Per Telegraaf. BERIGrT. isurgcrltjkc Stand. OPENBARE VERG AI)EKING der Hulpvereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, een bepaald model voor de halljaarlijksclie verantwoording van spoorwegbe- sturen vastgesteld, eu tegen valscbe opgaven, daarin voorkomende, straf bepaald. Ook zal de regering, wanneer eene spoorweg-maatschappij wordt aangesproken om vergoeding van schade ten gevolge van spoorwegongeluk ken, op verzoek van de twee parljjen eenen schetdsregter voor dal geschil j kunnen benoemen. De wet bepaalt ook dat aan de passagiers op spoor treinen middelen moeten worden verschaft om mededeelingen aan de con ducteurs der treinen te doen. Eene bende Fenians heelt het nabjj Cork gelegen huts van een regler- lijk beambte aangetast, met het oogmerk om zich van aldaar bewaarde wapenen meester te maken. Z(j ontmoetten echter krachtigen tegenstand en werden op de vlngt gedreven. Men is voornemens hier eene nieuwe veemarkt te bouwen, alleenlijk bestemd voor vee, dat van het vasteland komt. Hel officiële dagblad van Home bevat onder het opschrift »het katho- licismus in de 19dc eeuw", een artikel, hetwelk ten doel heeft te doen uitkomen, hoe groote vordering de kaïholijke kerk in Engeland maakt. Naar de daarin voorkomende opgaven waren er in 1860 hier te lande 434 kalholgke priesters, 410 kerken en 16 kloosters, alle »oor vrouwen, en in het uu afgeloopen jaar 1415 priesters, 1014 kerken, 204 vrouwenkloosters, 63 mannenkloosters, en 11 kalholjjke stichtingen voor onderwijs. De verheffing van den abt Bonaparte tot kardinaal heeft niet alleen in Italië, maar ook hier te lande de aandacht gelrokken. De Times ver moedt dat de verheffing van den aht tol paus door hem zeiven, door zuilen neef, den keizer der Franschen, ja ook door Pius IX, van den beginne af, beoogd en in stilte voorbereid is, en zegt: nllet is niet te mis kennen de verleening van eenen kardinaalshoed aan den abt Bonaparte is op zich zelve reeds eene gebeurtenis van belang doch met het oog op de vooruitzigten der toekomst is het eene gebeurtenis van het uiterste gewigt. Zoo keizer Napoleon de verheffing van zijnen neef tot de hoogste waardig heid der kerk wenschte, en Pins IX de vervulling van dien wensch wilde bevorderenkon voor hen beiden geene handelwijze doelmatiger zijndan die zij gevolgd hebben Uil New-York wordt gemeld dat al de leden van den senaat den eed hebben afgelegd dat zij in de zaak van den president Johnson onpartijdig regt zullen spreken. Het publiek is onder deze buitengewone omstandigheid zeer kalm gebleven. Men gelooft dat alles regelmatig en zonder schokken zal afloopen. Johnson zal voor den regter komeninttisschen aan het hoofd der uitvoerende magt blijven, maar veroordeeld worden. Dan zal de voor- zitier van den senaat, de heer Benjamin Wade, naar een voorschrift der constitiltie ambtshalve de functiën van Johnson overnemen en ze uitoefenen tot 4 Maart 1869, den dag waarop de te verkiezen president der Unie zijne waardigheid zal moeten aanvaarden. FRANHR1JH. PARIJS, 17 Maart. De reeds vermelde brochure, getiteld: nies Titres de la Dynastie Na- pole'oniene," wier verschijning in politieke kringen met gespannen verwach ting werd te gemoet gezien, is met het midden dezer week voor het publiek verkrijgbaar gesteld, liet is een historisch betoog van de legitimiteit der keizerlijke dynastie, gegrond op de leer der volkssouvereinileit. De staathuishoudkundige Horn, alhier, heeft een geschrift uitgege ven, getiteld: »De balans van het keizerrijk", waarin hij onderzoekt tot welken prijs in Frankrijk het raderwerk der regering gedreven wordt. Uil genoemd geschrift blijkt dat in de 15 jaren 1852 1866 de gezamenlijke uitgaven ongeveer 31 milliarden bedragen hebben, of gemiddeld 2 milliarden en 66 millioenen per jaar. Het vervaardigen van nieuwe geweren wordt met den meest mogelijken spoed voortgezet. Te S'. Etienne, te Chatelleranltte Tulle en te Mutzig vervaardigt men thans te zamen 1200 of 1300 geweren per dag. Te Toulouse hebben weder verscheidene inhechtenisnemingen plaats ge had. De policic wil in de jongste aldaar voorgevallen oproerige tooneelen eene Orleanistische of eene repoblikeinsche strekking zien. PRCIIIEN. BERLIJN 17 Maart. De Staats-Anzeiger bevat de wet tot sluiting der speelbanken te Wiesbaden. Uit Leipzig meldt men dat vóór eenige dagen de twee laatste Pruisi sche soldaten, die na den oorlog van 1866 wegens ziekte aldaar verpleegd werdenuit het hospitaal naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. Te Munchen hebben de aldaar gevestigde knnstvereenigingen eenerouw- plegtigheid gevierd ter nagedachtenis van koning Lodewjjk van Beijeren, die in zijn leven een zoo krachtig beschermer der kunst was. De vereeni- gingen te Neurenbeig, Dresden, Berlijn en Dusseldorp hadden deputation gezonden. Men meldt uit Weenen dat de nationale bank besloten heeft, de cou pons, die den lsleD April e. k. en later vervallen, voorloopig niet te dis- conteeren, dewijl de vraag omtrent hare belasting een ernstig pHnt van overweging bij de regering uitmaakt en deze zoowel de den lsleD April vervallende als de Mei-coupons met de belasting deukt te treffen. De heer Bernus, van Frankfort, is naar Weenen vertrokken, omnamens de beurs aldaar, bij de regering tegen de financiële maatregelen Ie protes teren. Men verwacht nog eene wijziging der financiële voorstellen. Omtrent de emancipatie der boeren in Rusland meldt eene officiële opgave dat met hel begin dezes jaars de dienstbaarheid van ruim 6 millioen zielen, door het verkrijgen van land, had opgehouden. Het bedrag der daarvoor van rijkswege ter leen gegeven gelden beliep 414 millioen roebels. Ruim 3| millioen zielen waren nog in zekere betrekking van dienstbaarheid gebleven. 's GRAVENHAGE, 19 Maart. Na bepaling dat de verdere discussie mor gen zal plaats hebben, heeft de heer Blussé bij zijne motie blijven persis teren. Daarop heeft de kamer besloten de discussie over die motie voort te zetten na afloop van dit debat. PARIJS, 18 Maart. De Patrie gelooft, dat het kamp te Chalons dit jaar twee instructie corpsen zal ontvangen, bevattende drie divisiën infan terie, eene divisie cavalerie en artillerie naar evenredigheid. De manoeuvres zullen 1 Mei beginnen en 15 Sepiember eindigen. Er is sprake van om uabjj Toulouse eene divisie infanterie, benevens eene brigade cavalerie te vereenigen, maar er is te dien opzigte nog niets beslist. Prins Napolëon, thans Ie Kassei, zal eerst den 22s,en over België hier lerugkeeren. WEENEN, 18 Maart. In eene vergadering van 80 leden van het hoo- gerhuis is eenparig besloten de wel op het burgerlijk huwelijk aan te nemen. ROME, 18 Maart. Bij het overhandigen van den kardinaalshoed aan prins Bonaparte is namens den Paus verklaard, dat deze de waardigheid van kar dinaal aan den prins heeft opgedragenniet alleen om hem voor zjjne deug. den te beloonenmaar ook om eer te bewjjzen aan het edelmoedige volk dat aan den Heiligen Stoel zoo verknocht is, en aan den doorluchtigen soti- vercin van dat volk, die zulke schitterende diensten aan het Pausdom be wezen heeft. Welke zijn de beste ijzerachtige medicamenten? (let antwoord is gemak kelijk. Vermits pillen en capsulen moeijelijk zijn in te zwelgen en zij bo vendien dikwijls de maag en ingewanden passeeren zonder zich op te lossen, terwijl poeders, pillen en syropen op eene basis van opgelost jjzer, of lactate van ijzer, of iodure van ijzer, de tanden zwart maken, het emailleersel bederven en hardlijvigheid veroorzaken. Alleen het phosphate van ijzer van LERAS bezit geene dezer inconvenientenhet is eene vloeistof even als een mineraal water, zonder een smaak van ijzer te hebben, het ver- eeuigt zich goed met wijnin zijne zamenstelling zijn de bestanddeelen van been en bloed opgeslotenen hel is door de beroemdste geneesheeren der geheele wereld geadopteerd voor de genezing van maagpijnen, witte vloed, verarming van het bloed, waaraan dames en jonge dochters, die delicaat zijn »an natuur, zeer dikwijls onderhevig zijn. Pépötste Amsterdambjj ULOTIi, Zeedijk; te Leyden, bij J. J, REYST, Nieuwen Rjjn. Van 13 tot en met 18 Maart 1868. BEVALLEN C. van Leeuwengeb. van der MeelZ. A. M. J. Velthuisen geb. van Uraanen Z. P. Gyzenygeb. van den Berg D. D. de Kier. geb! FasseurD. M. G. S. de Riddergeb. Bonte Z. A. Rozeboom geb. Sluis, Z. E. van Beemen geb. de Haas D. C. Woltersgeb. van Leeuwen Z. M. Roos, geb. van Belle, Z. B. Pracht, geb. Kelderman, D. A. Augustein, geb. PiketZ. B. P. van Tolget). BosD. P. H. Boezelyn geb. Ruitenbeek! Z. M. Laportgeb. van der Linden D. C. M. de Haasgeb. Japikse, Z. S. C. Broekhuizen, geb. BroekveldZ. W. J. de Graaf, geb. Wjjling Z. J. Chaudrou, geb. Moene, Z. N. van Borselengeb. van der WildenZ. M. C. Harteveltgeb. van Vryberghe deConingh Z. M. J. Smit, geb. van Wijk, Z. E. van Dijk geb. NoestD. M. C. van der Pompegeb. FlesD. GEHUW DJ. des Amorie van der Hoeven wedr. en H. P. Hubrechtjd. J. Vermeulen wedr. en J. M. van der Rcydcn jd. 11. A. Cosseewedr en A. L. Sljjgerjd. M. Sievalwedr. en J. Rauzetjd. J. C. Wakerlin jm. ca C. M van Langeveld jd. J. van der Lelyjm. en E. van der Walle, jd. OVERLEDEN: J. van der Hoeven 67 j. W. S. S. de Bruyn bijna 68 j. L. Dekker92 j. E. W. J. Cron52 j. C. C. W jjtenburg Z.7 j. J C. Vinkestein Z.2 j. en 4 m. C. de Kier, D.1 d. M. C. La Feber, geb. van Wjjk 38 j. J. M. Meerburg wed. II. N. Brouwer, 81 j. G. van Es, D., I 3 m. M. A. Soest van Wouw, D.lm.C. A. van der Starre, 26 j. S. Schouten 71 j. J. llouboltgeb. Marks47 j. J. J. Verhoeven Z,3 m. en 20 d. J. Holterman 80 j. A. Gerritsen57 j. J. A. van der Reyden geb. Meere 44 j. S. C. den Oude, 83 j. J. LabordusZ.2 m. en 10 d. M. C. Holtz, D.1 m. G. Rietbergen, 54 jJ. C. Zaalberg wed. D. van Vcnetie, 78jJ. C. Smit, geb. Kasteel55 j. AR AUtvVIIK- YIB i PROMOTIEN AAN DE LEYDSOHE HOOGESCHOOL. Den 18den Maart den heer F. M. C. van Deinse, van Hulst, inde reglen, met stellingen. Den 19den Maart de heer D. de Loos, doctor in de wis- en natuurkunde, van Rotterdam, in de pharmacie. APV EHT EA'TIEV. Ondertrouwd: J. M. GROEN en Leiden, 19 Maart 1868. M. WIJNNOBEL. Receptie 22 Maart. Eenige kennisgeving. Getrouwd J. C. WAKERLIN met Leyden, 18 Maart 1868. C. M. VAN LANGEVELD. Bevallen van eene Pochter MATHILDA GERARDINA KELDER, Echtgenoot van Beverwijk, 18 Maart 1868. J. C. BOON. Voor de vele bewjjzen van deelneming, m(j bjj het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot beloond, betuig ik, ook namens mijne kinderen, mijnen hartelijken dank. Leiden, 20 Maart 1868. Wed. A. ARBOUW. De Onriergeteekenden roepen bij hun vertrek naar Oost-lndië een laatst vaarwel toe aan hunne ouders, familie, vrienden en kennissen. J. L. G. KEYZER. Niecwediep, 18 Maart 1868. J. SPARENBERG. J. C. VAN LEEUWEN. op MAANDAG 23 Maart 1868, des avonds ten half acht ure. Sprekers: de Wel-Eerwaarde lleeren J. II. PONNEK en P. VANf SOV' en dc Heer H. .1. VAM EUMMEL, Hoofdonderwijzer le Utrecht. ZAAL, Noordeinde. Toegang vrij.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2