LEYDSCIÏE m COURANT. WOENSDAG 27 MEI. N\ 64.IV: STADS-BER1GTEN. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 9 (blad 14 en 15) der Hande lingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeentein zijne openbare vergadering van den 30sten April 1868is vastgesteld de volgende 6 YERORDEIISC! houdende wijziging der Verordening van den Julij 1866, op de open bare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijsvoor jongens. Art. 5 der Verordening van den 2den Julij 1866 Gemeenteblad n°. 22), op de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, voor jongens, wordt gewij- lied, zoodat het luidt als volgt: sDeze school wordt gehouden dagelijks, des voormiddags van 9 tot 12 uren, en „op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag, ook des namiddags van 2 tot „4 uren." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leyden, in zijne openbare vergadering van den 3091e" April 1868. De Burgemeester, v. d. BPiANDELER. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Ziincle deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun berigt van den 12d«> Mei 1868, B. n». 2604 (1= afd.), G. S. n». 23, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar bel behoort, den 26slc" Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 7de0 Jannarij 11., n®. 2 Prov.-Blad n®. 5), bepalende het tijdstip van den her-ijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 20sl,n der joopende maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 215tcn December 1822 Staatsblad n®. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewig ten, wel schoon gemaakt en gezuiverdaan het Lokaal van den IJk op de hreèstraat in het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 9 tot den 10 Junij, II, van den 11 tol den 12 Junij. jo III, van den 13 tot den 17 Junij. IV, van den 18 tot den 23 Junij. V, van den 24 tot den 29 Junij. VI, van den 30 Junij tot den 6 Julij. VII, vau den 9 tot den 16 Julij. VIII, van den 17 tot den 22 Julij. de Buitenwijk, van den 23 tot den 25 Julij, met uitzondering echter van de goud- en zilversmids-benevens de apol bekers- of medicinale gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: voor de goud-en zilversmids-gewigten voor Wijk III, III, IV en V, op den 2 Junij, voor Wijk VI, VII, VIII en de Bnitenwijk, op den 3 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 4 Junij, n V en VI, op den 5 Junij, VII, VIII en de Buitenwijkop den 8 Junij telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en ■en. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk uien bet aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor dm her-ijk in dit jaar eindigt tnet den 31s*eD Julij aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorbanden hebben van onher-ijkle maten en gewigten, volgens Koninklijk besluit van den 30sten Maart 1827 (Staatshl. n°. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der rnaten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedcp. Staten van Zuid-Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende liedenfabriekeurs en ambachtslieden, die in hunne handel of hun bedrijf eeriige maten of gewigten gebruiken, en de apothekers of medicijnbereiders i Iet bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 (Staatshl. n®. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigtenen medeverpligting tol den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het Koninklijk besluit van den 5den Fe- broarij 1826, n®. 153, volgens hetwelk de medicinale grein-gewigten, zonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat tot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter S- En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden Burgemeester en Wethouders voornoemd Leïden, 26 Mei 1868. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien het adres van Jacoues Chrispijn, winkelier, wonende binnen deze ge meente, waarbij hij toestemming vraagt tot het houden en mesten van twee varkens in het perceel gelegen in het AVijkstraatje, wijk V n®. 1078; Gelet op art. 224 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld 24 October 1867; Doen te welen dat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden len opzigte der inforinatiën de commodo et incom- modo door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 28sten Mei aanst.'s voormiddags te elf nrenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verznim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 26 Mei 1868. y. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 28slcn Mei 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Rekening van de Stedelijke Gasfabriek, 1867. 2°. Beschikking over de winst van die fabriek. 1867. 3°. Rekening van de Stads-bank van leening1867. 4°. Staat van af- en overschrijving op de dienst van 1867. 5®. Adres van bewoners aan de W'armoesmarkt, tol het aanbrengen van een breed trottoir aldaar. 6». Adres van J. II. van Raalte, om het gebruik van een gedeelte van het voormalig magazijn van lantaarns, op de Haarlemmerstraat. 7°. Suppleloire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen-en Vrouwenhuis1867. 8®. Staat van af- en overschrijving op de begrooling van Vrouwen Kraam- moeders, dienst 1867. 9°. Voordragt tol het wegnemen van het vischhuisje op de Vischmarkt. BINNEXLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN. 26 Mei. Aan elke der rijkskweekscholen te 's IlertogenboschHaarlem en Gro ningen zal met het begin van den cursus 1868/69, aanvang nemende 1 Sept. 1868, gelegenheid zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in hel eerste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rjjk opleiding tol hulponder- wjjzer te ontvangen. Tol het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorte-acte, lusschen 1 Jan. 1852 en 15 Maart 1854 geboren zijn. De vereischte stukken moe ten vóór 10 Junij vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wensebt te worden. Aan de rijks kweekschool te Groningen zal bovendien met den aanvang van den cursus 1868/89 gelegenheid zijn tot plaatsing van tien hulponderwijzers, ten einde, onder dezelfde voorwaarden als voor de kweekelingen zijn bepaald, oplei ding tot hoofdonderwijzer te ontvangen. De vereischte stukken moeten vóór 10 Junij vrachtvrij worden ingezonden aan den directeur der rijks kweekschool te Groningen. Onze stadgenoot de heer J. C. van Druten, werkzaam aan de school van den heer van Wijk, heeft gisteren voor de commissie van middelbaar onderwijs met gunstig gevolg examen afgelegd in de Hoogduitsche taal en letterkunde. Hel hoofdbestuur van het Anti-dagbladzegel-verbond heeft weder een blaadje verspreid, waarin het de grief bespreekt, die velen, hoewel zij voor de afschaffing van het dagbladzegel zijntegen het verbond aan voerent. w. dat het geen acht slaat op de gevolgen, die de verlangde maatregel hebben zal voor 's lands financien en de quacstie van het aequi- valent onaangeroerd laat. Hel hoofdbestuur geeft de redenen op, waarom aan dien eisch niet kan voldaan worden. Daartoe moeten een tal van tech-j nische vragen opgelost worden, waarvoor eene zoo volkomen bekendheid met ons financiewezen gevorderd wordt als slechts bij hen kan worden verondersteld, die tol de leiding en regeling daarvan zijn geroepen. Ook zou eendragt en vereenigd streven onmogelijk worden, zoo het Verbond partij trok voor e'éne oplossing der aequivalents-quaestie en daardoor de zaak zeer benadeeld worden. De taak van het Verbond is om, door luide den wensch te verkondigen, het oogenblik zooveel mogelijk te verhaasten, waarop regering en vertegenwoordiging het vraagstuk ter hand nemen, met den ernsligen wil het tot eene bevredigende oplossing te brengen. Volgens officiële opgave zyu in hel jaar 1867 als landverhuizers over zee vertrokken 1432 hoofden van gezinnen en op zich zelf staande personen, waarmede tevens zijn vertrokken 683 personen2049 kinderen en 23 dienst boden te zanten 4187 personen. Onder die vertrokken personen stonden 161 als welgesteld1007 als mingegoed en 302 als behoeftig bekend. Vau 1332 werd verbetering van beslaan als reden van vertrek opgegeven. I De algemeene vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van de

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1