Per Telegraaf. VERIFICATIE. O ud-Carthagena's Berg-Planten-Olie de geheele staatkunde der regering, als nadeelig voor den handel, aangeval len. 'Loo beweert men dat de regering, terwijl zij de inlandsche volksbe- dnjviglicid aan de mededinging des buitenlands prijs gaf, baar buiten staat stelde die mededinging vol te bonden, en wel eensdeels door zjjne staat kunde jegens liet buitenlandwelke aan de vrees voor oorlog bestendig voedsel gaf, anderdeels door de opdrijving van de staatsuitgaven, inzonder heid van die voor het krijgswezen, welke belette den druk der belastingen te verligien, gelijk geschiedde in andere landen, met wier nijverheid de Fransche te kampen bad bepaaldelijk in Engeland. De Moniteui deelt mede, dat volgens beriglen uit Japan van 26 Maart de gevorderde voldoening voor den aan Fransche zeelieden gepleegden móórd in allen deele bewilligd is. Twintig officieren, onderofficieren en soldaten, die den moord bevolen of uitgevoerd hadden, zijn ter dood veroordeeld; eene schadevergoeding van 150,000 piasters is voor de nagelaten betrekkin gen der slagtoffers toegestaan, en de Mikado en prins Tosa hebben wegens het gebeurde verschooning gevraagd. Elf der schuldigen zijn ter dood ge- bragthebbende de kapitein Dupetit Tliouars de uitvoering van het dood vonnis aan de negen overigen gestuit, met verklaring dat verdere voldoening niet verlangd werd. Hel berigt van de Elendarddat de Fransche consul aan den Bey van Tunis een ultimatum heeft gezonden, wordt bevestigd. Frankrijk maakt er eene quaestie van eer vanwel wil men de belangen van andere mogend heden in overweging nemen, maar eerst moet aan Frankrijk voldoening zijn verleend. Vólgens de lnd. Beige was de Bey van Tunis bereid zich aan Frank- rijks ultimatum te onderwerpen, te meer dewijl hij zich zoodoende vooreerst aan den lastigen aandrang zijner Engelsche en ltaliaansche schuldeischers zou onttrekken. Be verklaring der regering, waarbij de gouverneur-generaal van Al- geriê iu zijn geschil met den aarisbisscliop van Algiers in liet gelijk is ge steld, heelt bij de kerkelijkgezinde dagbladen alhier weinig bijval gevonden. Een van die dagbladende Unionvindt zelfs in bet gebeurde aanleiding om voor Algeriê een louter burgerlijk bestuur alsmede regtstreeksche verte genwoordiging in liet wetgevend ligchaam te vragen. Dat blad ziet geen ander uiiddel tol het breken van de tegenstreving der Algerijnsche regering lfgen de belangen der godsdienst. De Liberie beweertdat Engeland ook namens de mogendheden welke liët Londenscbe verdrag van 1867 hebben onderteckendstappen bij den groothertog van Luxemburg heeft gedaan om hem te nopen het slechten der vestingwerken van Luxemburg te bespoedigen. De generaal Failly heeft aan de troepen iu het legerkamp van Cliélons een dagorder uitgevaardigd, waarin hjj o. a. zegt, dat een oorlog tot de mogelijke zaken behoort en de manschappen zich derhalve ernstig en aan houdend behooren te oefenen. Een gerucht zegt dat de eerstvolgende coupon der Turksche leening niet zal worden betaald. Volgens beriglen uit Mexico is de doodstraf aldaar afgeschaft. P R If 1 S S E N. BERLIJN 17 Mei. Bet tolparlement heeft het wets-ontwerp betreffende de tabaks-belas- ting, met eenige geringe wijzigingen, aangenomen. Bij het bespreken van de competentie van liet lolparlemeiil heeft de heer von Bismarck verklaard dat hij niets gedaan had om de Zuid-Duitschc staten lot het een of ander over te balen. Hij wenschtc dat de beraadsla gingen over de tolquaestiên rustig zouden worden voortgezet, en wilde, hierbij «enerzijds de zelfstandigheid der Zuid-Duitsclie staten handhavende, anderzijds zich tegen eene onreg(matige beperking der competentie van het tolparlement verklaren. Te Weinheim is een knaap van 14 jaren aan hondsdolheid overleden. Negen weken geleden was hij door een hondje in de hand gebeten. Of schoon men hel beestje niet door dolheid aangetast waande, had men het toch voorzigtigheidslialve afgemaakt en de wond gebrand. Alles ging goed, en men dacht aan hel voorval niet meer, toen de knaap op hel einde der negende week plotseling pijn in den arm kreeg en zich koorts voordeed. De doctor verklaarde onmiddellijk, dat liet leven gevaar liep. De aanval duurde slechts weinige uren waarna de knaap overleed. Hij behield zoo goed zijn bewustzijn, dat hij zijne ouders smeekte, hem niet te naderen. Nabij Kretiz is een van Posen komende goederentrein door hel breken van een vooras «an de locomotief uit het spoor geraakt. Een stoker is gedood, drie andere personen zijn zwaar gewond en 30 wagens «ernield. liet dorp Untervatz, in liet kanton Graauw bunderlandis ten gevolge van het smelten der sneeuw dezer dagen door een gelijksoortig ongeluk getroffen als het dorp Billen in Glarus. Eene rotsmassa is losgeraakt en beeft het beneden-gedeelte van het dorp geheel onder rotsbrokken slijk en boomstammen bedolven. OOSTENRIJK. Het subcomité' der financiële commissie heeft besloten, dat de gedwon gen conversie der staatsschuld zal zijn in 4 pCts.in plaats van 5 pCts. hetgeen gelijk zal staan met de 25 pCts. korting op de coupons. De belas tingvrije schuldbrieven zullen betrekkelijk hooger rente dragen. De minister 'an financien blijft volharden bij eene kortinggeljjk staande met eene 17 pCls. coupon-belasting. Men wil weten dat de keizer, betreffende het plan om den coupon niet met 17, maar niet 25 pCl Ie belasten, zou gezegd hebben dat hij nim- ■"or aan besluiten van dien aard zijne bekrachtiging zou geven. De keizer heeft aan hel comité' voor de oprigting van een gedenktee- ken voor wijlen keizer Maxjmiliaau te Triest eene bijdrage van 2000 11. gezondenKeizerin Caroline heeft lol hetzelfde doel 1000 fl.de aartsher tog Frans Karei 1500 fl.de aartshertogin Sophia 1000 fl., de aartshertog Karei Lodewjjk 1000 fl. en de aartshertog Lodewijk Victor 500 fl. bijge dragen. 's GRAVENHAGE 19 Mei. Het gerucht loopt, dat baron Mackay thans be last zou zijn met de zamensteiling van een nieuw kabinet. Wij deelen dit mede onder reserve. LONDEN, 19 Mei. In het lagerhuis is beraadslaagd over de reform-bill voor de verkiezingen in Schotland. Een amendement tot het ontnemen van vertegenwoordigers aan eenige Engelsche plaatsen, ten einde liet aantal Schotsche afgevaardigden te vermeerderen, is aangenomen met 217 tegen 96 stemmen. Een ander amendement, tot het herstel van den census voor het stemregt op 10 huurwaarde, is aangenomen met 118 tegen 96 stemmen. De heer Disraeli verzocht uitstel der verdere behandelingten einde de re gering in de gelegenheid te stellen haren toestand in overweging te nemen. De discussie is verdaagd tos Maandag. Burgerlijke Stanö. ONDERTROUW D: C. Zekveldjm. 29 j. en G. Brinkman jd. 27 j. T. On- werkerk jm. 21 j. en A. E. Arbou jd. 22 j. R. Kramer, jm. 28 j. en F. van der Keur, jd 24 j. A. C. P J. Alhersejm. 34j. en C. M. van Dieren jd.25j C. van Velzeu jm. 26 j. en A. van Stralen jd 22 j. A. van Ryzen jm. 28 j. en C. >an der VVeyden jd. 28 j. K. van Èyk de Lange jm. 22 j. en G. Wit kamp jd. 30 j. N. Ouwerkerk wedr. 40 j. en J. Serdyn, wedc. 38j. JBom, wed1". 45 j. co P. J van der Steen wede. 44 j. A. van der Beek wedr. 56 j. eti C. F. VVagemaker, wed«. 57 j. All AD E.Mtl K-N 8 8';»! WW. PROMOTIEN AAN OK I.KYDSCIIE ilÓOGESClJOOL. Den 19den Mei de heer A. P. de Lange, van Alkmaar, in de regten, met stellingen. 26Csle Staats-Koterij. rplchl'n a Hpt f)pvrip r\ In üvp Is" Trekking. N° 4325 een prijs van 5000. N°. 17110 een prijs van 1500. N°. 14940 een prijs van ƒ1000. 2de N°. 16370 een prijs van 25000. N°. 1060 een prijs »an 1500. Nos. 1632, 5561, 14984 en 17356 iedereen prijs van ƒ1000. ADVERTENTIES!. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. CREYGHTON JONGMANS. 15 Mei. Bevallen van een Dochter S. J. S. C. VAN GORKOM LAAN. Amsterdam, 16 Mei 1868. De Oudergeteekenden betuigen, ook namens hunne wederzrjdsche betrek kingen, hunnen liarteltjken dank voor de vele bewijzen van belangstelling vóór en bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. A. 1). ADAMA VAN SCHELTEMA. C. STOKIIUYZEN. Voor de vele bewijzen van deelneming bij de bevalling en ziekte mijner echtgenoot ontvangen, betuig ik, ook namens haar, mijn oprechten dank. Leiden, 19 Mei. M. J. DE GOEJE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van ons jongste kind, betuigen wij onzen liartelijken dank. P. VAN SANTEN. Leiden 18 Mei 1868. ING. C. VAN SANTEN, Pabst. Zjj die iets ie vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den Heer ADRIANUS KEMPENAAR, laatst Logement- en Stalhouder, vroeger Timmerman en Uerwer, te Ifoubruggealdaar 15 dezer overleden, wor den verzocht daarvan vóór 1 Junij aanslaande franco opgave of beta ling te doen ten kantore van den Notaris J. W. P. KLUIT, te Alphen, of ten kantore van den Notaris Jb. KEMPENAAR, te Ifoubrugge. I)e tweede bijeenkomst tot verificatie der schuldvorderingen in het faillissement van GERR1T CHAUDRON, Koopman in. Tabak en Cigaren alhier, is bepaald op Woensdag 27 Mei a. s.des namiddags te ée'n uur, in het RechtsgehouwRapenburg, Wjjk 1, N*. 221. De Schuldeischers worden bij dezen tot hel bijwonen dier vergadering opgeroepen. De Curator Leiden, 19 Mei 1868. G. A. VAN HAMEL. is een haarverslerkend en haarontwikkelend middel tot bevordering van den groei van het haar. Het voorkomt, tijdig gebruikt, de vroegtijdige grijsheid en liet uitvallen van liet haar en kan, zonder eenige vrees voor schadelijke uitwerking op de haarwortels, gebruikt wordèndaar het geheel uit plant aardige stoffen is zamengestélden geen enkel dier minerale bestanddeeien bevat, die, ja voor eenigen tijd een schoonen glans en donkere kleur aan liet haar kunnen geven maar ook verwoestend op liet behoud werken van dit Onontbeerlijk sieraad. Het wordt gebruikt even als gewone pomade en is ook niet duurder, daar men aan 3 of 4 fleschjes voor een geheel jaar genoeg heeft. Hetzelve is, a 60 cents per fleschje, verkrijgbaar aan hel Hoofd-de'pöt te Delft, bij A. BI1EETVELT Az.en verder bij: N. J. Sanders Gz.Leiden, Haarlem- Wed. Hoon, Leidschendam. nierstraat. W. Ligthelm, Voorburg, a G. Wilhelmus, Woerden. E. van Mansum, llillegom. Mej. de Wed. Bosman, Gouda En meer bekende depóts.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3