LËÏDSCIIË CO UK A RIT. 1868. MAANDAG 2 MAART. IN0. 27. STADS-BER1GTEN. NATIONALE MILITIE. E*er Telegraaf. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond Zie prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BURGEMEESTER ei* WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: dat de eerste zitting van den militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 8b' der Wet van den 19d™ Augustus 1861 Staatsblad n». 72), wordt gehouden: Op Maandag den 9dcn Maart 1868, 's namiddags te één uur, voor die Lotelingen die de Nommers gelrokken hebben van 1 tot 85; Op Dingsdag den 10J':tl Maart 1868, 's namiddags te half tweevoor hen die getrokken hebben van N°. 86 tot N°. 165; Op Woensdag den 11 '1<;n Maart 1868, 's namiddags te één uur, voor hen die ge trokken hebben van N°. 166 tot N". 250, en Op Donderdag den 12d«" Maart 1868, 's namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van N°. 251 tot N°. 337; en zulks in het gebouw de Lakenhalaan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeten ver schijnen: 1». de vrijwilligers voor de militie; 2». de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingendie voor den Raad niet zijn verschenengehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, voor de dienst worden aangewezen, terwijl ook het niet ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de verpligling tot het verschijnen voor den militieraad of tot het indienen van de tot slaving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Y. D. BRANDEtER, Burgemeester. Leyden, 29 Februarij 1868. v. PUTTKAMMERSecretaris. BlNNEiYLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 29 Februarjj. Aan den verjaardag van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden werd gisteren op de gebruikeljjke wijze gedacht. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 144 tot 172 volwassen personen en 78 lot 98 kindereu. Hel Politieblad bevat eene vermelding van verschillende valsche munt stukkenals: 1 rijksdaalder, 1 gulden, 9 halve guldens en 1 25cents stuk die in de laatste maanden in verschillende plaatsen van ons vaderland, vooral in de provinciën Utrecht en Gelderland, zijn uitgegeven. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat de dienst der iiritsche pakketbootenbelast met het vervoer der brievenmalen van en naar Indië, Australië, China, Japan enz., ie beginnen met de maand Maart aanst.eene geheel nieuwe regeling zal ondergaan, en dat, in verband daarmede, de verzending der gesloiene brievenmalen voor Nederl. Indië, door middel van de Rritsche pakkeibonien mede wordt gewjjzigd als volgt: Met opheffing der tot dusver beslaande vaste expeditie- dagen, ie welen den 9den en den 25sleD van elke maand, uit Amsterdam, 'sGravenhage enz., is de correspondentie voor Nederl. Indië uit de genoemde plaatsen «nor het laatst te verzenden, des Donderdags om de veertien da gen, onverminderd de verzending van dagbladen en verder gedrukte stuk ken twee dagen vroeger, zonder verhooging van port, overeenkomstig de daaromtrent beslaande bepalingen. De eerste verzending, ouder de nieuwe regeling bovengemeld, vindt plaats op Donderdag den 5den Maart, en voor de tweede tnaal op Donderdag den 26slen Maarten vervolgens te rekenen van laatstgenoemde dagieekening, des Donderdags van veertien tot veertien dagen. In de verzending der brievenmalen voor Nederl. Indië, door middel van de Fransêhe pakketbooten over Marseille, komt geene verandering. De daarmede te verzenden brieven behooren uiterlijk te Amsterdam, 's Graven liage enz., evenals thans, op den 16deo van elke maand ter post te worden bezorgd. De expeditie-dagen voor de verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, met de geslotene brievenmalen over Southampton en Triëst, worden naar evenredigheid mede gewijzigd. Op de postkantoren zijn daar omtrent juiste inlichtingen te bekomen. Men verneemt dat de heer J. F. Zylker, lid van de tweede kamer te Appingadam, ernstig ongesteld is en in een hoogst bedenkeiijken toestand verkeert. Wegens het bedanken van d'. C. P. Tiele. pred. te Rotterdam, heeft hel kies-collegie der remonstrantsche geref. gemeente te Amsterdam, ter vervulling der vacature, op het viertal geplaatst de bh.: dr. Dokte Utrecht de Ridder, te 'sGravenhage; Maronier, te Leyden, en Quint van der Sloot te Oudewetering. Het prov. geregtshof van Noordholland heeft Pieter Kok, van Broek in Waterland, schuldig verklaard aan poging tot moord, gepleegd in de correctionele gevangenis te Hoorn op zijn medegevangene A. A. lïoflman, en hem deswege veroordeeld tot een tuchthuisstraf van tien jaren. Het Utrechtsch Dbl. meldt het volgende: Eene vreeselijke misdaad is hier ter slede gepleegd. Voor eenige dagen meldden wij reeds, dat den 13den Febr.toen de begrafenis zou plaats hebben van eene gehuwde vrouw, de justitie een onderzoek had oioeteu instellen omtrent de ware oorzaak a van den dood dier vrouw. Er was opgegeven, dat de vrouw, ten gevolge van een noodlottig toeval, in hel koord was gevallen, waarmede de trap van het botenhuis werd opgehaald, waar zij met haarman, den groefbidder G.woonde, en dat zij in dat koord jammerlijk was geworgd. Er waren echter omstandigheden, die aan de juistheid van dat verhaal deden twjjfe- len. Het scheen al dadelijk zeer moeijeffik te verklaren, dat bij den val de vrouw zóó in het koord zou zjjn verward, dat zij er den dood door ge vonden had. Maar buitendien scnijnt hetdat de vrouw hare betrekkingen gewaarschuwd haddat zij wel eens plotseling den dood kon vindendat zij zelfs wel beweerd had, dat zij vreesde, dat reeds eene poging tot ver giftiging tegen haar was gepleegd; dat de man eenige weken voor den dood der vrouw derden had ondervraagd over de gevolgen van een eventuëlen plotselingen dood; en dat hij op het leven der vrouw bij meer dan ééne assurantie-maatschappij verzekeringen had genomen ad ƒ1700. Dit een en ander zijn de on-ditsdie niet geheel zonder grond moeten wezen. Naar men verneemt, moet althans de persoon van G.die sints een 14-tal dagen preventief in hechtenis was, gister middag zijn misdaad hebben bekend aan den regter commissaris mr F. A. R. A. baron van Itiersnm. G. zou zpne vrouw met een das in een donker kamertje geworgd hebben, en het lijk toen in de positie hebben gesteld, die, naar zijne meening, aan een onge luk kon doen denken. G is een man van omstreeks 50 jaar. Hij leefde niet al te goed met deze vrouw; hij de laatste epidemie had hij zijne eerste vrouw, naar men opgeeft, aan de cholera verloren, lil regten zal nu wel dra meer en zekerder van het een en ander in deze blijken. Uil Nijmegen meldt men dat in dat militie-district het aantal jonge lieden, die in pauseljjke dienst getreden zijn, zoo aanzienlek is, dat het vereischte contingent voor de tiaiioale militie niet of naauweljjks geleverd kan worden, en dat er voor hen, die de hoogste nommers trokken, geen uitzigt op vrijstelling van de dienst beslaat. Naar men verneemt zal het instructie-bataillon te Kampen eene aan merkelijke uitbreiding ondergaan en met twee compagniën of 400 manschap pen vermeerderd worden zoodat tot eene vergrooiing der kazerne-gebouwen zal moeten worden overgegaan. De kosten der voorgestelde vergrooiing zijn geraamd op ƒ84,000. De gemeente heeft toezegging gedaan, om in die kosten te deelen. Naar men verneemt zjjn de studenten der Groningsche hoogesehool voornemens in het volgende jaar eene maskerade te houden, voorstelleude den inlogt van Sobieski, koning van Polen, binuen Weenen, in 1683. 'SGRAVENHAGE, 29 Februarjj. Door Z. M. is tol voorzitter der tweede kamer, voor de zitting van 1868, benoemd de heer mr. G. C. J. van Reenen. Tol commissaris des konings in de provincie Drenthe is benoemd de heer mr. J. L. G. Gregory, advocaat-generaal bij den hoogen raad. Tot adviseur voor de werktuiq- en scheikunde bjj het dep. van bir.- nenl. zaken is benoemd de heer dr. E. H. von Baumhauer, te Haarlem. Aan den heer F. C. Ilinlopen, te Haarlem, is eervol ontslag verleend als bewindvoerder der stichting, *an Wouienes van Oorschol, te Haarlem, en als zoodanig is benoemd de heer G. A. Hoog, pred. aldaar. Z. M. heeft goedgevonden den 2dcn luit.-adjudant L. Stumpf, van het bat. jagers n°. 27, dienst doende in West-Indië, te bevorderen tot lste" luit.-adjudant bjj dat bataillou. Zie verder het Bijvoegsel.) 'sGRAVENHAGE, 29 Februarij. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de hh. Hoffman en Haffinans als leden toegelaten. Na uitvoe rige discussiën is ook de heer Cornelis toegelaten, met 46 tegen 18 stem men, alsmede de heer de Brauw, met 42 tegen 24 stemmen. De interpel latie van den heer Thorbecke, over de ontbinding der kamer, is bepaald op Maandag aanst. LONDEN, 28 Februarjj. In het Lagerhuis heeft Lord Stanley medege deeld, dat de heer Disraëli eene verdaging der zittingen verlangt tot Don derdag a. s., ten einde in dien tjjd het ministerie voltallig te maken. Het huis heeft daartoe besloten en de discussiën over Ierland op 5 Maart be paald. In het hoogerhuis is medegedeeld, dat de koningin hare sanctie heeft verleend aan de bill tot vernieuwde schorsing der habeas corpus-act. PESTH 28 Februarjj. De heer Börszömenyi, lid van het lagerhuis, is liedenter zake van een drukpers-delictbjj verstek veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 2000 gulden boete. ADVERTENTIE]*. Ondertrouwd Leyden, 28 Februarij 1868. Algemeene kennisgeving. Receptie 2 Maart. G. ROSKES en K. F. REYST. Voorspoedi» bevallen van een Zoon E. T. M. E. HESSELS, geboren MOLKENBOEK. Leeuwarden, 27 Februari 1868. Algemeene en eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1