LEVDSCHE CO DRAMT. VRIJDAG 13 MAART. STADS-ITERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzo aderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEHEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, 8 dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Jnnij 1851 I Staatsblad n". 85), in zijne vergadering van heden, het tweede suppletoir j kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1867 heeft vastge- steld en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nederseleed, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wets-artikelzijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op on gezegeld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRAN DELER, Burgemeester. i Leyden, 12 Haart 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien liet adres van David Machiel Speyer, vleeschhouwer, wonende alhier, waarbij hij verzoekt, het voor- en achterhuis van het perceel op de Mare, wijk VI n°. 1213, tot slagterij te mogen inrigtcn en bezigen; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergunnin- I gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; alsmede op de Algemeene Policieverordening vastgesteld 24 October 1867 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der inforrnatiën de commodo et incom mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op liet Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 16d™ Maart aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden jl zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Levden, 12 Maart 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. B1.\\E.\LAM)SCHK BERIGTEÏV' LEYDEN. 12 Maart. Onze hoogescbool heeft weder een harer verdienstelijkste hoogleeraren verloren. Prof. J. van der Hoeven overleed eergisteren avond in 67 jarigen ouderdom, ten gevolge eener ongesteldheid, die in betrekkelijk korten tijd zijne krachten sloopte. Als kweekeling onzer hoogeschool onderscheidde hij zich reeds door zijnen gnnstigen aanleg en door den voorbeeldige» ijver, waarmede hij zich op de studie toelegde, die achtereenvolgens bekroond werd met de bevordering tol doctor in de nat. wijsbegeerte en in de ge- 1 iieesknude. Slechts korten lijd na zijne promotic in laatstgenoemd vak, dien hij zieli gedeeltelijk ten nutte had gemaakt om zijne kundigheden in liet buitenland te vermeerderenwerd hijin het jaar 1826tot buitenge- woon hoogleeraar alhier benoemd, terwijl hij later, in hel jaar 1835, tot gewoon hoogleeraar werd bevorderd. Gedurende 42 jaren bekleedde hij dus jf het hoogleeraaramht in de faculteit der wis- en natuurkundehoofdzakelijk I belast mei het onderwjjs in de dierkunde en vergelijkende ontleedkunde. Wegens zijne grondige kennis en veelomvattende geleerdheid, stond hij niet slechts hier te lande met roem bekend, maar ook in het buitenland hebben 1 verschillende wetenschappelijke instellingen zich het eette eere gerekend hem j| onder hare leden te tellen. Zoowel hier als elders werden dan ook zijne I verdiensten erkend, getuigen de orden die hem werden geschonken. Door I vele geschriftenzoowel in de Nederlandschc als in andere talen, is hjj aan de wetenschap bevorderlijk geweest, en onder deze heeft zijn hekend Handboek der dierkunde, waaraan de eer der vertaling in het Engelsch en in het Hoogduitse!) Ie beurt viel, in uitgebreiden kring aan velen gewigtlge diensten bewezen. Hij wist ook zijne kennis huilen den akademischen kring ten nutte van velen aan ie wendenzelfs achtie hij het niet beneden zich belangeloos mede te werken tot de vorming van hulponderwijzers en kweekelingen hier ler slede, door wie zijn onderwijs op hoogen prijs werd gesteld. Hoezeer zijne leerlingen, zoowel die der hoogeschool als anderen, zich aan hem verpligt rekenden, heeft de hulde bewezen, die hem, nu i iwee jaren geleden, bij de herdenking van zijn 40jarig professoraat werd gcbragi. Om de uitstekende hoedanigheden, die hem als mensch en christen kenmerkten, was hij bier algemeen geacht. Een groot aantal jaren had hij zitting in den gemeenteraad en behartigde hij de belangen der burgerij met zooveel ijver, dal telkens, wanneer daartoe de gelegenheid was gekomen, hij zich op nieuw uiet het vertrouwen der burgerjj vereerd zag. De weten schap verliest in hem een uitstekend beoefenaar, dc hoogeschool een voor treffelijk leeraarde maatschappij een waardig bnrger. Bij de opening van de heden gehouden zitting van 3en gemeenteraad gedacht de voorziiler met enkele woorden aan hel afsterven van het raads lid prof. J. van der Hoeven, waardoor de stad een harer hoogst geschatte ingezetenen had verloren en de hoogeschool een onherstelbaar verlies had geleden. Door tot aan zijnen dood toe onvermoeid voor de gemeente en voor de hoogeschool werkzaam te zijn, was hij allen ten voorbeeld geweest. Van hem kon gezegd worden dat zpne werken hem volgden en zijne nage dachtenis zou niet alleen bij zjjne stadgenooten maar ook hij allen die in ■en builen hel vaderland met hem in heirekking hadden gestaan in eere !j worden gehouden. Door den raad is benoemd tot 2dc htilponderwijzcres 4de kl. aan de open- fl hare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2dc kl., voor meisjes, J W. C J. Ilepp, en tot hulpondcrwijzeres 2dc kl. in de vrouwelijke hand- jj werken aau de openbare lagere scholen n". 1 voor on- en minvermogenden A. M. Sasse. De heer dr. G. VV. A. Plaat werd, op zijn verzoek, als stads-geneesheer gecontinueerd. De voordragt tot gedeeltelijke toekenning aan den leeraar 11. C. Rogge, van het tractement voor den leeraar in de Nederl. taal bij de instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs aange wezenin verhouding lot het onderwijs door hem gedurende de vacature in 1867 gegeven, alsmede de voordrag! tot magtiging om het tractement, ten behoeve van den leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium uitgetrokken te mogen tut bet alen aan hem die met de lijdelijke waarne ming zal worden belast, werden goedgekeurd. Op het adres van A. K. VV. E. C. Fischer c. s.tot het wegnemen van vier hoornen op de Vischmarkt, en op dat van J. H. Uofl'meistertol het bebouwen van aan hem afgesta- nen grond, werd gunstig beschikt. De behandeling der rekening van de kamer van koophandel over 1867 werd aangehouden, omdat b(j het ver laten der vergadering door de rendanlcn dier rekening, het getal aanwezige leden niet genoegzaam zou zijn geweest om te beraadslagen of te besluiten. De kerkeraad der Waalsche gemeente alhier heeft tot hulpprediker hjj die gemeente benoemd den heer G. Ronet, van Parijs, in de plaats van den heer A. G. van Hamel, thans predikant bij de Waalsche gemeente te 1 Leeuwarden. Uit liet Westland wordt ons gemeld dat de bewerking van den grond I en het leggen van aardappelen in vollen gang zouden zijn zoo de menig- vuldige regen van den laatsieu lijd hierin geene verhindering had gebragt. Over het algemeen bleef het bouwland nog te nat om geschikt beieeld te wor den. Dezelfde herigten doen zich ook uil onze omstreken voor maar daareniegen staan de granen en het koolzaad, die zooals o. a. uit Soeter- meer wordt gemeld, dezen winter door hoog water noch strenge vorst ge leden hebben, goed te veld en laat zich een zwaar gewas ie gemoet zien. Ook steenvruchten, appelen en peren beloven een gunstigen bloei. Hij dc in het hoofdkiesdistrict Haarlem gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid van dc tweede kamer, is gekozen de heer mr. D. Koorders, met 1052 van de 2007 geldige stemmen. De heer mr. A. S. van Nierop bekwam 953 stemmen. In de Maandag II te Amsterdam gehouden vergadering van de taai en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is door de daartoe benoemde commissie rapport uitgebragt over de ingekomen Latijn- sche prijsverzen. De commissie stelde voor drie dezer gedichten ter zijde te leggen en het vierde, onder de zinspreuk Canamus Vacui, met zilver te bekroonen. De afdeeling was echter van oordeel dal eene bekrooning met zilver niet was overeen te brengen met de bepalingen van het testament van HoeufTt, en besloot het gedicht met goud le bekroonen. Bjj de ope ning van het naambriefje bleek de schrijver le zijn de heer dr. Ekker, rector vau het gymnasium le Kampen. De Winseh C. meldt dal er voor hel op te rigten gedenkteeken op den heuvel le lleiligerlee reeds 19 omwerpen zijn ingekomen, waaronder stukken van groote verdiensten, en een zeer fraai ontwerp, op een twin tigste der grootte in gips gemodelleerd. Het ramschip de Buffelvoor rekening van de Nederlandsche regering bjj de hh. R. Napier and Sons te Glasgow in aanbouw, is den 10dcB dezer met goed gevolg te water gelaten. Ter vervulling der vacature bij de remonistrantsche gemeente le Am sterdam is uit het vroeger vermelde viertal predikantenhet volgende tweetal gevormd: ds. de Ridder, 's Graveuhage, en ds. Bock, te Utrecht. Mgr. Schaepman heeft Maandag II. in de Katherijne-kalhedraal te Utrecht de waardisheid van aartsbisschop van Utrecht plegtig aanvaard. Te Hoorn werd dezer dajen een persoon betrapt op diefstal en wel van offergelden bewaard in de kerkekamer. Deze man, geplaatst als dienst doende bij de kerk, heeft, naar men zegt, reeds langen tijd gebruik ge maakt van een valschen sleutel, en heeft wekelijks de kist, waarin de offeringen gestort werden, besiolen. Hij werd betrapt door een veldwachter, dien men in een kast in de kerkekamer verborgen haden die hem dan ook terstond gevangen nam en aan de polieie overleverde. Uit Arnhem meldt men dat de storm van Zondag II. in die streken veel schade heeft aangerigt. Te Duiven was eene boerenwoning als het ware door midden gewaaid. Tjitle Hendriks de Vries, te Benedenknijpeis thans zjjn 104de levens jaar ingetreden. Deze grijsaard is nog in het volle bezit zijner zintuigen. Vóór eenige weken heeft hij veel door koortsen geledendoch thans is hij daarvan weer hersteld, en nu de dagen mooijer beginnen te worden, heeft hij zijne gewone reizen op Zaturdag naar Heerenveen en nab(j gelegen plaat sen hervat, om de gaven der liefde in ontvangst ie nemen van ben, die j eerbied hebben voor den ouderdom. Vóór zijne laatste ziekte maakte hij nog eene menigte stevige bezems en droeg daarvan eene goede vracht naar zjjne kalanten, soms wel een uur gaans ver. Naar men verneemt zijn te Salzbergen door de Pruissische polieie aan gehouden een hoofd-conducteur en twee conducteurs der maatschappij tot exploitatie van staals-spoorwegenbeschuldigd van hoogverraad tegen den koning van Prnissen. Zij zouden door verschaffing vau geld medegewerkt hebben tot het doen verlaten van hun land door Hanoveranen, welke dienst- pliglig waren of zouden worden. 's GRAVENHAGE12 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer I. J. Lion, te 's Gra veuhage, tot het dragen der ridderorde vau Karei III, hein door dc ko ningin van Spanje geschonken. Tot klerken bij den rijks-telcgraaf zijn benoemd: C. VV. van Breda

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1