Per Telegraaf. ontbinding van hel lagerhuis, ten einde alzoo een beroep op de natie te doen ter zake van de iersche staatskerk. Door deze handelwijze bleef een minis terie aan het bewind, dat het vertrouwen van het Lagerhuis miste; buiten dien was de toestand in een ander opzigt zoo zonderling, dat zij zonder voorbeeld mogl heeten. Het kabinet toch hield thans zes maanden lang de toestemming der kroon tot ontbinding van het Huis in den zak. Hij achtte het daarom hoogst wenscheljjk dat de regering hare voornemens duidelijk bekend maakte. Lord Malmesbury ontkende hierop dat het kabinet het ver trouwen van het lagerhuis niet had. Slechts in ééne gewigtige zaak was er lusscheii hen verschil. Indien lord Russell echter aan den zijns inziens inconstitutioneelen slaat van zaken een einde wenschte gemaakt te ziendan moest hij door een zijner vrienden in het Lagerhuis een votum van wan trouwen voorstellen. De dagbladen zien met weinig ingenomenheid terug op de gehouden Derhy-wedrennen. Het zijn niet, zegt de Daily News, de liefde voor paarden en mannelijke vermaken, welke de wedrennen zoo populair maken. Het is de harislogt voor wedden en dobbelen, welke de duizenden bezielt; het is de treurige invloed van mannen, die alleen van weddenschappen leven en overal in het land limine agenten hebben; de wedrennen zijn van hnn oorspronkelijk nationaal karakter beroofd, maar daarentegen tienmaal meer gezocht en geliefd geworden dan ooit te voren. Lr is geen kantoor, geen paleis, geen station, geen keuken, geen kroeg, of de uitslag der wedrennen is het onderwerp van angstige berekening en diepe studie en niet alleen dat zij geen goeden invloed hebben op het paardenras, zij oefenen tevens een zeer slechten invloed uit op het mensciienras. Vrijdag II. heeft over een groot deel van Engeland een hevig onweder gewoed. In de hoofdstad, waar het van 12 uur tot 1 uur aanhield, is de bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen ook in een der torens van West- roinster-Palace, waar het Hoogerltuis vergaderd was. Daar heeft hij echter geen belangrijke schade aangebragtmaar te Birmingham is hij in eene fabriek geslagen en heeft aldaar eene ontploffing eroorzaakt, die aan twee meisjes, aldaar werkzaam, hel leven kostte en vier anderen zwaar verwondde. Te Belfast, in Ierland, heeft zekere Flynn even als de van vroeger bekende Murphy, lezingen willen honden voor het volk over godsdienstige onderwerpen De policie, bevreesd dat op nieuw rustverstoring en bloed vergieten zon plaats hebben, heeft de aangeplakte kennisgevingen doen af scheuren en Flynn gedwongen de stad te verlaten. Volgens berigten uil New-York wordt, op last van het huis van ver tegenwoordigers, door de gecommitteerden lot de aanklagt onderzocht of er pogingen, hetzij met of zonder gevolg, gedaan zijn om de stem van den heer Henderson en van andere senaatsleden in het regtsgeding tegen den president door omkooping te bepalen. Reeds zijn een rijk inwoner van Ohio, die daags voor de stemming eene belangrijke som uit de bank te Washing ton had ontvangen, en eenige dagbladschrijvers in verhoor genomen. Te Bombay is hel herigt ontvangen dat er een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Russische troepen en die van den emir van Bokhara. De emir is gedood en de Russen hebben bezit genomen van Bokhara. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Mei. De keizer en de keizerin hebben zich naar Rouaan begeven ten einde de landbouw-tenloonstelling aldaar te bezigtigen. Ook daar heeft de keizer aanspraken gehoudendie echter geene staalkundige bcleekenis hadden. In zijne aanspraak tot den maire zeide de keizer dat de druk der lijden waar- ouder vooral de ambachtsman en landman geleden hadden, thans voor een groot deel was geweken, en, naar hij hoopte, spoedig voor goed zou ver dwenen zijn. Prins Napoleon bevindt zich thans te Badeu en zal, na een kort ver blijf aldaar, naar Stiiltgard vertrekken. De regering heeft een onderzoek bevolen omtrent de wanordelijkheden onder de studenten der geneeskundige school en de daden van geweld, waaraan de policie zich heeft schuldig gemaakt. Een geneesheer heeft in last gekregen den toestand ie onderzoeken van een student, die gewond is bij eene vechtpartij met de studenten. Volgens een door de Indép. Beige medegedeeld gerucht zou de rege ring thans, na langdurige weifeling, tot hel besluit gekomen zijn om het wetgevend ligchaam weldra te ontbinden en de algemeene verkiezingen te gen de maand September aanst. uit te schrijven. Bij het wetgevend ligchaam is thans het rapport over de voorgestelde geldleening van 440 millioen fr. nitgebragt. üc commissie van rapporteurs heelt zich door de vertoogen der regering niet laten overtuigen dat eene zoo groote vermeerdering der gevestigde staatsschuld in de tegenwoordige tijdsomstandigheden onvermijdelijk noodig was, en zij heeft voorgesteld het gouvernement slechts te magtigen tot het opnemen van 411,700,000 fr. Met algemeene stemmen is aan de regering de gevraagde som van 50000 fr. be willigd voor eene wetenschappelijke zending naar Saïgon in hel zuidoosten van Azië, die bepaaldelijk ten doel zal hebben de totale zon-eclips van 18 Augustus aanst. waar te nemen. Bij het dienaangaande door de commissie van rapporteurs uitgebragt verslag, zegt zij o. a. het volgende: »Wij grij pen dus deze gelegenheid aanom aan de vergadering te herinneren dat er op de staatsbegrooting niet genoegzaam is gezorgd voor het lager onderwijs, dat is voor een van de hoofdbelangen der natie, het grootste welligl uit hel zedelijke oogpunt, het dierbaarste aan alle wetdenken. Wij stellen aan de vergadering voor, het geld lot het zenden van geleerden naar Saïgon te bewilligen; maar wij voegen daarbij den wensch dat er voor de geldelijke behoeften van het lager onderwijs voorziening worde gemaaktdie beter met den geest der Fransche wetgeving strookt." ITALIË. Te Rome is uit New-York het berigt ontvangen, dat door de Ameri- kaansche bisschoppen eene som van 25000 doll, is bijeengebragt voor het vormen eener Amerikaansche krijgsbende ten dienste van den Paus, en jv er zoo vele vrijwilligers, als roet die geldsom onderhouden kunnen wordei aangeworven zijn. De eerste bezending Amerikaansche vrijwilligers g denkelijk in den herfst dezes jaars hier aankomen met de nooóige gelln voor hun onderhond. I» RIJS» g K X. BERLIJN 31 Mei. Te Hanover was op 27 Mei een feest georganiseerd] ter viering p, j den geboortedag van den voormaligen koning. De noodige maatregels waren genomen dal op dit feest geene ongeregeldheden zouden plaats hebbet In weerwil daarvan heeft de policie, toen reeds eene menigte menschen de plaats aanwezig waren, het feest gestuit. Ook is te Hanover een aj. bachtsman, die met drie anderen het zoogenaamde Hanoveraner-lied zon» door de policie aangehouden, doch op weg naar het bureau vau policie dom de menigte, welke steeds aangroeide en de policie aanrandde, ontzet. De koning heeft aan de hoogeschool te Kiel het 40000 nummers te|. lende herbarium geschonken, hetwelk de heer Luca aan den slaat hal' vermaakt. Te Altenburg is de kruidlabriek in de lucht gevlogen. Vier (uenschq zijn daarbij omgekomen. 4» DSTEKRIJK. In eene bijeenkomst van de leden der linkerzijde van de kamer m afgevaardigden, heeft de minister van financiën te kennen gegeven, dat (j regering geneigd was de voordragt lot heffing eener belasting op vermogen in te trekken en op andere wijze in de dekking van het tekor. te voorzien, maar tot geene couponsbelasting van meer dan 17 of hoogster.! 20 pCt. hare toestemming zou kunnen geven. OOST-IK DIE. BATAVIA, 22 April. Iu den nacht van 29 op 30 Maart brak te Banjermassing brand ei: in het fort, waarin o. a. het kruidmagazijn zich bevond met een voorrad van 12000, volgens anderen 24000 ponden. Spoedig waren de officierswo- ningen, het hospitaal, het kleeding-magazijnde apotheek, het artillerie, magazijn en eenige andere gouvernements-gebouwenallen van hout, ver nield. Aan blusschen viel in het begin niet te denken, daar de vrees voor eene ontploffing alles wat handen had, troepen, marine, ingezetenenmet den verdienstelijken kommandant aan het hoofd, naar het buskruidinagazjjn deed snellen, om den gevaarlijken inhoud te bergen. De brand was zot nabij, dal men door de planken wanden de vlammen zag, welke het ge bouw van buiten bedreigden. Aan hel goed beleid en de onverschrokkei inspanning is het te danken, dat het kruidhuis ontruimd en Baudjerniassii voor eene totale verwoesting bewaard is kunnen worden. Menschenleiem I zijn niet te betreuren. De zieken werden uit het hospitaal naar het kerk hof geëvacueerd, waar zij in veiligheid, doch waarschijnlijk in weinig op- gewekten gemoedstoestand een gedeelte van den nacht doorbragten Den 24sten April zal alhier voor den raad van justitie behandeld wor den de zaak van mevrouw N. en haren zoon eerstgenoemde beschuldigd van last te hebben gegeven tot kindermoord, laatstgenoemde van het pas- geboren wicht te hebben gestikt en heimelijk begraven. De jeugdige moe der, zelve nog een kind als het ware, zou Ie vergeefs hebben gesmeekt om j het leven van haar kind! De justitie, onderrigt door de aanklagt der dochter, die hare eigene moeder, haar eigen broeder ter vierschaar daagde, deed een huisonderzoek, hetwelk echter het geraamte van hel veronderstelde slagt offer niet te voorschijn bragl. Intusschen verneemt men, dat de aanklaag ster, die als getuige ter teregtzitting is gedagvaard, thans zou beweren, dat die geheele zóó ijzingwekkende aanklagte een verzinsel is, eene van buiten geleerde les, om op die wijze de ouderlijke woning te kunnen verlaten. Op Sumatra's westkust is de veeziekte bijna verdwenen. Slechts op enkele plaatsen doen zich nog gevallen voor. Op den laatslen Febrtiarij waren sedert het uitbreken der ziekte daaraan bezweken 78766 karbouwen en 52892 runderen. In den morgen van 29 Maart jl. had in het district Wanakeria, regentschap Limbangan, (Preanger Regentschappen) eene zware aardstor ting plaats aan de helling van den berg SedakeHiugwaarbij o. a. vjjf menschen het leven verloren, twee kampongs, bestaande uit 87 huizenen 77 padischuren, 44 bouws sawa's en 2600 koffijboomen, vernield werden. 's GR A V EN H AGE2 Junij. Men verneemt dat het nieuwe ministerie al dus zamengesteld zou zijnBinnenl. zaken de heer Fock burgemeester van Amsterdam; buitenl. zaken de lieer Roest van Limburg, voormalig gezant in Noord Amerika; financiën de heer van Rosse; jusliiie de lieer van Lilaar, raadsheer iu liet prov. geregtshof in NoordhoHandkoloniën de heer de Waal, oud O. 1. ambtenaar; oorlog généraal van Muiken, lid van den raad j van state; marine kapitein-luitenant ter zee Brocx De eerediensten'zouden bij twee andere departementen gevoegd worden. PARUS, 1 Junij. De Moniteur deelt den inhoud mede der door den j keizer te Rouaan gehouden aanspraken. In antwoord aan den kardinaal i heeft de keizer gezegd: de kerk is het heiligdom, waarin bewaard worden de groote beginselen der christelpe moraai. welke den mensch verheffen boven de bloot stoffelijke belangen Laat ons daarom het voorvaderlijk ge loof verbinden met den geest van vooruitgang; laat ons nooit scheiding ma ken tusschen de liefde voor God en de liefde voor het vaderland. Op die wijze zullen wij ons de goddelijke bescherming liet best waardig betoonen en zullen wij met opgeheven hoofde voortschrijden op den weg, die ons wordt voorgeschreven, niettegenstaande alle hinderpalen. Vervolgens heeft de keizer bedankt voor de weiischenwelke uilgesproken waren voor de keizerin en den keizerlijken prins en de hoop te kennen gegeven dat de zegening van ztjn hoogwaardtgen peter en de gebeden der kerk den prins geluk zullen aanbrengen.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2