ernstigen aard voorgevallen. De volgelingen van Mnrphy hadden des Za- j turdags eene anti-katholieke demonstratie in de lersche wijk der stad ge houden, waarhij de Paus op alle mogelijke wijzen beschimpt werd. De Ieren, hierover in woede ontstoken, vormden zich tol eene bende, wapen den zich met revolvers, bijlen, hamers, poken, sikkels en houweelen en vielen Zondag morgen de Engelschen aandie meest allen ongewapend wa ren en het hazenpad moesten kiezen, waai hij twee hunner op het slagveld bleven. Des avonds namen de Engelschen weerwraak en deden een aanval op de wijkgenaamd Klein-Ierland. Zij liepen storm op de r. kath. kerk van S'. Anna, braken al de vensters en dc kerk van alle banken, beelden, enz.beroofd hebbendemaakten zij hiervan een groot vreugdevuur in de straat. Hierop werd het huis van den pastoor aangevallen en bjjna gesloopt. De kerk van S'. Mary lag nu aan de beurt, doch deze werd door eene tal rijke bende leren, met revolvers gewapend, verdedigd en tegen vernieling gevrijwaard. De policie, ondersteund door de militaire uiagt, is er in ge slaagd het oproer te bedwingen. De cavalerie moest echter meer dan eens eene charge doen, en vier compagniën en 500 vrijwillige policie-agenten waren noodig om het volk uiteen te drijven. Later begaven zich de oproer lingen naar Slalgbridge, begonnen daar hunne verwoestingen voort te zet ten. Men is hen ook daar meester geworden. Hel geschil tusschen het bestuur der Kaapkolonie en den Oranje-Vrij staat is in het lagerhuis ter sprake gebragt en bij die gelegenheid is door dc regering verklaard, dat de zaak van het Basuto-land eencn anderen loop had genomen dan de regering gedacht en gewild had; door welke omstan digheden zulks was bewerkt, was aan het ministerie van koloniën nog niet bekend. Te Chicago is op 23 April eene vergadering gehouden van Fenians, op eene bovenverdieping van een niet zeer hecht gebouw, liet ging in die vergadering vrij onstuimig toe, waarvan het gevolg was dat de vloer in stortte. Een persoon is daarbij gedood en 30 zijn gekwetst geraakt. FRAN KRIJS. PARUS, 14 Mei Tusschen den gouverneur-generaal van Algerië en den aartsbisschop van Algiers zijn geschillen ontslaan, omtrent de houding der burgerlijke over heid ten aanzien der pogingen om het christendom onder de inlanders te verbreiden. De aartsbisschop verlangt dal men niet langer den Koran als vereischte voor de beschaving der Arabieren beschouwe en dat men volle dige vrjjheid aan de predikers van hel evangelie geve, aan de kerk volle vrijheid van handelen. Blijkens een brief van den minister van oorlog aan den gouverneur-generaalis de keizer van meening dal alles moet vermeden wordeu wat aanleiding kan geven tot de verdenking dal daarbij de zucht tot hel maken van proseliten in hel spel is. De regering wil eenige sterre- en natuurkundigen naar Saigon en naar de oostkust der golf van Siam zenden om aldaar de zon-eclips van 18 Au gustus eerstk. waar te nemen en het vraagt voor die wetenschappelijke expeditie 50000 fr. van het wetgevend tigchaam. -- In verband met de wijziging in het vervoer der brievenmalen tusschen Engeland en Indië, heeft ook het bestuur der ftlessageries Impériales het voornemen opgevat om eene uitbreiding aan hare dienst in de wateren van Indië en China te geven. ITALIË. Te Rome is op 5 Mei, naar gewoonte, het aandenken gevierd van Pius V, den paus, die zoo veel bijdroeg oir. Europa tesen de Mohamtne- daansche overheersching te beveiligen. Paus Pius IX heeft bij die gelegen heid eene aanspraak gehouden, die, volgens het Journ. de Brux., hierop nederkwam: »lk verkeer in nagenoeg gelijke gesteldheid als de H. Pius V. Ik verdedig den erfgrond van den H. Petrus tot het uiterste toe tegen bar baren, gelijk hij de Christenheid tegen de Mohammedanen verdedigde. Die barbaren beoogeu even zeer als de Mohammedanen de vernietiging derkatho- lijke godsdienst; zij moeten worden bestreden met den moed, dien onie voorzalen destijds toonden roet den christeljjken moed welke de jaarboeken der kerk met roemrijke feiten heeft gevuld." Uit Rome meldt men het overlijden van kardinaal Andrea. PR lil SS FN. BERLIJN 14 Mei. De meerderheid van de nationaal liberale partij uil het tolpariement heeft zich vereenigd met het amendement van den heer Twesten om de ia- baksbelasting op 6 thl. per morgen te bepalen, in plaats van op 12 thl., zoo als door de regering was voorgesteld, en besloten om de voorgenomen ver- hooging van 4 tot 6 thl. per cent. op den invoer van buitenlandschen tabak te verwerpen. Het getal der manschappen van het llanoversche legioen, die zich bij het Pruissische gezantschap te Parijs hebben aangemeld om naar hun vader land terug te keeren wordt op 135 aangegeven. Nabij Stettin zjjn twee groote branderijen met eene aanzienlijke hoe veelheid gedistilleerd verbrand. Een persoon is daarbij omgekomen en velen zijn gekwetst. Den 12den dezer is de Noorweegsche stad I'rederikstad bijna geheel afgebrand. OOSTENRIJK. De budget-commissie heeft weder eene zitting gehouden, waarin de be raadslagingen over de voorstellen van het subcomité voortgezet werden. Dt minister van financiën verklaarde dat hij met het genomen besluit om eene coupons-belasting van 25 pCt. te heffen niet kon instemmen, daar dit cijfer te hoog was, en zeide dat de regering zich voorbehield om haar eigen voorstel ten deze bij de beraadslagingen in de kamer te handhaven en It verdedigen. Voorts besloot de commissie, dat de conversie der staatsschuld gedwongen behoort te zijn. Ten opzigte van de beginselen, naar welke dl staatsschuld in eene uniforme renlesciiuld veranderd moet worden, werd een door den afgevaardigde llopfer gedaan en door den minister van finan ciën goedgekeurd voorstel aangenomen volgens hetwelk tusschen de cats goriën der niet aflosbare schulden het renlebedrag daarvan, en tusschen dt niet aflosbare en aflosbare, alsmede tusschen de onderscheiden categoriti der aflosbare schulden de koerswaarde lot grondslag zal genomen worden Te Leyilen ter boekdrukkerij van J. C. DRABItE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6