Geheel anders sprak de lieer Thiers, die, hoewel hij den financiëlen toestand als hoogst noodlottig schetste, toch voor geenc vermindering der begrootin gen van oorlog en marine was, ten einde Prtiissen ontzag in te boezeaien en te toonen dat nien geene nieuwe annexaliën zou dulden. De heer Magne, minister van financiën, heeft in zijn antwoord gezegd dat er twee middelen bestaan om den vrede te verkrijgenalgemeene ont wapening, of eene ontwapening overeenkomende met die van andere volken. Werkeloos aanschouwer van de wapening van anderen kan Frankrijk niet blijven, maar zijne militaire krachtsinspanning zou onmagtig blijven, zoo de financiën niet voldoende waren. Daarop trad hij in eene uiteenzetting V3n den financiëlen toestand, kwam op tegen zwartgallige oordeelvellin gen, en zeide, dat de nakomelingschap hulde brengen zou aan de regering des keizers wegens de groote landsbelangen, die door haar verzekerd zijn, en de latere geslachten het werk, dat thans begonnen werd, zouden voort zetten en de groote wet in toepassing brengen dat inspanning vooruitgang teweeg brengt. De budgelcommissie van bet wetgevend ligchaam heeft zich vereenigd met het door eenige leden voorgestelde en door de regering goedgekeurde denkbeeld om de geldmiddelen der stad Parijs onder het gezag der wetge vende magt te stellen even als die van het rijk. Hier te lande zijn alle nog bestaande belemmeringen voor het vervoer van vee en van daarvan afkomstige voorwerpen met 1 Julij opgeheven, langs de gansche grenslinie zoowel als op de kusten. Te Havre is «veder brand ontstaan in een vaartuig met petroleum gela den. Men is er in geslaagd het brandende schip bniten de stad te brengen. Uit Belgrado meldt men dat Milano Obrenowiiz door de Skupschina of landdag tot vorst van Servië is uilgeroepen. De vorst begeleid, door eene eerewacht te paard uit het volk, reed naar de vergadering, waar hij met geestdrift werd begroet. In zijne aanspraak zeide de vorst: «hoewel ik nog jong ben, zal ik met al mijne krachten er naar streven de kunst te leeren om mijn volk gelukkig te maken." In kolonels-uniform hield de vorst onder toejuichingen, die schenen geen einde te zullen nemen, eene wapen schouwing over de troepen, welke den eed van trouw aflegde. Het voorstel tot het benoemen van een regentschap werd door de afgevaardigden van Belgrado gedaan; en de minister van oorlog, de heer Blatznavah de vroegere minister van buitenlandsche zaken de heer Ristic en het senaatslid Gavrilovie, werden daartoe voorgedragen en door de Skupschina met algemeene stem men benoemd. IHVKIVRiJk. WEENEN, 2 Julij. De gemeenteraad van Weenen heeft met brjna eenparige stemmen een adres aan de regering goedgekeurd, waarin dat ligchaam op de plegligste wijze protesteert tegen de bcleedigende uitdrukkingen in 's Pausen allocutie; waarin het voorts te kennen geeftdal de regering het volledige vertrouwen van den gemeenteraad bezit, dat de Paus door die allocutie zich eene niet te regtvaardigen inmenging in de wetgeving van een anderen staat heeft veroorloofd, en dat de gemeenteraad stellig verwacht, dat de regering tegen deze magts-overschrijding nadrukkelijk zal opkomen. Het regeringsblad maakt de verordening bekend tot uitvoering der huwelijkswet, alsmede een besluit, waarbij het verbod van tooneelvoorstel- lingen tot vijf dagen in het jaar beperkt wordt. IKGEZOIVDESI. Dezer dagen had in het weeshuis der hervormde gemeente alhier een aan doenlijke plechtigheid plaats, die verdient in ruimer kring bekend te wor den. Eenige jaren achtereen had d'. Hagen in dit gesticht met trouwen ijver godsdienstonderwijs gegeven, maar heeft, na vele onaangename ervarin gen van de zijde van bh. regenten, deze belangrijke taak nedergelegd. De aanleiding daartoe laten wij hier in het middenzij is aan velen bekend en II misschien zullen wij later wel gelegenheid hebben daarop nog eens terug t komen. Thans zij alleen vermeld, dat ds. Hagen in deze week van z|( leerlingen afscheid heeft genomen. Toen hij, door de jongens daartoe uit. genoodigdde kerkschool binnentrad, zongen zjj (zeer opmerkelijk): Rust, mijn ziel, uw God is koning. Wees tevreden met uw lot. Zie, hoe alles hier verandert En verlang alleen naar God. Daarop nam een der leerlingen het woord en gaf een warm getuigenis» dankbaarheid en toegenegenheid. En nadat de predikant dit beantwoor had, zongen zij, terwijl hij heenging: Ieder woelt hier om verandering En betreurt ze dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenscht terug 'tgeen hij eens zag. Wij behoeven niet te zeggen, dat juist deze woorden, door de weet; zeiven uitgekozen, op den predikant een diepen en onvergetelijken indri maakten en hij daardoor in zijne overtuiging versterkt werd dat zijn oni; wjjs, al mocht het aan hh. regenten mishagen, door zjjne leerlingen hoogen prijs werd gesteld. Maar nog meer. Een paar dagen daarna werd door een commissie uit weezen, zijnde een der jongens en een der meisjes, uit naam van z| vroegere en latere leerlingen, aan zijn huis bezorgd een tweetal lieve; schenken, op het eene waarvan in zilver was gegraveerd: Aan ds. H. G. Hagen aangeboden door de weesjongensLeiden 1868 en op hel andere: Aan Ds. liG. Hagen aangeboden door de weesmeisjesLeiden 1868. Geen wonder, dal hij aangenaam verrast en ontroerd werd door dit; schenk der weezen, uit hunne spaarpenningen bijeen gebracht! Wjj i; nemen, dat hij hen ten zijnen huize verzocht heeft, om min nog eens zjjn hartelijken dank te betuigen, wat hij reeds aanvankelijk had gedaan bij overdracht van zijn werk aan d'. Molenaar. Intusschen, het dankbaar gevoel der weezen, zoowel als de behoeltet daarvan zulk een blijk te geven doet hun harte eer aan en zal den prei kant op zijn dikwijls moeilijken arbeid doen terugzien met de aangent bewustheid, dal het zaad, in deze jeugdige harten gestrooid niet verloren AKAWEMüJE-SflKrW».F PROMOTIEN AAN DE LETDSCHE HOOGESCUOOL. Den 3den Julij de heeren J. L. Goemans, doctor in de genees- enk kunde, van Zierikzee, en C. W. H. van Kaathoven jr.doctor inde; iieeskunde, van Leydenbeide in de verloskunde, met stellingen. Denzelfden dag de heer C. L. G. Bechtdoctor in de genees- en veil kunde, van 's Gravenhagein de heelkunde, met stellingen. Den 4den Julij de heer A van Rhijn, adsisteni-geneesheer in het buil; gasthuis te Amsterdam, van Katwijk, in de verloskunde, met stellingen, Denzelfden dag de heer B. Tideman Jzn., van Rotterdam, in de godi leerdtieid, na openbare verdediging van zjjn akademisch proefschrift:: Essenisme. 266"* Itaats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 12de Trekking. N°. 2382 een prijs van ƒ5000. N°. 463 een prijs van 151' Nos. 8118, 9578 en 15941 ieder een prijs van ƒ1000. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6