Voorts verdedigde de minister het cultuurstelselwaarvan zekere balen wa ren te vgrwachi' iitei wijl van een ander sirlsel van belastingen die voor- dee|en niet konden worden tegemoetgezien. Dat de koffijculluur stationair bleef, zooiils de heer Blom had beweerd, meende hij te kunnen wederleggen door voorbeelden np Ie geren dal de kolïijprodiiclie op sommige gedeelten van Java zeer was vermeerderd. De minister van oorlog beantwoordde mede dep heer van Bosseeu betoogde dal in weerwil do uitgaven voor oorlog ntel 2 millioen waren verhoogd, op de tegenwoordige hegrooling echter minder weelde heerschte dan in die van 1851. De minister van financien meende het best de algemeene bedenkingen tegen zijn beleid aangevoerd te kunnen beantwoorden door cene wederlegging van den heer van Bosse, die het hooge cjjfer der begrooting en hel deficit waarmede zij sloot had be streden. Bet hoogere cijfer had eene natuurlijke oorzaak, die iedere» minister moest aanspoepen lol vermeerdering van uitgavende vooruitgang op stoffelijk en iutellecitieel gebied. Voorts trachtte hij aan ie tonnen dat de gewone uitgaven door de gewone middelen werden gedekt. Na de ministers voerden nog jiet woord de heer Heydenryck, Ier nadere opheldering van het vroeger door hem gesprokene en wederlegging van hetgeen daartegen vvas ingehragt; de heer van der Linden, om te betoogen dat afstemming van hegrooling allezins geoorloofd was, hetgeen dan ook vroeger door mannen als Hoffman, van Goltslein en Hoekwater, zelfs door den heer van Foreest was gedaan; en de heer de Bosch Kemper, die verloi vroeg voor een persoonlijk feit (de heer van der Linden had hem genoemd een ministerieel lid), dat hem door den voorzitter geweigerd werd. Ten slotte verklaarde de minister van hinnenl. zaken dal de regering de onibin- dings-quaestic niet lot eene kahinels-qiiaesiie kon maken, maar wel het koloniale vraagstuk. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer Jonckbloet repliceerde naar aanleiding van het antwoord op zijne vroegere rede, gegeven door de ministers van koloniën en van buiten), zaken. De heer Slorm achlte hel veroorloofd begrootingen af te stemmen wegens wantrouwen in een kabinet. Hij meende dal zelfs de ministers zeer wel wisten dat de onihindiog mislukt was en hield het aanblijven van het mi nisterie voor eene onmogelijkheid. Hij raadde de conservatieve partij aan zich niet het monopolie aan te matigen van liefde voor vaderland, koning schap en constitutieook de liberalen hebben daarvoor groote liefde. (Deze rede werd door toejuichingen gevolgd; dientengevolge herinnerde de voorzit ter aan het verbod, goed- of afkeurende teekenen te geven.) De minister van buitenl. zaken kwam, ter verduidelijking, op eenige woorden in zijne vroegere rede terug. De hh. de Bieberstein en Thorbecke repliceerden hoofdzakelijk naar aan leiding van de rede des ministers van binnenl. zaken. De laatste deed daarbij uitkomen dat de opposilie niet gevoerd wordt uit eigenbelang, maar dat hij is eene constitutionele oppositie. De heer van Bosse weersprak hel beweren van den minister van financiën dal de slechte financiële toestand hel gevolg zou zijn van afschaffing van belastingen onder vorige minisleriëii. De heer Rochusseu beantwoordde den heer van Bosse en handhaafde zijne vroegere stellingen. De heer van Nispen toonde aan hoeveel er in de laatste jaren van crisis had kunnen gedaan worden lot heil des lands en de dringende redenen die de kamer moesten beletten de begrootingen af te stemmen. De heer Saaymans Vader betoogde de ongrondwettigheid van afstemming om politieke redenen. De heer Begram verdedigde de regering tegenover de verwijten tegen haar gerigl, die hij of als ongegrond, of als onbewezen kenschetste. De heer de Bosch Kemper hield de ongrondwettigheid slaande van het verwerpen der hegrooling om politieke redenen. Usantiën bewezen niets, want liberale miuisteriën hadden vroeger zich daartegen niet verzet. Thans nu het ministerie zich verzette, was er dwang en geweld, waarvan verbit tering het gevolg was en waardoor de oppositie zich onbruikbaar maakte. Hij verdedigde voorts de concihanle rigliog. Maandag voortzetting. BLUTKNLAADSGHK BKKHjTKX- ENGBLA.V O. LONDEN. 23 April. In het lagerhuis is door de regering medegedeeld, dat op het budget van dit jaar op de inkomsten een overschot van 920,000 zal zijn; dat de Abyssiuische oorlog 5 millioen zal kosten, waarvan 2 reeds gedekt zijn, zooda! in 3 millioen nog voorzien moet worden. Eene verhoogiug van de income-lax mei 6 pence per levert 1,800.000 Verder zullen schatkist- billettcn ten bedrage van een millioen worden uitgegeven makende ie zamen met het overschot der inkomsten 3.720,000 ten gevolge waarvan dan hel overschot over de dienst van dit jaar thans nog 720 000 bedraagt. De voordragl der regering om le bepalen dal de doodstraf niet meer op de openbare straat, maar binnen den omtrek der gevangenis zal worden uiigevoerd, is door het lagerhuis aangenomen. Daarbij is, gelijk reeds met een enkel woord werd vermeld, een voorstel van den heer Gilpin, om de afschaffing der doodstraf wenschelijk te verklaren, met 127 tegen 23 stem men verworpen, na eene korte discussie, waarbij de doodstraf door den beer Mill, den bekenden wijsgeer en staathuishoudkundige, verdedigd werd als een doelmatiger en minder wreed middel om van misdaden af te schrik ken dan al wat in de plaats daarvan zon kunnen worden gesteld. De prins van Wallis, de hertog van Cambridge en de lord-luilenant van Ierland zijn door de universiteit van Dublin honoris causa tot doctoren in de regten bevorderd. Het berigt van de poging om hel paleis der koningin met Grieksch vuur iu brand le steken, is terstond door velen vergroot. Sommigen ver haalden, dat de wacht en dc aanwezige bedjeuden vermoord waren en een gederlte van het paleis door de ontploffing verwoest was. De werkelijkheid is dal dc policie kennis gekregen heeft, dat eene zekere hoeveelheid Grieksch vuur zon overgebragt worden naar de wijk, waarin het paleis staat. De policie zag ook werkeljjk in den loop van den avond drie man vink langs het hek, hetwelk het palels omgeeft, eene zware kist half dragen en slepen, De dragers zetten telkens hun last neer en bekeken op verdachte wijze hel paleis. Aangehouden en om hunne namen gevraagd, verzeilen zij zich. Een Is ontkomen, doch dc twee anderen zijn in verzekerde bewaring. De kist was met tin bekleed en gevuld met water, waarin twee flesschea Grieksch vuur gedompeld waren. Dezer dagen is het volgende voorval aan het licht gekomen. Mevrouw Lyoneene oude weduwe, troosteloos over het verlies van haren echtgenoot, vervoegde zich tot den heer Home, den bekenden geestenziener, ten einde door zijne bemiddeling met den geest van wijlen haren echtgenoot een ge sprek te kunnen voeren. Door tusschenkomst van een tafelpoot had het gesprek plaats. De overledene verklaarde aan zijne weduwe »I love, love, love you" en verzocht haar den heer Home 60000 uit te betalen, hetgeen zij deed. Bij een later gesprek beval hij haar een testament ten gunste van Home te maken, en daar hare bezitting 150,000 groot is, schijnt dit de belangstelling harer familie te hebben gaande gemaakt. De heer Home is gevangen genomendaar de regler meende dat de beschuldiging van afzeiterij zoo gegrond is, dal preventieve gevangenschap in dit geval zeer kon worden geregtvaardigd. Berigten uit de Kaupsiad van 20 Maart melden dat de gouverneur eene proclamaiie had uitgevaardigd, waarhij de Basnto's lot Britsche onderdanen verklaard werden. De burgers van den Oranje-Vrijstaat hadden de sterkten der Basnto's vermeesterd, en 11,000 runderen, 8000 schapen en 1500 paar den buit gemaakt. Volgens geruchten zouden de goudvelden tusschen de Zambezi-rivier en het Transvaalsche die van Californie en Australië verre in rijkdom overtreffen. ERANKRIJH. PARIJS. 23 April. Dc minister van oorlog heeft het aan de vrije scherpschutters-corpsen in de keus gelaten om zich óf hij de mobile nationale garde le doen inljjven, óf het karakter van gewone schuttersgezelschappen aan te nemen. Evenals reeds door een aantal dier corpsen in het oosten des lands gedaan is, heeft thans ook het te Parijs opgerigte schutlerscorps tot het laatste besloten. De heer Jules Favre is als lid der akademie geïnstalleerd. In zjjne rede ontwikkelde hij de slelling dat een natie niet magtig kan zjjn dan door vrijheid en geloof. Eene natie kan, volgens hem, niet geloovig zijn, tenzij zjj haar geloof verlichte door de vrije rede, ontdaan van alle belem mering. Hij eindigde met de verklaring, dat hfj de banier omhoog houdt, waarop de dubbele leus van philosophische en politieke vrijheid geschreven staat. De regtbank van koophandel van het dep. der Seine heeft in de eerste helft van April niet minder dan 75 faillietverklaringen uilgesproken. Uit Madrid meldt men het overlijden van den minister-president maar schalk Narvaez. Zijn dood wordt door conservative en gematigd liberale dagbladen in Spanje's tegenwoordige gesteldheid als eene ramp voor dat land beschouwd, daar Narvaez, bij onverbiddelijke strengheid tegen de revolu tionaire of naar revolutie overhellende parifien, tevens den weg sloot voor de meer of min openlijke tegenstanders der constitutionele siaals-inrigling, welke aan het Spaaosche hof niet zonder invloed zijn. De minisler van binnenl. zaken, de heer Gonzalez Bravo, is door de koningin belast met de reorganisatie van het kabinet. Deze heeft reeds uit conservative staatsmannen een bewind gevormdwaarvan hij zelf het hoofd is. PRIII98EN. BERLIJN 23 April. In den rijksdag is bij de behandeling van het wets-ontwerp betreffende het geldelijk beheer van het bondgenootschap met 131 tegen 114 siemmen een amendement aangenomen, hetwelk door den bondskanselier graaf von Bismarck met kracht bestreden was. Het wets-ontwerp is daarop ingetrokken. De opening van hel Tolparlrmenl zal den 27"cn dezer, ten 1 lire, op het paleis plaats hebben. De plegtigheid zal van eene godsdienstoefening worden voorafgegaan. AHA»EiniE-ATEI'WI. PROMOTIEN AAN DE LETDSCHE HOOGESCHOOL. Den 24slen April de heer J. J. Langelaan. van Heemstede, med. doet., adsislent-geneesheer in hel huilen-gasthuis te Amsterdam, in de verloskunde, met stellingen. Den 25s,eD April de heer F. Y. Kingma Bolljes, van Jorwerd, in de reg ten met stellingen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6