LEÏD8CME DRAST. 1808. VRIJDAG 20 MAART. N\ STADS-BER1GTEN. ENGBLAt I». De Courant wordt MaandagIVoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. -JL. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Johannes Henbrictjs Mathlener, koopman in brandstoffen, wonende alhier, waarbij hij verzoekt, zijne pakhuizen in de Lange Scheistraat, wijk V n°. 692 en 674, op de Mare, wijk VI n». 12015, en in de Zandstraat, wiik V n°. 577A, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten en bezigen; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende panden ten opzigte der inforinaliën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 23slen Maart aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zicb tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiben, 19 Maart 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Maart. Bjj kon. besluit van 7 Maart is de bronzen medaille, bij besluit van 24 Jan. 18C7 ingesteld als blijk van goedkeuring aan degenen, die zicb gedurende het heerschen der cholera in 1866 bijzonder hebben onderschei den, toegekend aan: de choleracomtnissie te Dordrecht; de inrigting voor diaconessen te Utrecht; de liefdezusters van liet roomsche weeshuis te Utrecht; de choleracommissie te Utrecht; T. A. Quanjer te Utrecht; G. Fischer te Utrecht; J. P. Kloos te Utrecht; de choleracoinmissie te Groningende zusters van liefde te Maastricht. Gisteren avond heeft een knecht uil de stalhouderij van den heer Stal- linga zyne woning verlatenzonder er terug te komen. In den vroegen morgen van lieden werd zijn lijk, nabij de Hoogewoerdspoortopgehaald. Men vermoedt dat huiselijke twist den man aanleiding heeft gegeven zich het leven te benemen. Door directeuren der Ned. maatschappij van nijverheid is aan den in zender der Beschrijving van den landbouw in de districten Oldambt, Wes- terwolde en Fivelgo," in antwoord op de prijsvraag n°. 567, nadat lij) voldaan had aan de hem door de jongste algemeene vergadering gestelde eischen, de tweede gouden medaille cn ƒ100 toegewezen. Bij het openen van bel naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer C. J Geerlsema, lid der eerste kamer. Uil Bodegraven meldt men dat de stoomboot Rijn en Gouwe en de sioombooteu Stad /Voerden Ien 11 thans in ééne maatschappij zijn vereenigd. Ook is door deze maatschappij thans concessie aangevraagd voor eene dienst van Woerden over Gouda naar Rotterdam vice versa. Het prov. geregtshof in Noorriholland heeft Dirk Jacob Reisack, geb. te Lognard, in het voormalig koninkrijk Hannover, vrijgesproken van de beschuldiging van moedwillige!) doodslag, den 7dcn December 1854 in de gemeente Haarlemmermeer gepleegd op Folker Duitzman. Niettegenstaande de omstandige bekentenis v3n den beschuldigde, die zich na verloop van 13 jaren vrijwillig in handen der justitie stelde, heeft het hof die bekentenis niel als wettig bewijs aangenomen, omdat zij op zich zelve stond en niet voldoende door andere bewijsmiddelen werd geslaafd. Te Alkmaar bestaat het voornemen tot oprigting van een gedenkteeken ter herinnering aan graaf Floris V en vermoedelijk ook aan zijn vader en voorganger in de regering, graaf Willem II. Er heeft zich bereids lot dal doel eene commissie gevormd. Te Utrecht is bij liet afgraven van den wal bij de Heerenstraat ge vonden eene fraaije gouden munt ter grootte en waarde van een dukaat, aan de eene zijde, met eene lelie, hel wapen van Frankrijk, aan de andere zijde eene staande afbeelding van een koning, Lodewtjk den heilige. Na gedane opneming is gebleken dat te Genemuiden door den brand zijn vernield 140 gebouwen (waaronder het gemeentehuis en de scholen), bewoond door 105 gezinnen, en 39 hooibergen. Het aantal nieuwsgierigen, dat dagelijks le Genemuiden aankomt om de puinhoopen in oogenschonw te nemenis zeer groot. Zondag II. waren er 3000 vreemdelingen. Nopens den beschuldigde H. C. van Dijk verneemt men daHangdurige verhooren nog tol geen de minste uitkomst hebben geleid, wat betreft de legen hem ingebragte aanklagl als vermoedelijken brandstichter. Uit Dalfsen meldt men dat aldaar vele jongelieden uit Hanover door trekken, met het doel zich in Nederland of elders te vesligen als reden geven zij daarvoor op. er tegen te hebben drie jaren dienstpligtig ie moeten «•ezen, vermits zij onder hun vorigen koning slechts één jaar in militaire dienst behoefden te staan. Uit Paramaribo meldt men dat aldaar in omloop is een adres aan Z. M. den koning en aan de stalen-generaalhoudende verzoek om de immi gratie te bevorderen en maatregelen te willen nemen dal er spoedig land bouwers mogen komen, dewijl de toekomst voor de kolonie anders zeer treurig is. Blijkens bel eindverslag omtrent de begrooting van Ned. Indië voor 1868 was men in de afdeelingen der tweede kamer vr(j algemeen van ge voelen dat men deze beg rooting alleen moest beschouwen als een vraagstuk van cijfers en da; men daarbij het bespreken van de koloniale staatkunde, die meer eigenaardig bij hoofdst. IX der staatsbegrooting te pas kwam, ge heel ter zijde moest laten. Vele leden wilden er bjj de regering op aan dringen geene ingrijpende maatregelen omtrent het koloniaal regeringsbeleid, buiten medewerking der wetgevende magt, le nemen, en, deze begrooting als eene credietwet beschouwende, alle posten van uitgaaf weglaten of wij zigen, die eene nieuwe organisatie medebrengen. 'sGRAVENHAGE, 19 Maart. Aan den heer W. II. Houwing is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur der directe belastingen te Amsterdam. Ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. R. W. C. de Nerée van Babbench en Kamphuizen, als griffier bij het kanlongeregt te Zevenaar. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Apeldoorn is benoemd de heer mr. A. F. baron Sloet van Zwanenburg, thans te Twello, in de plaats van den heer H. C. Verbeek, op zijn verzoek eervol ontslagen. Tol schoolopziener in bet 7de schooldistrict van Gelderland is benoemd de heer A. M. van Voorthuysen, te Njjmegen. Z. M. heeft goedgevonden le benoemen tot inspecteur van het wapen der artillerie den kolonel A. C W. L. J. F. von Kellner, kommandanl van hel reg. veld-artillerie; in zijnen rang over te plaatsen bij den genera- len staf den kapitein J. N. A. baron Taets van Amerougen, van het 6de reg. infanterie; voor den tijd van vijf jaren bjj het wapen der infanterie van het leger in Oosl-Indië te delacheren den 2den luit. A. J. Prager, van hel 6de reg. infanterie; en den lsten luii. W. C. Jelles, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande thans tjjdeljjk gedetacheerd bjj de landmagt in West-Iudië, op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. De minister van binnen), zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Reiuders ;.p handen des voorzitters de gevorderde eeden afgelegd. Aan de orde was de beraadslaging over de conclusie van het rapport der commissie tot onderzoek vau de overgelegde diplomatieke stukken nopens de Limburg-Luxemburgsche aangelegenheden. Die conclusie strekt om de stukken voor kennisgeving aan le nemen. De heer Koorders prolesteerde nadrukkelijk tegen de conclusie, omdat het z. i. eene schreeuwende onbilljjkheid zou zijn legenover den minister van buiienl. zaken die stukken eenvoudig voor kennisgeving aan le nemen, en tegen het verslag, dat z. i. met partijdigheid in den geest der meerder heid was opgesteld. De heer W. van Goltstein was van oordeel dat over de conclusie een mystc- riense nevel verspreid lag. De heer van VVassenaer Catwyck wees op de uitkomsten door het beleid van dezen minister verkregen. Hjj zou, zoo niet van andere zijde eene af keuring vau de conclusie werd uitgesproken, een amendement voorstellen: »de kamer overwegende dal het beleid van 's konings regering tot gunstige uitkomsten heeft geleid, neemt de diplomatieke bescheiden voor kennisge ving aan." De heer J. K. van Goltstein verdedigde het verslag en de conclusie tegen over den heer Koorders. De heer Gratama keurde af dat de regering niets gedaan had lot voor koming dier guaraniie. De heer Storm zou tegeu de conclusie stemmen, omdat die niet overeen stemde met het rapport, dat niet was een bloot resumerend, maar een kri tisch verslag. De lieer Rochussen vereenigdc zich volkomen met hel advies van den heer Koorders. De heer Godefroi meende dat het Orahjeboek noch nieuwe argumenten noch feilen aan het licht bragt, en dat men de gunstige resultaten van het beleid des ministers zeer overdreef. BL1TENLANDSCHE BEIUGTEN. LONDEN 17 Maart. De discussie in het lagerhuis over de lersche zaken is geëindigd, zon der tot eenig besluit te hebben geleid. Gelijk men weet heeft de heer Gladstone verklaard later een voorstel te zullen doen om de bevoorregting der Anglicaanschc kerk in Ierland te doen ophouden. De heer Disraeli wilde, betreffende dit punt, de uitkomsten der van regeringswege aange vangen enquête afwachten en de beslissing aan een nieuw parlement overla ten. Hel voorstel tol liet oprigten eener katholijke universiteit in Ierland hield hjj sleeds staande, terwijl hij betreffende het grondbezit eene voordragt beloofdedie aan pachters en gebruikers voldoening zou geven. In het lagerhuis is van regeringswege medegedeeld dat de kosten der Abyssinische expeditie reeds 3y millioen bedragen. Om le voldoen aan de klagten over het slordig beheer der spoorweg ondernemingen heeft de regering daaromirent nieuwe wets bepalingen voor gedragen. Volgens die bepalingen zal de regering, op verzoek van een bepaald aantal actiehoudersslappen kunnen doen om de ware gesteldheid eener spoorweg-maatschappij aan het licht te doen komen. Verder wordt

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1