LEYDSCIIE C0URA1T. VRIJDAG 28 FEBRUARIJ. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag ffocnsdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is /3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER sn WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on-en minvermogenden zal plaats hebben van den 2dcn tol en met den 14dcn Maart e. k., in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijn- steeg, op de Binnenvesigrachl aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leyden 27 Februari) 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gezien 1°. het aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland gerigt request van Theo- dorus Johannes Bots, grutter alhier, en houdende verzoek om in zijn perceel aan den Nieuwen Rijn, hoek Vestestraat, geleekend wijk VII n°. 9G, een nieuw stoom werktuig met ketelter vervanging van de aldaar bestaande stoommachine, te mogen doen plaatsen 2". het door Gedeputeerde Staten van Zuidholland in hunne handen gesteld request van T. W. van llARTROP, fabriekant alhier, waarbij hij toe stemming vraagt tot het doen plaatsen van een stoomwerktuig van hooge druk king en' van 25 paardenkracht, achter zijne fabriekgebouwen aan den Nedergeleg- den Vestwal, geteekend wijk I n». 97, 98 en 98a, Kadastraal bekend Sectie F. n". 44, 46 en 47; 3». het adres van Lodewijk Lanoi, fabriekant, om vergun ning tot het doen plaatsen van een zwavelhok in het achterste gedeelte van zijne woning aan den Ouden Singelwijk V n°. 3084°. het adres van ïheodorüs Petrus Aiofs, varkenslagterwaarbij hij verzoekt om in een daartoe ingerigt pand in de Groenepoort achter zijne woning aan de Haarlemmerstraat, geteekend wijk VI n». 514. varkens te mogen bewaren; en 5°. het verzoek van Johanna van Uorne, om vergunning tot het houden en mesten van een of meer varkens op het open erf achter hare woning in de Verwersstraatwijk Vilt n°, 46; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op de Algemeene Policieverordening van 24 October 1867 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der inforinatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeenteop Maandag den 2den Maart aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leïden, 27 Fcbruarij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. CINNENLANDSC11E BERIGTIÏN'. LEYDEN, 27 Februarij. Uil 's Hage wordt gemeld dat de Leydsche scherpscliutters-vereeiiiging waarvan Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden beschermheer is, aan de aldaar te houden parade op 's prinsen verjaardag zal deelnemen en na af loop daarvan door Z. K. 11. op de binnenplaats van zijn paleis zal worden geinspecteerd. Wg vernemen daaromtrent dat het plan daartoe hij het corps wel heeft bestaan om daarmede een bewijs van sympathie voor zij- j nen kon. beschermheer te geven, maar dat het van den generaal majoor bevelhebber in de l8te mil. afdeeling berigt heeft ontvangen dat Z. K. H. zich in de onmogelijkheid bevond het corps op dien dag in oogenschouw te nemen zoodat de overkomst van het corps voor een groot deel zijn doel zou missen. Bij dat schrijven werd echter door ZHEd.G., namens den prins, hel voor de vereeniging hoogst vereerende vooruitzigt geopend, dat Z. K. H. binnen kort zelf naar Leyden zou komen om het corps te in specteren. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee van 26 Febr.In de laatste dagen is eene tamelijke hoeveelheid versche visch aangebragt, welke tot zeer hoogen prjjs, meestendeels naar üuilschland en Belgiëwerd afgevoerd. Tot predikant bij de herv. gemeente alhier is beroepen de heer D. Reyn- derspred. te Hazerswoude. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaiurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering honden. Bij de in het hoofdkiesdistrict Haarlem gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staien-generaal zijn uitgebragt 1676 geldige stemmen. De heer mr. A. S. van Nierop verkreeg 835 en de lieer mr. D. Koorders 805 stemmen, zoodat tusschen dezen eene herstemming moet plaats hebben. Door de theologische faculteit der Ulrechische hoogeschool is aan de verhandeling op de prijsvraag over de leer van Paulus aangaande hel gewe teningezonden onder de zinspreuk «Geweten en geloof", de gouden cere- penning toegewezen. Schrijver van die verhandeling is gebleken te zijn de lieer 0. Smeding, theol. stud, te Utrecht. Eervolle vermelding is toegekend aan den schrijver van de verhandeling èXxlZju enz., die uiigenoodigd is zjjn naam bekend te maken. Blijkens de laatste opgave van de commissie tot ondersteuning van behoeftige arbeiders-gezinnen aan het Noordzeekanaal, te Velzen, is het geheele bedrag der bij die commissie ingekomen gelden 15406.92J-. De bedeeling heeft onbekrompen en geregeld plaats gehad. Met half Februari) is z(j beperkt, om met 1 Maart te eindigen. Vele arbeiders zjjn reeds ver trokken en aan de vertrekkenden is reisgeld geschonken. Te Gouda is zekere P. huisvrouw van B. A. T., sigarenmaker te Leydenaangebonden voor bedelarij en opligterijdaar zij bij de gegoede ingezetenen rondging, voorgevende dat zij weduwe was met drie kinderen, en bij anderen dat zij de vrouw was van een aldaar iu bet gasthuis ziek liggenden sigarenmaker. Te Delft is overleden de heer mr. S. Keyzcr, directeur der instelling van onderwijs in de Indische laai, land- en volkenkunde aldaar. Te Rotterdam is gisteren namiddag brand uilgebroken in den wijn kelder van liet Fraiische Kolïijhuis van den heer den Toomwaarin zich o. a. eene grooie hoeveelheid cognac bevond. Daar onmiddellijk verscheidene brandspuiten up de plaats des ouheils tegenwoordig waren, is de vlam betrekkelijk spoedig gebluscht geworden. Uit Ommen is een persoonteD wiens huize dezer dagen een begin van brand plaats had en tegen wien ongunstige vermoedens zijn gerezen, gevankelijk naar Deventer gebragt. Bij eene op 11 Jantiarjj jl. te Leeuwarden gehouden hardrijderij op schaatsen, verloor een landbouwer uit Wirdum zijn gouden borlogie met dito ketting en sleutel. Hjj liet liet verlies dadelijk omroependoch de vinder daagde niet op. Evenmin baatte eene later in de courant geplaatste advertentie, waarbij eene goede belooning voor het terugbrengen van het verlorene werd uitgeloofd. De persoon, die deze voorwerpen had gevonden, was evenwel niet onopgemerkt gebleven. Een meisje, dal b{J de hardrij derij had gestaan, had gezien dat zekere schipper een blinkend voorwerp had opgeraapt. Wel trachtte hij haar diets te maken, dal het zijn kope ren tabaksdoos was geweest, maar zij sloeg er geen geloof aan. 'Lij kende echter den scnipper niet. De policie bleef inmiddels hare nasporingen voortzetten en mogi, geholpen door de aanwjjzingen van het meisje, er in slagen den vinder te ontdekkendie nog in bet bezit vaii bet verlorene was. Vrijdag II. stond hij teregt voor de arrond.-regtbank te Leenvyarden, die hem aan liet verstand bragt dat hij zicli door zijne handelingen aan diefstal had schuldig gemaakt. Met eene cellulaire gevangenisstraf van een half jaar zal hij voor bet houden der voorwerpen moeten boeten. Te Oisiei wijk is dezer dagen een jongelingdie te Rome als zouaaf beeft gediend, na eene afwezigheid van 2 jaren teruggekeerd, versierd met liet kruis van Mentana en de gouden medaille van verdiensten. Van de overige zes jongelingen, die uit genoemd dorp naar Rome zijn vertrokken, zjjn er nog twee in dienst; een is begiftigd met bovengenoemdeeereteekens; een sneuvelde te Monie Rotondo; een ander is door een val in het gebergte omgekomenen twee zijn aan ziekten gestorven. Te Zierikzee werden Zondag II. aangebragt kapitein Dallzijne vrouw, kind en elf man der equipage van het Engelsclie barkschip lledgaunlet van Rerdianski naar Rotterdam welk schip op den Banjaard gestrand en on middellijk vol water was, zoodat de equipage niets heeft kunnen redden en het schip met de boot beeft verlaten. Vrouw en kind waren nagenoeg naakt. Door schipper de Klooster, van Burgsluis, die liet ongeval bad ont dekt en met zijn vaartuig ter hulp snelde, werden de ongelukkigen opge nomen en ie Zierikzee aangebragt. Thans ziet van wege liet dep. van justitie uok het licht de statistiek van het gevangeniswezen in het koningrijk, over 1865. Bij afwisseling zijn in 1865 in de onderscheiden soorten gevangenissen opgenomen gewor den 41988 gevangenen, en op tilt0 December van dat jaar lelde men geza menlijk 3696 gevangenen. Dit laatste getal is 17 minder dan in het jaar te voren en 366 minder dan in 1863. Het gezamenlijk getal, 3696. is het geringst over de jongste vijf jaren. Hel getal bij afwisseling opgenomenen in 1865 was wel 1166 hooger dan in het jaar te vorendoch anders veel geringer dan in de jaren 1861—63. Er bevonden zich op tilt" December 1865 in de strafgevangenissen 1928, in de huizen van verzekering 1082, in die van arrest 558 en in die van bewaring 128 gevangenen. De verhouding der vrouwen loi de 100 mannen is van 1861 jaarlijks afgenomen. Die ver houding beliep toen ruim 24 pCt.in 1865 slechts ruim 19. liet geial jeug digen beneden de 16 jaren bedroeg 1302 zijnde liet gunstigste getal sedert

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1