schillende personen Iracliiien vervolgens liet andere einde der steeg te berei- ken met het doel om hel dier weder naar den ingang tertig te doen gaan en zoo mogelijk levend te vangen. De tijger legde zich na eenige oogen- hlikken bedaard neder, tot dat het dier op een dak een der mannen ont dekte, die liet vervolgden. Onmiddellijk was het dier daarop op een dak van een lager huis gesprongen. Daar werd de tijger door drie heeren die zich op ecne binnenplaats bevonden, ontdekt. Het dier, dat hen weldra in hel oog had gekregen, sloop liet dak over, blijkbaar met hel doel om hen aan ie vallen. Hen op 4 ellen afslands genaderd zijnde, ging de tijger lig gen, oin zijn sprong te nemen. Middelerwijl hadden die heeren, die mei geweren gewapend waren, zich gereed gemaakt vuur te geven. Daarioe gaf thans de heer Yekemans, directeur van den zoölogischen tuin, het sein. Er vielen drie scholen, een daarvan kwetsie het dier, doch het tweede bragt liet cene doodelijke wonde toe, terwijl het derde miste. De tijger stond echter nog op, doch waggelde op zijne poolen, waarop de heer de liraecke- leer hei dier door een tweede sciiot dood ler aarde deed slorlen. De man die door den tijger zoo deerlijk gehavend werd is spoedig overleden. 's GRAVENHAGE9 Junij. Z. M. heeft bij besluit van 8 Junijmet intrekking van de bij besluit van den 3dcD o a. gedane opdragt tot tijdelijke waarneming van liet dep. van hnitenl. zaken aan den minister van oorlog, den heer J. J. van Muiken thans lijdelijk daarmede belast den lieer uir. T. M. Hoest van Limburgbui tengewoon Nederl. gezant in de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika. De Staatscourant zegt omtrent deze benoeming het volgende: »üe heer Koest van Limburg, Zr. Ms. gezant bij de Vereenigde Slaten van Noord- Amerika, aan wien hel ministerie van buiteni. zaken was aangeboden, heeft zich, op bijzonder verlangen des konings, met de interimaire waarne- neming van dit minisierie belast." De minister van binnenl. zaken, gelet op art. 58 der wet van 2 Mei 1863 heeft goedgevonden: 1°. te bepalen dat de commissiën, belast niet het afnemen der examens B en Cvolgens de artl 60-65 van gemelde wet, voor hel jaar 1868 zitting zullen houden te Delft; en 2° te benoemen: tot leden der commissie voor het examen B de hb.: dr. L. Colien Stuart, di recteur der polytechnische school le Delft, voorzitter dr. D. Bierens de Haan, hongl. te Leyden dr. G. F. VV. liaehr, hoogl. le Delft; dr. C. H. C. j Grinwis, hoogl. te Utrecht; dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam; dr. H. Vogelsang, hoogl. te Delft; C Outslioorn architect te Amsterdam; L J. vla Celliée Muller, ingenieur van den waterstaat te Amsterdam; L. C. P. W. j Visser, ingenieur lsle kl. bij de marine te Amsterdam; K. Craeyvanger, hoofdonderwijzer aan de kon. akademic van beeldende kunsten te Amster dam; tot leden der commissie voor liet examen B en C de bh. dr. L. Cohen Stuart, voornoemd voorzitter; F. J. van den Berg, hoogl. te Delft; dr. C. U. C. Grinwis, hoogl. te Utrecht; dr. J. W. Gunning, hoogl. le Amster dam; dr. II. Vogelsang, hoogl. te Delft; N. tl. Henket, hoogl. le Delft; 11. S. J. Rose, hoofdingenieur van den waterstaat te 's HerlogenboschN. T. Michaelis, eerstaanwezend ingenieur der staatsspoorwegen te Botterdam; E. Gugel, hoogl. aan de polytechnische school te Delft; C. Outslioorn, architect te Amsterdam; D. Grothe, hoogl. te Delft; A. Iluet, leeraar aan de polytechnische school te Delft; A. A. C. de Vries Robbé, ingenieur lslc kl. voor het stoomwezen te Ede; P. van Dijk, ingenieur voor de mijnen in JNed. lndië, te 's GravenhageR. Craeyvanger, hoofdonderwijzer aan de kon. akadeatie van beeldende kunsten te Amsterdam; J. F. Boogaard, refe rendaris aan het dep. van binnenl. Zaken. Naar wij vernemen begeven HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria zich in de eerste dagen van de volgende maand naar Silezië, otn eenigen tijd op hunne goederen te Mtiskati door le brengen. De minister van financiën, tijdelijk belast met het beheer van het dep. j voor de zaken der herv. eeredienst enz., zal, te beginnen met den 16deD dezer, des Dingsdags ten 1 ure gehoor verleenen. Heden heeft de tweede kamer hare werkzaamheden hervat. De zitting werd door de nieuw benoemde ministers bjjgewoond. Na de mededeeling der ingekomen stukken, verleende de voorzitter hel woord aan den heer van Bosse, die dit gevraagd had. De heer van Bosse hield eene rede, waarin hij verklaarde dal de thans 1 opgetreden ministers het voorregt misten om, zooals gebruikelijk is, een overzigt te geven van de werkzaamhedenwaarmede de kamer zich in den loop der zitting zou bezig houden. De vijf dagen sedert hunne optrediug lieten naauweltjks eenige «ogenblikken beschikbaar voor een vlugtig over zigt van de ontwerpen der hegrooling door de kamer reeds in staat van wijzen gebragl en wier onverwijlde behandeling zoo gebiedend noodzakelijk was. Huns ondanks moesten zjj zich dus bepalen bij eeue zeer algemecne aanwijzing van hunne bedoelingen en van de rigting waarin zij voornemens waren zich le bewegen. »Wij zijn diep doordrongen, zeide o. a. de heer van Bosse, van het besef dal getrouwe handhaving van de regten der kroon zeer wel hand aan hand kan gaan met de even naauwgezelle eerbiediging van de regten der verte genwoordiging. Het behoort, gelooven wij, tot een goed regeringsbeleid, van die overtuiging te doen blijken. Alleen dan kunnen van den consti- tutiouelen regeringsvorm de vruchten worden geoogst, die men regt heeft er van te wachten, wanneer een geest van inschikkelijkheid zonder de minste opoffering van regten of beginselen, regering en vertegenwoordiging heide bezielt. In dien geest zullen wij de zaken des lands naar ons vermogen behar tigen: de oplossing der grooie vraagstukken die zich voordoen aan li voor dragen waar dit vereischt wordt, en hunne beslissing, zooveel wij kunnen, trachten te bevorderen. De koloniale veelomvattende vraag bekleedt daar onder eene eerste plaals. Ook de financiële, welke zich op dit oogenblik voordoet in een ander licht dan wij sedert eenige jaren gewoon waren te aanschouwen, doch welke geen overwegend bezwaar oplevert, mits men zich in zijne wenschen gelieve ie beperken. Onze rigting is bepaaldelijk eene rigting var. vooruitgang. Dat opbou wen, geen afbreken, noodig is daarover kan geen verschil van gevoelen bestaan. Maar geen stilstand, die achteruitgang is" De voorzitter dankte den heer van Bosse voor zijne mededeelingen en stelde voor de beraadslagingen o>er de staatsbcgi'ooting aan te vangen op Donderdag aanst., te beginnen met hoofdst. IV. De heer Koorders meende nu reeds te moeten zeggen dat hij onmiddelijk na het behandelen der staatsbegrooting lot de regering eenige vragen wenscht te risten over de kabinetsformatie, het koloniaal regeringsbeleid en de schoolquaestie liet voorstel des voorzitters werd aangenomen en den heer Koorders ver lof verleend op ecu nader le bepalen dag eenige vragen tot de regering te rigten. Men verneemt dat onderscheidene wetsontwerpen bij de kamers aan hangt, door de nieuw opgetreden regering zullen worden ingetrokken. In sommige hoofdstukken der begrooting zijn wijzigingen aangebragt en posten afgevoerd, die öf r.u niet meer noodig zijn gebleken, óf waaromtrent de betrokken hoofden van departementen te kort aan hel bestuur zjjn om de al of niet noodzakelijkheid ie heoordeelen, hetgeen in het algemeen met tractetnentsverhooging het geval is. Van de eerediensten vervallen de mi- nisierstractemenien. Het totaalcijfer van het hoofdst. binnenl. zaken wordt met 250.235 verminderd. De geneeskundige raad voor Zuidholland zal Donderdag a. s. in liet lokaal van de leesinrigling Oude Molstraat, alhiereene vergadering houden. Eergisteren is, in het locaal op den Fluweelcn Burgwal alhier, gehou den de jaarltjksche algemecne vergadering der orde van vrijmetselaren, res sorterende onder hel Groot Oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland. De 27slc algemeene vergadering der Vcreeiiiging van en voor Neder- landsche industriëlen, gisteren alhier gehouden, was zeer talrijk bezocht, De voorzitter, de heer A. H. Eigeman bragt in zijne toespraak, bij de opening der vergadering, eene warme hulde aan den prins eerevoorzillcrder Nederl. commissie voor de wereldtentoonstelling en aan den oud-minister van binnenl. zaken Heemskerk, wegens den luister aart de uitreiking der door Nederlanders behaalde onderscheidingen bijgezet. Hij gaf zijn leedwezen te kennen, dat de minister van biuneitlaudsche zaken de portefeuille zou neder- leggen, aan wien de nijverheid veel is verschuldigd en van wien zij no» oneindig veel te wachten had. Na eene verwelkomig der nieuwe leden was hel woord aan den secretaris ler uithrenging van liet driemaandelijkscit verslag, hetwelk tot eene breedvoerige discussie aanleiding gaf. Het plan hestaai om het station voor den spoorweg Gouda 's Graven hage, dat hier aan den Bezuidenhoutschcu weg zal worden opgerigt, een zeer aanzienlijk gebouw te doen zijn. Twee toegangen zullen naar liet station leiden: de eene vangt aan aan den Bezuidenhoulschen weg naast het hótel Belleme en zal Inopen langs den tuin van dit hölel en de andere op den Zuid-Oost Buitensingelwaar zich thans nog het huls bevindt, be woond dpor mevr. de douairière van Sypesteyn. Tegenover de ontworpen straat bestaat het plan eene brug over liet water te maken tusschen ilett Zwarten Weg en den Ztiid-Oost-Buiiensingel. Volgens een aan den gemeen teraad gedaan voorstel zou de gemeente van de Hijnspoorweg-maatschappjj de twee toegangen naar hel station overnemen en voor behoorlijke bestra ling en verlichting zorgen. Hel totaal der kosten, met het maken der brug, wordt berekend op 37595 waartoe de spoorweg-maatschappij ƒ10000 zal bijdragen. Zatttrdag avond, ongeveer half 10 ure, had er een hoogst betreurens waardig ongeluk plaats op den Wassenaarscben straatweg te Scheveuingrit, tusscheu het paviljoen van prins Frederik en het telegraafkantoor. Een rijtuig, waarin zes officieren gezeten waren, geraakte met een voor- en een achterwiel in liet daar liggende ijzeren spoor; en toen een der officieren de kapitein Lafors, die het rijtuig bestuurde, het uit de rails trachtte te brengen, ging het rijtuig slingeren, ten gevolge waarvan die officier bet evenwigt verloor, van den bok viel en aan hel hoofd gewond werd. De koetsier, die de leisels wilde grijpen, viel eveneens van den bok en hrak zijn regterarm. Nu verhaastten de paarden hun loop. De officieren Plaat en Schellus sprongen daarop uit hel rijtuig' met dit ongelukkig gevolg, dat de eerste op de plaats dood bleef, en de tweede een hoogst ernstige kneu zing aan het hoofd bekwam. Den luitenant van Mooek gelukte het inmid dels de leisels magtig te worden en de paardeD In bedwang te houden. De drie heeren, die in het rijtuig zijn blijven zitten, de luitenants Koolhaas, Bresier en van Moockkwamen er zonder eenig letsel af. I BIJiTENLANDSGHK BERIGTBN. EIVCBLA IV l>. LONDEN 7 Junij. Te Liverpool is in eene talrjjke volksvergadering de vernietiging der lersche staatskerk door den heer Bright, den woordvoerder der warme liberalen in het lagerhuis, aanbevolen en verdedigd. Intussclien werd de beeldtenis van dien volksredenaar in eene andere wijk der stad door pro testanten iu processie rond gedragen en pleglig verbrand. Alles is zonder storing der openbare orde afgeloopen. De sterkte van het policie-corps der hoofdstad bedraagt 8450 man. De kosten hebben verleden jaar beloopen de som van 847,774 sh. 11 p. 2 10,173.288) De hoofdmagistraat der policie-regibauk geniet een salaris van 1500 18000); voorts zijn er 22 magistraten, die elk 1200 ffi (ƒ14400) 'sjaars hebben. De lezingen van Murphy hebben weder aanleiding gegeven tot ongere geldheden, en thans te llanley. Ongelukkig voor den prediker heeft hij thans zelf het gelag moeien betalen; hij kwam er evenwel met een paar hlaanwe oogen af. Ware de policie niet tnsschen beiden getreden, dan zon den er ernstige botsingen hebben plaals gehad. Op 23 Mei is op Fair lsle, behoorende tot de Orkneys, hel van Bre men naar New-lork bestemde schip l.essing gestrand, ten gevolge van mistig weder. Het had 445 landverhuizers, benevens 20 man equipage-, aan boord, die door de eilanders met veel moeite zijn gered; de landverhuizers hebben echter niets dan het leven behouden, zoodal van Lerwick levens middelen en dekking moesten worden ontboden. Volgens een berigt van de Kaap de Goede Hoop zou de Oranje-Vrij staat zijne vijandige bonding hebben laten varen en toenadering zoeken, volgens sommigen zelfs inlijving bij de ürilschc koloniën wenschen. Dit laatste vereischt echter bevestiging. FRANKRIJK. PAKIJS. 7 Jlinij. De regering heeft tot eene gedeeltelijke ontwapening besloten. De minister van oorlog heeft aan de kolonels en kommandanten bevolen hel dragen van wapens te verbieden aan de soldaten, die zich aan misbruik van sterken drank overgeven en deswege reeds zijn gestraft. Het best uur der vereeuiging van makelaars aan de Parijsche effecten beurs heeft aan den Ooslcnrijkschen minister van financiën een |irolest ge- rigt legen de in Oostenrijk voorgedragen belasting op de staatsschuld. In geval die maatregel werkelijk genomen wordt, zal het bestuur de Parijsche beurs sluiten voor alle door de OosteniTjksche regering uilgegeven effecten zonder uitzondering. lil eene alliier gehouden algemeene vergadering der Société d'encou ragement au bienwaarin een aantal belooningen w egens hel verrigten van meitschlievende daden uitgereikt zijn geworden, is met luiden bijval door hel publiek vernomen dal de maatschappij twee eeretnedailles had toege wezen, en wel aan H. Hl. de koningin van Nederland, en aan de hertogin Taschcr de la Pagerie; aan eerstgenoemde wegens den moed, door haar hij het bezoeken der cholera-hospitalen te Amsterdam betoond, en aan laatst genoemde wegens hel vestigen eener iurigting, waarin 200 jonge meisjes kosteloos verzorgd en verpleegd worden.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2