LMDSCIfü C01RAV1. 1868. JS". 70s WOENSDAG 10 JUNIJ. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Af wonderlijke nommers sijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligling, tot het doen der her-ijken Van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis; znllende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk It, van den 11 tot den 12 Jnnij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat tot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter 2. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 26 Mei 1868. T. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kieseeregtigdendat ingevolge art. 8 en 14 der wet van 29 Juni) 1851 Staatsblad n». 85) de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. Ier vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Dr. J. VAN DER HOEVEN, en voortdurende ten gevolge van hel niet aannemen door den beer J. J. OLIVIER der op hem uitgebragte be noeming, zal geschieden op Vrijdag den 19Jen Jnnij aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leyden, 8 Juni) 1868. v. PUTTKAMMER. Secretaris. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN. 9 Junij. Blijkens de hier boven voorkomende kennisgeving heeft de heer J. J. Olivier, tot lid van den gemeenteraad gekozen, voordie benoeming bedankt. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is, ter vervulling der bestaande vacaltire, uit liet vroeger vermelde zestal predikanten het volgende drietal gevormd: dd. J. Drost, pred. te Goes; H. C. Voorhoeve, pred. te Delfshaven; en J. 1). Beman Brouwer, pred. ie Harderwijk. Het beruep zal op den 16dc° dezer plaats hebben. Vooits zijn nog, ter vervulling van bestaande vacaturengekozeutol onderling de hh. G G. van den Broeck. A. H. Eigeman en J. van Toorn; lot diaken dc hh. A. Werner en W. L. van Kaaihoven. De minister van marine heeft Ier kennis van belanghebbenden gehragt dat er gelegenheid beslaat lot plaatsing aan hel kon. instituut voor de ma rine te Willemsoord, van een leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde. Geene andere personen zullen in aanmerking komendan zy die den doc- loralen graad in de philosophie verkregen hebben, terwjjl de kennis der experimenlale physica lot aanbeveling zal strekken. De adspiranten moeten zich, bij request op zegel, tot den minister wenden. 11e bezoldiging is aanvankelijk ƒ2000 en kan klimmen lot ƒ2600. Door den minister van biunenl. zaken is ter kennis van belanghebben den gebragt, dat het examen A. art. 59 der wet regelende het middelbaar onderwijs, zal worden afgenomen door de commissie belast utel bei afne men der eindexamens voor de Itoogere burgerscholen iu de provincie Zuid- liolland. Zjj die aan genoemd examen wensclten deel te nemen, hetwelk voor zooveel liet schriftelijk, werk betreft aan de hoogere burgerscholen zal worden gehouden, terwijl het mondeling examen den 20sleD Jtilij zal wor den algenomen te Delft, zyn verzocht vóór den 15den Junjj e. k. daarvan schriftelijk kennis te geven aan den inspecieur van het middelbaar ouder wijs d'. D. J. Steyn Parvé, le 'sGravenhagc. Naar men verneemt zon de lieer referendaris W. C. A. Staring, chef van de afd. nijverheid en telegraphie bij het dep. van binnenl. zaken, op zjjn vertrek slaan naar Weenen, ten einde aldaar ecne conferentie van af gevaardigden uit de verschillende oorden van Etitopa bij te wonen, welke, naar men meent, zoude belegd zijn om cene algemeene vermindering der telegraaf-tarieven in overweging te nemen. De uitgaven voor hel personeel der telegrafie zullen eene verhooging van omstreeks 17000 ondergaan. Bij de tariefsverlaging van 50 lot 30 cent voor een binnenlandse!) tierig lmet 1 Jatitiarij 1868 ingevoerd, is het ver keer dermate toegenomen, dat uitbreiding van het personeel dringend wordt gevorderd, zal men ook de nieuwe kantoren, die men voornemens is in den loop van het jaar te openen, kunnen bezetten. Tót de synode van de Ned. herv. kerk dezes jaars zijn afgevaardigd door de godgeleerde faculteiten, dc prov. kerkbesturen en de Indische com missie: d'. J. H. Scholten, sec. d'. A. Kurnen, hoogleeraren ie Leyden; dr. B. ter Haar, sec. dr. J. 1. Doedes, hoogleeraren te Utrecht; dr. W. Huurling, sec. dr. E. J. Diest Lorgionhoogleeraren te Groningen, dr. F. J. J. A. Junius, sec. dr. J. Witkop, predd. te Tiel en Zulphen; C. Hoojjer, ouderling te Zall-Bommel, sec. m'. J. M. Smits, oud-onderling Ie Arnhem; M. D. Deelemansec. dr. W. C. Knottenbelt, predd. te Rotterdam en Mijnsheerenlanddr. J. J. Prins, sec. D. J. de KnijfT, ouderlingen te Leyden en Schoonhoven; H. Steenberg, sec. M. N. J. Molizer, predd. ie Amsterdam en Haarlem; P. A. van der Scheer, sec. H. Q. Janssen, predd. te Middel burg en S'. Anna Ier Muiden; J. G. Verhoef!", pred. te Utrecht; dr. J. P. Escher, sec. T. Ooslerbeek, predd. ie Droorijp en Birdaardd'. W. B. J. vau Eycksec. A. A. A. Molhnyscn, predd. te Deventer eu Vollenhovc; dr. H. Huysers, sec. dr. A. '1' Reitsma, predd. te Farmsum en Groningen; G. J. C. Harmsen, sec J. WestbofF, pred. te Valkenswaard en Dussen B. F. Heerspink, sec. J. J. Smers, predd. te Gieten én Havelle; dr. F. J. C. van Goens, sec. J. tl. GerlachWaalsche predd. te l.eyden en te Middelburg; mr. H. Obreen, sec. G. L. Bakhoven, Waalsche ouderlingen ie Leyden en Utrecht; H. L. üort, see. Chr. Krabbe, pred. te 'sGraven- hage en Leyden. De Nederlandsche entomologische vereeniging zal dit jaar hare alge meene vergadering houden le Nijmegen, op Zaturdag 25 Julij. Te Amsterdam is in den ouderdom van bjjua 75 jaren overleden de beroemde beeldhouwer de heer L. Royer. In het standbeeld van Vondel heeft hij eene laatste proeve van zijn talent gegeven. Naar men verneemt wordt er van wege de justitie voortdurend een streng onderzoek naar de oorzaak van het ongeval van II. Dingsdag op den Rijnspoorweg ingesteld. Zjj heeft zich o. a. eergisteren begeven naar het terrein, waar het onheil plaats heeft gevonden, en daar, behalve de vele ooggetuigen, ook een bij het onheil gekwetsten jongeling van 23 jaren, M. nit Middelburg, die aldaar Verpleegd wordt, in verhoor genomen. Met hel hooren van alle reizigers van dién sneltrein wordt voortgegaan. Vrijdag II. werd te Pulten aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld eene jonge dochter, oud 24 jaren, onder verdenking vdiihaar kind, een paar dagen te voren geboren, om het leven le hebben gebragt. Uit Assen meldt men dat de veenbranden reeds bjjna geheel zijn geëin digd en dat het zaad reeds grootcndeels in den grond zit, iets dat sedert een tal van jaren zoo vroegtijdig niet heeft plaats gehad. Naar men uiL Wijlte en omstreken meldtzijn daar de rupsen ih eene onrustbarende menigte voorhanden en brengen deze dieren eene groote schade aan boom- en veldgewassen toe. Te Maastricht is Donderdag II. in het otidé vrouwen- en manneugesticht de Ralvariënberg feest gehouden, ter gelegenheid van den I00slen verjaardag van eene zijner inwoners, Maria Mathilda Schiepers. Er had ter harer eere eene kerkeljjke dienst plaats, terwijl de gezamenlijke bewoners van het geslicht buitengewoon onthaald werden. Dc oude vrouw is helder van hoofd en mag zich verblijden van dc ongemakken des ouderdoms zoo goed als verschoond te zijn gebleven. Iu genoemde plaats is bjj het ledigen van den secreetput, behoorende aan hel station Aken-Luik-Hasselthet lijkje gevonden van een pasgeboren kindje, waaraan hel hoofd en een arm ontbraken. Na onderzoek bleek, dat het vóór circa 6 dagen' er ingeworpen moet zijn. Méii heeft omtrent dien tyd daar in de nabijheid bloed ontdekt, zonder er echter acht op te geven. De policie doet ijverig nasporingen. Te Antwerpen heeft dezer dagen een verschrikkelijk feit plaats gegre pen. Een koningstijger in den zoölogischen tuin aldaar, die bestemd was om naar Londen te worden verzonden, is het des morgens ten 3 ure ge lukt zijn hok, waarin het dier zou worden vervoerd, te ontsnappen, niet tegenstaande men allerlei voorzorgen meente te hebben genomen. De nacht waker had er niets van gemerkt, niettegenstaande hel dier door een venster heeft moeten springen. Bet heeft zich daarop naar den ingang van den tnin gcrigl, waar hel den muur oversprong, die den tuin van het station scheidt. De tijger trachtte weldra een paard aan ie vallen dat voor een kar was gespannen, maar dal in allerjjl de vlugt nam, zonder dat den voerman of het paard iets overkwam. Wel zette de tijger het voertuig na, doch ontmoette op zijn weg een werkman, dien hij onmiddellijk naar dc keel sprong liet dier schudde hem op eene vreesseljjke wijze en bragt hem doodelijke wonden toe. Middelerwijl had men alarm gemaakt. De directeur van den zoölogi schen luin begaf zich met zijn personeel op weg en trof den Ijjger op den hoek der markt St. Jacques aan. In een der huizen aldaar waren een nachtwaker en drie of vier personen ge'lugl. Het dier aarzelde een oogen- lilik om door de ruiten te springen ten einde die personen aan te vallen, doch vervolgde daarop zijn weg. De directeur, geholpen door zijp. perso neel en andere personen, slaagde er in den tijger de steeg St. Anne tc doen binnengaan. Onmiddellijk werd daarop de ingang gebarricadeerd; ver-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1