HM HET ALGEMEEN BELANG Dr. G. W. A. PLAAT. Per Te2egr*iaf. IIOLUMISCIIE IJZEREIHPOOM-MATSmiTO. EXTRA ZOHDAGS-TREIH. Bij-KANTOOR te LEIDEN, FRANKRIJK. PARIJS. 24 Mei De senaat heeft zich bezig gehouden met de ingekomen petition be treffende de vrijheid van het hooger onderwijs en de materialistische rigting TaD het onderwjjs bij de geneeskundige faculteit te Parijs. Overeenkomstig bet rapport der commissie voor de verzoekschriften en hel verlangen der regering zijn de petitiën met eene groote meerderheid ter zijde gelegd. De DJoniteur de l' Armee spreekt bepaald tegen, dat door den generaal de Failly, hij hel aanvaarden van het bevel in het kamp van Chdlons, de oorlogzuchtige woorden zijn gebezigd, die hem door de dagbladen in den nioniT zijn gelegd. Naar men verneemt zal er eene staatscommissie worden benoemd om middelen te zoeken tot opbeuring der kwijnende takken van valksbedrijvig heid in Frankrijk. De toestand van Algerië is volgens de jongste berigten nog weinig verbeterd. Diefstal en moord zijn er nog aan de orde van den dag. Hier ter stede wordt eene petitie geteekend, om het regt te vragen lot verkiezing van leden voor den gemeenteraad. l)ie petitie telt reeds handleekeningen. De regtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van zekeren Bernard fn de commissie der wereldtentoonstelling. De commissie had aan Bernard het regt van het plaatsen van stoelen verpacht, maar hij beweert dat z(j zich niet stipt gehouden heeft aan het contract, daar zij aan restauratie- en bolfijhuishouders vergunde stoelen te zetten voor hunne etablissementen. De regtbank had reeds vroeger den eisch tol schadeloosstelling, door Bernard ingesteld, als gegrond erkend, waarvan het gevolg was dat de heer Bernard 541 093 frs. vroeg en de commissie 110,000 frs. aanbood. De regtbank heeft nu 'de commissie veroordeeld lot het betalen eener schadevergoeding van 229,091 frs. met de renten en de kosten. PRiriSIEN. BERLIJN 24 Mei. De zitting van het tolparlement is Zalurdag door den koning gesloten. ]n de troonrede werd een terugblik geworpen op de werkzaamheden van bet tolparlement; tegen de gunstige werking daarvan stond over de be zorgdheid voor eene niet onbelangrijke vermindering der inkomsten in den eersten tijd. liet was te hopen, dat bij de eerstvolgende bijeenkomst van bet tolparlement door de vereenigde pogingen der verbonden regeringen en van het tolparlement eene overeenstemming zou worden tot stand gebragt tusschen de financiële en maatschappelijke belangen. Verder werd de hoop uitgedrukt, dal de zitting gediend zou hebben, om het wederzijdschc ver trouwen der Duiisehe stammen en regeringen te versterken en menig voor oordeel te vernietigen. De koning beschouwde het als een eerepligl te ver kondigen dat Ijij de hem opgedragen regten als een heilig, door de Duitsche natie en de Duilsche vorsten toevertrouwd goed, in achting zou houden, dat hij de gesloten verdragen en de historische regten zou handhaven. Ten slotte zeide hij: niet de magt, welke God in mijne hand heeft gelegd, maar de regten, omtrent welke ik met mijne bondgenooten en de constitu tionele vertegenwoordigers hunner onderdanen in vrije verdragen ben over eengekomen, zullen thans en in de toekomst het rigtsnoer mijner staat kunde zijn. Gedurende de twee de sluiting voorafgaande dagen hebben verschillende verbroederings- en afscheidsfeesten ouder de scheidende leden van het par lement plaats gehad. De leden van het tolparlement hebben ook een be zoek gebragt aan Kiel, om de haven en de zeemagt aldaar in oogenschouw te nemen. De N. Pr. Ztg zegt hel volgende: Met het slechten der vestingwer ken van Luxemburg gaat het niet vooruit. Daartoe zijn 30 millioen uoodig en de Koning-Groothertog heeft daarover niet te beschikken. De Luxem- bttrgsche regering beroept zich overigens op het verdrag, waarin voor de slechting geen termijn is vastgesteld. Dat omtrent deze zaak onderhande lingen zijn of worden gevoerd, wordt in officiële kringen tegengesproken. Daar het hooggeregtshof het vonnis heeft bevestigd, waarbij de heer Twesten tot eene geldboete van 100 th. werd veroordeeld, wegens eene door hem uitgesprokene redevoering op eene kiesvergaderingheeft de genoemde beer zijn ontslag genomen als regterlijk ambtenaar. Te Muneheii is een standbeeld opgcrigt voor den beroemden opticus Frauenhofer. De koning van Bejjeren heeft aan den tegenwoordigen eigenaar van het Fraiieiihofer-insiitui.it te Munchen, den heer S. Merz, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt jegens de wetenschap, de Orde van verdiensten geschonken. OOSTENRIJK. De Neue Freie Presse zegt: Naar wjj vernemen heeft Engeland stap pen gedaan om al de mogendheden te bewegen lot eene vredelievende de monstratie waardoor zij zoowel van haren emstigen wil om den vrede te bewaren zouden doen blijken als van haar vast geloof aan de mogelijkheid «au het behoud des vredes. Zoodra vau alle zijden een gunstig antwoord op de mededeelingwaarin hel beginsel wordt uiteen gezet, ontvangen is, zal een formeel voorstel van die strekking gedaan worden. Aan hel Weener kabinet is, in de veronderstelling van zijne bereidvaardigheid tot medewer king, vertrouwelijke mededeeling hiervan geschied. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 18deo Mei 1868. 1 wegens het voorhanden hebben van eene grootere hoeveelheid dan van 350 kannen bronolie, in eene bewaarplaats binnen den kom der gemeente. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 3 wegens het schrobben der straat, zonder daartoe bevel ontvangen te hebben. 1 wegens het op Zondag binnen de gemeente laten liggen van eene schuit met bagger beladen. 1 wegens het werpen van puin op de straat. 1 wegens het zoogenaamd pleijen met centen op straat. 3 wegens het baggeren zonder toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 5 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het bj) nacht vissehen zonder acte en toestemming, en met verboden vischtuig. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 23 Mei. Notaris A. van Leedwen. Een Huis, aan den Apothekersdijkwijk VI, n°. 30, Kad. Sect. H, n°. 431. Kooper J. C. Meysing. ƒ1920. Een Huis en Erf, van onds ge naamd de Romein, in de Mandemakersteeg, wjjk IV, nos. 122 en 122™"1 Kad. Sect. G, n°. 112. Koopster mej M. A. Sasse. 3150. ADVEKTENTIEN, Getrouwd Dp. SMMUEL SENIOR CORONEL en Leiden, 25 Mei 1868. HENR1ETTE VOS. Mijnheer en Mevrouw VAN HAMEL VAN GOENS betuigen, ook namens wederzjjdsche betrekkingen, hun oprechten dank, voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ontvangen. Leiden, 24 Mei 1868, De Ondergeteekende betuigt, ook namens zijne Echtgenootc, zijnen har- telijken dank voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij de geboorie van zijn zoon. T. C. GOBÉE. Visites worden afgewacht Donderdag 28 en Vrijdag 29 Mei. Voor de bewijzen van deelneming, beloond bij de ziekte en het overlijden van mijnen dierbaren Echtgenoot den fleer J. A. G. PROOF, betuig ik bij dezen mijnen innlgsten dank. Leyden, 26 Mei 1868. Wed. J A. G. PROOT, geb. Peters. Erkentelijk voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling en deelne ming in het door ons geleden smartelijk verlies, bij het overlijden op Java van onzen geliefden tweeden Zoon Mr. E. J. L. DE STURLER ondervon den, betuigen wij daarvoor bij deze onzen opregten dank. W. L. DE STURLER. Leiden, 26 Mei 1868. A. R. DE STURLER. DE KIESVEREEiMGIJNG stelt tot Candidaat voor de aanslaande verkiezing, op 2 Juni, van een lid voor den Gemeenteraad alhier, den lieer Namens het Bestuur, B. F. KRANTZ, Voorzitter. DELBAERE, Secretaris. LONDEN, 25 Mei. De Cambrian is aangekomen met berigten uit de Kaapkolonie, loopende tot 18 April. De regering van den Oranje-Vrijstaat heeft verklaard, geen plan Ie hebben tot vijandelijkheden tegen de Engelsche autoriteiten in de zaak betreffende het Basulo-gebied. Zij heeft eene com missie benoemd, om naar Engeland ie worden afgevaardigd, ten einde al- haar omtrent de zaak in overleg te treden. IVF.ENEN, 25 Mei. Men verwacht dat de door den keizer bekrachtigde wetten betreffende liet schoolwezen en hel burgerlijk huwelijk, morgen in hel regeringsblad zullen worden opgenomen LONDEN, 26 Mei. In hei lagerhuis is men gisteren avond met de Schotsche reform-bill aanmerkelijk voortgekomen, ten gevolge van het toe geven beiderzijds. Eene stemming was noodig en haar uitslag was gunstig 'oor hel ministerie. De Fcniati Barrett is heden opgehangen. Op Zondag 31 Mei en eiken Zondag tot en met 30 Augustus e. k. even als ook op Maandag 1 Juni] (2dc Pinksterdag) zal een extra Trein rijden, des avonds ten ÏO uur 45 min.van den Haag naar Voorscholen en Leiden. Relourbilletten geldig. Amsterdam, Mei 1868. DE ADMINISTRATEUR. fiurgcrlijfcc Stauö. ONDERTROUWD J J. Randa vvedr. 75 j. en A. G. Rccmers, wed". 65 j.— w-F. de Ridder, jm. 23 j en J. E. Wassenaarjd. 21 j. J. van Gylikjm. 23j.en C. Noll, jd. 25 i. J. Franse, jm 27 j. en E. de Ueyden jd. 24j. D. 'on der Hoeven jm. 25 j. en J. Dee. jd. 22 j. J- Verkoren jm. 24j. en M. M. Brevee, jd. 25 j. H. Brouwer, jm. 29 j. en N. Ülgaar, jd. 30 j. F. H. de Jong jm- 32 j. en L.'W. Keilerjd. 37 j. ïloogewoerd, 443. Incasseringen op het Binnen- en Buitenland. In- en verkoop van Binnen- en Buitenlandsclie Wissels, Effec ten, Coupons en vreemde muntspeciën. Opent Rekening-Courant en Ciieqne-Kckcning met rente vergoeding en neemt gelden a deposito. 1 dag zigl 2 pCt. j 1 maand zigt 3 pCt. 8 dagen zigt 2j j 3 maanden zigt 3j Langer termijn na overeenkomst.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3