1861toen het 1579 beliep. Het getal recidivist-en was over 1865 4853 zijnde hooger dan over de vier vorige jaren. Dat der cellulaire recidivisten was 71 hooger. De kosten der gevangenen hebben in 1865 bedragen om streeks 54 cents per verblijfdag. 's GRAVENHAGE27 Februarij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer G. L. Voermanontvan ger der directe belastingen le Arnhembenoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. 31. heeft aan J. Vigelius, kamerdienaar van Z. K. H. prins Frede- rik, vergunning verleend tot hel dragen der gouden medaille, hem door de koningin van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd, met intrekking op hun verzoek der benoe ming van dr. A. SI. ballot en dr. P. L. Rijke, tol lid der commissie, in 1868 belast met het afnemen der geneeskundige examens, de heer dr. J. C. G. Evers, hoogl. te Leyden en tot plaatsvervangend lid der commissie in 1868 belast met liet afnemen der examens van hulp-apotheker en apotheker, de heer VV. 31. Logeman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem. Tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken is benoemd de heer C. A. van Oldenbarneveld, genaamd Witte Tullingh. Rij het middel van waarborg en belasting der gouden en zilveren werken zijn benoemd tot hoofdcontroleur te Amsterdam, de heer A. van der Voort, thans controleur te Groningen; tot controleur te Groningen, de heer H. Oudorp Kortebrant, thans controleur te Zwolle; tot controleur le Zwolle, de heer S. L. 31. Popta, thans controleur te Breda; tot controleur te Breda, de heer J. S. Laalsman, thans essayeur te Zwolle; tot essayeur te Zwolle, de heer J. J. F. VVeymar, thans commies-stempelaar te Schoon hoven; lot commies-stempelaar te Schoonhoven, de heer A. van Lier, thans aide-essayeur te Utrecht. Tot lijninspecteur bij den rijkstelegraaf is benoemd de heer K. Bloe mendal, thans onderdirecteur l!'e ki., en tot onderdirecteur lste kl. bij den rijkstelegraaf de heer 4. F. Ummels thans telegrafist 2dc kl. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor ver- leenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren hebben de eommis- siënbelast met het onderzoek van de geloofsbrieven der leden, bij monde van de hh. Fokker en Jonckbloet, verslag nitgebragt. Overeenkomstig de conclusion hunner rapporten zijn al de leden toegelaten, met uitzondering van die gekozen in de hoofdkiesdistricten Gouda en Roermond. De com missie verzocht omtrent die verkiezingen diligent-verklaring tot eene volgende bijeenkomst, waarmede de vergadering zich vereenigde. Voorts werd aan genomen het voorstel van eene der commission, om de aandacht van den minister van binnenl. zaken op de informaliteitenwelke bij de verkiezin gen te Assen, Dokkum Hoorn, Haarlem, Almelo en Winschoten hebben plaats gehad, te vestigen en hem uil te noodigen, aangaande deze feilen i een onderzoek in te stellen, en van den uitslag van dat onderzoek mede- deeling aan de kamer te willen doen. De kamer heeft daarna opgemaakt eene nominatie van drie candidalen voor het voorzitterschap der kamer gedurende de tegenwoordige zitting. Op die lijst zijn geplaatst de namen der hh. mr. G. C. J. van Reenen, die bij eene eerste stemming van de 62 aanwezige leden 39 stemmen op zich ver eenigde; m'. W. H. Duller!die bij eene eerste stemming van de 62 stem- men er 32 bekwam; en mr. J. K. baron van Goltstein die bij eene vierde stemming 32 stemmen erlangde. Deze nominatie zal door eene commissie den koning worden aangeboden. Naar men verneemt zijn bij de tweede kamer reeds ingekomen de ont werpen der begrootingswetten voor 1868 (zoo als men weet, is in December hij credietwetlen slechts in de dienst van het eerste half jaar 1868 voorzien). 31en verzekert, dat in de ontwerpen, zooals zij oorspronkelijk waren voor gedragen, slechts eenige wijzigingen gebragt zijn. Bij de kamer is ook, naar men verneemt, ingekomen een vvets-ontwerp lol regeling van het hooger ouderwijs en een wetsontwerp tot afkoopbaar- stelling der tienden. De commissie van de tweede kanoer, belast met het aanbieden aan den koning van de lijst der candidalen voor het voorzitterschap der kamer ge durende de tegenwoordige zitting, zal heden namiddag ten 5£ ure zich van bare taak kwijten en bij Z. 31. worden toegelaten. Men verwacht dal Z. 31. I zich spoedig met het doen eener keus zal bezig houden en dat de kamer j morgen Vrijdag eene zitting zal houden, waarin de nieuw-benoemde voorzit ter zijne betrekking zal aanvaarden cn de werkzaamheden zullen aanvangen. De gemeenteraad heeft verworpen een voorstel van drie zijner leden strekkende om, in hel belang van de verbetering der communicatie, bij de tiooge regerina aan te dringen op het afbreken van de Gevangenpoort. BUITENLANDSCBË BERIGTEN. iSELLIK. Te Antwerpen is de kapitein Werlehoff, behoorende bjj het depót van het 5de reg. van linie, op eene wreedaardige wijze vermoord door den ser- j geant Fléran. Des morgens ten 10 ure trad de kapitein in het bureau van het depótalwaar de sergeant Fléran de functie waarnam van fourier. Een kwartier uurs later hoorden de schildwacht en eenige onder-officieren een geroep om hulp en daarna het losbranden van een vuurwapen. Daar de deur van het bureau gesloten was, brak men die met geweld open. In de ka mer komende vond men den kapitein, die nog ademde, op den rug liggen; een kogel had hem in het aangezigt getroffen, maar de moordenaar had hem tevens een bajonet met ztilk eene kracht in de borst gestooten, dat het wapen, het ligchaam doorboord hebbende, in den grond was blijven j vastzitten. De moordenaar zat met over elkander geslagen armen op een stoel nabij zijn slagtoffer, dal spoedig den geest gaf Hij is naar de ge- i vangenis overgehragten blijft halsstarri weigeren eenige opheldering om- trent de zaak te geven of de redenen te doen kennen die hem tot het ple gen der misdaad hebben geleid. ENGELAN D. LONDEN, 25 Februarij. Lord Stanley heeft thans in het lagerhuis medegedeeld dat graaf Derby, wegens den ongunstigen staat zijner gezondheid, zijn ontslag had gevraagd} hetwelk door de koningin was aangenomen. De heer Disraëli was belast met de vorming van een nieuw kabinet. Lord 31almesbury heeft eene der gelijke mededeeling in het hoogerhuis gedaan. Door sir Norlhcote werd aan het huis medegedeeld, dat hij van den be velhebber Napier een telegram had ontvangen van 6 Febr.meldende dat majoor Grant eene zending had afgevaardigd naar Kassai, den vorst van Tigré, die goed ontvangen was geworden. Het volk scheen daar gunstig gezind te zijn voor de Engelschen. De Times gelooft dat, op ééne enkele uitzondering na, het kabinet geene verandering zal ondergaan. Het kapitaal, waarvan hier te lande in het financiële jaar 1866—67 successiereglen werden betaald bedroeg 106,277,124 Het nabij Cork gelegen huis van een magistraatspersoon, den heer Newenham, is dezer dagen des nachts door vijf gewapende lieden aange tast, die echter, nadat de heer Newenham tweemaal op hen geschoten had de vlugt namen. Zaturdag nacht is in de wijk 31arylebone brand ontstaan in een schoenmakerswinkel. De policie belette het openbreken der deur en ver traagde alzoo het spoedig aanbrengen van hulp. De eerst aankomende spuit werkte zeer onvoldoende. De brand verspreidde zich snel, en in twee uur zijn twintig winkelhuizen afgebrand zoodat velen der bewoners op wagens en karren het verdere gedeelte van den nacht hebben doorgebragt. Blijkens de laatste berigten van Mauritius is de gevaarlijke koorts, die in negen maanden tijds een tiende deel der bevolking van dat eiland heeft weggeraaptwederom veeleer toegenomen dan verminderd; zelfs van onze troepen heeft zij velen ten grave gesleept. Volgens berigten uit New-York heeft de kamer van volksvertegenwoor digers eene commissie benoemd van twee leden, om formeel tegenover den senaat Johnson in staal van beschuldiging te stellen, en eene commissie van zeven ledenom de artikelen der beschuldiging te redigeren. De president Johnson heeft zich tot het opperste geregtshof gewend ten einde magtiging te erlangen om den door hem afgezetten minister van oor log Stanton, die zijne betrekking niet wil nederleggendaartoe te dwin gen. Aan den senaat heeft de president eene boodschap doen toekomen, waarin hij tracht aan te toonen dat de afzetting van den minister Stanton eene in allen opzigte wettige handeling is geweest. EKANHR1JK. PARIJS. 25 Februarij. De minister van oorlog heeft de somdie voor afkoop van den per soonlijken dienslpligl betaald moet worden, voor dit jaar bepaald op2500frs. De Presse zegt dat de sedert eenige dagen omloopende geruchten van de aanstaande onderteekening eener nieuwe overeenkomst tusschcn Frank rijk en Italië meer en meer geloof bjj het publiek en in de politieke krin gen beginnen te vinden. Tegen twee dagbladen, de Siècle en de Opinion Nationale, was vroeger door een lid van hel wetgevend ligchaam, den beer Kervéguen, de beschuldiging ingebragt dat zij aanzienlijke geldsommen hadden genoten om de Pruissische staatkunde te ondersteunen. Die zaak was door partijen tot onderzoek, in handen gesteld van scheidsregtersdie de beschuldiging onbewezen en valsch hebben verklaard. De heer flavinhoofdredacteur van de Siècle, wilde in eene der jongste zittingen van het wetgevend ligchaam die uitspraak voorlezen, maar dit gaf aanleiding tot een tooneel, zooals men zelden in die vergadering had aanschouwd, Zoodra hij de voorlezing begonzeide de voorzitter dat de zitting was opgeheven en hij verliet zijne plaats. De geheele regterzijde stond toen op om heen te gaan, maar de linkerzijde eischte met onstuimigheid dat zij zon blijven. Het publiek op de tribune nam aan den strijd deel, zoodat er een vreesselijk rumoer ont stond en de vrees opkwam dat beide partijen handgemeen zouden worden. Dit had echter niet plaats. De voorzitter, die zich onder de leden der meer derheid in het gedrang bevond, gelastte de ontruiming der tribunes en het digtdraaijen der gaspijpkranenwaardoor de leden der linkerzijde, die nog op hunne plaatsen warenplotseling in de duisternis zaten. Bij het verlaten der vergaderzaal werden de leden der linkerzijde door hel publiekdat wer kelijk eene dreigende houding had aangenomenlevendig toegejuicht. Volgens hier ontvangen berigten zou er in Cochin-China een opstand tegen de Frarischen zijn uitgebarsten. Naar men uit Konstantinopel meldt zou de Sultanverontrust over de beweging in de Donan-vorstendommende troepen aan de grenzen heb ben doen versterken en Omer-pacha last hebben begeven zich spoedig der waarts te begeven. PHVI88EN. BERLIJN 25 Febrnarjj In de kamer van afgevaardigden heeft een der leden der regering ge ïnterpelleerdom te weten of zij na het voorgevallene te Hietzing en na de vorming van een llanoversch legioen de overeenkomst met koning George ten uitvoer wil leggen. De minister von der Heidt heeft terstond daarop geantwoord en verklaarddal de regering het als haren pligt beschouwde verdere woelingen van koning George tegen te g3an dal dit, des vereischt, langs den weg der wetgeving zou geschieden, cn dat, zoo de landdag niet le spoedig gesloten wierd, de regering nog eene daartoe strekkende voor drag! zou doen; doch dat zij, zoo dit niet geschieden kon, van den eerstvol gende!) landdag de goedkeuring der inmiddels genomen maatregelen verwachtte.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2