LEYDSCIIE COURANT. 1868. WOENSDAG 24 JUNIJ. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. iN°. 76.:,, De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN, herinneren hij deze den ineeretenen dezer gemeente hunne verpligling, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenhenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren hehoorende strijkels. En worden zij ten dien einde ongeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en /ei"herdaan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis; tullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk V, van den 24 tot den 29 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter 5. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiben 26 Mei 1868. v. d. BRAND KL ERBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kenuis van de kiesgeregligriendat ingevolge art. 11. 5e alin.en ari. 15 der wel van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), «Ie herstemming ter verkiezing van één lid voor den Gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontslaan door hel overlijden van den heer Dr. J. VAN DER HOEVEN, en voordurende tengevolge van het niet aannemen door den heer J. J. OLI VIER, der op hem uiigebragte benoeming, zal geschieden op Vrijdag den Julij aanslaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BKANDF.LE'R, burgemeester. Letden, 23 Junij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 0e BURGEMEESTER, Hoofd van de policie te Leyden ll(j de nieuwe regeling der policie het wenschelpk achtende persoonlijk bekend te zjjn met de bezwaren waartoe de uiloefening der policie aan leiding mogl geven en die bare verbetering alzoo zouden kunnen in den weg slaan Brengt ter kennis van belanghebbendendal bij hem een register berus tende is waarin de bezwaren die men tegen de policie mogt hebbenmits behoorlijk geleekend, kunnen worden ingeschreven, waartoe, de Zon- en Christelijke feestdagen uitgezonderd, dagelijks van 10 tot 3 uren op bet raadhuis, op aanvrage, de gelegenheid zal worden verschaft. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 28 Mei 1868. v. d. BRANDELEK. BINiMENLANUSCUE ËERIGTEiV. LEYDEN, 23 Junij. In de heden gehouden zitting van den geineenieraad is benoemd tot vrouwe kraammoeder mej. E. J. Couvée, echtgeuooie van den heer P. Ven- ker, en tot ieeraar in de scheikunde en de naluurljjke historie aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1e k 1voor meisjes de heer H. J. Vel lipliil. nat. cand. De aan de orde gestelde voordragl lot «erbe- lering van luchtverversching op eenige openbare lagere scholen is op voor stel van burg. en weih. buiten behandeling gebleven. Op het adres van leden van het Collegium ci>itatis Aead. Lugd. Bat. supr.omtrent de plaat selijke directe belasting, is besloten, overeenkomstig de adviezen van burg. en weth. en van de commissie van financiën, aan adressanten ie kennen ie geven dat er geen termen bestaan oui ten hunnen behoeve uitzondering te maken. Op het adres van de Heyder en C°.om vergunning tol het plaat sen van een schoorsteen aan hunne fabriek in de Nieuwe Waardstraalis gunstig beschikt, maar op het adres van gewezen naclitwaelitshoudende het verzoek om terug te komen op hel besluit van 30 April jl. werd, inge volge het advies van de commissie van financiën, cene afwijzende beschik king genomen. Eenige snppletoire stalen van begrooiing enz. van onder scheidene instellingen van weldadigheid werden goedgekeurd, alsmede de rekeningen over 1866 van de armbakkei'ijvan het gejefT minne- of artue oude mannen- en vrouwenhuis en van het geref. minnehuis. De behandeling van hel voorstel van het raadslid S. A. Meerburg, lol wijziging van art. 95 der algemeene policie-verordeningwat het schrobben der straat betreft, "erd, op verzoek van den voorsteller, lot eene volgende vergadering aange houden. Op het adres van P. Kooreman Pz. c. s., houdende verzoek tol wjjziging 'an art. 141 der alg. policieverorderiingwerd gunstig beschiktook werd het voorstel van de commissie lot de strafverordeningen betreffende eenige wijdingen in de policie verordeningaangenomen. Ingekomen waren: eene voordragl van burg. en weth. tol het bouwen 'an een nieuw schoollokaal voor de openbare school voor meer uitgebreid 'ager onderwijs le kl. voor meisjes; een adres van 39 ingezetenen, tot ondersteuning van het boven vermelde voorstel van den heer Meerburg; en een adres van bewoners van de Heerenlaanhoudende bezwaren ten opzigte der schieibaan. Voor het sluiten der vergadering bragt de heer Schellema hulde aan de wijze, waarop de van gemeentewege aangestelde schatters voor de plaatse lijke directe belasting zicii van hunne moefieiyke en veelomvattende taak hadden gekweten en betoogde hel wenschelijke om de vroeger voor hen vastgestelde belooning te verhoogen, waartoe hij niet ongeneigd zon z(jn het voorstel te doen indien dat niet van het dagelrjksch bestuur uitging. De voorzitter verklaarde dat burg. en weth. gaarne daartoe bereid waren. Vrijdag II. zijn in de Paradijssteeg, ten gevolge van eenen twist tus- schen twee vrouwen over eene niet noemenswaardige qnacslie, tweemannen handgemeen gewordenwaarbij de een den ander met een scherp werktuig zoodanig op hel hoofd heeft getroffendat hjj in zorgwekkenden toestand verkeert. Van verschillende plaatsen verneemt men berigten omtrent het inslaan van den bliksem bij het on weder, dat Zondag II. plaats bad, waardoor hier en daar brand ontstond, zonder echter groote schade te veroorzaken. Hiér ter stede werd een boom aan de Ruïne, aan den kant van de Raamstceg, getroffen. Te Zevenhuizen moet eene vrouw die zich boven in een water molen betond, doodelijk zijn getroffen, terwijl ook de roede vau den mo len werd weggeslagen. Men meldt ons nil Katwijk aan Zee, dd. 22 Junij: Aan het groot en het klein badhuis, alsook bij particulieren zijn reeds verscheidene perso nen gelogeerd, ten einde de zeebaden te gebruiken; er bestaal echter daar toe nog meerdere gelegenheid. D8. A. C. J. van Maasdijk, pred. alhier, is beroepen tot predikant te Kralingen; tot predikant alhier is beroepen ds. J. Krull, pred. le Oppen- huizen. prov. Friesland. Uit de Veenen vernemen wij dat de snijboonen, komkommers en au gurken zoo uitmuntend staan als in jaren het geval niet was. De beide laatste vooral zijn zeker een maand in groei vooruit en men verlangt er naar koeler weer, opdat de groei wat getemperd worde, daar ten ijjde der verzending overvloed van die producten tot eene schadelijke markt zoo kun nen leiden. De aardbeziën worden er ruim geplukt en bijna te geefs wijd en zijd verzonden. Hoewel een vlaag regen goed zou doeukon men nog niet over de droogte klagen. De Staatscourant bevat liet kon. besluit van 15 Junjj jl.houdende vaststelling van een nieuw reglement voor de rijks-kweekschool voor vroed vrouwen, en zulks met intrekking van bel reglement, vastgesteld bij kon. besluit van 24 Aug. 1864 en gewijzigd bij kon. besluit van 13 Juny 1866. Bij de Ned. herv. gemeente te Amersfoort is tot predikant beroepen d'. Voorhoeve, pred. te Delfshaven; b() die te Hoendcrloo de cand. J. K. L. T. Koch; bij die te Colhen de cand. A. J. Eykoian. Door hel prov. kerkbestuur van Zuidbolland is eeivol emeritaat ver leend aan d». J. J. van Deinse, pred. te IJsselmonde, en door dat van Friesland aan ds. F. Swaagman, pred. te Jorwerd. Dezer dagen herdacht de beer mr. J. van Lennep zijn 25-jarig jubilé als lid van bet collegie van groot-oIHcieren der vrjjmetselaars-orde hier te lande, bij welke gelegenheid hem door den groo.tmeesi'er-nationaalZ. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, een zilveren beker met ma^ounieke zinne beeldige figuren werd vereerd, terwijl hem van wege zijne medebestuurders werd aangeboden een zilveren fantaisie-conpe op fraaijeu voet, beide ge schenken met inscripties. Te Amsterdam is een adres in omloop, hetwelk den ingezetenen Ier onderteekening wordt aangeboden, ten einde den laatsten burgemeester, thans minister van binnen), zaken, een blijk van hulde te geven. Gisteren middag heeft er ouder de gemeenten Cbarlois en Katendrecht eene windhoos gewoed, die in hare vaart eene in aanhouw zijnde houtloots tegen den grond wierp. Gisteren is in een der stallen op de veemarkt te Amsterdam een ijzing wekkend ongeluk gebeurd. Een der beambten, een man van 67 jaren, is door een stier met de hoornen de buik opengereten. De ongelukkige ver keerde in hoogst zorgelijken toestand. Voor bet prov. geregtshof in Utrecht is in de vorige week behandeld de vroeger vermelde zaak van den groefbidder Graus, beschuldigd vau moord door verworging op zijne huisvrouw gepleegd. Het hof heeft verscheidene zittingen aan deze zaak moeten wijden, aangezien er een 60-lal getuigen moesten worden gehoord. De beschuldigde, hoewel het feil niet ontken nende, hield echter vol dat er bij hem gtcne premeditatie had plaats gehad, hetgeen niet overeenkwam met de door verschillende getuigen afgelegde ver klaringen. De ophelderingen omtrent de tegen hem getuigende bezwarende omstandigheden waren uiterst zwak. De advocaat-generaal, oir. IJssel de Schepper, heeft dan ook niet alleen de sehtild van deti beklaagde volgehon-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1