leymche ^is courant. A RIJ DAG 29 MEI. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagIF oensdag en frijdag uitgegeven. Din van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN Gezien liet besluit van den Commissaris des Ronings in de provincie Zuidholland van den 16dcn April 1863, A. N°. 3118 (2de Afd.), Prov.blad N». 44, houdende reeeling van het onderzoek der Verlofgangers van de Militie te land ,- Roepen dien ten gevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in de Lakenhal aan den Ouden Singel, ten einde door den Generaal-Majoor, Militie-Com missaris, te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, beboorende tot de liglingen van 1864 en 18G5 op Vrijdag den 5dtn Juni) 1868des morgens te O uren die, behoorende tot de ligting van 1866, mede op dien dag, des namiddags te 1 uur, en de verlofgangers, behoorende tot de ligting van 1867 op Zaturdag den 6dCD Juni) 1868, des morgens te 9 uren; in uniform gehleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegevenalsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen w ijders Burgemeester en Wethouders de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping naauwkeurig te beantwoordente zorgen dat hnnne kleeding en uitrusting in voeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 13Ü, 141-145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), Haar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleedwor den gestraft volgens het Crirnineei Wetboek en hel Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant van den 259lcn en van den 29sle0 dezer maand. Burgemeester en Wet houders van Leyden LETDEN, 23 Mei 1868. V. D. GRANDELER, Burgemeester. t. PUTTKAMMER, Secretaris. l)e BURGEMEESTER, Hoofd van de policie te Leyden; li(j de nieuwe regeling der policie het wenschelijk achtende persoonlijk bekend te zijn met de bezwaren, waartoe de uitoefening der policie aan leiding mogT geven en die hare verbetering alzoo zouden kunnen itt den weg slaan Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem een register berus tende is waarin de bezwaren die men tegen de policie most hebben, mits behoorlijk geleekend, kunnen worden ingeschreven, waartoe, de Zon- en Christelijke feestdagen uitgezonderd, dagelijks van 10 tot 3 uren op het raadhuis, op aanvrage, de gelegenheid zal worden verschaft. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 28 Mei 1868. v. o. BRAN DELER. BINNENLANDSCHE BER1GTEN, LEYDEN. 28 Mei, In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is de rekening san de stedelijke gasfabriek over 1867 goedgekeurd. Ter beschikking over dé Winst van' die fabriek o«ér 1867, daarna aan de orde gesteld, werd door btlrg. en weth. voorgesteld, behalve de ƒ25000. reeds op de semeenle- begrboting voor 1867 gebragtƒ5000 te bestemmen tot aflossing der schuld van de fabriek aan de gemeente en ƒ24232 voor den aanbouw eener school. De aandrang lot liet inrigreh eener nieuwe school >oor het meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes was zoodanig dat burg. cn weth. meen den deze gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan om de voorhanden gelden daartoe le bestemmen. De kosten dier school werden op ƒ25000 geraamd, waarbfi in mindering zou komen de opbrengst van den verkoop van hel thans in gebruik zijnde gebouwgeschat op 7000 a ƒ8000. De commissie van financiën, bet al of niet noodzakelijke van liet bouwen der school in het middeu latendes'lelde voorde som van 29232.85 in inschrijvin gen op liet grootboek te beleggen lot aflossing der schuld Van de fabriek, liet voorstel van burg. en weth werd door onderscheidene leden bestreden, als strijdig (tiet eene goede comptabiliteitwaartoe reeds bij de behandeling der laatste be- grooting de weg was gewezen. De zaak der school wilde men afgescheiden hébben van de beslissing over de winst der gasfabriek. Indien er eene school noodig was, hetgeen door sommige leden erkend, door andere niet toege geven werd, dan moest daartoe het voorstel worden gedaan met aanwijzing der middelen, maar de zaak niet worden ineengesmolten tnet de aanhangige zaak. De winst der gasfabriek over 1867 moest gebragt Wordbn als eerste post lialig saldo van vroegere diensten op de begrooting van 1869. De slotsom der discussie was dat met 14 legert 4 stemmen werd aangenomen een voor stel van den lieer Scheltemaom de overwinst der gasfabriek beschikbaar le houden tot bij het vaststellen der gemeente-rekening 1867. Het adres van de bewoners der Warmoesmarkttot bet leggen van een breed trottoir, werd voor geene gunstige beschikking vatbaar geacht. Ook werd op liet adres van J. 11. van liaalte, om het gebruik van een gedeelte Van het voormalig magazijn van lantaarns op de Haarlemmerstraat, afwij zend beschikt. Snppletoire stalen van begrooting enz. van het gereformeerd minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis en van vroiiwenkraammoe- tiers werden goedgekeurd en voorts nog besloten tot bet wegnemen van het kantoortje op de Vischmarkt, en van een op die markt slaanden boom. Hij het eindigen der zit ling vroeg de heer Boys nog aan den voorzitter eeoige inlichting betreffende de verleende concessie voor eene duinwater leiding, ook naar Leyden, om te weten: of aan de concessionarissen, wat Leyden betreft, reeds vergunning was verleend tol liet leggen van pijpen, en of, wanneer liet plan welligt niet doorging, het dan in de bedoeling der regering lag om den raad daarvan te saisisserenten einde te onderzoeken wat er voor de zaak zou kunnen gedaan worden. De voor zitter deelde daarop mede dat er vroeger lussclien de concessionarissen en de regering onderhandelingen waren gevoerd, die echter later afgebroken warenmaar dat er tiitzigt bestond dat die spoedig zouden hervat worden. De neer F. Meijer, werkzaam aan de school van den heer Japikse alhier, heelt gisteren voor de commissie van middelbaar onderwijs mede mei gunstig gevolg examen afgelegd in de Hoogduilsche taal en letterkunde. Maandag II., tegen den middag, had aan den Nieuwen Rijn, tusschen de Walersteeg en het Gangetje een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Twee knechts van den heer Boudritimmerman op de Hoogewoerdstortten, bij het aan wal trekken van eene met hout geladen schuit, in het water i waarbij een hunner onder het vaartuig school. De heer B. A. Kreps, winkelier aan de overzijde, ooggetuige van dit voorval, aarzelde geen «ogenblik zich te water te begeven en mogt zijne mensch- lievendheid met de redding van beiden bekroond zien. Ten opzigle van de redding van den persoon die onder het taartuig was geschoten was die poging voor hem zelveu niet zonder levensgevaar. lieden morgen is aan den singel buiten de voormalige Koepoort, Ier hoogte van den molen de Oranjeboom, het lijk uit het water gehaald van een man die reeds sedert Zondag avond jl. was vermist. Dingsdagavond den 26en Mei werd door de Leydsche Arbeidersvereni ging de eerste vergadering, sedert de opening van haar winkel, gehouden, in een der lokalen van hel hotel den Burg onder praesidiutn van den lieer J. Zaalberg. De voorzitter deelde mede deze vergadering belegd te hebben lot onderzoek der rekening over liet eerste halfjaar, daar, op verlangen van liet dagelijksch bestuur, reeds met de 6 maanden de rekening is opgemaakt. De secretaris, de heerC. J. Leembruggen, bragt verslag uil over deoprig- ting en de werking der vereeniging. l)e thesaurierde lieer A. van Driellegde over de rekening; tot onder zoek werd eene commissie benoemd. De voorzitter van liet dagelijksch bestuur, W. A. F. Marijl, merkte op dat er vele leden nog niet genoeg van de voordeelen, die de winkel aanbiedt, geprofiteerd hebben. Na het uitbrengen van het rapport der commissie werd de rekening goed gekeurd. Uit de rekening blijkt dat de vereeniging teil 128 leden, welke ƒ1013.45 gecontribueerd hebben, waaronder een lid die reeds 45,50 lieert ingelegdhet debiet van den winkel is in 6 maanden belangrijk toegenomen. Na aftrek van de uitgaven als salarissen aan den boekhouder, den winkel bediende, den bode, den winkelknecht, benevens de huishuur en andere onkosten de afschrijving met 5 pCt. van de winkelgereedsChappen en de 6 maanden rente a 5 pCt. van liet gestorte bedrag door de leden zal men van de overwinst aan de leden restitueren 4 pCt. van liet bedrag der door hen in de winkel gekochte benoodigheden (aan e'én lid wordt uitbetaald de aanzienlijke som van ƒ9.28); zjjndc met inbegrip der rente gemiddeld 22tVV pCt. winst van bet bedrag der contributie van de leden in 6 maanden. Tot lid van liet dagelijksch bestuur werd benoemd de heer IJ. li.For- tanier, in plaats van den heer G. Korenhof. Hoewel het bestuur b(j de oprigting met vele moejjelijkheden heeft te kampen gehad mag het thans het genoegen smaken te ervaren dat de po gingen voor de Leydsche arbeiders met vrucht geslaagd zijn. Iedere arbei der. die zich nog niet aan de vereenigins heelt aangesloten, bedenke zjjn welbegrepen belang. Het dagelijksch best uurdat icderen Woensdagavond vergadert in hel winkelhuis, is bereid alle verlangde inlichtingen te geven. Hoe grooter het aantal leden wordt des te meer zuilen de winsten toenemen want eendragt maakt magt. De verkiezing van een lid voor de prov. stalen van Zuidholland in liet lioofdkiesdistrict Rotterdam, wegens liet overlijden van den heer Betz, zal plaats hebben op 9 Junrj. Bij de te Vlaardingen gehouden herstemming voor een lid van de prov. staten is gekozen de heer mr. R. J. C. Melelerkamp, met 445 stemmen. De lieer A. van Heel verkreeg 175 stemmen. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. De 83,te algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal geopend worden op Dingsdag 11 Augustus a. s., teil 10 Ure, in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam. De lieer mr. A. E. J. Modderman, door bel hoofdbestuur uil zijn midden lot voorzitter be noemd, zal de werkzaamheden der vergadering leiden. De Staatscourant verklaart volkomen onwaar een schrijven uit llar- lingen aan de N. Rott. C., volgens hetwelk Friesland, gestraft wegens zijne liberale verkiezingen, door de veranderde dienst op de staatsspoorwe gen nog meer moest hebben en dus de dienst van Harlingen op Groningen met 1 Junij zoo zou ingerigt worden, dat liet onmogelijk zou zijn er ge bruik van te maken. Zaturdag II. zijn van Rotterdam de eerste kersen uit Duitscliland naar Engeland verzonden. Men deelt thans als zeker mede dal in den storm van 28 April jl. van de Urker vischscltuiten zijn verongelukt 26 personen, nalatende 13 we-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1