Delft, en dr. N. W. P. RauwenhofT, leeraar aan de lioogere burgerschool, i te Rotterdam; en tot buitcnlandsche leden: de hh. J. A. W. Moleschott, J te Turijn; J. B. Duroas, te Parijs; C. W. VVheatstone. te bonden, en N. J. Anderson, te Stockholm terwijl, ter vervanging van wijlen den hoog leeraar J, van der Hoeven, tot mede-redacteur der Archives Keêrlandaises benoemd is de heer dr. J. A. Herklots, te Leyden. Aan het ingekomen antwoord op de prjjsvraag over den oorsprong van het Groninger diluvium zjjn de gouden medaille en daarenboven de premie van ƒ150 toegekend; bij hei openen van het naambriefje bleek de schrijver te zjju de heer Otto To- rell, buitengewoon hoogleeraar in de zoölogie en geologie aan de booge- school te Lundin Zweden. Op heden 19 Mei moest voor het prov. geregtshof in Noord Holland leregl slaan Johannes Hendrik du Chattel, o'od 18 jaren geboren te Leyden wonende le Amsterdam, beschuldigd van moedwilligen doodslag met voor bedachten rade (moord). Ten laste van den beschuldigde blijkt, dat hij sedert Pinkster van het vorige jaar als kostganger heeft gewoond ten huize van Maria Manheym, laatst weduwe van J. J. Pascal in de Zandstraat te Amsierdani; dal hij sedert drie maanden op die vrouw verstoord was, om- dal hij meende dat zij jufvrouw N. N., die hij vroeger te Leyden had lecren kennen en op wie hij verliefd was, tegen hem opzette: dat hij daarom het voornemen had opgevat haar te vermoordendat hijmet dit voornemen rondloopendesedert eenige dagen niet naar zijn werk, bij den goudsmid Fischer, is geweest en op den 14den Jan. in eene secretaire op zijne kamer de kris heeft bekeken, die de weduwe hem eens voor geruimen lijd geleden bad laten zien, en bij het bekijken daarvan het voornemen liecfl opgevat daarmede de weduwe te doodendal hij den 15deD weder niet naar zijn werk is gegaan en zich voorgenomen had dien dag de weduwe te vermoorden; dal hij te dien einde, na met de verslagenehare beide kleinzonen en de dienstbode het middagmaal te hebben gebruiktzich naar boven op zijne kamer heeft begeven en omstreeks 5 ure de dienstbode met eene looze boodschap heeft uitgezondenten einde met de weduwe alleen gelalen te worden; dat hij gewapend met genoemde kris heeft afgewacht het oogenblik waarop zij in het ondervertrek harer woning haar gewoon middagslaapje in een armstoel deedwaarna hij haar uiet het onlbloote wapen in de hand genaderd is en mei de scherpe zijde van het wapen met geweld een hevigen slag op het hoofd heeft loegebragt, tengevolge waarvan de vrouw eerst gevallen is en daarna zich verdedigd heeft, waarna hij haar op nieuw met hetzelfde wapen ettelijke houwen, slagen en steken heeft loegebragt, tot zij op den grond is neergezegen, tengevolge waarvan zij een groot aantal belangrijke verwondingen bekomen heeft aan het hoofd en aangezigt, aan de handen en op verschillende deelen van het ligchaam de beide handen schier afgehakt, de wijsvinger van de regterhand verbrijzeld en afgehakt, de vier vingers van de linkerhand afgehakt, de zesde linker- rib en hel borstbeen gebroken zijn; dat hij toen, de vrouw dood wanende, de woning verlaten heeft; dat de dienstbode, bij hare tehuiskomst de deur gesloten vindende en na herhaald schellen geen gehoor bekomende, op raad van eenige der buren naar hel bureau van policie is gegaan dat toen tweï dienaren van policie zich met haar naar de woning der weduwe hebben be geven en de deur alstoen door een smid hebben doen openstekendat zjj de vrouw op den grond vindende liggen, omgeven van een plas bloed, een der dienaren een chirurgijn heeft gehaald; dat genoemde heelmeester heeft verklaard dat hij de vrouw met luider slem heeft gevraagd of du Chattel haar alzoo had verwond, waarop zij een duidelijk »ja" geantwoord heeft; dat hjjbegrijpende dat zij in dal vertrek niet behoorlijk kon worden ver pleegd, hare overbrenging naar het Binnengasthuis heeft verzocht; dat naar zijne opvatting geen enkele der verwondingen per se doodelijk was, maar locli de vrouw ten gevolge van de veelvuldigheid der verwondingen, waar onder eene hoogstbelangrijke en eene le verwachten reactie, moest sterven; dal zij, naar het Binnengasthuis overgebragt zijnde, aldaar des avonds ten 10J ure is overleden; dat de besch., na hel plegen der verwondingen, hier en daar in de stad heeft rondgeloopeu en ten 7£ ure aan het hulpbureau van policie op de Torensluis is gekomen, zeer onthutst, het zweel van het hoofd loopende, aan den daar zjjnden brigadier van policie om water vra gende, en alstoen heeft le kennen gegeven een moord te hebben gepleegd; dat genoemde brigadier in het eerst dacht dat hij krankzinnig wasdoch dat de besch., na veel water te hebben gedronken, bedaarder geworden is en hem heeft verhaald eene oude vrouw in de Zandstraat te hebben ver wond, hem verzoekende het niet aan de menschen te zeggen en verlangende bij zijne overbrengst naar den commissaris van policie eene vigilante te mogen hebben. Bit het uitvoerig niigebragl rapport van de daartoe benoemde deskundigen is o a. geresulteerd: dat de overledene is aeweest eene gezonde, sterke, goed genilde vrouw; dat zij gewoon is geweest aan het gebruik van ster ken drank;, dat zij nog kort voor haren dood gebruik heeft gemaakt van sterken drank; dat geene enkele der wonden volstrekt doodelijk geweest is, de gestokene wonden niet, omdat hierbij geene belangrijke deelen zijn ver wond geraakt en de gchouwene wonden niet, juist omdat zij gehouwen waren; dat de verwijderde oorzaak van het overlijden is geweest de grove mishandelingen, der overledene aangedaan, en de naaste oorzaak het bloed verlies en de schrik, die hel zenuwstel heeft geschokt. De beschuldigde wordt ter teregtzilting bijgestaan door den advocaat mr. P. A. Haas. Te Deventer heeft gisteren de heer J. Jongeneel de betrekking van hoogleeraar aan het athenaeum aldaar aanvaard, met het houden eener redevoering over »den opbouw der geschiedkunde naar den eisch van on zen tijd." Dezer dagen is te Deventer het lijk van eene moeder met haar kind uit den IJssel opgevischt. De moeder had haar wichije aan zich vastge bonden. Te Genemuidcn hebben Vrijdag II., bjj gelegenheid eener verpacli- ting van landerijen, ernstige ongeregeldheden plaats gehad, doordien f l den voormaligen inwoner dier gemeente H. G. van Dijk, die vroeger brandstichting verdacht werd, zich daar in voorarrest bevond en later i- slagen is, mishandelen wilde. Den burgemeester is hel gelukt van Dijt onttrekken aan de woede der Genemuiders. Onder zijn geleide heeft. Dijk zich builen de gemeente begeven. Bij hel verlaten van Genemnij. heeft men van Dijk zoo met steenen geworpen dat hel onbegrijpelijk dat hij noch de hem geleidende policie verwond zijn. i Uil Groningen meldt men dat aldaar het berigt is ontvangen Z. K. II. prins Hendrik de plegtigheid op het slagveld van Heiligerleei zijne tegenwoordigheid zal vereeren. 's GRAVENHAGE, 19 Mei Z. M. heeft goedgevonden den luil.-kolonel H. E. de Bruyn, van k I 3de reg. huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen le stellen, en te bent j men: bij het wapen der cavalerie, bij het lEle reg. huzaren, tot 1«™ den 2dcn luit. W. J. 11. Höaier, van het corps; bij het 2de reg. huzaq j tot ritmeester 3de kl. den lsle" luit. M. T. H. S. J. Exalto d'Almaras, l het corps; bij het 3de reg. huzaren, tot luit.-kolonel, den majoor H.: Guerin, van het corps; bij het wapen der artillerie, tot ls,en luit. den2- luit. E. Thesinghvan hel wapen, thans op non-activiteit; bij den staf i; het wapen, tot lsten luit. den 2deD luit. magazijnmeester der art. 3de kl. Woudrichem A. A. van Reyns; bij hel reg. veld-artillerie, lot l8ten luit.j 2lle luitt. J. VV. K. Verwey en C. de Wit, van het corps; bij het 3der« vesting artillerie, tot kapitein 3de kl. den lstcn luit. C. Al. B. W. Redemagij van. het 2de reg. vesting-artillerie; lot lslen luit. den 2deB luit. P. vank Meervan het corps. Bij de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging wet op het regt van successie en van overgang b(j overlijden. Als reder: waarom die wijziging wordt voorgesteld, wordt opgegeven: dat de a«ii nomen regeling van het regt van successie op verervingen en verkrijging van zaken onder den last van vruchtgebruik of van periodieke uitkeeringe dus van blooten eigendom, niet slechts in de toepassing groote moerjeliji heden oplevert, maar ook in vele gevallen onbillijk werkt zoowel lege»; de belanghebbenden zeiven als tegenover de schatkist, en dal het uoodn kelijk is de wet aan te vullen met enkele bepalingen lot wering van uil delen, welke de altijd werkzame zucht tot ontduiking der belasting, li groote schade der algerneene zaak, heeft uitgedacht. Gisteren heeft de heer mr. G. C. J. van Reenen in handen var, Z den koning het mandaat, tol zamenstelling van een nieuw ministerieneitn gelegd. Des namiddags zijn de hh mr. J. A. Philipse, voorzitter van t eerste kamer der staten-generaalen mr. A. E. baron Mackay, vice-prts dent van den raad van state, bij den koning ontboden en heeft. Z. M. ais deze staatslieden geraadpleegd. Heden morgen heeft Z. M. met genoemi- heeren weder een langdurig onderhoud gehad. De minister van oorlog zal Donderdag en die van marine Vrjjdag aaml, geen gehoor verleenen. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is tot secretaris dei# gemeente benoemd de heer jhr. mr. W. Six, referendaris bij het miuiattm van koloniën. BUlTEiMLAtXDSCHE BERIGTEN, E G E L V M». LONDEN, 17 Mei. De Observer meent dat aan het voorstel Armstrong, om een votttm in wantrouwen jegens de regering uit te brengen, geen gevolg zal worden gt- geven. De heer Armstrong zal waarschijnlpk zijne motie intrekken, i Van regeringswege is bekend gemaakt dat binnen eenige weken It Annesley een aantal stoomslepers, kameelenbetioodigdheden voor da j spoorwegbouw en ander materieelbehoorende tot de Abyssinische expeditie, verkocht zullen worden. Een der aldermen van Londen heeft aangekondigd, dat hij aan hei gemeentebestuur zal voorstellen het eereburgerschap der City en eene eert- sabel ter waarde van 200 guinjes aan te bieden aan sir Robert Napier, als een bljjk van bewondering voor de krachtige, bekwame, wetenschappt- lijke, doortastende en vaardige wijze, waarop de'Abyssinische expeditie door hem lot een zoo gelukkig en schitterend einde is gebragt. De uitvoering van het doodvonnis van den Fenian Barret is op last van den minister van binnenl. zaken voor de tweede maal uitgesteld. Hoe wel de zaak nog steeds onderzocht wordt, is men van meening dat het herhaalde uitstel eene verandering van straf ten gevolge zal hebben. Murphy, de bekende protestantsche prediker, is van Ashton upon Lyne, waar zijne redevoeringen aanleiding tot een tweedaagsch gevecht gegevti hadden, naar Bury gegaan. Bij zijne eerste preek werd in de vergaderd); een pistoolschot gelost. De dader werd niet gevonden, en het schot haf geenerlei uitwerking. Bit New-York wordt de uitspraak'gemeld van den senaat in de zaak van den president Johnson. Die uitspraak is ten voordeele van den presi dent geweest. De senaat telt 54 leden en daar voor eene veroordeeling eene meerderheid van twee derden werd vereischt, moester, minstens 36 leden hem daartoe schuldig verklaren. Bij eene stemming over het elfde punt van de acte van beschuldigingdat als het ware de overige punten d« aanklagt in beginsel in zich bevat, hebben 35 leden het schuldig en 19 het niet schuldig uitgesproken. De zitting is daarop tot 26 Mei verdaagd, ron der dat er eene stemming over de overige artikelen plaats had. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Mei. In het wetgevend ligchaam wordt de beraadslaging over de handels- staatkunde der regering voortgezet. De vrijheid van handel wordt krachtig bestreden en verdedigd. Van dc zijde der bestrijders wordt niet ten onregt'

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2