!Per Te Begraaf. alsnog geene uitspraak kan worden geveld over liet beleid van den minister van buitenl. zaken"; 2 een beroep op art. 89 der grondwet en een voorstel tot interpellatie aan den minister van buitenl. zaken, ten einde met volle kennis te kunnen oordeelen3. eene motie, om de motie van orde van den beer Blusse' in twee gedeelten te splitsen. Mogten al die wapenen vruchte loos worden gebezigd dan zon hij de zaal verlaten en waarschijnlijk zijn mandaat nederlcggen. De minister van binuenl. zaken stelde de kracht der motie in het licht. Volgens hem was de ware beteekenis daarvan elke han deling tusschen regering en kamer af te snijden en te verklaren dal de kamer met geen der ministers, die in dit kabinet zitting hebbenwil zamcnwerken. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De minister van binuenl. zaken deelde, naar aanleiding van het in de laatste dagen over de pers gesprokene, als een staaltje mede, dal in de Arnh. Cour. van lieden een berigt voorkomt, waaruit zou moeten blijken dat de minis ter van Zuylen niet aan het Londensche hof als gezant zou worden toege laten. De minister las dat berigt in zijn geheel voor en voegde er b(jndat het van 'l begin tot liet einde een infame leugen was, die ook in de Staats courant zou worden legeugesproken." De heeren PynappelSaaymans Vader, Gefken, Hoffman en Nierstrasz drukten hunne opinie voor de eerste maal of bij herhaling uil omtrent de motie, die zij om verschillende redenen afkeurden. De heer Thorbecke beantwoordde den minister van binnen), zakeu en zou er niets legen hebben dat de motie geschorst werd, indien de regering tot j dadelijke overlegging der toegezegde slokken koude besluiten. De ministers van buitenl. en van binuenl. zaken antwoordden op dit oogen- j blik niet in slaat Ie zijn de bedoelde stukken over te leggen, daar de rege- ring daaromtrent nog in overleg was met de vreemde regering, doch ver klaarden zich bereid hij de hegrooting dit te doen. De heer de Bosch Kemper stelde de volgende motie voor: »De kamer, uit de discussiCn over 't voorstel van den heer Hlussé ontwaard hebbende, dal er leden zijn die verklaard hebben niet genoeg ingelicht te zijn om reeds oh een oordeel ie vellen of over het regeringsbeleid van den min. van buitenl zaken of een gevoelen van vertrouwen of wantrouwen uit te bren- j gen over het geheele ministerie, schorst het oordeel daarover op tot na het onderzoek der begrootingsweiien en gaat thans over tol de orde van den dag." BUITKNLANDSCHK BKRIGTENI. ENGEL.A!% 1>. LUN DEN 5 Maart. In hel hoogerhuis heeft lord Malmesbury het programma voorgedra gen van het ministerie. Dit programma zou hetzelfde zijn als dat van het ministerie Derby geweest is tot op het oogenblik van diens aftreden. Het bevat voorts de rcform-bill voor Schotland en Ierland, ontwikkeling van het volksonderwijs en tegemoetkoming aan de grieven van Ierland. Graaf Bussell gaf dadelijk te kennen dat hij geen vertrouwen in de regeriug stelde uithoofde zij anders handelde dan zij sprak. In het lagerhuis verklaarde de heer Disraeli, dat de buitenlandsche staat kunde van het ministerie zal zijn vredelievend, maar niet tol behoud van den vrede lot iederen prijs. Zij zal gegrond zijn op edelmoedige sympathie en achtingvolle behandeling van andere natiSii. De biunenlandsche staat kunde zou liberaal zijn. Volgens een telegram uit Abyssinië was de Engelsciie voorhoede den 17<itn Febr. te Antalo aangekomen. Den 20sten zou de generaal Napier eene bijeenkomst met den vorst Kassai hebben. In den nacht van den 3den dezer is te Limerick eene poging gedaan om eene groote fabriek, behoorende aan eenen van de geachtste ingezetenen der staduiet zoogenaamd Grieksch vuur in den brand te steken. De po ging is tijdig ontdekt en verijdeld; de schuldige is obibekend. De heer Sullivan, lerscli dagbladschrijver, veroordeeld wegens oproe rig geschrijf, heelt zijn ontslag genomen als lid van den stedeltjken raad van Dublin De raad heeft dat ontslag niet aangenomen en stelt zich dus ten deze eenigzins vijandig tegen de regering. Door een vijftigtal gegradueerden aan de universiteit van Oxford is een adres gerigt aan den aartsbisschop van Canterbury, waarbij zij zijnen invloed inroepen om legen te gaan, dat het vei krijgen van den hoogsten akademischen graad en van aanstellingen als docent bij de universiteit open gesteld worde voor iedereen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, zoo als in hel lagerhuis door een der leden is voorgesteld. De senaat der Vereenigde Staten heeft zich geconstitueerd als geregts- hof uitspraak te doen over de tegen den president Johnson ingediende be schuldiging. De heer Chase is president. Volgens berigten uit Japan blijft hel geschil tusschen de daimios en den Taikoen steeds voortduren. Er hebben nieuwe gevechten plaats gehad. Osaca is door de vreemde gezanten verlaten. FUAIV liHlJ H. PARIJS. 5 Maart liet wetsontwerp, waarbij de ligting voor dit jaar wordt bepaald op 100,000 man, is door het wetgevend ligchaam zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd De Ind. Beige zegt omtrent de reis van prins Napoleon het volgende: Prins Napoleon is met den keizer uiet eenstemmig genoeg in politieke in- zigten, om van hem eenige zending ie ontvangen: maar hij heeft zich de taak gegeven om, in den geest van 's keizers onderstelde bedoelingen han delende, de aanvangende vriendschapsbetrekking tusschen Frankrijk eu Pruissen te bevestigen door de louter vertrouwelijke en louter persoonlijke inlichtingen die hij te Berlijn en elders in Duilschland zal kunnen geven. De keizer heeft bepaald dal de uitgave der werken van den onlangs overleden natuurkundige Foucaull voor rekening der keiz. kas zullen worden uitgegeven. Het bezorgen dezer uitgave is aan eene commissie opgedragen. Op het kerkhof Montniartre heeft men, in tegenwoordigheid van den ltaliaanschen gezant, het lijk opgegraven van den Venetiaansclien vrijheids held Manin. Het is reeds naar Italië gezonden. P R IT 1 SS RN. BERLIJN 5 Maart. Prins Napoleon heeft bij den koning, den kroonprins en eenige andere leden der kon. familie bezoeken afgelegd en legen-bezoeken van hen ont vangen. Hij heeft ook een gala-diner ten hove bijgewoond. Aan de Hamburger Nachrichten wordt uil Weenen gemeld, dat de mogendheden, met toestemming der Porie, onderhandelen over hel lot stand brengen eencr conferentie tusschen dc verschillende te Konstanliiiopcl aan wezige gezanten, ten einde middelen te beramen tol regeling der zaken op Candia. De koning heeft dezer dagen eene deputatie van Meiinoniten ontvan gen die bezwaren kenbaar maakten legen de nieuwe legerwet. De koning zeide dat hij aan hun geweien geen dwang wilde aandoen; dit hadden zijne voorvaderen ook nooit gedaan. Hij zou hel middel vinden om bij de uit voering der legcrwei aan hunne bezwaren te gemoct te komen. Hij erkende gaarne dat zij steeds brave en trouwe onderdanen waren geweest en dit in de laatste jaren bij de verkiezingen hadden getoond. 's GRAVENHAGE7 Maart. Slot van de zitting der tweede kamer. Na verdere discussie heeft de heer Pijnappel eene motie voorgesteld, uitdruk kende het conciliante denkbeeld van den heer Thorbecke, t. w. »De kamer wenschende vóór de stemming over de motie Blussé het miuisterie gelegen heid te laten nadere stukken over te leggen, doch in de meening dat die overlegging niet behoeft te wachten tot de behandeling van de begrooting voor buitenl. zakenschorst voorloopig de behandeling der motie Blusse'." Deze motie is aangenomen met 65 tegen 5 stemmen. Tegen de hh. Fok ker, van Eek, Saaymans Vader, Taets van Amerongen en van Goltstein. De voorzitter verklaarde daarop de verdere beraadslaging over de motie Blussé onbepaald verdaagd. FLORENCE, 6 Maart. Het berigt dat de heer de Sarliges heeft aange drongen op de verwijdering der kon. familie van Napels uit Rome, is on juist. De desertien btj het corps vreemdelingen aldaar duren voort. PARIJS, 6 Maart. Het wetgevend ligchaam heeft het artikel tot straf bepaling op zekere berigten aangaande het particulier leven met 135 tegen 105 stemmen aangenomen. WASHINGTON, 6 Maart. President Johnson is gedagvaard, om den IS11®11 dezer maand voor den senaatals geregtshof geconstitueerdte verschijnen. I x i. J i) v i» i: Men beschuldigt de regtzinnigen dat zij exclusief zijn. Zonder te onderzoekenwaarom de liberalen in deze dagen zoo vrjjgevig en verdraagzaam zijn geworden, om ons ook een plaatsje te gunnen, en waarom wij zoo vele jaren door hunne overheersching zijn onderdrukt en uitgesloten, antwoorden wjj op bovenstaande beschuldiging met de woorden van een welsprekend Hoogleeraar, in eene onzer Protestantsche kerken voor eene groote schaar uitgesproken. »God beware u en mij om iemand ie veroordeelenmaar kan ik het helpen als de Bijbelde Heere Jezus en de Apostelen uitsluiten ik ben geroepen om ul. het Evangelie te verkondigen. Alleen dns op grond van Gods Woord, omdat wij op Bijbelsch stand punt staan eu ons het Evangelie van Christus niet schamen, kunnen eu uiogen wij hel ongeloof niet in bescherming nemen; daarom en in zooverre, zonder iemands hart te oordeelen, zijn wjj exclusief; en roepen allen op die met ons verandering in den bestaanden treiirigen toestand wenschenalle de candidalen Ie stemmen, die de kiesvereeniging der Confessionele Vereeni- ging zal aanbevelen: alleen dan als die eenstemmig op de kieslijsten wor den ingevuld, kunnen wij met Gods zegen eene betere toekomst verwachten. tiet geldt nu geene bijzaken, geene meer ruimere of engere opvatting van leerstelsels, maar het gezag van Gods Woord, de historische feiten van het eeuwig Evangelie, en boven alles de eer van onzen dierbaren Za ligmaker Jezus Christus. Men zegge met Luther: allier sta ik, ik kan «niet anders, God helpe mjj." Een regtzinnig lid in naam van velen. Mijnheer de Redacteur. In antwoord op het artikel van het lid der kiesvereeniging Vrijheid en Orde dient alleenlijk dit, dat ik zeer nieuwsgierig ben naar de lijst der candidalen voor het kiescollegie die door Vrijheid en Orde zal worden voorgesteld. Ik kan iocli niet denkeu dat er veel candidalen op zullen staan van de confessioneele vereeniging of van de kerkelijk rechtzinnige parijj, een twin tigtal van die lieden zal niet schaden, wat willen die tegen over een libe ralen kerkeraad en het overige gedeelte der gekozene, het is toch te hopeu dat het tegenwoordig bestuur der kerk aan het bewind mag blijven, want onder dat bestuur verkeert de gemeente steeds in de gewenschte Vrij heid en Orde; de ondervinding van dc laatste jaren pleit daarvoor zeer sterk??lil Uw. dw. 6 Febj\J868.El NOR I. De door H. mer geplaatst J. L. en N. ingezonden stukken zullen in een volgend nom- worden. 10dc Trekking 205sle Ütaais-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. Nos. 793, 3760, 7707, 9500, 11099 en 13780 ieder een prijs van ƒ1000. AUVEKTGNTIISI', Bevallen van een Zoon J. A. MAKS VAN DITMAR. Leiden, 5 Maart 1868. Heden overleed ous jongste Kindje, 5 weken oud. J. v. d. STEEN. 3 Maart 68. M. v. o. STEEN, v. d. Berg. Dc inzender van het stuk, geplaatst in de Leydsche Courant van Woens dag den iiea dezer zegt van de kiesvereeniging Vrijheid en Orde: »Z(j wachtte het voor den bloei der kerk noodzakelijk aan de onderscheidene «richtingen op kerkelijk gebied haar volle recht te laten wedervaren, en wgaf alzoo niet onduidelijk te kennen, dat zij den legenwoordigen treurigen «toestand wil bestendigen." En gaf alzoo niet onduidelijk te kennendat zij den legenwoordigen i treurigen toestand wil bestendigen. Ik herhaal en onderstreep deze woor den; ze verdienen, dunkt mij, wel de aandacht der kiezers, vooral dat verrassende alzoo. i Vrijheid en Orde wil volle recht voor alle ernstige richtingen: alzoo zegt de inzender, geeft zij nret onduidelijk ie kennen, dat zij dit niet wil. Zulk ongegrond beweren is altijd in hooge mate onbetamelijk, vooral in dagen van «ongekende spanning." Er is ook eene andere opvatting mogelijk: Een toestand, waarbij iedere i ernstige richting lot haar volle recht komt, waarbij ieder lid der Hervormde Gemeente naar de behoeften van zijn hart het Woord kan hooren verkon- digen, noemt de inzender een treurigen toestand; dus uitsluiting en I overheersching, zoo niet erger, maken den gewenschten toestand uit? Ik zou dat met hem niet eens zijn. Vrijheid en Orde ook niet. Is het den inzender onbekend, dat er in de Hervormde gemeente vele mannen zijn, die, hoewel volstrekt niet orthodox, in ernst meenendat de orthodoxe leden veel reden tot klagen gehad hebben en die hartelijk wenschen dat hel kiesrecht strekke, niet om onrecht te bestendigen of ie verplaatsen, maar om het Ie doen ophouden. Moge het beroep, dat Vrijheid en Orde op den chrislelijken zin der ge- i meenteleden doen zal, een goed woord zijn, en onder Gods zegen eene goede 'i plaats vinden. Een lid- »an Vrijheid en Orde.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2