LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 6 MAART. ST A DS-BER1G TEN. De Courant wordt Maandag fFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.— per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. assmm burgemeester en wethouders tan leyden, Gezien de adressen van: a. Sanders Sl Com?., zeepfabriek-anten alhiergerikt aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland en houdende verroek om in hunne fabriek aan bet Levendaal, geteekend wijk III n". 6666G8, een nieuwen stoomketelter vervanging van den aldaar bestaanden, te mogen doen plaatsen; b. I'etrus tan den Broe'k, metselaar, en e. Auda Catharina DibbeTs, Weduwe Nicolaas tan Assen, beide behelzende verzoek om vergunning lot bet houden en mesten van varkens, die sub b. op een open erf achter zijn huis in de Spek- of Vurkensleeg, geteekend wijk V n°. 836; en die sub c. in een stal achter hare woning in de Val- kenslecg, wijk I n». 24™»d; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op de Algemeene Policieverordening vastgesteld 24 October 1867 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende panden ten opzigte der informatiën de cornmodo et incom- modo, door Burgemeester en AVethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 9de» Maart aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden tullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. D. BRAIVDELER Burgemeester. Letden, 5 Maart 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 5 Maart. Hy de lieden op het raadhuis gehouden verhuring van hel heeren-logcment aan den Burg, voor den lijd van 10 jaren, is daarvan huurder geworden de heer K. C. Fettn, thans logementhouder op bet badhuis te Katwijk aan Zee, voor 1900 'sjaars. Dingsdag a»ond tereenigde zich, ingevolge gedane ttitnoodigingeen talrijk publiek, waaronder vele dames, in de manége bij den Doele, ter bjjwoning van een assauldat gegeven werd door het alhier in bezetting liggende detachement veldartilleriein vereenigiug met de leerlingen van de kweekschool voor zeevaart. Aau de manége was door het aanbrengen van vlaggen, wapentropeCnenz. zoo veel mogelijk een feestelijk aanzien gege ven liet programma der werkzaamheden was goed gekozen, liet leverde eene aangename afwisseling op, die er veel toe bijbragi om aan al de be zoekers eenen regt genocgelijken avond te verschaffen. Behalve de proe ven die gegeven werden van vaardigheid in het behandelen der verschil lende wapenen, werd ook hel voltigeren met genoegen gezien. De vlugheid, waarmede de manschappen de stoutste sprongen vulbragteu, wekte verba zing. Niet minder voldoening gaf de opvoering van het tooneelslukje Met of graagnaar het Deeuscb van Andersen en daarna nog die ecner panto mime. De daarbij, handelende personen gaven, als dilettanten, in vele op zigten blijken van talent en van eene goede opvatting der karakters. Aau liet werkend personeel viel dan ook bij herhaling eene welverdiende toejui ching te beurt, waaruit liet met grond heeft mogen afleiden dat niemand onvoldaan de manége verliet. De muziek van hef reg. veid-arlilleric droeg veel bij lol opluistering van hel geheel. J. Franken, baas in de draaijerjj der fabriek van de heeren D. A. Schretlen euC®.vierde gisteren het feest zijner 25jarige dienst hij genoemde heeren. Als jongeling van naauweltjks 14 jaren bij lien in dienst getreden, is hjj steeds opgeklommen en wordt hij door zijne patroons zeer gewaar deerdhetgien bleek uit het geschenk, dat hij bij deze gelegenheid van hen ontving. Voor den aanvang der werkzaamheden werd Franken opgewacht door den hoofdopzigler en de werklieden uit de fabriek. Bij zijne komst werd dour den eerstgenoemde een hartelijk woord lol liern g<rigt en ook een geschenk aangeboden; tevens werd den jubilaris door een der werklie den uit de draaijerjj ook namens zjjne makkers, eene porte monnaie met zilver gemonteerd aangebodenals bljjk hunner innige achliug. Zigtbaar getroffen aanvaardde hij onder dankbetuiging deze geschenken, en dankte lijj de aanwezigen voor hunne hcilwenschen. Wij achten het niet ongepast nogmaals de aandacht van belangheb benden te vestigen op de mededeeling van den minister van financien, voor komende in de Staatscourant van 28 Febr. jl.ook opgenomen in het nommer dezer courant van 2 Maartwaaruit blijkt datmet opheffing der lot dusver bestaande vaste expeditie-dagen, te welen den 9dcn en den 25!,en van elke maand, de correspondentie voor Neder). Indie nil Amsterdam, 7s Gravenhage, enz. (ook Leyden) wordt verzonden des Donderdags om de veertien dagen, onverminderd de verzending van dagbladen en verder gedrukte stukken twee dagen vroeger, zonder verhooging van port, overeenkomstig de bestaande bepalingen. De eerste verzendingonder de bovenvermelde nieuwe regeling, heeft heden 5 Maart, plaats en zal voor de tweedemaal plaats hebben op Donderdag 26 Maarten zoo vervolgens des Donderdags van veertien tot veertien dagen. In de verzending der brieven met de Fransche pakelbooten of Messageries impériales is geene ver andering gekomen. Die brieven moeten, even als lot dusverre, op den 16dcn van elke maand ter post worden bezorgd. Naar men verneemt zullen met 1 April te 's IIage en te I.evden afdec- litigen worden gevestigd van de commandietkas te Botterdam in 1867 opgerigl. Van wege hel ministerie van binnenl. zaken is hekend gemaakt dat binnen kort zal worden aangevangen met de overscining van telegrammen door middel van den seiiitoesiel van Hughesvoorloopig alleen tusschetl Amsterdam en Rotterdam. Het geseinde wordt, op den toestel in hel kan toor van bestemming, in romcinsche hoofdletters op smalle stronken papier afgedrukt. Deze stronken worden, op een blad papier geplakt, den ge adresseerde toegezonden. Daar dus het telegrambehalve het opplakken en het sluiten in den omslag, geene verdere behandeling ondergaat, is de naauwkeurige overkomst te beier gewaarborgd. De snelheid der overbren ging door middel van dezen toestel is twee a driemaal grooter dan die door den toestel van Morse. De administratie van den rijkstelegraaf heeft ge meend zichook in liet belang van het publiek deze voordeeleu te moeten verzekerenen zich daarvan niet te moeten laten terughouden door de om standigheid dat in het schrift, hetwelk de II ughes-toestel levertde afstanden lussclien woorden, getallen en teekeus niet altijd zoo regelmatig zjjn als die welke bij deugdelijk gewoon schrift worden in acht genomen. Mogten de berigten daardoor in sommige gevallen welligt iets minder vloeijend wor den afgelezenzoo zal het publiek zich hieraan ongetwijfeld spoedig gewen nen. Daar de niet door den 11 tig hes-toestel wordt overgebragtseint men daarvoor eeut de gevallen waarin deze letter tot het juist verstand van den zin onontbeerlijk is. Op grond van de bijzondere wijze van behande ling der berigten volgens het stelsel van tiugjies, waarbij aan bet kantoor van bestemming geen afdruk van het herigt wordt bewaard, moei met Iijj- zonderen aandrang worden aanbevolen, dat men de telegrammen van jpiste en volledige adressen voorzie. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat de uitloting heeft plaats gehad Ier aanwijzing van nommers der schuldbekendteiiissen ten laste van hel voormalig amortisatie-syndicaat, welke met 1 April losbaar zullen zijn. De nommers, die bij die uitlotiug daartoe zijn aangewezen, zijn be grepen in de volgende reeksen: 2064, 584, 883, 1923, 1865, 2284, 564, 1988, 37, I486, 1342, 387, 208. 21, 1131, 1216, 1667, 1899, 2144, 907, 899, 200, 199, 2164, 2309, 1752, 2073, 2375, 1941, 324. De heer J. F. Zylker, lid van de tweede kamer, is Maandag II. Ie YVinscholen overleden. De Tijd meldt dal mg'. Zwijseudc hoogbejaarde aartsbisschop van Utrecht, door Paus Pius IX op de eervolste wijze uit die betrekking ont slagen en tot bisschop van 's Hertogeubosch is benoemd. In de plaats vgn hem is mgr. Schaepmanlot hiertoe coadjutor met regt van opvolging, benoemd tot metropolitaan van hel aartsbisdom Utrecht. Uit Delft meldt men dat de heer m'. D Koorders voorloopig belast is met de lessen door wjjlen dr. Keyzer gegeven, en zijn collegie aan de inrigtihg lot opleiding van O. I. ambtenaren aldaar heeft geopend. Te Monnickendam heeft in den nacht lussclien 1 en 2 Maart een treu rig geval plaats gehad. Ken goochelaar moest na eene doorhem gegeven voorstelling met zijne vrouw kind en hok een daarbij behooreud persoon de Havetigrachi passeren, ten einde naar hunne slaapstede te gaan. Ver moedelijk door dc duisternis misleid, zijn de vrouw eu het kind in liet wa ter geloopenwaarop de vader hun ter redding is nagesprongen. Ofschoon op liet geroep van hulp, deze, zoo spoedig men dit dés nachts verwachten kan, verleend werd, zijn de man, vrouw eu hun zesjarig kind na eeliigen lijd zoekens levenloos uit het water gehaald. De overltedene laat nog drie zeer jeugdige kinderen na. Te Utrecht zijn door de policie gevangen genomen eenige leden eener familie, het stukadoorsvak uitoefenende, die verdacht worden zich tc heb ben schuldig gemaakt aan de vervaardiging van de valsche halve gulden stukken. die in den laatsien lijd in omloop zijn gebragt. Bjj hunne over brenging naar de gevangenis stond eene kinder wieg op den wagen. Naar men verneemt hebben zij reeds hunne schuld beleden. Te Zwolle z{jn drie personen, werkzaam aan de glasbedekking van liet station van den staals-spoorweg aldaar, van die hoogte nedergevaileii. Een hunner was zoodanig verwond, dat hij stervende was; de tweede, ook zwaar gekwetst, is naar hel gasthuis vervoerd; en de derde is er met eene ligte kneuzing afgekomen. Te 's Hertogeubosch heelt zekere Clt. van O. zijnen vader vermoord, door hem met een mes den hals af te snijden, ten gevolge waarvan deze op de plaats dood bleef. Men zegt, dat h(j door misbruik van sterkeu drank min of meer aan krankzinnigheid lijdt en in beschonken toestand verkeerde, toen hij de misdaad pleegde. Als reden geeft hij op dat hij op die wijze eene betere regeling in het huishouden verkreeg. Uit Aleppo, in Syrië, wordt gemeld, dat aldaar in de laatste dagen van Januarij de Nederlandsche reiziger jhr. Lycklama a Nyeholt aangeko men is. Na den winter te Bagdad te hebben doorgebragt, is de lieer Lycklama iu het voorjaar van 1867 daar de bouwvallen van Babyion, bij llillali, vertrokken, waar hij belangrijke opgravingen gedaan en o. a. over blijfselen van oude kanalisatie-werken ontdekt heeft. Van llillali heeft hij, over Kirmansjal) en Ramadanzich voor de tweede maal naar Teheran be geven. In de rotsen nabij Kirmansjah heeft hjj overblijfselen van voormalige christelijke kerken aangetroffen. Na eenigen tjjd te Teheran vertoefd te hebben, heeft hij geheel Kurdistan doorreisd, is IC Moussonl aangekomen, heeft de bouwvallen van Ninrieh bezocht, is Mesopotamia doorgetrokken lot aan Diarbekir, en heeft van daar de reis naar Aleppo aangenomen. Het voornomen van den heer Lycklama selijjnt te zijn, zijne groote Aziatische reis in hel aanslaande voorjaar te besluiten met eenen logt naar Bathek, Palmyra en door liet Heilige Land. In de memorie van toelichting van liet wetsontwerp houdende rege ling van liet hoogcr ouderwijs wordt van de heginseleli van het wcts-ODt- werp het volgende overzigt gegeven.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1