LMDSCHE 1868. MAANDAG 8 JUNIJ. Per Telegrjs&f. BERIGT. De Courant wordt Maandag Woensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke no miners zijn tegen ]0 Cents verkrijgbaar. Dij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL bevattende Binnenen Buitenlandse he berigten enz. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN6 Junij. De Hooglandsche kerk zag op de avonden van Donderdag en Vrjjdag weder eene buitengewoon talrijke schaar, zoo van hier als van elders te jamen gevloeidbinnen hare muren vereenigd, ter bijwoning van het vierde muziekfeest der Leydsche Zangvcreeniging. En geen wonder. De gelegen heid toch om eene muziekuitvoering, op eene zoo groote schaal ontworpen, en waarbij zoovele uitstekende krachtenonder eenen met roem bekenden leider vereenigd, wedijveren om naar eenen zoo veel mogelijk onberispelij- ken uitslag te strevenkomt te zeldzaam voor om niet met verlangen te worden te gemoet gezien en met de [hoogste ingenomenheid te worden bij gewoond. Treffend was dan ook het gezigl cener zoo talrijke menigte, die met de grootste aandacht de uitvoering volgde der verheven toonwerken van Handel, ülozart en Mendelssohn, en gewis zullen voor velen de heide avon den, in het kerkgebouw doorgebragt, te ras zijn henengesneld. Den indruk weder te geven, die de dan eens majestueus en krachtig, dan weder liefe- Ink en zacht ruischende toonen op het gemoed maakten zullen wij niet beproeven; hjj is trouwens verschillend, naar male van de vatbaarheid en bet gevoel der hoorders, maar zeer zeker zullen wij niet te veel zeggen, wanneer wjj dien indruk over het geheel hartverheffend en voor menig ge moed diep aangrijpend noemen. De eerste feestavond was gewjjd aan de uitvoering van het oratorium Jozua, van Hkndcl, een der hooggewaardeerde stukken van dien grooten meester, die zich door de stoutheid en de verhevenheid zijner scheppingen zoo zeer heeft onderscheiden. Die eigenschappen komen ook helder aan het licht in dit oratorium, waarin hjj de leiding van het Israëlitische volk onder Jozua, ter verovering van Kanakn, in het bijzonder den overtogt van den Jordaan, het optrekken naar en den val van Jericho, de bemagtiging van Ai en verdere koningrijken des lands in eenige trekken voor den geest brengt, om bij hel einde van den strijd den heldhaftigéii Othniel te schet sen als den veroveraar van Debir, de stad der reuzen, waarvoor hem de hand van Achsah, dochlcr van Kaleb, door dezen als prijs daarop gesteld, ten deel valt, waarbij de toondichter de handelende personen steeds woor den van vast vertrouwen op en dank aan Jehovah, den beschermer zijns volks, in den mond legt. Het is een toonwerk, vooral om de breedheid van stijlde kracht en teederheid beurtelings, die er iu doorstralen, bewonde renswaardig. Welke krachtige uitdrukking, zooals de nommers waarin Jozua en Kaleb zich doen hooren. Hoe teeder, zooals n°. 12 Othniel, boe wegslepend, zooals n». 20 en n». 55 Achsah, hoe opwekkend en aan vurend zooals n°. 53, koor der jonkvrouwenkoor der jongelingenenz. De uitvoering mogt allezins voortreffelijk genoemd worden. Koor en orchest loonden zich wel voorbereid te hebben voor hunne grootsche taak en als bezield te zijn met de verheven gevoelens, waarvan zij de tolken waren. Eu wat de solisten betreft, wie moest niet erkennen dat hier eene vereeni ging van muzikale talenten werd aangetroffen, die slechts zeldzaam te ver krijgen is. Het talent van mevr. Bellingrath-Wagner en hare omvangrijke sopraan-stem drong onwillekeurig bewondering af en schoon en welluidend klonk die stem door de kerkgewelven. Mej. Schreck (altJdie zich reeds bfl vroegere gelegenheden alhier had doen hooren, handhaafde ten volle baren gevestigden roem. De hh. dr. Gunz (tenor) en Carl Hill (bas), niet wien men thans mogt kennis maken, toonden dat hunne namen elders niet ten onregle hoog staan aangeschreven en dat zij bij hel zingen van orato riums waardiglijk eene eereplaats innemen. Inzonderheid trok de schoone basstem van den heer Hill en zijne waardige voordrag! de aandacht. Ook ging bij velen niet onopgemerkt voorbij de keurige stem des engels (die met Jozua voor Jericho sprak), welke voortkwam van eene der" hoogste plaatsen van het orchest. Aan koor en solisten vielen bij herhaling de bewijzen van de innige voldoening der hoorders ten deel. Op den tweeden avond was hel eene allezins slreelende voldoening voor de regelings-commissic en de uitvoerders dat HH. KK. till, prinses Frederik der Nederlanden en prinses Maria, benevens HH. KK. HH. prins en prinses Dendrik het feest met hunne tegenwoordigheid vereerden. Op dien avond werd uitgevoerd hel beroemde Requiem van Mozarlde zwanenzangom bel zoo tc noemen, van dien zoo vroeg ontslapen meester. Mogt dit mees terstuk aan velen niet onbekend zijn gebleven, de uitvoering, zoo ais die 'hans plaats had, was zoo plegtig en indrukwekkend dat men er zich on willekeurig door voelde getroffen, »als een uitvloeisel van liet reine hart en bel kinderlijk gevoel van eenen reeds in andere spheren zwevenden geest." De solisten gaven hij vernieuwing, in de zoo schoonc quartet tenblijken dal zij met de heerlijke gaven, hun geschonken, wisten te woekeren. Tot slot der eersle afdeeling van liet programma van dien avond zong mej. Schreck het recitatief en aria uit Theodora, van Hkndel, waarbij haar ta lent ten volle uitkwam en waaraan liet publiek dan ook eene verdiende hulde bragt. De tweede afdeeling werd geopend met de Ouverture van Beethoven Die lf'eihe des Houses (op. 124), eene zoo reine en liefelijke muziek, die het gehoor zoo aangenaam streelt en die door het orchest op eene in vele opzigten verdienstelijke wijze werd uitgevoerd. Daarna werd ten gehoore gebragt de 958le Psalm van Mendelssohn Bartholdy, een werk zoo vol gods dienstig gevoel, waarbij koor en solisten op nieuw wedijverden om daaraan eene waardige uitdrukking te geven. Dat zij hierin slaagden, bewees de geestdriliwaarmede het publiek zijne voldoening aan den dag legde bij het einde van hel stuk, na alvorens ook hulde te hebben gebragt aan mevr. Wagner en aan onze ais sopraan-zangeres zoo gunslig bekende stadgenoote mej. P. 11. J. J. Le Lièvre, die met haar iu dit stuk optrad, waartoe, wjj bekennen liet, niet weinig moed werd vereischt. Vervolgeus wist nog de heer Carl Hill de toehoorders in verrukking te brengen door het zingen van de zoo treffende aria uit het oratorium Paulus van Mendelssohn: »Golt sei mir gnadig nach Deiner Giile n. s. w." De gevoelvolle uitdrukking, die hij door zijnen zang, aan deze bede, vooral aan de slotwoorden, wist te geven, lokte eene herhaalde toejuiching van het publiek uit. Met de uilvoering van liet zoo krachtvolle slotkoor van den Messias van Handel werd het feest besloten. Allen die door hunne talenten dit zoo schoone muziekfeest hebben opge luisterd, ook bh. commissarissen met de regeling belast en lih. commissa rissen van orde, mogen wjj roet den voortreffelijken uitslag geluk wen- schen, en aan allen zij dank gebragt voor het genot, dat zij aan Leydens ingezetenen en aan zoo menig vreemdeling hebben geschonken. Was dc i'aak voor de leden van hel koor en hel orchest veelomvattend en moeijc- Ijjk, de uitslag was er te schitterender door. IJe vele moeitep, die zij zich tot het welslagen van dit feest hebben getroost, worden, zij kunnen er zich van verzekerd houden, op hoogen prijs gesteld. In het bijzonder zij ook thans weder hulde gebragt aan den directeur der zangvereenigingden heer A. J. Wetrens, die door zijne bekwame leiding koor en orchest als liet ware wist te bezielen. Voor hem is de goede afloop van het feest voor waar de schoonste voldoening voor de veie zorgen en inspanning, die de voorbereiding en uitvoering noodwendig vorderden, liet publiek kon dan ook het kerkgebouw niet verlaten zonder ook aan den dirigent zijne hulde eene welverdiende, te brengen. De Leydsche zangvereeniging vinde nog lang een bekwaam aanvoerder in den man, die steeds met lust en ijver is werkzaam geweest om de beoefening der toonkunst in ons midden le be vorderen, Zie verder het Bijvoegsel.) 's GRAVEN H AGE6 Junij: Men verzekert stellig dal de heer Roest van Limburg benoemd is tol minister van btiiieulandsche zaken. ST. PETERSBURG, 5 Junij. Volgens officiële berigten van de Midden- Aziatische grenzen zijn de vijandelijkheden aldaar bepaaldelijk ontslaan door de trouweloosheid van den emir van Bncharjje. Den 1 Mei is hel leger der Bucharen verslagenden 2 Mei is Samarkand zonder tegenstand ingenomen waarna in hel vijandelijk kamp 21 kanonnen zijn veroverd. WEEN EN, 5 J un ij. Prins Napoleon is heden avond alhier aangekomen. LONDEN, 5 Junij. Hel Lagerhuis heeft in comiié de suspensory-bill van den heer G'adslone aangenomen. NEW-YOHK, 27 Mei. Van wege de commissie voor het in beschuldiging stellen van den president Johnson is de democraal Woolley ill hechtenis °e- nomeu, ais beschuldigd van eenige senatoren omgekocht tc hebben. Woolley heeft geweigerd gciuigenis af te leggen en bevindt zich nog iri arrest. SUEZ, 5 Junij. De Ottawa heeft alhier dc vroeger in Abyssiniü gevan gen gehouden Europeanen aangebragl. Welke zijn de beste ijzerachtige medicamenten? Hel antwoord is gemak kelijk. Vermits pillen en eapsuien moeijplijk zijn in le zweieen en zij bo vendien dikwijls de maag en ingewanden passeeren zonder zich op te lossen, terwijl poeders, pillen en syropen op eene basis van opgelost ijzer, of lactate van ijzer, of iodure van ijzer, de landen zwart maken, het emailleersel bederven en hardlijvigheid veroorzaken. Alleen bet phosphate van ijzer van LERAS bezit gecne dezer inconvenientenbet is eene vloeistof even als een mineraal water, zonder ecu smaak van ijzer tc hebben, hel ver- eenigt zich goed met wijnin zijne zamensielling zijn dc hestanddeelen van heen en bloed opgesloten en hel is door de beroemdste gencesheercn der geheele wereld geadopteerd voor de genezing van maagpijnen, witte vloed, verarming van het bloed, waaraan dames en jonge dochters, die delicaat zijn van natuur, zeer dikwijls onderhevig zijn. Sïépötste Amsterdambij ULO'i'HZeedijk; le Lenden, bij J. J. REYST, Nieuwen Rijn.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1