gens onlangs gepleegde mishandeling van iwee bewaarderslen gevolge waarvan de een 16 dagen de dienst niet kon waarnemen. Het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5—10 jaren en 8 maanden. Na de verdediging te hebben gehoord van den advocaat des beschuldigden, heeft het hof hem veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 3 jaren, te ondergaan na expiratie van zjjnen straftijd, die van de 6 jaren nog 3 moet duren. 's GRAVENHAGE2 April. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: aan II. de Groot te Amsterdam, kapitein der stoomboot Mercuriusde zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift; aan J. Wcndels, stuurman, J. Schou ten en A. Ringeling, matrozen, en H. Donker, stoker, allen woonachtig te Amsterdam, en behooreude tot de genoemde stoomboot, ieder een loffe lijk getuigschrift; wegens hel redden van twee personen van een op het IJ zinkend vaartuig op 30 J an narij 11. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer C. W. Rebel, als burgemeester der gemeente Ruizen, en aan den heer J. Nederveen Piettrse, als commissaris van policie te Delfshaven. Tot substituut-officier bij de arrond.-regtbauk te lleerenveen is benoemd de heer mr. J. de Greve, advocaat te 's Gravenhage. Tot ontvanger der directe belastingen te Lemmer is benoemd de heer D. VVinkler, thans te Borculo. Aan den heer J. G. F. Högg is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkantoor te Weesp. Z. M. heeft goedgevonden pensioen te verleenen: aan den majoor- intendant J. J. Hatz en den kapitein-kwartiermeester G. L. Rietzschel, van de Luxemburgsche jagers, vroeger in Nederlandsche dienst geweest; aan den luit.-kolonel L. J. S. von Motz, prov. adjudant in Gelderland, met toekenning van den rang van kolonel; aan den luit.-kolonel J. D. U. Ledel van het reg grenadiers en jagers, en, op zijne aanvrage, aan den kolouel L. A. C. de Bock, kommandant van bet 8!,e reg. infanterie, onder toeken ning van den rang van generaal-majoor. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij den prov. staf, tot majoor prov. adjudant in Gelderland, den kapitein ls,e kl. W. Reinalda, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeursbij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tot kapitein 3de kl. den l8ten luit. A. J. Voorduin, van het corps; bij het reg. grenadiers en jagers, tot luit.-kolonel den majoor W. F. Le Maitre, van hel corps; tot majoor, den kapitein ls,e kl. F. J. van Bel, mede van het corps; bij het lste reg. inf., tot kapitein 3 d® kl. den ls,en luit. A. A. A. A. van Laak, van het reg. grenadiers en jagers; en in zijnen rang over te plaatsen by het reg. grenadiers en jagers, den kapitein A. W. Greve van het lste reg. infanterie. Door Z. 51. zijn bjj de zeemagt bevorderd: tot officier van gezondheid lste kl. die der 2de kl. P. J. van Wageninge, en tot officieren van gezond heid 2de kl. die der 3de kl. C. Enthoven en B. Léon. Voorts is de luit. ter zee 2de kl. P. 51. Cochius, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De minister van binuenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de behandeling aangevangen der onderdeelen van hoofdsl. I der begroeiing van Ned.Indië, betreffende de uitgaven in Nederland voor 1868. Op afdeeling 28, materieel der zeemagt, uitgetrokken voor 2.226.089stelde de heer W. van Golt- stein als amendement voor, die som met ƒ730.000 (voor het bouwen van een ramtorenschip) te verminderen. Dat amendement werd met 60 tegen 9 stemmen aangenomen en het gewijzigd artikel goedgekeurd. Op voorstel van den heer Rochussen werd besloten afd. 22, bjjdragen van Ned. Indie aan de middelen tot dekking van 's rijks uitgaven ƒ10,060,268. aan te hou den. De overige afdd. werden goedgekeurd. Van hoofdst. 11 werden de eerste 7 afdd. goedgekeurd; afd 8, betreflende het dep. van justitie, met 38 tegen 32 stemmen verworpen; afdd. 9 14 werden goedgekeurd; op de afd. 15, gewestelijke besturen, uitgetrokken voor ƒ3,194,082, stelde de heer Koorders als amendement voor van die som ƒ3000 af te nemen, welk voorstel met 36 tegen 34 stemmen werd verworpen de afdd. 16 tot 20 werden goedgekeurd; even zoo de afd. 21. landsdrukkerij e n Javasche Cou rant, uitgetrokken voor ƒ95462, na verwerping met 56 legen 14 stemmen van een amendement van den heer Koorders, de strekking hebbende otn dat cijfer met ƒ2400 te verminderen; afdd. 22—25 werden goedgekeurd, waarbij een voorstel van den heer Koorders om afd. 24, handelende over de opnamen, met ƒ1000 te verminderen, werd verworpen. Voorts werden nog de afdd. 26—29 goedgekeurd. Over afd. 26, koifijhad eene breed voerige discussie plaats. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. Art. 30—39 werden goedgekeurd; een amendement van den heer Koorders op art. 35, om de afdeeling Brievenport met ƒ40000 te vermindereu, werd, nadat het was bestreden, door hem ingetrokken. Op art. 40, onderwijs voor Euro peanen, werd door den heer Koorders voorgesteld dien post te verminderen met ƒ21200, welk amendement hij echter na discussie introk; een amen dement van den heer Rochussen, om den post met ƒ8800 te verminderen, werd echter met 42 tegen 25 stemmen aangenomen en het art. goedgekeurd. Aril. 41 55 werden goedgekeurd; amendementen van den lieer Koorders, op art. 41, onderwjjs voor de Inlandsche bevolking, om den post met 4000 te verminderen, en op art. 45, geneeskundige dienst, om den post met 10000 te vermindereu, werden door hem ingetrokken. Bij art. 56, 1 onderhoud werkenwerd een amendement door den heer Koorders voor gesteld tot vermeerdering met ƒ312,132. Op voorstel van den heer W. van Goltstein werd besloten dit artikel en het amendement aan te hou den tot na art. 64. F.en op art. 57nieuwe werkenvoorgesteld amende ment van den heer W. van Goltstem, tot vermindering van het art. met i ƒ640 347, werd na discussie met 44 tegen 26 stemmen verworpen en hel art. onveranderd goedgekeurd, even als de artt. 58 61. Op art. 62, lele- graphie, werd door den heer W. van Goltstein een amendement voorgesteld om dat art. met ƒ125.000 te vermindereu. Uet antwoord van de regering op het eindverslag der kamer, hou- j dende algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting is reeds verschenen. De heer P. Wintgens, sedert 1857 gemeente-secretaris alhier, is in j een ouderdom van 48 jaren overleden. BUlTEiMLAiNDSCIlE BERIGTEN. BEIiCIB. Naar men uit Charleroi meldt wordt er wel in schijn gewerkt, maar blijft hel vuur onder de asch smeulen. Het is gebleken dat er geld onder de rustverstoorders nitgedeeld is; door de werklieden van sommige mijnen is het aangenomen, door die van andere geweigerd. Het geregteltjk onder zoek wordt voortgezel. ENGELAA 19. LONDEN 31 Maart. In het lagerhuis heeft gisteren de heer Gladstone zijn voorstel betref fende de gevestigde kerk in Ierland ontwikkeld. Door lord Stanley werd, namens de regering, terstond het denkbeeld ontwikkeld dat het tegenwoor dige parlement, waarvan het einde zeer nabij was, geen regt had het op- volgende parlement te bindeu en in zijne werking te belemmeren. Na hem betoogde de advocaat-generaal dat hel voorstel ven den heer Gladstone on wettig was. Nadat verscheidene leden het woord gevoerd hadden stelde de heer Bright die afschaffing bepaald voor; hij betoogde dat het bestaan der staatskerk in Ierland bespottelijk en bedroevend was, en verlangde dat Engeland, de misdaden van bet verledene gaarne willende boelen, zou overgaan tot de groote verzoenende handeling door Ierland begeerd. Betreffende de krygsverrigtingen in Abyssinië is alhier het navolgende telegram ontvangen, gedagteekend uit Anlalo van den 6deD 5Iaart. Koning Theodortis heeft het besluit genomen slag le leveren. Volgens ingewon nen berigten heeft bij eene zeer sterke stelling ingenomen tusschen twee rivieren nabij het meer Leithtwee dagmarschen van Slagdala. 5Ien zegt dat hij 15000 man onder zich heeft en 6 monsterkanonnen bezit. Zijn kamp is zeer versterkt. Sir Robert Napier heeft 6000 man te Antalo ver- eenigd. De levensmiddelen worden met zeer veel moeite aangevoerd, aan gezien de wegen zich in een ellendigen toestand bevinden. De troepen lijden veel door dyssenterie en koorts. Volgens een telegram van 9 Maart, bij de regering ontvangen, ging de expeditie voorspoedig voort. De lersche dagbladen geven hoog op van de toebereidselen voor de ontvangst van den prins van Wallis. In de hoofdkerk van St. Patrick te Dublin, waar de ontvangst van den prins als ridder der orde van St. Patrick zal plaats hebben heeft men 2000 besteed aan versieringen met vlaggen en bloemen. De stoel, waarop de prins zal zitten, is die, welke door ko ning Willem, prins van Oranje, gebruikt is, toen hij in de kerk kwam danken voor de overwinning bij de Boyne, welke zjjn gezag in Ierland be vestigd heeft. Uit New-York wordt gemeld dat de senaat zich vereenigd heeft met de bill van hel congres tot afschaffing der belasting op de voortbrengselen der inlandsche fabrieknjj verheiddoch met bepaling dat fabrikaten van 10000 doll, of meer waarde ieder onderworpen zullen zjjn aan eene belas- tiug van twee doll. FRANRH1JH. PARIJS. 31 Maart. Te Grenoble heeft ook eene verstoring der rust plaats gehad. Een aantal jongelieden, ongeveer 300, heeft voor het gebouw der prefectuur en voor het bisschoppelijk paleis de Marseillaise aangeheven. Zij zijn echter spoedig uiteengedreven. De Paus heeft een eereteeken ingesteld voor de Fransche militairen van de land- en zeemagt, alsmede voor alle andere militairen, die zyn grondge bied tegen de jongste onderneming van Italiaausche vryscharen hebben hel pen verdedigen. Een onzer ministeriele organen deelt mede, dat al de Fransche troepen uit den Kerkeljjken Staat zullen aftrekken, zoodra de wer ken tot versterking der stad Rome voltooid zullen zijn. t 51en heeft den uilgever Dentu eene berisping doen toekomen, terzake van de llitgave van Le bilan de 1'Empireeen vlugschrift van den heer Horn, dat verbazend veel aftrek vindt. De regering is voornemens hel te doen wederleggen door den heer Pierre Clément, directeur aan hel ministerie van financiën en lid van bet instituut. De heer Coquerel en twee andere prot. geestelijken alhier hebben ver lof gevraagd tot het houden van openbare voorlezingen of conferentiën over de godsdienstleer, ten dienste van diegenen onder hunne geloofsgenooten, welke in de predikatiën hunner regtzinnige geestelijken geene voldoening voor de behoeften van hun gemoed vinden. Dat verzoek is door de rege ring ingewilligd. Volgens berigten uit Spanje heerscht daar te lande op verschillende plaatsen een groote uood. Het koren is er driemaal duurder dan in 1866. ITALIË. De heer Peabody, een Atnerikaansch burger van de protestantsche geloofsbelijdenis, die, zooals bekend is, zoowel in de Vereenigde Staten als te Londen zich zoo bijzonder milddadig heeft betoond voor de armenver zorging en voor het onderwijs, heeft dezer dagen by den Paus zijne op wachting gemaakt. Hij werd door Z. 11. met onderscheiding en met blijken van hoogachting ontvangen. Bij het afscheid nemen overhandigde hij, naar gemeld wordt, den Paus eene som van 5 millioen frs. ten behoeve zijner schatkist. Men verneemt dat de Paus het opperbevel over zijn leger heeft aange boden aan den Franschen generaal Dumont. PRITISIEN. BERLIJN, 31 Maart. Te Ltindsberg bij Halle is Donderdag II. de kruidtoren in de lucht gevlogen. Tot nu toe zijn zeven lyken gevonden, en worden nog verschei den personen vermist. De oorzaak van het ongeluk wordt toegeschreven aan een steen werker die, om buskruid te halen met eene brandende sigaar den kruidtoren binnentrad. Den 21s,cn dezer was het 200 jaren geledendat Joh. Seb. Bach te Eisenach het levenslicht aanschouwde. Ten gevolge eener opwekking van zjjn biograaph, den Pruissischen geheimraad Bitter, werd op dien dag door de inwoners van genoemde stad in den gevel van hel huis, waarin de be roemde componist geboren werd, een gedenksteen geplaatst met het volgende opschrift: uJohann Sebastian Bach werd den 21»tcn Maart 1668 in dit huis geboren." De vereeniging der Gustaaf-Adolfs-sliehting had in het jaar 1867 eene totale inkomst van 177,226 th.welke zij voor 800 gemeenten heeft ver bruikt. Zij telt thans 48 hoofvereenigingen1117 nevenvereenigingen247 vrouwenvereentgiugen en 9 zelfstandige builenlandsche vereenigingen. In Zwitserland, vooral te Genève en omstreken, hebben de fabriek arbeiders in massa het werk gestaaktnadat zij eerst eene verhooging van loon gevraagd haddenwaaromtrent de fabriekanten met hen tot geene overeenstemming konden geraken. Naar men uil Weenen meldt heeft de eerste kamer ook de voorstellen van de minderheid der commissie in zake de schoolwet verworpen en die wet aangenomen. De gemeenteraad van Weenen heeft met eenparige stemmen een adres van de eerste kamer aangenomenwaarin aan dit ligchaam dank wordt betuigd voor de aanneming van de wet betreffende het burgerlijk huwelijk'

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2