isi o.ii! BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 6 Julij JH6H, /F°. Hó. 'te- ialve EM. rien- itbii 'gen et it opei hei 1.50. r. J. 55?. 'gstt 1351) 10.- 8.5(1 7.- 8.50 6.- 4.75 10.- 9.50: 92.-; 63.- 40.- 66.- 9.50 13.75 24.- 24, 13.- 53.- 48.- 1.2 1.2 0.11 Ü3|KE. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Nederl. zende linggenootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ20803.33, behalve 400 ter gedeeltelijke bestrijding der onkosten van de zendelingzuster van de Wal. Oe Delftsche C. meldt dat de heer D. Koorders, die na het overlij den van prof. Keyzer diens lessen aan de instelling voor Indisch onderwijs te Delft op zich had genomendaarmede ook in den volgenden cursus zal voortgaan. Van het Nieuwe Diep meldt men Bij de buiten-dienst-stelling van het stoomschip Meialen Kruis had de volgende bijzonderheid plaats. Als een blijk van waardering der voortreffelijke diensten, door de bemanning be wezen, vooral bij de gevechten gedurende hel verblijf van genoemd stoom schip aan Afrika's Westkust, werd de equipage, alsmede het detachement mariniers, bij hunnen terugkeer naar het wachtschip en naar de kazerne, uitgeleide gedaan door den kapitein ter zee J. Vos, kommandant van het Metalen Kruis, aan het hoofd van den geheelen état-major; eene ongewone holde, zoowel dezen kommandant zelf als zijne kloeke bemanning vereerende. Op den staatsspoorweg te Zaandam had eergisteren een ernstig onge luk plaats. Eene vrouw had de onvoorzigtigheidterwijl een zandtrein in aantogt waszich op of over de rails te begevenmet het gevolg dat zij struikelde, overreden werd en op de plaats dood bleef. Bij een landbouwer te Nes op Ameland heeft men in den nacht van 30 Junij eene wraak uitgeoefend, die algemeen verontwaardiging opwekte. 5Ien heeft twee veelbelovende akkers rogge afgemaaid, op eene wijze dal bijna alles onbruikbaar is. Den jongen gezel, die in den nacht van Zaturdag op Zondag in het Roozendaalsche bosch verwond werd, hoopt men in het leven te behouden. Te Oud-Gastel is Maandag avond II. brand ontslaan in eene schuur, loebehoorende aan zekeren Smoor, die voor de belendende percelen een zeer dreigend aanzien had maar dien men gelukkig heeft kunnen bedwingen en die zich alleen tot de schuur heeft bepaald. De brand was ontstaan op het erf achter de schuur, alwaar door een jongen van 8 jaar een stroohoop in brand was gestoken, uit wraak omdat hrj niet bij Smoor op de werf mogt spélen. Met welk overleg de jonge boosdoener te werk is gegaanbljjkt hieruit dat hij, alvorens brand te stichten, eerst de varkens had losgelaten en dit ook met een kalf had beproefdhetgeen echter niet gingzoodat het dier dan ook verbrand is. De knaap bevindt zich in handen der justitie. Bij gelegenheid van de feestelijke opening van den spoorweg van Ber- geu-op-Zoom op Goes is aan den eersten ontwerper van dien weg, den heer D. Dronkers, van wegc Zeelands inwoners een bljjk van erkentelijkheid geschonkenwaartoe ruim 300 personen hadden bijgedragen. Hem werd eene gouden medaille aangeboden, benevens een album, bevattende de namen van allendie aan dit huldeblijk hadden deelgenomen. De medaille vertoont aan de eene zijde hel uitmuntend gelijkende borstbeeld van den man, wiens verdiensten er door worden gehuldigd, met het randschrift: «Dirk Dronkers de eerste ontwerper van den Zeeuwschen spoorweg;" aan de keerzijde leest men de woorden «Aangeboden door Zeeuwen bij de opening van den eersten spoorweg in Zeeland, Julij 1868," omgeven door het randschrift: «De lijd- huldigt zijne verdiensten." 51 's GRAVENHAGE4 Julij. Door den koning-groothertog zijn lot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd de bh. Fttnck, directeur van het wetenschappelijk gedeelte van den zoologischen tuin te Brussel; Kervijn de Volkaersbekeburgemeester van Nazareth (Belgie)en Deville consul-generaal van Ecuador te Brussel. Door Z. M. is de heer Gnillaume de Serière, oud-gouverneur der Mo- lukkenmet zijne wettige afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelgjfd. Z. M.die dezer dagen van het Loo naar Lttcern in Zwitserland is vertrokken, reist incognito, onder den naam van graaf van Buren. De koning zal van daar naar het Loo terugkeeren tegen den 25sten Augustus, Ier viering van den verjaardag van Z. K. H. prins Alexander. Op het badhuis te Scheveningen had gisteren avond een harmonie concert plaats ter eere van H. M. de koningin. Dit concert kon op llr. Ms. verjaardag niet gegeven worden, omdat de kon. familie zich alstoen op hel Loo bevond. Op het hoofdgebouw en op het terras wapperden nationale en Wurtembergsche vlaggen en de muziektent prijkte met eene fraatje gas- iliuminalie. H. M. de koningin vereerde het concert met hare tegenwoordigheid. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets-ontwerp tot bekrachtiging, voor zoo veel noo- digvan eene overeenkomst tot wjjziging van de concessie tot hel maken 'an een kanaal ter verbinding van de Noord- en Zuiderzee. De heer Geert- sema beaamde de wenschelijkheid der voltooijing van dit nationale werk. Naar zjjne meening verkreeg men thans betere financiële waarborgen voor Jen staat, betere verzekering van de uitvoering der werken, betere controle op bet financiewezen en betere voorwaarden voor den staat in geval van vervallenverklaring der concessie. De heer Godefroi behandelde de vraag of Je overeenkomst niet te nadeelig was voor den staat. Hel was niet te ont kennen dat de slaat zich een zwaarder offer moest getroosten, de rentega- fanlie van 6} millioenmaar door het brengen van dit offer werd de uit voering van het werk verzekerd. Door de verwerping dezer voordragt zon de legering tot zwaardere offers worden verpligt. Daarom zou hij de voor- Jtagt, roet of zonder art. 3, aannemen. De heer van der Linden plaatste tioh op hetzelfde standpunt als de heer Godefroi. Naar zijne mecning be stond er geen planwaarlegen niet grooter bezwaren konden worden aan gevoerd dan tegen het tegenwoordige. Deze spreker gaf ook een schets van den stand van het werk om de onverantwoordelijkheid eeuer plcjtselmge staking Ie doen uitkomen. De heer de Bosch Kemper verklaarde «ch-eetH voorstander van hel wets-ontwerp, onverschillig op art. 3 al dan nielLwenn behouden. Om art. 3 in werking te doen komen was loch eene Tate wet noodig. De minister van binnen), zaken beantwoordde onderscheidene sprekers. Door de verwerping der wet zou het werk worden belemmerd en indien de staat toch zwaardere offers moest brengendan achtte iiij het beter het werk, dal reeds voor een groot gedeelte was uitgevoerd, voort te zetten dan liet plotseling te staken. Ook de regering was van oordeel dat het lot van dit wets-ontwerp niet afhankelijk was van art. 3, welks bedoeling alleen was, dat het der regering ernst was het werk tol stand te brengen. De minister van financien, zonder in financiële berekeningen te treden, be weerde dat de aanneming van het wets ontwerp de beste keuze kon geacht worden die de vertegenwoordiging op dit oopeuijlik kon doen. De heer Rochussen verklaarde voor de wet te zullen stemmen. Het be zwaar betreffende de belemmering der binnenvaart zou oneindig zwaarder wegen indien de bloei van Amsterdam door het niet tot stand komen van het kanaal in de waagschaal werd gesteld. De heer de Casembrooi kon het ontwerp niet aannemen, omdat hij tegen de doorgraving was gestemd, en liever de verbetering van het Noordhollandsche kanaal had gezien. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren werd art. 1 met 45 tegen 18 stemmen en art. 2 met algemeene stemmen aangenomen. Over art. 3, bepalende dat, wanneer de concessie vervallen wierd verklaard, de uitvoering der werken met toepassing van art. 35 der concessie van staats wege zou worden voortgezet, voerden nog onderscheidene leden het woord. Het werd ten slotte met 53 legen 12 stemmen verworpen. Na goedkeuring van art. 4 enz. werd het wets-ontwerp met 46 tegen 19 stemmen aangenomen. De kamer is lot latere bijeenroeping gescheiden. Men verzekert dat de tweede kamer in den loop der maand Augustus weder zal bijeenkomen ter behandeling van de Ned. Indische begrooting voor den jare 1869. Het kies-collegie der Ned. herv. gemeente alhier heeft het volgend 6-tal van predikanten opgemaakt, ter vervulling van de beslaande vacature dd. Roozemeijer, te MiddelburgFelix, te Utrecht; Jorissen, te Rotterdam Wolf, te Valburg en floinoet; Bryce, te Alphen, en Loeff, te Dordrecht. BU1TENLANDSCHE BE1ÜGTEN. EIKELA5 29. LONDEN 2 Julij. Naar aanleiding eener interpellatie is van regeringswege aan het lager huis medegedeeld, dat hel rapport der staatscommissie omtrent de gesteld heid der lersche staatskerk gereed is, gedrukt wordt, en over een paar weken aan het parlement zal worden medegedeeld. Naar verzekerd wordt, zou die commissie belangrijke hervormingen in de lersche staatskerko. a. eene aanmerkelijke vermindering van het aantal barer bisschoppen en pre dikanten aanraden. Uit Dublin meldt men dat er troepen van daar naar het noorden des eilands zijn gezondenom er de openbare orde te helpen handhaven bij de fees ten, waarmede de Orangisten en protestanten aldaar in den loop dezer maand de herinneringen aan de vestiging der Britsche heerschappij in Ier land plegen te vieren. Men weet reeds, dat er te Lisburn ernstige wanor delijkheden zijn voorgevallen, liet is echter aan de overheid, met bijstand van de troepen, spoedig gelukt de openbare orde te herstellen; zij was ge stoord geworden ten gevolge eener aanranding van politiedienaren door Orangisten. Generaal Napier is alhier aangekomen. Eene ontelbare menigte had zich te zijner ontvangst aan het station vereenigd. Te Parijs is door de aldaar gevestigde Engelschen den generaal een adres aangeboden, waarin hem lof werd gebragt wegens den goeden afloop der expeditie. Ofschoon verschillende geleerden de Abyssinische expeditie hebben verge zeld, heeft zij bijna niets voor de oudheidkunde of andere wetenschappen opgeleverd. Op vele plaatsen werden wel onderzoekingen in het werk ge steld maar zonder vrucht; en togten tot het doen van wetenschappelijke nasporingen wilde Napier niet veroorloven..uit vrees van nieuwe gevangenen in Abyssinië te zullen achterlaten terwijl bij de oude bevrijdde. Het bestunr van den Atlantischen telegraafkabel heeft besloten het tarief van overseining andermaal te verminderen. FRANKRIJK. PARIJS. 2 Julij. Bij de behandeling der begrooting in het wetgevend ligchaam heeft o. a. de heer Garnier-Pagès, lid der oppositie, krachtig aangedrongen op vermindering der uitgaven voor het krijgswezen. Naar zijne meening moest ontwapening het eerst van Frankrijk uitgaan. Hij zeide o. a.: Wij allen weten, hoe verderfelijk eene handelwijze het is, de slaalsbegrootingeu in evenwigl te brengen door geldleeningcnwant men heeft te doen met kwistige miuisteriëndie tt zeggen: neemt liever 460 millioen op dan 430; en die zelfs de gewone uitgaven met hulp van geleend geld willen dekken. Dat is iets wal gij niet moogt doen. Gelooft mij, het is niet goed, aan de volken meer last op te leggen dan zij dragen kunnen. Bij de volken bestaat geen lust om elkander vijandelijkheden aan te doen. De oude haat en de oude naijver tusschen de volken komen lot bedaren; doch zij t op uwe hoede! zoo de vorsten buiten staat zijn vrede en rust aan de volken te geven, zoo de vorsten den grooten pligtdie hun is opgelegd, niet welen te vervullen, dan is hel te vrcezen dat de volken er toe komen om te zeg gen: wq zullen ons zeiven regeren; de vorsten moeten maar aftrekken en ons met vrede laten.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5