LEYDSCIIE COURANT. 1868. VRIJDAG 26 JUNIJ. \v' STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag TToensdag en f rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. iN". 77h De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpba- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 tot den 27 Jnnij aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des vooriniddags 10 tot 'snamiddags te 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der localen van het Raadhuisen wel: op Maandag den 29 Junij 1808, 's voormiddags te half tien uren. Wordende zij, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen leze ge meente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loling opgeroepen, mede op Maandag den 29 Junij 1868, 's namiddags ten één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mogten worden zei ven tot de loting op te komen, zich door een geraagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachtens het 3<lc art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling mcenen te hebbenvan belang isdoor personele opkomstof, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1». die met ziekte of gebreken zijn bchebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken: 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche cl en vijfhonderd zeventig strepen. 3». de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4». de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan de athenaca en deseminariën; 5». de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleeden door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijnzoo lang zij niet in een gelijken of hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7®. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8®. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligling niet om zich te doen inschrijven; 9». den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (inet de bepaling nogtans, dat zij lot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgemeeue en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verslaan werkboden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12®. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten geiolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen le kunnen maken, zoowel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, rnet welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Maandag den 6 Julij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied; zullende op de reclames, zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in dg, Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Liyden, 19 Junij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN. 25 Junij. Gisteren viel den heer C. ter Laag, tned. et art. obst. doctor alhier, het voorregt te beurt gedachtenis te mogen vieren zijner 25-jarige praktijk hier ter stede. Was die herinnering voor hem reeds ten hoogste gewigtig, zy werd dat te meer door de hartelijke blijken van belangstelling, die hij van verschillende zijden ntogt ondervinden. Zoowel lieeren stads doctoren a's zy die vroeger of later bij ondervinding 's mans kunde hadden leeren waarderen en door vriendschap aan hem verhouden waren, bragten hem, bij monde van comroissiên, hunne gelukwenschen. Door de laatsten werd den jubilaris tevens een keurig geschenk aangeboden, vergezeld van een al- hum de namen bevattende van hendie zich daartoe vereeuigd hadden. Gewis zullen velen zich met hen vereeingcn in den wenscltdat het den in zijne betrekking zoo ijverigen man moge ten deel vallen nog vele jaren in ons midden nuttig werkzaam te zijn. LI. Dingsdagden 23sten Junij, werden de opgenotnenen in bet werk huis bijzonder verrast. Van een edelmoedig ingezeten dezer gemeente, die onbekend wenschte te blijven, was hij den secretaris van het bestuur eene gift van f 100 ontvangenmet hel bepaald verlangen daarvoor de menschen te onthalen en hun eene uitspanning te verschaffen. Om daaraan te voldoen werd hun des namiddags te 1 uur bruine bootten met gebraden vleesch toe gediend. Te 4 uur eindigden de werkzaamheden en werden zij uitgenoodigd tegen 5 uur wat opgeknapt terug le komen. Regt feestelijk onder het ge not van liet fraaije zomerweder werden zij ontvangen Op de binnenplaats wapperde de driekleur; aldaar bevond zich een broederijeskraauialsmede eene tafel met koekkersen en andere versnaperingenhetwelk bij wijze van verloting aait de kinderen werd uitgedeeld en terwijl mannen en vrou wen op dc zalen zich aan bier te goed deden, gebruikten de kleinen broe dertjes. De feestvreugde werd nog verhoogd door de lootten der muziek van een draaiorgel, handharmonica, trompet en trommel. Des avonds werd in ruime mate brood met ham uitgedeeld. De plaats was verlicht met een aantal ballons en werd van tijd tot lijd Bengaalsch vuur ontstoken. Een bezoek van hel bestuuralsmede van den heer burgemeester en den wet houder, den heer de Fremery, verhoogden de blijdschap. Die dag zal lang bij de opgenomenen in aandenken blijven. Eere den edelen gever. VV-ij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankondiging van de uitgevers van hel Algemeen Adresboek der stad Amsterdamdie de gelegenheid hebben opengesteld om in dat adresboek annonces van ver schillenden aard le plaatsen. Voor lilt. fabrikanten en industriëlen is daar door op nieuw een weg geopend, langs weikeu zij aau hunne voortbrengselen meerdere bekendheid kunnen geven, dat, wal betreft de hoofdstad des rijks, voor menigeen niet onverschillig kan zjjn. In het hoofd kiest riet Dordrecht zijn ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer uitgebragt 1645 stemmen, waarvan 23 van onwaarde zijn verklaard. Op den lieer jh'. nf. W. T. Gevers Deynoot z(jn 809 en op den heer mr. 11. ISichon van lJsselmonde 806 stemmen uilgebragt. Er moet dus eene herstemming tusscheu die beide heeren plaats hebben. De provinciale staten zullen Dingsdag, 7 Julij, in de hoofdplaatsen der verschillende gewesten hunne gewone zomervergadering aanvangen. Dingsdag den 14den zal de verkiezing van leden voor de eerste kamer plaats hebben. De Staatscourant bevat een uitvoerig verslag omtrent de exploitatie der staatsspoorwegen in 1866 (met bijlagen), aan Z. M. den koning door den minister van binnenl. zaken ingediend. Genoemd blad bevat ook het verslag van prof. Buys Ballot aan den minister van binnenl. zaken, omtrent de werkzaamheden aan het kon. Nederl. meteorologisch instituut, verrigl vail 1 Junij 1867 tot 31 Mei 1868. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen le Amsterdam zal Zaiurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden Rel bevel over de in het aanslaande kamp te llilligen te kamperen troepen is opgedragen aan Z. K. U. den prins van Oranje. De maatschappij tot bevordering van bouwkunst heeft, op voordragt der commissie van beoordeelingaan den heer R. Bisschop te Rotterdam den prijs van ƒ250 met liet getuigschrift der maatschappij toegekend, wegens zijn antwoord, ingezonden op de tweede prijsvraag «an 1867: »Een monu ment voor Hendrik de Keyzer en Jacob van Campcn", welk antwoord, ingezonden onder het motto: iiDepnis ces jours j'ai aime' ces génies," door de beoordeelaars met eenparige stemmen de bekrooning werd waardig gekeurd. Men verneemt dat de te Arnhem beslaande scherpschutters-vereeniging voornemens is, ter gelegenheid der aanst. ten toonstelling aldaar, een naiio- naai concours te houden, waartoe verschillende prijzen zullen beschikbaar gesteld worden, terwijl liet vooruitzigt bestaatdat ook de gemeente Arnhem even als vroeger, een prfls zal ge»en. Naar men verneemt zal er ook in Augustus of Septembernabij de vlakte van Waalsdorp, van wege den Nederl. weerbaarheidshond een algemeen na tionale wedstrijd plaats hebben. Volgens de Tijd zal het feest van de heiligverklaring der Gorkutnschc martelaren, dat bereids door geheel Nederland gevierd is, le lirielle met een plegtig octaaf worden geslotendat 's avonds deu 8slcn Julij geopend en tot den 17de" Julij voortgezet zal worden. Te Delfsha'en heeft zich eene commissie van 13 leden gevormd, om werkzaam te z(jn tol het opriglen van een standbeeld aldaar van den zee held Piet Hein. Z. K. II. prins Hendrik heeft het eere-voorzitlerschap der commissie op zich genomen. Tc Rotterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen de heer J. J. van Toorenetibergenzendings-director te Utrecht. Te Rotterdam begaven zich Dingsdag middag twee jongeliedendc een 18 en de andere 17 jaren oud, in de Rotte, om zich te baden. Daar alleen de oudste zwemmen kon, boud hij zich een touw om het lijfwaaraan de andere zich kon vasthouden, om zoo doende heiden over dc Rotte te zwem men; doch halverwege gekomen zjjnde. zonken heiden in de diepte weg en verdronken. Hunne Ijjken werden eenigen tijd later opgehaald. Dc oudste was de kostwinner eener weduwe.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1