Per Telegraaf. maar; en lot president der arrond.-regtbank te Alkmaar de heer mr. C. R. fl. van Lelyveld, thans regter in de arrond.-regtbank te Hoorn. Voorts is aan den beer mr. H. F. van den liergh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griflier der arrond.-regtbank te Dordrecht. Tot notaris te Haarlem is benoemd de heer P. C. Hurkens, cand.- notaris ie Nnordwijk-binnen. Tot directeur van hel postkantoor te Medemblik is benoemd de heer J. Sinus, thans geagreëerd klerk aan dat kantoor, in de plaats van den heer C. Gerdenier, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen; en tot direc teur van het postkantoor te Sas van Gent de heer C. J. Koppen, thans geagreëerd klerk ten kantore te Wondrichem. 'L. M. heeft goedgevonden den eersten officier van gezondheid lsle kl. dr. M. Slein en den eersten officier van gezondheid 2de kl. A. Mathysen op pensioen te stellen, met toekenning aan den laatstgenoemden van den rang van eersten officier van gezondheid lsle kl.voorts te bepalen dat zoo lang de inspecteur van de geneeskundige dienst J. J. Sas aan het hoofd van die dienst geplaatst zal wezen, zijne betrekking geassimileerd zal zijn aan den rang van generaal-majoor en hij het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt te benoemen: tot eersten officier van gezondheid lsle kl. (kolonel) den eersten officier van gezondheid l»te kl. (luit.-kolonel) G. A. Baum; tol eersten officier van gezondheid l5le kl. (luit.-kolonel) den eersten officier van gezondheid 2de kl. dr. J. II. van den Broek; tot eersten officier van gezondheid 2de kl. de officieren van gezondheid lste kl. dr. J. Smith en dr. J. II. C. Basting. De 2de luit. E. Thesingh, van het 2de reg. vesting-artillerie, is op non activiteit gesteld en aan den lsten luit. H. J. J. Kuilenberg, van het 3de reg. infanterie is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil de dienst verleend. Door den minister van binnenl. zaken zijn hij den waterstaat bevor derd: tot opzigler ls,e kl. J. Verdoom Bz., thans opzigter 2de kl.; lol op- zigter 2de kl. J. A. F. Claeys, C. J. Michaëlis en H. VV. L. Docterv van Leeuwen, thans opzigters 3de kl.; tot opzigter 3de kl. T. J. van As, J. F,. Dieden en J. C. Mann, thans opzigters 4dc kl.; en lot opzigter 4de UI. zijn benoemd C. J. van Sluis, M. Couvée D.Jzn. en J. Haringx. De afdeelingen van de tweede kamer hebben gisteren een aanvang ge maakt met het onderzoek der ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbe- grootirig voor den jare 1868. BUlTKiVLAMlSGHE BERIGTKN. ËNCIIiLAV O. LONDEN 24 Maart. De secretaris van slaat voor de koloniën heeft in het lagerhuis mede gedeeld dat het niet waar is dat de regering het grondgebied der Basuto's, in Zuid Afrika onder beschermheerschap van Groot-Britannië heeft gesteld. Zij had alleen den gouverneur der Kaapkolonie gemagtigd als zijn ge lastigde onderhandelingen met de kolonie Natal te voeren lot aanhechting van dat grondgebied a3ti de laatst genoemde kolonie. De Oranje-Vrjjstaat zou parljj bf) die schikking zijn, daar haar hoolddoel was eene bepaalde grenslinie te vestigen lusschen het gebied der Basuto's en den Oranje-Vrij staat. De onafhankelijkheid «au dat gemeenebest aan de Oranje rivier was tot nu toe eene bron van aanhoudende twisten; en het was voor Engeland schier onmogelijk zich huilen die twisten te houden. Volgens de jongste herigten bleef de Oranje-Vrijstaat den oorlog tegen de Basuto's voortzetten. De Times geeft aan het lagerhuis den raad het beginsel der motie van den heer Gladstone, betrekkelijk de lersche staatskerk, in beginsel aan te nemen, maar de ingewikkelde taak der toepassing over te laten aan het eerste parlement onder de nieuwe reformbill. De Nationale Associatie te Dublin heeft eene vergadermg gehouden, waarin besloten is den wensch uit te spreken dat de Anglicaansche kerk in Ierland van de haar van staatswege toegelegde inkomsten ontzet zou worden; dat de bestaande wetgeving op hel gebruik van gehuurde gronden zou worden gewijzigd in het belang der huurders, en dat er zonder verwijl eene van rjjks wege erkende en ondersteunde hoogeschool voor de katho lieken in Ierland zou worden gevestigd. Den 25sU™ zal te Limerick eene groote vergadering van lersche katholieken worden gehouden met hel doel om te protesteren tegen de bevoorregting der Anglicaansche kerk in Ierland. Mullady en Thompson, de beide Fenians, die ter dood waren veroor deeld 'wegens moord op een policie-agent gepleegd, hebben gratie van die straf gekregen. liehahe de reeds vroeger vermelde schepen, zijn nog 20 vaartuigen uit Britsch-Indië naar Abyssinië bevracht; 12 dier schepen zijn reeds ver trokken. liet maandelijksch bedrag der kosten alleen aan vracht beliep ruim 400,000 De staatscommissie, die, gelijk men weet, zich bezig heeft gehouden met een onderzoek omtrent de nieuwigheden, in eenige gemeenten der Angli caansche kerk door de geestelijken eigenmagtig ingevoerd, heeft in een dezer dagen opgemaakt rapport verklaard dal er. ook waar verscheidenheid in de leer vrijstond, eenvormigheid in de eerediensl en eenparigheid in de kerkplegtigheden behoorden te zijn en dat daarom het gebruik van kaars licht, wierook en bijzondere kleedingstukkeu bij de bediening van het Avondmaal verboden behoorde te worden, als slrjjdig met de gewoonten der laatste drie eeuwen. Men verwacht op 18 Aug. in Britsch lndië eene totale zonsverduiste ring. Op kosten van den slaat gaat luit. Herschel met eenige welgeoefende en bekwame sterrekundigen naar lndië, om hel natuurverschijnsel juist op te nemen, en majoor Tennant gaat met drie officieren der genie, die wel bekend zijn met de photographieop verschillende plaatsen langs de l(jn van de eclips, lichtbeelden van haar nemen. Te Birmingham is eene groote fabriek, waar de Chassepot-geweren voor het Fransche leger vervaardigd worden, geheel afgebrand. Uit Washington wordt gemeld dat bel congres eene wederlegging heeft geleverd van Johnsons antwoord op de legen hem ingebragtc acte van beschuldiging. In deze wederlegging worden al de punten van beschuldiging op nieuw uiteengezet. De senaat heeft gelast dat Maandag a. s. met de be handeling der zaak een aanvang gemaakt zal worden. De behandeling van het regtsgeding legen Jefferson Davis is weder tot 12 April uitgesteld. In Japan was het volgens de jongste berigten over het geheel rustiger en scheen de vorming eener krachtige regering op handen te zijn. KKAN HKIJH. l'ARIJS. 24 Maart. liet wetgevend ligchaam zal eerstdaags zijne zittingen; verdagen tot half April. Alsdan zal, naar aanleidinz van eene interpellatie van een der leden, de vernieuwing van het in 1860 met Engeland gesloten handelsver drag ter sprake kouten. Eene zaak die een zwareu strijd zal uitlokken, omdat velen van meening zijn dat door dit verdrag de Fransche industrie met ondergang bedreigd wordt. Het corps Fransche troepen, dat, na het aangekondigde vertrek eener brigade, te Civita-Vecchia zal verblijven, is 4500 man sterk. Hel pauselijk leger is nominaal 25000 man, maar in werkelijkheid 18000 man sterk. De pauselijke regering doet veel moeite om haar leger zooveel mogelijk van slechte bestanddeelen te zuiveren. De onlusten, dezer dagen te Bordeaux voorgevallen, schijnen van zeer ernsligen aard geweest te zijn. Het Journ. de Bordeaux meldt dat de repubiikeinsche vlag is opgestoken en men zich onder den kreet van: uleve de republiek!" tegen de gewapende magt heeft verzet. Een commissaris van policte, met onlblooten degen in de hand, heeft aan hel hoofd der agenten niets kunnen uitrigten en eerst toen de gendarmerie, met de bajo net vooruit, op de verzamelde en oproerige menigte kwam inloopenis deze uiteen gestoven. Er zijn eenige mannen gewond en een dertigtal in hech tenis genomen Des avonds heeft men het standbeeld van den keizer mei steenen geworpen. Ten einde de rijzing der graanprijzen tegen te gaan is het vervoer van granen meel enz. van de betaling der gewone regten vrjjgesteld. Te Marcilly, een dorp nabij Roanne, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee| honderd ossen waren daar op de veemarkt bjjeen, toen plot seling een er van door eene onbekende oorzaak woedend werd en de touwen verbrak, waaraan hij was vastgemaakt. De geheele kudde werd nu even eens wild, verbrak de touwen en rende, alles voor zich neerwerpende, het dorp door. Vijftien personen werden gedood en dertig gewond. De dagbladen deelen hartverscheurende bijzonderheden mede omtrent het l(jden, dat een deel der bemanning van den driemaster St. Paul, op de riffen van S'. Brandon vergaan, heeft te verduren gehad. Nadat men negen dagen in eene sloep op zee gezworven had, gedurende welken Ijjd de ka pitein ten gevolge van uitputting was bezweken, was de nood zoo hoo» geklommen dat men het besluit nam te loten, wie zjjn leven zou opof feren om zijn ligchaam tot voedsel voor de anderen te doen strekken, Het lot viel op een hofmeester, die zich gelaten aan dat lot onderwierp, Daar niemand hem den doodelijken slag wilde toebrengen, moest ook dit door het lot worden beslist. Voor dat nog dit ligchaam geheel was ver bruikt, bereikten zij, op den derlienden dag, hel eiland Madagascar. ITALIË. Te Florence is, volgens de Italia, een oud kolonel van het voormalige Napelsche leger gevangen genomen. Hij kwam van Weenen, was in liet bezit van brieven aan den gewezen koning en van eene som van 20000 frs, die hij zorgvuldig verborgen had. Over hel algemeen ontwikkelden de aan hangers der vorige regeringen eene groote bedrijvigheid. Op den 29,ten February heeft er tusschen Villanova en la Motta dt Conti een belangrijk luchtverschijnsel plaats gehad. Men hoorde twee malei, hel geluid als van het afgaan van een vuurwerken daarna zag men onder een dof geluid hier en daar meteoorsteenen vallen. Op drie plaatsen heeft men daarvan fragmenten gevonden. Een dezer fragmenten woog 7 N. pon den en was ongeveer 37 duim in den grond gedrongen. Deze voorwerpen hadden eenen zeer onregelmatigen vorm en waren als het ware met een dof grijs vernis overtogen. Door een bergval zjjn in het 690 inwoners tellende dorpje Buonanotte in de Abruzzen 30 huizen vernield; terwijl grootere gevaren nog de overige bewoners bedreigen. PRITISSEN. BERLIJN 24 Maart. Men is tot de ontdekking gekomen, dal de schrijvers der bekende proclamaliën die te Kassei werden verspreid, zijn de keurvorsteljjke hof- staatssecretaris Preser en nog een ander hooggeplaatst kabtneis-ambtenaar. De bekende muziek-directeur en componist F. L. Schubert is te Leipzig overleden. De studenten aan de hoogeschool te Munster hebben eene resolutie ten gunste van hel wereldlijk gezag des Pausen aangenomen en levens besloten eene »akademische zouaven-vereniging" te vormen, van welk besluit zij den Paus kennis hebben gegeven. De Paus heeft daarop zijne hooge inge nomenheid met dit besluit van de akademische jongelingschap betuigd. OOSTENRIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van financiën een ontwerp van wet overgelegd om de belastingen voorloopig van April lot Junij te bltjveu heffen. Voorts heeft hij de vroeger ingediende financiële ontwerpen nader toegelicht. De regering acht het noodzakelijkdat de staathuishouding duurzaam geregeld worde, aangezien het crediet sterk geschokt is. De drie eerstvolgende jaren zullen gemiddeld een tekort van 150 millioen opleverenhet tekort zal kunnen gedekt worden door eene hervorming der belastingendoch men mogt daarvan eerst binnen eenige jaren eenig resultaat verwachten, zoodal men voorloopig andere maat regelen van voorzorg diende te nemen. De regering wil het sluiten van leeningen vermijden en acht het nuttig, dat de staatsschuld worde gecon verteerd. Hierdoor zal in driejaren 30 millioen worden bespaard, terwijl tevens een tekort van 120 millioen zal gedekt zijn. De Neue Freie Presse bevat het volgende: «liet Fransche kabinet heeft zjjn voornemen of zjjnen wensch te kennen gegeven, eerlang met de onderieekenaren der tractaten van 1815 in overweging te nemen of, en zoo ja, welke gemeenschappelijke stappen gedaan zouden kunnen worden, naar aanleiding van den jongsien maatregel der Russische regering, die aan het koningrijk Polen voor goed een einde maakt." Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging. 's GR AVENHAGE26 Maart. De tweede kamer hield heden eene zit ting. Ingekomen is een wets-ontwerp tot wijziging der begrooting voor Die- derl. Indiö, 1867. Eindverslagen zijn uitgebragt over de ontwerpen tot definitieve vaststelling van hel hoofdstuk buitenlaudsche zaken en dat van justitie voor 1868. De dag der discussie nader te bepalen. Tegen Zaturdag zijn eenige ontwerpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. Tot rap porteurs over het hoofdstuk Buitenlandsche zaken zijn benoemd de lilt. van der Linden, Dam, Gefken, W. van Goltstein en Godefroi. BERLIJN, 25 Maart. Een officieus berigt meldt, dat de Pruissisclie regering eene circulaire aan de gezanten in het buitenland heeft gerigt be treffende het jongste bezoek van prins Napoleon. Daarin wordt bevestigd dat die reis geen politiek doel had. PARIJS, 25 Maart. In de zitting van het wetgevend ligchaam is de wet op de vereenigingen aangenomen met 209 tegen 22 stemmen. LONDEN, 26 Maart. De Standard zegt dat de heer Disraeli het parle ment zal ontbinden, in geval Gladstone's voorstellen worden aangenomen.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2