LMMCIIE COURANT. VRIJDAG 3 JULIJ. STADS-BERlGtEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Af wonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER es WETHOUDERS Via LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordeningvaslgesleld den 24llen Oc tober 1867 Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, zjjn benoemd: tot Raad der gebuurte n». 3 of n°. 1 van wijk II, de heer KAREL JOHANNES AFF0URT1T, in de plaats van den heer Gerrit Vbiibrief, die uit deze gebuurte is verhuisd; en tot Raad der gebuurte 32 ol n°. 7 van wijk VII, de heer SADRACH JACOBUS FONTEIN, in de plaats van den lieer Herdrik de Lamaar, die uil deze gemeente is verhuisd. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. o. BRANDELËR, Burgemeester. Leyder, 2 Julij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCUE HEIUGTEX. LEYDEN2 Julij. Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankondiging van de ondernemers der Katwjjksche schroefstoomboot de Nijverheiddie bij genoegzame deelneming Maandag aanst. een logt naar Haarlem zullen doen, daarbij den weg zoodanig nemende dat men het gezigt heeft over de zoo «ruchtbare Veenen en aan belangstellenden dc gelegenheid geven het stoomgemaal de Lynden te bezigligen. Van wege het ministerie van financien is aan belanghebbenden herin nerd dal er voortaan gelegenheid zal bestaan tot verzending van monsters van koonwaren tegen een verminderd port, ten bedrage van. 10 cent per 40 wigtjes, naar de Nederl. bezittingen in Oost- en West-lndie. Omtrent den voet en de wijze van verzending kan men zich op 's rijks postkantoren de noodige inlichtingen verschaffen. In de op Zaturdag II. te Amsterdam gehouden vergadering vao de natuurkundige afdeeling der kon. akadcmie van wetenschappen is o. a. ge lezen eene missive van den minister van binnenl. zakenwaarbij hel gevoe len der afdeeling gevraagd werd over een aanzoek van dr. H. Beins te Groningen, die vermeent eene nieuwe beweegkracht te hebben gevonden, welke de kracht van den sloom verre overtreft. Na eenige discussie besloot de Vergadering dén minister te antwoorden, dat de afdeeling niet in staat i5 dVel het gewigt dier vinding een oordeel te vellen alvorens van den aard daarvan kennis te dragen, maar zich gaarne bereid verklaart het onderzoek van nadere mededingen daaromtrent aan eene commissie op !e dragen, ten einde, door haar voorgelicht, Zijne Ëxc. in dézen van advies Ie dienen Ter verkrijging van een goed en deugdelijk kader hij het leger zijn door den minister van oorlog ingetrokken al de beperkende of belemmerende bepalingen waaraan de kommanderénde officieren van het wapen der inlatii terie tot nu toe gehouden warén, met betrekking tol het bevorderen hunner ondergeschikten. Voortaan zullen alle militairen tot den rang van korporaal of onderofficier kunnen worden bevorderddie aan de gestelde eisclien van bekwaamheid voldoen en door hun gedrag en militaire eigenschappen zoo danige bevordering verdienen. De algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal dit jaar plaats hebben te Arnhem op 8 en 9 Sep tember aanst. Van de 28 adspiranten, d hebben deelgenomen aan het eindexamen B voor Oost-Indisch ambténaar, zijn 26 als zooddhig toegelaten, de hll. mr. A. W. Brill, Leydenmr. R. W. Craandijk, Delft; E. F. van Delden, 'sHage; ra'. H. Deutz, Leyden, mr. H. van Dissel Sz.idem; J. A. van Dorsser, Delft; A. H. Fabius, Leyden; m'. D. de Feyfer, Delft; mr. J. J. de Graafi, Leyden; G. J. Grashuis, Rolterdam; F. J. T. de Haart, Delft; B. G. W. W. C. van Hoëvell's II ageG W. W. C. vari Hoëvell, Delft; W. C. Hoogkamer, idem; D. P. Jentink, Voorburg; P. II. van der Kemp. Delft; mr. C. W. Kist, Leyden; C. P. J. van Koetsveld, Delft; K. F. H. 'an Langen, idem; C. J. LeydsLeyden; off. P. A. van der Lidth, idem; L J. NaefT, Delft; G. J. G. van de Poel, idem; J. F. H. Schullz, ittëm; B. F. VVeydung, Leyden, en G. A. WilUen, Delft. Door den gemeenteraad van Schiedam is besloten den prijs van het gas aldaar te stellen op 12 ets per kubièk elen dus met 2 ets per kubiek ei le verminderen. Te Amsterdam werd eergisteren morgen in de kerk der vereenigde doopsgezinde gemeente eene openbare les gegeven door een 60-tal Uweeke- 'ingen van het instituut voor doofstommen te Groningen. De vacaniietijd had de kweekelingcuuit Holland en Zeeland afkomstig, herwaarts doen komen met het doei om de vrjje dagen in het ouderlijk huis door te bren gen en van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om daar in het open baar te doen zien, welke resultaten het verblijf aan het instituut oplevert. Eene zeer talrijke menigte was opgekomen lot bijwoning van een merk waardig schouwspeldat voor velen het aantrekkelijke der nieuwheid had. Te Amsterdam heeft gisteren namiddag eene ontploffing van kruid plaats gehad in de werkplaats van den «uurwerkmaker van der Brugh, in het lokaal Lookhorst aan de Weesperzijde, door welke ontploffing brand is ontstaan. Eergisteren werd te Utrecht de jaarlyksche algemeene vergadering ge houden van hel Prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschap pen. De voorzitter, mr. B. J. L. baron de Geer van Jutfaas, opende de vergadering met eene gepaste rede, deelde daarna de lotgevallen des genoot- schaps in hel afgeloopen jaar mede ch reikie aan den heer mr. B. ten Brink als schrijver der ten vorigen jare met den gouden eerepenning bekroonde ver handeling over het leven van R. 11. van Goens het getuigschrift daarvoor uit, alsmede aan den heer mr. G. W. Vreede de zilveren medaille voor het stellen der bekroonde prijsvraag. Tol leden des genootschaps werden be noemd: mr. I. J. Teding van Berkhout, te Amsterdam; mr. P. van den Braudeler, te Dordrecht; dr. J. ten Brink, te 's IIage; F. baron van Ho- gendorp, te 'sHage; dr. G. A. Hulsebos, te Utrecht; J. Meulman, te Am sterdam; H: C. Rogge, te Leyden; dr. M. A. N. Rovers, te Amsterdam; C, Sepp, te Leyden; dr. L. A. Burgersdijkte Deventer; dr. T. Halbertsma, te Utrecht; 11. Henriquez Pimentclte'sHage; dr. J. A. Herklots, te Leyden; dr. G. D. L. Huet, Ie Amsterdam; dr. A. A. Land, te Utrechtdr. J.C. de Man, le Middelburg; dr. M. R. Timmermante Utrecht; dr. 11. Vogelsang, te Delftmr. C. van Bellte 's IIage uir. F. B. Coninck Liefsting te Leyden; mr.C. Fock te 's ilage; mr. A. F. Jongstra, te Heerenveen; mr. H. C. Verniers vail der LoefT, te Rotterdam; mr. W. J. Royaards van den Ilam, le Utrecht; mr. J. YV. Schuurman te 's llage, en mr. J. M. Smits, te 's llage. Voorts werd eene prijsverhandeling, in de Hoogduitsche taal geschreven, tot onderwerp hebbende: »zur Entwickelungsgeschichte der Siphonoplioren" met dc gouden medaille bekroond; bij opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn dr. E. Haickcl, hoogleeraar in de zoologie te Jena, die daarop lot huitcniandseh lid des gcnoolsehaps werd benoemd. Aan den schrijver eener prijsverhandeling houdende »eene geneeskundige plaatsbeschrijving der ge meente Leeuwarden" werd de zilveren medaille toegewezen. Eergisteren werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Rijnspoorwegmaatschappij. Uit het verslag bleek dat de toestand der maatschappij gunstig was en dat zij zich geheel hersteld had van de slagen van hel vorig jaar, ten gevolge van den oorlog, vee ziekte enz. Het aantal reizigers beliep 1,364,616. Het totaal der ontvang sten was geweest 3,887,464.64 tegen 3,809,003.18j in 65/66 en 3,546,825.46^ in 66/67. Ondanks de gunstige uitkomsten was dit jaar de uiidecling minder groot dan in 1865/66, omdat het kapitaal, waarover de winst verdeeld moest wordenzoo belangrijk was toegenomen. De jury voor de tentoonstelling van Nederlandschc nijverheid en kunst te Arnhem heeft zich geconstitueerd. In zijne eerste vergadering werden benoemd, voor de afdeeling nijverheid: tot voorzitter prof. Voorhelm Schnee- voogt, tot onder-voorzitter de beer D. L. Wolfson, tot secretaris de heer J. vali de Wall Bake; voor de afdeeling kunst: tot voorzitter de heer C. Rocbussen, tot secretaris de heer P. Stortenbeker. Aangaande de tentoonstelling te Arnhem meldt itien dat tot de opening op Zondag aansi. al dé ministers zjjit uitgenoodigdde eere-voorzitler der commissie, de ministers van binnehi. zaken en van financiën hebben reeds de toezegging gedaan daarbij tegenwoordig te zullen zijn. Ten 2 ure zal de tentoonstelling voor bet publiek geopend worden tegen 1 de persoon. In den nacht van Zalnrdag op Zondag is, naar men meldt, onder Roosendaal, nabij Arnhem, eene misdaad gepleegd. Een grool getal jonge lieden van beiderlei kunne, uil of bij Arnhem, ten getale van 60 a 70, pas seerden dien nacht, na boschbeziën gezocht te hebben, dc Belvédère lus- schen Beekbuizen en Roosendaal gelegen. Een jong mensch van 18 jaren, T. Giesbers genaamdzooals men zegt opgestookt door een ander van den zelfden leeftijd, zocht twist met een derde, eti hregt hem een messteek toe, die waarschijnlijk doodelijke gevolgen zal hebben. Dc geneesheer A. te Uwingeloo, gedurig aan kiespijn lijdende, bezigde dikwijls chloroform om spoediger te kunnen slapen. Dit moet dezer dagen weder het geval geweest zjjn, maar waarschijnlijk had hij te teel ingeademd want men vond hem des morgens dood bp ztjn bed. Uit Goes meldt men dat de opening van den spoorweg van-fiergen-dp-Zoom naar die stad gisteren heeft plaats gehad. De ministers van bimtenl. zaken

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1