BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 6 April dbóti, fl°. 42. BIWEMAXÜSCIIE RERIGTEN. ffl, LEYDEN4 April. In de maand Maart zijn binnen deze gemeente geboren 140 kinderen, als: 72 zoons en 68 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte. Overleden 86 personen, als: 15 mannen, 22 vrouwen, 23 zoons en 26 doch ters daarenboven als levenloos aangegeven 8. Voltrokken 24 huwelijken. VVjj vernemen dat L. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, eere voorzitter van het bestuur der kweekschool voor zeevaart alhier, waar- schijnlijk de op Dingsdag aanst. te houden algemeene vergadering van de leden der vereentging tot instandhouding en bevordering van den bloei dier school met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Zooals wij reeds mededeelden, mogt de heer J. H. Eichman alhier dezer dagen hel vijl-en-twintig-jarig bestaan berdenken van zijn instituut, dat den lslcn April 1843 werd geopend, ten gevolge zijner aanstelling tol hoofdonderwijzer alhier, door den stedelijken raad dezer stad. Van vele zijden vielen hem blijken van belangstelling ten deel, en op verschillende wijze mogt hjj ervaren, dat de opleiding, die zoo vele honderden, nu in wetenschappelijke!), industriëlen of militairen werkkring geplaatst, van hem ontvingen, hoog wordt gewaardeerd Zijne tegenwoordige leerlingen boden hem, in een der door hunne zorg versierde schoollocalen eene prachtige pendule met toepasselijke inscrijvtie in zilver, aan, en liet onderwijzend per soneel zjjner inrigting vereerde hem eene fijn beschilderde porceleinen schaal met zilveren hengsel, liet feest werd besloten op II. Donderdag-avond in het Nutsgebouw, waar de leerlingen een looueeistuk en eenige muziekstuk ken ten gehoore bragten en zich verder met den dans verlustigden. Moge het den waardigen jubilaris vergund zijngedurende nog vele jaren zijne gewigtige taak voort te zetten en zich bij voortduring in de goede vruchten van zijn onderwjjs te verheugen; de algemeene achting, waarvan hem ook nu weder zoo ruimschoots bewijs werd gegeven, waarborgt der. voortdu- renden bloei van zjjn instituut, steeds een sieraad onzer stad. In ons vorig nommer hebben wjj, bij de vermelding van de laatstge houden bijeenkomst der volks»oorlezingen eene onnaauwkeurigheid begaan die wjj ons haasten te herstellen. De heer dr. C. J. E. Brntel de la llivière, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, die door eene toelichting bij de voorstelling van den sterreuhemel zoozeer de waarde van dal gedeelte der voorstelling heeft verhoogd, was geen lid van de commissie der volksvoor lezingen, zooals wij het hebben doen voorkomen, maar had, op uitnoodi- ging der commissie, zich daartoe welwillend bereid verklaard. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 126 tol 140 volwassen personen en 58 lot 71 kinderen. De taal- eu letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap- pcu te Amsterdam zal Maandag a. s. aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebrag'. dat op den l5,en October aaust. als kadet bij het corps mariniers, na be- boorljjk afgelegd examenkunnen worden geplaatst drie jongelingen, be doeld examen zal worden afgenomen in de eerste dagen van September. Alleen zij worden toegelaten, die geboren zijn in de jaren 1851, 1852 of 1853. Verzoeken om lot het examen te worden toegelatenmoeten voor den laatsten Julij aan den minister van marine worden ingezonden. Bij de Ned. herv. gemeente te Zutphen is tot predikant beroepen d&. pen. van Konkel, pred. te IJ 1stbij die te Nunspeet ds. Verhoed, pred. te Sclie- veniiigen; bij die te Bleskensgraaf ds. Weulink, pred. te Loon op Zand; bij die te Bozum ds. Borssum Waalkes, pred. te Joure; by die te Dcdems- vaart ds. Dermout, pred. te Kollitmbij die te Raalte ds. Hellendoornpred. te de Leur; bjj die te Heemskerk de cand. J. van der Ven; bij die te Koe- 5j: kange de cand. J. S. C. IIellema nen tide i de ord- 36. gste 4 50 1.- 9.50 7.- 8.50 6.- 4 75 10- 9 50 30.- 35.- 48.- BO.- 7.25 20.50 27.- 25.- 13- 56.- 51.- 1.40 1.27: O.lf 0.11 pen, 16', 71:' 430 8Ï| 45: 32! Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars heeft liet Nederl zen deling-genootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ9031.93; benevenster gedeeltelijke bestrijding van de reis enz der echtgenoot van den zendeling van der Wal, ruim ƒ400. In de vergadering der natuurkundige afdeeling van de kon. akademie 'an wetenschappen, op 28 Maart jl. gehouden, werd door den voorzitter ineBi tsededeeling gedaan van een schrjjven van de lib. R. van Rees en Huys Bal lot, waarbij hem dringend wordt verzocht, een voorstel oai de aanstaand zonsverduistering van 18 Augustus, die in onze O 1. bezittingen, aan som mige plaatsen althans, met gegronde hoop op goed slagen waargenomen zal kunnen wordenen die langer duurt dan in honderden jaren zal voorkomen, ook door Nederlandsche geleerden te doen waarnemen. Ingevolge dat ver zoek had hij zich Ier toelichting van hel voorstel gewend tol de lib. Kaiser on Hoek. Eerstgenoemde had er zich tegen verklaard. Hij zelf was er op bedacht geweest, van zijnentwege dergelijk een voorstel aan 's lands rege ring te doen bjj nader beraad echter had hij daarvan afgezien. In 1860 bevond zich een Ned, eskader in de onmiddellijke nabijheid van de over Europa loopende strook, waarvoor de zonsverduistering van dat jaar totaal zou zijn. Hij hatl toen de regering daarop opmerkzaam gemaakt en zijne diensten aangeboden, als men er één of meer schepen heen wilde zenden; belgeen echter zonder eenig gevolg was gebleven. Thans, nu de bezwaren zoo onvergelijkelijk grooter waren, nu er behalve photograpliieënpolari satie, photographisclte, calorimetrische onderzoekingen en vooral spectraal- analysen werden gevorderd, dorst hij op geen beteren uitslas van aan te wenden pogingen hopen. De omstandigheiddat hij verhinderd was zelf zich met de waarneming te belasten, bij de bestaande moeijelrjklieid om perso den die den tijd en de geschiktheid haddener voor te vindenhad hem geheel weêrhonden. Op dit oogenblik nog, nu er zoo weinig tijd van voor bereiding meer restte, van hier nit, eene zending tot het bewuste doel te organiseren, achtte de lieer Kaiser teel Ie laat, niet geraden en, de moge kosten in aanmerking genomen, e»en min gemotiveerd, daar toch dq loop van de centrale lijn der zon-eclips wel voor de Engelschc, maar geelszi^s voor de Ned. O. 1. bezittingen gunstig is. bovendien moeide hij ztcR» on gaarne met de taak, welke als natuurlijk rustte op den heer Oudeaians<)ie als chef der geographische dienst in Ned. lndtë over een zeer uitgebreid ei geoefend personeel en een rijken schat van hulpmiddelen, waaronder zelfs rijksvaariuigente beschikken had, en van wien hel dus naauwelyks te betwijfelen was, of hij zou wel reeds de noodige maatregelen hebben geno men, om in dezen de eer des vaderlands zoo veel in hem was te handhaven. Ten overvloede zou de akademie deze hare goede verwachting aan haar medelid kunnen uitdrukken. De heer Hoek, ter vergadering tegenwoordig, ontwikkelde de gronden, die hem >óór liet voorstel slemden. De sterrekun- dige waarnemingenmeende hijmag en moet men aan den heer Oudemans overlaten doch men behoort te zorgen dat van hier personen tot het doen van de noodige physische waarnemingen, naar eisch toegerust, vertrekken, zich aansluiten aan den heer Oudemans en de zijnen en vooral daarheen zich begeven waar de meeste kans van welslagen beslaat, te weten de noordwestkust van Celebes. Aan de mogelijkheid om zulks teil uitvoer te leggen, in weerwil »ai> de kortheid des tijdswanhoopte de heer Hoek niet. Vertrok de expeditie uiterlijk den 19Je0 Junij «an Marseille, dan koude zjj te Singapore of te Batavia een schip gereed vindeude, dat onmiddellijk naar Celebes vertrok, ter bestemder plaatse gekomen, nog acht a tien dagen overhouden om zich te installeren en voor te bereiden. Op die wijs had tnen nog derdehalve maand om waarnemers en werktuigen zich tc ver- schaden. Laatstgenoemde zouden onmiddellijk besteld kunnen worden. De waarnemers, uil een drietal officieren, met even zoo vele onderofficieren als helpers, bestaande, konden dadelijk worden uitgekozen en naar Enge land gezonden, om door de beeren Warren de la Rue en Huggms onder wezen eu geoefend te worden. De onkosten van een en ander werden door den heer Hoek op ongeveer ƒ30000 geschat. Nadat onderscheidene leden over deze zaak hel woord hadden gevoerd werd op voorstel van den voorzitter begoten eene commissie te benoemen, om zich in persoon bij de regering te vervoegen, ten einde de uitvoering te verkrijgen van zoo véél mogelijk van bet gewenschte programma. Tot leden dier commissie werden benoemd de hh. HoekBosscha eu Mattlies. Door het prov. gereglshof in Noordholland is uitspraak gedaan in het geding lusschcn de gemeente Haarlem en het hoogheemraadschap van Rijn land, appellanten, en de gemeente Amsterdam, geïntimeerde, betredende de schut- en bruggelden aan de Ovenoomsche sluis. Het bof beeft zich vereenigd met het vonnis van de arrond.-regtbank te Amsterdam en alzoo beslist, dat te regt de vordering van Haarlem en Rijnland tegen Amsterdam lot schadevergoeding wegens oiircgtmatizc daad is oulzegd. Het niet heften der brug- en schuigelden door Amsterdam kan naar het oordeel van den reglcr in liooger beroep, niet als eene onregtmatige daad beschouwd wor den, vermits liet decreet van koning Lodewijk Napoleon van 31 Mei 1808 wel ije verdeeling der opbrengst dier gelden tussclien Haarlem, Rijnland en Amsterdam vaststeltmaar Amsterdam niet tot de heffing verpligt. Dezer dagen is een jongmanarbeidende aan de opruiming van den ouden dijk bij Tuil, door een nederstorlend stuk aarde genoegzaam ver pletterd, doordien hij, bij het onderuiigravenmet het doel om zulk eene instoituig te doen ontstaan, zich te digt onder de massa had begeveu. Terwijl hij daaraan alleen bezig was, hadden andere arbeiders slechts op eeuigen afstand de instorting waargenomenen ontdekten liet ongeluk toen zij, hij de instorting komende, de handen des ongelukkigen onder de aarde zagen misteken. Nu snelden verscheidene arbeiders toe en ruimden de aarde weg. Nog levend haalde men den ongelukkige er onder uit, die onder het uitbraken van veel bloed naar huis vervoerd is; op zjjn be» ud is weinig hoop. Te Diever, in Drenthe, zyn twee buizen afgebrand, waarbij vau de inboedels niets is gered. Men gelooft dat kwaadwilligheid de oorzaak is. Naar men verneemt is te Antwerpen op nieuw een vaartuig, mei naphla geladen, in brand geraakt en geheel verbrand. De vlammen verhie ven zich huizen boog over den vloed. In hel antwoord der regering op liet eindverslag der tweede kamer, houdende algemeene beschouwingen omtrent de slaatsbegrooting dienst 1868, komt zij op legen de bewering dat zij een onbegrijpelijk proces voor haar eigen bestaan zou voeren. Veeleer, zegt zij. heeft de kamer, van 2 Maart af, een proces door een deel barer leden tegen de ministers zien voeren, een proces dat zoo spoedig werd aangevangen, dat haar de gelegenheid werd afgesneden om te doen hetgeen men thans eischt «zicli te vergewissen of zij in de kamer op eenige meerderheid kon rekenenNiettemin steide de re gering tweemalen eene kahinets-quaestie, die telkens door hare bestrijders werd ontweken. Wat betrefi de afstemming van alle begrootingen, daar over wil de regering zich in geen twistgeschrijf bege»eii. leder volksverte genwoordiger is, omtrent het uitbrengen zijner stem, alleen aan zyn gewe ten verantwoording schuldig. Alleen wil zij vragen: wanneer, niet om eenige reglschennis of grief over regeringsbeleid, maar alleen om personen te verwijderen, wordt overgegaan tot dit uiterste middel, wat beteekent dan art. 73 der grondwet? Met leedwezen zag de regering het harde oor deel uitgesproken dat liet een niet constitutioneel gezind ministerie was, waarmede de kamer te doen tiad, dat de resten der vertegenwoordiging zooveel mogelijk beperkte Dat noemt zij eene gelukkig onhcwezetic be schuldiging, waartegenover zij met vertrouwen de bewering steltdat zij nooit een duim breed van de bezworen grondwet is afgeweken. Voorts treedt de regering nog in eene wederlegging van de bewering dat de finan ciële toestand, waarvan zij geen genoegzaam besef zoude hebben, eene reden j tot afstemming der begrooting zon opleveren. 's GRAVENHAGE 4 April. De koning-groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den officier van gezondheid lste kl. bij bet instructie-bataillon

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5