door den koning aan liet ministerie gerlgt; boe groot vriend hij was van puoliciteitgeloofde hij niet dat dit betamelijk was. Voorts hadden de ministers in hun rapport »an January eene kon. beschikking overgelegd, die niet zeer overeenkomstig is met art. 73 der grondwet, want die be schikking mist de ministeriele onderteekening. Beide stukken moesten die nen om het onvermijdelijke der ontbinding aan te loonen. Een en ander moest hij afkeuren. De koning stond builen en hoven deu strijd die met de ministers werd getoerd, de ministers hadden de ontbinding als hunne daad ie verantwoorden. De mededeeling van den kou. brief in het rapport van 2 Jan. tiad ook nog de strekking om aan de kiezers te zeggen: de ko ning wil dat wij blijven, zorgt nu voor de benoeming van afgevaardigden in 's konings geesl. Aldus werd een der eerste waarborgen van het grond wettig koningschap vernietigd; was het niet eene verzaking van het hoofd beginsel der constitutionele monarchie? De ministers vonden aanleiding lot ontbinding in de afkeuring van hel beleid der builenl. zaken. Maar waaroui dan niet telkens ontbonden, als de kamer vrjjheid vond af te keu renwaarom niet slag op slag ontbonden, gedurige vernieuwing van crediet- weiteu, voorloopige begrootingen, zoolang men hel slechts kon uithouden? Dat liet ministerieel beleid werd afgekeurd, dal was dikwerf gebeurd, maar E\(; KL.A* LONDEN. 1 Maart. De heer Disraeli is er in geslaagd het ministerie voltallig te maken. De ministers hebben reeds den eed afgelegd. De begrooting voor het volgende jaar is, wal bei reft de uilgaven voor de landmagt, in plaats van lager, zooals men verwacht had, 230,000 hooger dan die van het loopende jaar, een ge>olg van verhoogde uitgaven voor de reserve. Er zijn alhier twee Amerikaansche advocaten, de heeren O'Connor en Bradyaangekomen. Zij zijn door de regering der Verrenigde Staten her waarts gezonden om de in hechtenis genomen Amerikaansche Fenians voor de Engelschc regtbanken te verdedigen. Bij de Times is uil Abyssinië het berigt ontvangen dat koning Tlieo- dorus en de Europesche gevangenen zich te Magdala bevinden. De voor hoede der Ëngelsche troepen was tot op twee dagmarschen van Antalo voortgerukt. Op eenigen afstand van het legerkamp hij Sooroo heeft het volgende plaats gehad. De majoor Beville en de luit. Edwards waren op de olifantenjagt uitgegaan. Eene kudde van die dieren te zeer genaderd zijnde cn zijne schoten niet goed gerigt hebbende, werd de luitenant door een der olifan ten gegrepen en een eind weggeslingerd; en juist op het oogenblik dat het dier den officier onder zijne pooten wilde vermorselen werd het door een schot van den majoor zoodanig getroffendat het zijne prooi verliet en naar de overigen terugkeerde. De luitenant is inwendig gevaarlijk gewond. Op den noordelijken spoorweg niet ver van Edinlmrg, zijn een goederen trein en een met ijzererts geladen trein met elkander in botsing gekomen, met dit gevolg, dat een conducteur, een machinist en een stoker het leven verloren en de treinen geducht gehavend werden. Volgens berigten uit Wesl-Indië blijven de aardbevingen op St. Tho mas voortduren. In Havana rigl de cholera lievige verwoestingen aan. liet getal der sterfgevallen is er lot 350 dagelijks geklommen. Omtrent de omwenteling, die in Japan heeft plaats gehad, zjjn thans de volgende bijzonderheden bekend geworden. De aanleidende oorzaak was de openstelling der havens voor vreemdelingen. De jonge Mikado was door drie der voornaamste Daimios gevangen genomen. De afgetreden Taikoen was naar Osakka gevlugt om zich onder de bescherming der Europesche vloten te stellenmaar de buitenlandsche ministers hadden zich geheel neutraal willen houden. Te Jeddo was het tusschen de troepen van den Taikoen en die van deu vorst van Satsnma lot een ernstig en bloedig gevecht gekomen, waarbjj het paleis van den laatstgenoemde verbrand was. PRIISSEN. BERLIJN, 1 Maart. De zitting van den landdag is door den koning zeiven gesloten. Z. M. J gaf aan het slot zijner rede te kennen dat de regering in hare betrekkin gen met het buitenland aanhoudend getracht had haren invloed te doen gelden voor de instandhouding en bevestiging van den vrede van Europa, en hij kon met genoegen verklaren dat die pogingen, daar zij door de bui tenlandsche regeringen met vriendschappelijke en welwillende gezindheid ondersteund werdenden waarborg eener goede uitkomst in zich droegen. Hij mogt daarom de hoop uitdrukken, dat het bevestigde algemeene vertrou wen geweuschte vruchten zou dragen voor de ontwikkeling van het zedelijk en stoffelijk welzijn der natie. Op de verklaring, door de regering onlangs afgelegd, dal z(j de rente aan den voormaligen koning van Hanover niet zal uitbetalen, indien deze in zijne vijandige houding tegen Pruissen mogt volharden, heeft genoemde vorst in de W'eener dagbladen de overeenkomst met Pruissen in hot licht gegeven om te doen zien dat deze mogendheid niet het regt heeft op dien grond zich aan de nakoming zijner verbindtenis te onttrekken. Bij de re geling der zaak was als grondslag aangenomen de staatkundige zijde der quaestie onaangeroerd te laten, en koning George had duideljjk te kennen gegeven dat hij nimmer eene overeenkomst zou teekencnwaaruit regt- streeks of zijdelings het bewijs kon gehaald worden dat hij afstand had gedaan van zjjne staatkundige regten of zijne kroon. Uit Petersburg meldt men dat de regering en de particuliere liefdadig heid, onder voorgang der keiz. familie, zich beijveren zooveel mogelijk tc gemoet te komen aan den nood in het midden en het noorden des lands. De slechte uitslag der graanteelt is de eerste oorzaak van dien noodtraag- i heid en zorgeloosheid der pas vrijgemaakte lijfeigenen hebben de ramp ten top doen stijgen. De met graan beteelde akkers leverden in die oorden weinig vruchten op; doch er zou veel meer ingeoogst hebben kunnen wor- j den, ware het niet dat een aanmerkelijk deel van het aan den boerenstand toegekende land door louter achteloosheid braak lag. Men acht eene som van omstreeks 15 millioen roeb. noodig om de gebrek lijdende bevolking van voedsel gedurende dezen winter en van zaaikoren voor het aanslaande voorjaar te kunnen voorzien. ITALIË. Uit Rome meldt men aan het J. de Brux. dat men aldaar door de buitenlandsche diplomaten en door de Fransche regering verwittigd is, dat er in het naburige koningrijk aanstalten voor eene nieuwe onderneming van vrijscharen tegen het pauselijke gebied worden gemaakten dat men hier legen hel eind van April of in Mei gereed dient te zrjn om ze te kunnen afweren. Aan genoemd blad wordt nog uit Florence gemeld dat de onderhandelin gen tusschen Rome, Florence en Parijs tot het treffen eener nieuwe schik king, ter vervanging van het September-verdragijverig en met vooruitzigt op goede uitkomsten voortgezet worden. FKANHRUk. PARIJS. 1 Maart. De Patrie zegt stellig te welen, dat prins Napoleon met zijne reis door Duitschlaud geene enkele zending heeft te volbrengen. Hjj zal eenige dagen te Stuttgart doorbrengen, ten gevolge zijner familie-betrekking met het koninklijk huis. La France meldt dat er een langdurig onderhoud heeft plaats gehad tusschen den Russischen gezant en den heer de Moustier. De eerstgenoemde zou in gesprekken met politieke personen ten sterkste hebben doen uitko men dal Rusland het stellige besluit heeft opgevat om dezelfde staatkunde te volgen als de overige kabinetten ten opzigte van de quaestie der Chris tenen in liet Oosten. De maarschalk, bevelhebber der keizerlijke garde, heeft eene circulaire gezonden aan al de chefs van het corps, om hen te gelasten de soldalen, die met verlof zijntegen den 8ste" Maart terug te roepen en geen verloven meer te verleenen builen overleg met de hoogere autoriteit, Er bestaat vooruitzigt dat Frankrijk eerlang in regtstreeksche telegra fische gemeenschap met de Vereenigde Staten zal komen. Er zijn ten dien aanzien hier schikkingen getroffen, die nog te New-York moeten bekrach tigd worden. Wanneer dat geschied zal zijn, zal men lot hel vervaardigen van den kabel overgaan. De cellen in de gevangenis St. Pélagie, voorde wegens drukpers-over treding veroordeelde schrijvers bestemd, zijn op dit oogenblik zóó vol, dat dat de heer Gilbert, die zich heeft aangemeld om de straf te ondergaan waartoe hij is veroordeeldgeen plaats heeft kunnen krijgenmaar zijne beurt zal moeten afwachten. Voleens de jonaste proefnemingen met het verbeterde Chassepotgeweer, kan men daarmede 12 schoten in de minuut doen. Koning Loóewijk 1 van Beijeren is te Nizza overleden. Geboren 25 Aug. 1786 volgde hjj zijn vader koning Maximiliaan 1 in 1825 op en deed in 1848 afstand van den troon, ten gunste van zijn zoon, den kroonprins 1 Maximiliaan Joseph, vader van den tegenwoordigen koning. dan vroeg de munster of het ministerie ontslag aan den koning, echter zonder een conservatief adres. Waren die ministers onbillijk beoordeeld, dat had geen invloed op hun besluit, zij achtten zich niet meer de organen van de kroon bjj de vertegenwoordiging die de kroon waardig konden die- lieu. Wat tot dusverre gebeurd was, mogt de tegenwoordige ministers tot voorbeeld gesteld worden. Voorts trad de spreker nog ten slotte in eene ontleding der bewoordingen van de ministeriele openingsrede. lu antwoord op de rede van den heer Thorbecke behandelde de minister van burnetii, zaken drie vragen, naar zijn inzien de hoofdpunten van de interpellatie; 1° heeft hel ministerie den koning bloot gegeven, meer dan in etne constitutionele monarchie past? 2". was in de houding der kamer eene reden lot ontbinding? 3°. wat is de bedoeling der oprocpingsrede? De regering, zeide hij verwerpt met alle kracht de beschuldiging, dat zij het volk heelt opgeroepen om tusschen koning en volk uitspraak te doen; dal revolutionaire denkbeeld is nooit bij haar opgerezen, lie mededeeling van den kabinetsbrief des konings zou alleen onbescheiden geweest zijn als dit ware geschied zonder toestemming van hem die den brief liet schrijven, maar du was het geval niet. De ontbinding was geschied na rijp beraad, nadat hem het vertrouwen des konings kenbaar was geworden. Het ministerie had gehandeld naar het beginsel van homogeniteit, omdat het hier de hoogste belangen gold. Dat niemand de ontbinding verwacht hadmogt den heer Thorbecke zoo zijn voorgekomen, maar de ministers hadden talrijke blijken van die verwachting ondervonden. Of hel ministerie beter had gedaan bij zijne meening om af tc treden, te volharden, dat zou de tjjd leeren. Wat betrof de houding der kamer, of die reden lot ontbinding gaf, volgens den lieer Thorbecke zou men kunnen denken dat het gebeurde eene vreemde zaak was, maar hy had niet stil gestaan bij de omstandigheden en de zoo heftige oppositie in de vorige kamer. Zonder in het bijzonder van hel buileulandsch beleid te spreken, dal later te pas kwam, moest hij toch in het algemeen zeggen, dal er in alle buitenlandsche quaestiën zulk eene gun stige uitkomst verkregen was, dat men zeggen kon, dat nu, hoe dan ook, dc uitkomst, het succes, gunstig was. Eene geringe meerderheid had de afkeuring uilgesproken en niettegenstaande het goed succes, het beleid van den minister van buitenl. zaken heftig aangevallen. De minister lichtte ten slotte nog de strekking der openingsrede toe. Wij hebben ons zeide hij twee mogelijkheden voorgesteld: 1°. dat de kamer kennis neme van wat in 's lands belang wordt voorgedragen, en goedvinde met de regering daarover te debatteren, als wanneer de zitting vruchten zal dragen, en 2°. dat er zich een gewigtig punt van verschil voordoet, en in dat geval zal de oplos sing afhangen van de omstandigheden. Vervolgens voerden nog het woord de hh. van BosseHeydenryck, J. K. van Goltstein, van Eek, Fokker, Moens en Godefroi, benevens de ministers van builenl. zaken eu van marine. Door den minister van buitenl. zaken werd de overlegging van stukkeu, hetzij in eene publieke, hetzij in eene geheime zitting beloofd. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De hh. Fran sen van de Putte, de Bosch Kemper, Blussé, Saaymans Vader, Virtily, Jonckbloet, van Beima, de Bmyn Kops, van Bosse en onderscheidene mi nisters hebben het woord gevoerd. De heer Fransen van de Putte besprak de uitdagende honding die de regering steeds tegenover de kamer had aange nomen. De heer de Bosch Kemper meent dat deze nieuwe kamer niet ge bonden is aan hare antecedenten, en wil thans niet medewerken tot de aftreding van het ministerie. De heer Blussé betoogt dat door dit ministerie de onderwijs-quaestie en de koloniale quaestie onafgedaan zijn gelaten; liet moei dus hoe eerder hoe liever de kamer op nieuw ontbinden of aftreden. De heer Saaymans Vader meent dat men de goede trouw der ministers, die door den koning zijn benoemd, niet in twyfel mag trekken. De heer Viruly acht de regering niet in slaat haar gezag te handhaven. Door den minister van binnenl. zaken werden de beschuldigingen, tegen de regering ingebragt, bestreden. Morgen voortzetting. Men verzekert, dat de vervaardiging der pijlers voor de spoorwegbrug Moerdijk door den minister van binnenl. zaken gegund is, en wel die der drie sloompijlers aan den heer E. Goïn van Parijs, inschrijver van de laagste som voor dit perceel; en de overige tien pijlers aan den heer Volker, aan nemer van perceel n». 313, onderbouw van een draaibrug enz. ten behoeve der zelfde overbrugging. BUITKNLANDSGHK BERIGTEN-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2