LEYDSCIIE COURANT. YRIJDAG 27 MAART. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afto aderlijke nommert lijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. JAGT ENTTSSCHERIJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt b(j deze ter kennis van hen, die zich «oor bel aanstaande saizoen 1868/1869 in het bezit wenschen ie zien van Jagt- of Ylschacten, of wel van eene kostelooze vergun ning tot uiloefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter be- koiDing daarvan gratis verkrijgbaar zjjn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, beboorlyk ingevuld en onderteekend, vóór den 15Jtn April dezes jaars moeien terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Ro llings in de provincie Ztiidliolland te worden ingezonden. Te»ens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco vcr- zoeksclirifienlot het bekomen van buitengewone magiiguig iat het verdrij ven van schadelijk gevogelte het schieten van konijnen en ander schade lijk gediertehet visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen cisch als aas voor de dobbers, van heden af. mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Liydeb 7 Maart 1868. v. o. BUANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERSTan LEYDEN, Gezien het nader adres van Frederik Halderiet, varkenslagter, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt om, ter uitoefening van zijn beroep, in het perceel in de Mandenmakerssteeggeteekend wijk IV' u°. 114 en 115, in een behoorlijk ingerigt hok, varkens te bewaren Gelet op art. 224 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 24!,tD Octo ber 1867 Doen te welen dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgc- legene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeenteop Maandag den 30sten Maart aanst.'s Toormiddags te elf arenzullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 Maart 1868. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 26 Maart. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is aan den heer R. Sinia op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de natuur lijke historie en scheikunde aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1' kl.voor meisjes. Eene voordragt betreffende de schiet baan, strekkende om den aanleg dier baan, ingevolge de aanwijzing der militaire autoriteiteneenigermate te wijzigen, ten einde de algemeene vei ligheid op dat punt des te zekerder te waarborgen met daarbij behoorenden staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrootingwerd met 13 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Een suppletoire staal van hegrooting van het werkhuis werd mede goedgekeurd. Een voordragt omtrent de school uren aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor jongens, strekkende om, len einde le geuind le komen aan verschil lende uiteenloopende verlangens, des Woensdags cu des Zalurdags aldaar school te houden van 9 tot 1 urewerd, nadat enkele leden bezwaren legen die regeling hadden ingebragt, door burg. en weih. ingetrokken. Vervolgens kwam in behandeling hel rapport van de commissie in zake de araibakkerij waarvan de conclusie strekte om bh. regenten dier instelling' niet aansprakelijk le stellen voor liet tekort in de kas, dat ontstaan was door de handelingen van een der vroegere regentenden gefailleer- den J. Hartevelt, en om tevens de reserves le doen vervallen waaron der vroeger de rekening was goedgekeurd, zijnde het de overtuiging der commissie dat het hier gold een casus fortuitus. Deze conclusie werd na eeitige beraadslaging met 14 legen 2 stemmen goedgekeurd, levens werd door den voorzitter, namens de vergadering, dank betuigd aan de leden der commissie, voor het heldere en degelgk uitgewerkte rapport, dal zjj in deze zoo uiterst moegelijke zaak hadden niigehragt en besloteu dat rap port publiek le maken. Ten slotte werd nog de rekening van de kamer «au koophandel en fabrieken over 1867 goedgekeurd. Het verslag, uilgebragt in de buitengewone algemeene vergadering van leden van het Anti-dagbladzegel-verhond, op 25 January jl. te Rotterdam gehouden, is thans in druk uitgegeven, voorafgegaan door eene korte schets «an de rede, by die gelegenheid door den voorzitter van het tijdelijk hoofd bestuur gehouden. In dat verslag wordt een overzigt gegeven van het ont staan der vereeniging, die zich ten doel stelt de afschaffing van het dagblad- asgel op alle mogelijke wijzen te bevorderenen van hetgeen de oprigters en later het tijdelijk hoofdbestuur in het belang der zaak hebben verrigt. Mogt de vereeniging reeds van den aanvang veler belangstelling ondervin den, eerst na de goedkeuring hater statuien en hare erkenning ais regis- persoon, die nog al vry lang was uitgebleven, verkreeg zij eene belangrijke uitbreiding, zoodat het verbond thans ruim 600 leden telt en acht afdeelingen zich hebben geconstitueerd. Ook heefi de vereeniging nog in verschillende plaatsen hare correspondenten, liet bestuur acht de vereeniging op diewjjie voor de toekomst op solide grondslagen gevestigd, en hoopt dat in een volgend verslag niet minder bevredigende resultaten, ja nog grootere bewjjzen zullen geleverd worden van de uitbreiding en den invloed der vereeniging. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Wjj vernemen dal binnen een paar dagen de eerste aflevering verschij nen zal eener goedkoope uitgave van Macaulay's Geschiedenis van Engeland. De bewerking daarvan is opgedragen aan d'. J. C. van Deventer. Een be langrijk ja waarschijnlijk een buitengewoon groot debiet zal aan de uit gaaf van dit klassieke boek wel niet ontbreken. Hbl Blijkens het financieel verslag van de Holl. ijzeren spoorwegmaat schappij, over 1867, is het aantal mijlen, dat in exploitatie is, van 126 lot 160 geklommen. De daarvan verkregeu uitkomsten zjjn aanvankelijk zeer bemoedigend en geven gegronde hoop dat de onderneming in baar nieuw tijdperk in bloei zal lociieuien. De Noord-Hollandsche staatsspoorweg, waarmede voornamelijk een handelsweg is beoogd, zal eerst na gebeelc vol- loojjing door haodelstaiions le Amsterdam, en verdere spoorverbindingaan zjjn doel en aan de verwachtingen kunnen beantwoorden, liet totaal der opbrengsten is geweest ƒ1,802,552. Bet nieuw gedeelte, Haarlem Alk maar, heeft in de acht maanden zijner exploitatie ƒ126,230 opgebragt. De exploitatie-kosten beliepen ƒ923 690. In 1866 waren z(j geweest 750,987. De vermeerdering is voornamelijk het gevolg van de meerdere lyneti in ex ploitatie, maar ook van bet grooter aantal treinen. De opbrengsten van den staatsspoorweg waren voldoende om de exploitatie-kosten te dekken. Van de in den aanvang van bel jaar nog aanwezige 891 aandeelen in de kapitaalsvergrooting z(jn 479 boven den inschrijvingsprijs geplaatst. De overige kondenbjj de ruimte van beschikbare geldenvooreerst onuitgege ven bljjven. in 1867 zyn 48 obligation afgelost. Van het voordeelig saldo ddr dienst, ad ƒ498,217, is ƒ1900 voor belooning aan sommige geëmployeer den bestemd en ƒ20.639 itt de reservekas gestort. Uit het overblijvende is 54.70 dividend over de uitgegeven aandeelen uitgekeerd. De heer A. Lewe Quinlus, voorzitter der hoofdcommissie voor bet op- riglen van een monument Ier herdenking aan den slag bij Heiligerlee heeft dezer dagen de leden der Amsterdamsche commissie in het Amstel-hóiel ontvangen ter mededccliiig van de ontwerpen, voor hel gedenkiet-ken inge komen. Hij wenschte hun gevoelen le vernemen over de vraag, aan welk der ontworpen monumenten de voorkeur zou behooren gegeven te worden. De voorzitter der commissie voor de hoofdstad heeft den heer Qtiintus be- rigt gegeven omtrent den aanvankeljjken uitslag der inzameling van bijdra gen te Amsterdam en de uilkomst vernomen van hetgeen tot dus ver ook elders ten behoeve der onderneming is geschied. Men weet dat het Icggeu van den eersten steen bepaald is op den 23>lfn Mei, den gedenkdag van den gelcvcrdeu slag en van bet sneuvelen van Adolf van Nassau. Uit Vlaardingen meldt men dat aldaar bet berigt is ontvangen dat daar ter plaatse waren aangekomen stuurman Jan Berkhout met nog 7 man der equipaadje van het le Vlaardingen te huis behoorende bunhoekerschip Vaarwel. Vermoedelijk was geuoemde bodem overzeild geworden en was derhalve het ergste te vreezen van den matroos K. van Dorp, die met de drie jongens van 12—15 jaar vermist werd. Te Amsterdam zal op 14 April de derde algemeene vergadering wor den gehouden der Vereeniging van leeraren aan inrigtingen van middelbaar onderwijs. Eergisteren heeft de Nederl. (uinbouw-maatschappij Linnaeus hare in- rigiing le YVatergraafsmeer, nabjj Amsterdam, met een 10 tal leerlingen geopend. 's GRAVENHAGF.26 Maart. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer M. J. H. van Lier, kan selier «an de Ned. legalie te Parijs, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. beeft vergunning verleend aan den lieer mr. Jac. Wertbeim, te Amsterdam, tot hel dragen der versierselen van ridder der orde van de H. Mauritius en Lazarus, Item door den koning van Italië geschonken. Door Z. M. is als hljjk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift verleend aan N. Hoegee, ryks-liulp- bakenmeester te Vreeswijk, wegens het met levensgevaar redden van twee drenkelingen uit de rivier hij Lexmond op 28 Febr. jl. Door Z. M. zijn benoemd: tot president der arrond.-reglbank te Arnhem de heer nir. T. M. Wenlliolt, thans president der arrond.-reglbank te Alk-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1