie heeft plaats gehad, is nog met drie vermeerderd, ten gevolge van het overlijden van drie werklieden uit de steengroeve, die zwaar') gewond waren. Ook een jong meisje schijnt, ten gevolge van den schrik, krankzinnig te zijn geworden. 's GRAVENHAGE9 Julij. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den héér J. B. N. Lanryssen kassier te Bredatót het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorins den Groote, hem door den Paus geschonken. Tot directéur van het postkantoor te Groningen is benoemd de heer P. Tetrode, thans directeur van hel expeditie-kantoor der posterijen op den Nederl. Rijnspoorweg. Aan den heer A. W. Kröller is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als1 commissaris van policie te Harderwijk. De leden van de eerste kamer d'er stelen-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen den 21sten dezer. In de zitting van de provinciale stalen van' gisteren zjj'n met o'vergroote meerderheid tot leden van gedep. staten herbenoemd de hh. mr. C. van Vollenhoven, jh'. mr. H. J. van der lleim, mr. H. F. baron van Zuylen van Nijevelt, E. H. baron Rengers van Warmenhuizenmr. R. J. C. Me- tclérkamp; en tol buitengewoon lid van ged. stalen de lieer S. A. van Hoogstraten. 51et uitzondering van de hh. van Zuylen van Nyevelt en van Hoogstraten, die niet in de vergadering tegenwoordig waren, hebben de herkozeneii'verklaardde betrekking weder te aanvaarden. Vervolgens ging de vergadering over tot liet trekken der afdeelingenwaarna de voorzitter het woord verleende aan den heer van den Bercli van Heemstede, die na mens de commissie nopens de opheffing van de ambachten in Rjjnland, en in overleg met de te dierzelfde zaak benoemde commissie uit de prov. staten van Noordholland, het voorstel deed, om tot hét uitbrengen van rapport over deze aangelegenheid tot de najaars vergadering diligent te worden ver klaard. Daartoe werd besloten. Dingsdag middag is door de leden van de prov. staten aan hunnen De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Be Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ult Zaturdag avond.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1