LEYDSCIIE COURANT. 1868. VRIJDAG 3 APRIL. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag /Foensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. J/i. rrft. i\". iu /fcss De prijs der Courant is ƒ3.per vierendee jaars. Afwonderlijke nomtners zijn tegen 1( Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 6 blad 10 en 11] lingen van den Gemeenteraad. der Ilande- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van leyden, Geiien het adres van J. A. van Leeüwen, koffijhuishonder, wonende alhier waarbij hij toestemming vraagt tot het konden en mesten van varkens in zijn pakhuis in de Lijsbethsteeggeteekend wijk VI u°. 1299a Gelet op art. 224 der Algcmecne Polieieverordening, vastgesteld den 245,tn Octo ber 1867 Doen te welendat tot liet hooien der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden ten opzigte der inforinatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 6<>e" April aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd t. d. BRANDELKRBurgemeester. Leiden, 2 April 1868. v. PUTTKAMMEK, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 23'lcn der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van hel patentregl, over liet dienstjaar 1867 en 1868, derde quartaal. terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 1 April 1868. v. d. BRaNDELER. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. K LEYDEN, 2 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden is eene voordragl tot dek king der beschrijvings- en taxatie-kosten voor de plaatselijke directe belas ting aangenomen. Op het adres van P. J. 't Hooft c. s voormalige ambte naren, tot het erlangen eener toelage nog voor dit jaar, en op dat van be stuurders der tiaamlooze vennootschap de Leydsche sloomb'ootdienst, lot het in eigendom bekomen van gemeentegrondis gunstig beschikt. Op het adres van het bestuur der dilellanten-vereeniginghoudende verzoek om kwijt schelding van de huur der gehoorzaal voor twee reeds gegeven concerten en vrijdum voor twee nog te geven concerten is met 12 legen 7 stemmen af wijzend beschikt. Voorts zijn liet plan en de voorwaarden omtrent de her stelling der Karnemelksbrug goedgekeurd. De voordragten tot afstand van gemeentegrond aan de firma 11. Veefkind en Zoon, en tot het meerder beschikbaar stellen van gelden tot uitbetaling van pensioenen aan gepensioneerden *an den staat enz. werden aangehouden. Aan de commissie voor het examen van apothekers en hulpapoihekers is legen 14 April a. s. daartoe het gebruik van stads-gehoorzaul toegestaan. Men meldt ons, dat er over gedacht wordt in de plaats van den onlangs overleden hoogleeraar van der Hoeven twee lioogleeraren te benoemen; aan den een zou hel onderwijs in de dierkunde, aan den ander dat in de mine ralogie en geologie worden opgedragen. Naar wij vernemen zal door hh. studenten den 28steI1 dezer op Zomer- zorg een contrahal worden aangeboden naar aanleiding van de vereerende introduction op de zoogenaamde Slrauss-avonden gedurende dezen winter. De heer J. H. Eichman mogt gisteren het voorregt genieten gedach tenis te vieren van zijne 25-jarige werkzaamheid als onderwijzer hier ter stede. Van de volksvoorlezingen van het dep. Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen had gisteren avond in de stads gehoorzaal de laatste bijeenkomst plaats in dit saizoen, die, naar gewoontevoornamelijk ten doel had, aan de bezoekers dier voorlezingen eene uitspanningsore te ver schaffen. HU. commissarissen zijn er|;ook weder thans uitnemend in geslaagd om hel talrjjk aanwezige publiek niet alleen aangenaam, maar ook nuttig bezig te houden. Op hunne uituoodiging was de lieer Slaju uit Amsterdam overgekomen, om dien avond eene voorstelling te geven. In de eerste af- deeling werd, door een tal van tafereeleneene voorstelling gegeven van den sterrenhemel, door een der hh. commissarissen op eene bevattelijke wijze toegelicht, zoodat men zich een vrij duidelijk begrip kon vormen van den loop en de onderlinge verhouding van de zon, de maan en de aarde, en van het planeten-stelsel in het algemeen; de tweede afdeeling bestond uit een aantal verdwijnende geziglen (dissolving views), mede door een der hh. com missarissen met een enkel woord opgehelderd. Een en ander werd door de uitvoering van eenige muziekstukken afgewisseld. Het geheel scheen zeer ten genoege van het publiek te strekken, daar het herhaaldelijk, soms met opgewondenheid, zijne ingenomenheid luide te kennen gaf. Na den afloop der voorstelling bragl de voorzitter van hh. commissarissen dank aan den heer burgemeester, aan hh. wethouders en aan de hh. leden van den ge meenteraad, die deze bijeenkomst wel met limine tegenwoordigheid hadden willen vereeren, waardoor zij op nieuw van limine belangstelling in de volks voorlezingen hadden doen blijken, aan de sprekers, die in de gehouden bij eenkomsten zoo welwillend hunne diensten hadden verleend en aan hh. com missarissendie aan de beurt van aftreding waren, voor den ijver, dien ter bevordering van het goede doel hadden betoond. Voorts riep hij aan allen hel «tot wederziens" toe. Van wege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Ho!' maatschappij van landbouw js gisteren te Rotterdam eene tentooustellii geopend van vee en pluimgedierte. Onder de bekroonden komen voor cc hh. J. Harlereli Az., alhier, en A. van der Burg en A. M. Spruyt. s Hazerswoude. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkit district Appingadamzijn uitgehragl 1584 stemmen, waarvan 770 op den heer mr. I). de Ruiter Zijlker, te Winschoten, en 406 op den heer ff B.J. Graiama.te Groningen, tusschen welke eene herslemming moet plaa hebben. De heer mr. E. van Loon verkreeg 384 stemmen. De minister van hinnenl. zaken, overwegende dat zich in langer d drie maanden geene gevallen van veeiyphns in het rijk hebben voorgedaa weshalve aan de tjjdeljjk aangestelde ambtenaren belast met de uitvoerit der maatregelen, tot wering dier ziekte genomen, met uilzondering der v< artsen, met ingang van 15 April e. k., een eervol ontslag is verleen heeft ter aigemeene kennis gebragtdal het Z. M. den koning behaa: heeft hem te magtigen om aan allen, die hebben medegewerkt om, ond Hoogeren Zegen, de maatregelen, tot bestrijding van den veetyplins gei men, Ie doen gelukken, namens Z. M dank te zeggen voor de goede die sten door hen gedurende hel heerschen van den veetyphus bewezen, f zoodanig worden genoemd Zr. M». commissarissen en geitep. stalen in s provinciën en burgemeesters der gemeenten waar die ziekte gelieerscht hee de districts commissarissen belast met het toezigt op de vee-inspectie; provinciale en gemeentelijke ambtenaren de veeartsenijkundigende lat en zeemaglde ambtenaren tijdelijk belast met de leiding of hel opz over de desinfectic van stallen of andere besmette voorwerpen de vec-insp' leurs; de rijksveldwaclit en de gemeen Ie-veld wachters en dienaren der polic Naar men verneemt zal op den 16d'n dezer in het Paleis voor. IVoJI vlijt te Amsterdam de plegtige uitreiking plaats hebben van de medail aan de bekroonden ter wereld-tentoonstelling te Parjjs. Deze uitreiki zal geschieden door Z. K. H. den prins van Oranje. Men verneemt dat de in de maand Juiirj a. s. af te nemen exatn< der adspiranten, dingende naar eene plaatsing als kadet op de kon. n akademie, niet te Breda, maar te 's Gravenliage zullen plaats hebben. Bij den boekhandelaar J. L. Beijers, te Utrecht, heeft een geschri'i het licht geziengetiteld«Nederlandsclte Vredebond. Voorstel tot vestig eener politieke partij-vereeniging met politieke geloofsbelijdenis." De sch ver stelt voor de vestiging eener politieke part jj-vcreenigingen nood daartoe uit alle onafhankelijke mannen, Nederlanders, die hun vaderls..;; liefhebben, die, den tegenwoordigen politickeu toestand hier te lande no> lollig achtende, naar genezing zoeken. Hij legt hun eene politieke geloof belijdenis voor, op aigemeene liberale beginselen gegrond, en bij inste ming daarmede, noodigt hij hen uit voor 30 April daarvan ie doen blijk met franco brieven aan de redactie van het Ned. Vredebondonder adres van bovengenoemden uitgever, onder bijvoeging zooveel mogelijk hunne bedenkingen en raadgevingen. Later zal dan de dag worden be paald, waarop eene vergadering zal worden gehouden, lot het constitue der Vereeniging. Het programma van de partjjwelker vorming de sch ver zich ten doel stelt, wordt door hem in liet breede uiteengezet. De boekhandelaar A. L. Scboltens te Groningen heeft het voornemen voor den aanstaanden driehonderdjarigen gedenkdag van de overwinning Heiligerlee eene plaat uit te geven, die door den kunstschilder A. J. va.i Prooijen geteekend is. Wij hebben de oorspronkelijke teekening thans voor ons liggen, die op steen zal worden overgehragt. De schilder geeft et zeer duidelijke voorstelling van het slagveld bij Heiligerlee op liet oogenbl dat graaf Adolf van Nassau door het vijandelijk staal doorboord woi Aan de linkerzijde bemerkt men in flaauwe omtrekken het thans zoo ver vallen gedenkteekendat nti door een beter, een meer waardiger zal v vannen worden. Aan het hoofd van de plaat is het portret aangebragl van Lodewjjk van Nassau, den overwinnaar van graaf Aremberg, omgeven door een lauwerkrans en twee vlaggen. Een weinig naar beneden, regis en links, ziet men de welgelijkende borstbeelden van Z. M. Willem III prins Willem I, den grondlegger van onze vrijheid; vervolgens de bistp van den zoo jong gesneuvelden telg uit het huis van Oranje. Adolf ar Nassau. Tusschen de verschillende portretten leest men de woorden: «Derde eeuwfeest van de overwinning bij Heiligerlee," terwijl de plaat verder ge stoffeerd is met verschillende vroeger in gebruik zjjnde oorlogswapens, har nassen, enz., enz. Wij twrjfclen niet, of de pogingen van den heer Schel lens zullen met een rnim debiet bekroond worden. W(j willen deze plaat die ons als een geschenk voor kinderen uitmuntend voldoeten slechts 5 cents kost, gaarne aanbevelen aan allen, die zich deze nationale taak aantrekken. (Pr.Gr.C.) Op de bloemententoonstelling te Gent is de eerste prijs, de door me stad geschonken groote gouden medaille l,f* kl.voor de beste 150 hyacirt- then in bloei, toegekend aan de lib. van Wavercn en Zonen te Haarlem Te Arnhem heeft men een aanvang gemaakt met het oprigten van bet gebouw voor de aldaar te houden tentoonstelling. Het hoofdgebouw zal 122 el lang en 20 cl breed zijn het nevengebouw eene lengte van 72 el en eene breedte van 15 el hebben. Te Harlingen is Maandag morgen een der locomotieven, gereed staande om den trein naar Leeuwarden te brengen, uiteen gesprongen. De stoker, vader van een groot gezinheeft er het leven bij verloren. Voor het prov. geregtshof in Friesland stond Maandag II. te regt de in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerde persoon van Ten Boeff, we-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1