COURANT. 1808. VRIJDAG 12 JUNIJ. N\ 7!. (v STADS-BER1GTEN. liitl re!;. De Courant wordt Maandag Woensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. tï - ,3' «•- o 'tfëta. Vu-ti «wP> fc» t'i-dg- De prijs der Courant is f 3.per vierendeel j'aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEYDEiV, herinneren bij deze den Ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren hehoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en eezuiverdaan het Lokaal van den Ijk, op de Bredstraatin het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk 111, van den 13 tot den 17 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Leiden, 26 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien arl. 12, le alinder Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad r.°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25); Doen te wetendat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlin gen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijstgelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse voor jongens, aan het schoolgebouw op de Aalmarkt «oor die der le klassevoor meisjesaan het schoolgebouw op de Breê- straat, tegenover het Stadhuis; «oor die der 2e klassevoor jongensaan hel schoolgebouw in de Pie- tmkerkstraat «oor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw pp de Drèe- straat, naast de Waalsche kerk; en wel van den 8»tcD lot en met den 20sten Junij ek.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tol negen urenen op Woensdagen Zaturdag daarenboven van twaalf tol tivee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 4 Junij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANUSCIIE BER1GTEIV. LEYDEN. 11 Junij. De wets ontwerpen tot regeling van het hoogcr onderwijs en tot wijzi ging der wet op het lager onderwijs zijn door de regering ingetrokken. Uit een verslag omtrent den staat van den landbouw en veeteelt over 1867 in Zuid- en Noordholland, door het hoofdbestuur der II oil maatschappij van landbouw opgemaakt, blijkt o. a. dat op dit oogenblik geene gevallen «an veeziekte meer in Nederland aanwezig of bekend zijn. Daarentegen «crlieft zich de longziekte weder meer en meer, die echter bepaald bestre den kan worden door het middel «an inënting. De zeventiende algetueene tentoonstelling «an vee, voortbrengselen »an en werktuigen «oor den landbouw zal dit jaar door de Hollandsche maat schappij van landbouw worden gehouden te Gorinchem, op Vrijdag, Zatur dag, Zondag, Maandag en Dingsdag, 25, 26, 27, 28 en 29 September 1868. De algemcene vergadering der maatschappij heeft te Gorinchem plaats op Zaturdag 26 September, ten 12 ure. Woensdag 17 Junij tentoonstelling «an vee en voortbrengselen van landbouw, te houden door de afdceling: «Waterland" der Holt. maatschappij van landbouw. Dingsdag en Woens dag 6 en 7 October 1868 zal te Naaldwijk plaats hebben eenc tentoonstel ling van vee, pluimgedierte, akkerbouw, voortbrengselen, vruchten bloemen en zuivel, te houden door de afdeeling Wesiland der Hoil. maatschappij van landbouw. ln Maart 1871 zal er eene algemeene tentoonstelling «an «ruchtboomen gekweekt in Nederland, volgens de verschillende snoeiwijzen worden gehoudenwaarvan het programma nader zal worden medegedeeld. Te Rotterdam is, in de plaats van wijlen den heer lletz. tot lid der provinciale staten van Zuidholland gekozen de lieer mr. M. Mees met 644 stemmen. Op den heer mr. D. R. Gevers lleynoot waren 532 stemmen «ilgebragt. Door het kies-collegie der Ned. herv. gemeente te Rotterdam is uit het «rocger vermelde zestal het navolgend drietal predikanten gevormd: van Toorenenbergenemer. pred. te Utrecht; Drost, pred. le Goes; en Roozc- oieijerpred. te Middelburg. Te Rotterdam zijn eergisteren de algemeene vergadering van aandeel houders in het Zeemanshuis en die der metercologische commissie titel de tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik vereerd. Van het Zeemans huis werd in 1867 door 1292 zeelieden, iets minder dan in 1866, gebruik gemaakt. Op de laatstgenoemde vergadering werden aan eenige gezagvoer ders van schepen medailles en getuigschriften uitgereikt, voor de door hen ingeleverde en goedgekeurde extract-journalen. Te Haarlem is Maandag morgen in de rijlutgfabriek van den heer Beynes een slijpsteen, die door sloom werd gedreven, gesprongen, en wel met zulk een kracht dat een stuk ter lengte van ongeveer 1 el en ter dikte «an 5 palmen, over de Molenstceg heengevlogen en door vier mttren van twee bewoonde huizen gedrongen is. Een meisje werd daarbij ligt gewond. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in zake het ongeval, dat den 20slCD Mei 1866 op den Hollandschen spoorweg te Veenen- burg voorviel Een der reizigers, W. Nelson Suckling, oud-raadsheer in de court of chancery, te Londen, zat rustig in zijne coupé, toen hij door de botsing van Iwec treinen het bezoek ontving van een locomotiefdie hem de beide beenen brak. Hij werd gedurende meer dan een jaar verpleegd ten koste der Hult. spoorwegmaatschappij. De kosten hiervan en van ge neeskundige hulp, door de maatschappij betaald bedroegen ongeveer 12000. De heer Nelson herstelde aan een been geheeldoch op zijn 62-jarigcn leef tijd wilde hel andere been niet genezen. Hij kon nu evenwel naar Enge land lerugkeercn. De maatschappij dacht dat de zaak hiermede was afge daan, doch de heer Nelson stelde, na «crgeefsche minnelijke pogingen eene reglsvordering in tegen de maatschappij «oor de arrond.-regtbank te Amster dam tot vergoeding van geleden schade en van voortdurende schade. De regtbank heeft de maatschappij veroordeeld tot betaling 1° eencr som van circa ƒ4900 «oor geleden schade, en 2" om aan den cischer uit te betalen een jaargeld gedurende zijn leven ten bedrage van ƒ1700 per jaar, ter ver goeding van meer behoeften des levens of te lijden schade; zulks gewaarborgd door inschrijving op het grootboek. De etscher had geen vergoeding «oor levensonderhoud gevorderddaar itij door liet Engelschc gouvernement is gepensioneerd met ƒ4200 'sjaars. Bij gelegenheid der tentoonstelling le Arnhem zullen aldaar gedurende de maanden Jtilij, Augustus en September concerten en matinees worden gegeven; in het geheel 21 matinees, 6 groote concerten, 13 vauxhals en driemaal vuurwerk cn hal. Behalve onderscheidene muziekcorpsen hier te lande, zijn ook die van onderscheidene Pruissische infanlerie-regimcntcn daartoe geëngageerd. Door den gemeenteraad van Arnhem is besloten in de aldaar vigerende verordening op de invordering der plaatselijke directe belasting eene belang rijke wijziging te brengen, door aan de belastingschuldigendie tot dus verre verpligl waren aangifte van hun inkomen te doende bevoegdheid le geven, ook van liet dagelijksch bestuur ambtshalve aanslag te vragen. Zaturdag II. vermaakte zich een veenarbeider met zwemmen, in het Kanaal, onder ambt Ommen. Deze persoon, een jongeling van ruim 20 jaren, vermaakte de toeschouwers met telkens onder water le duiken, tot dat eindelijk de laatste manoeuvre langer dan gewoonlijk duurde, waardoor men eindelijk tot de slotsom kwam, dat de zwemmer wel eens voor goed koude onderblijven; men deed alle moeite om hem te reddenhet was echter te laat, men «oud een lijk. Te Breda had Maandag II. de luitenant R.van het 2de regi huzaren, hel ongeluk, terwijl hij naar hel kamp reed, van hel paard te storten en met een been in den stijgbeugel te hl ij «en hangen. Na alzoo een eindweegs door het paard te zijn toorgesleeptbrak de beugel, zoodat de heer R. deerlijk gekneusd aan den weg bleef liggen. Hij moet echter thans buiten gevaar zijn. Men verneemtdat te Tilburg op den 8slcn dezer een kindermoord door eene ongehuwde moeder op een pasgeboren kind gepleegd, heeft plaats gehad. De justitie uit 's Bosch heeft zich met het onderzoek in loco bezig gehouden, dat tot de ontdekking «an de daderes geleid heeftzijnde zekere M. de Z.werkster van beroep, reeds bijna 40 jaren ouddie dan ook dadelijk in hechtenis genomen en naar 's Bosch overgebragt is. Eenige dagen geleden, zegt de Midd. C.maakten wij melding van de langzame afneming »an de kust der Noordzee, zoodal op sommige pun ten de kust reeds 8 el smaller was dan in den «origen zomer. Ais een nader bewijs dier afneming wordt thans gemeld, dat te Middelkèrke, tus- scben Ostende cn Nieuwpoort, ter plaatse «vaar de onderzeesche telegraaf lijn eindigt, op de duinen een houten huisje staal, bestemd «oor de aoibte- naren, die met hel toezigt op den telegraafdraad zijn belast. Vóór de stor men var. December des «origen jaars stond dit huisje op 20, thans op slechts 12 ellen afstands van de zee, zoodat de zee op die plaats in een kort tijds bestek 8 ellen gronds heeft ingenomen. Hoezeer sedert liet'begin van dit jaar het zand, door den noordwesten wind opgeworpen, de bergjes langs den kant der Noordzee op de Belgische kust op nieuw heeft gevormd, houdt

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1