Pea* Telegraaf. daan j om met de haar ten dienste staande middelen de zaak der immi- gratie, de levensquaestie van Suriname, tot een goed einde te brengen. Er is eene commissie benoemd tot het ontwerp van bedoeld adres. 's GRAVENHAG E20 Februarij. Bij besluit van 19 Febr. heeft Z. 91. benoemdtot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw de hh. J. C. baron Gevers, Ned. gezant te St. Petersburg; mr. J. Rau van Gameren, president van hel prov. geregtshof in Gelderland; jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, commissaris des konings in Noordbrabant; jhr. mr. H. H. Roëll, commissaris des konings in Noord holland; tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. J. J. Hassel- roau, minister van koloniën; mr. J. W. Römeradvocaat-generaal bij den hoogen raad; jhr. nir. VV. Engelen, vice-president der commissie van admi nistratie over de gevangenissen te Leeuwarden; jhr. mr. C. van Foreest, lid der tweede kamer; mr. W. J. Tonckens, lid der eerste kamer; J. F. Boo gaard, referendaris bij het dep. van binnen), zaken; W. A. Ribbe, referen daris bij het dep. van financiën; mr. U. Ameshoff, president der directie van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht; J. Borskicommissaris- president van den raad van administratie der Iloll. ijzeren spoorwegmaat schappij te Amsterdam; F. II. Kruseman Aretz, directeur der directe be lastingen te Zutphen; dr. H. N. van Teutemlid van de commissie tot de zaken der Remonstrantsche broederschap te Rotterdam; A. Kamp, regent der onder-aldeeling van het r. k. seminarie van het bisdom 's Hertogenbosch te St. Michielsgestel; J. van J. Ferares, opperrabbijn der Porlugeesch Israë litische gemeente te 's Gravenhageden kapitein-luit. ier zee titulair W. de Fremery, inspecteur over de artillerie der marine; J. M. Obreen, directeur van het depót van kaarten en boekerij bij het dep. der marine; den Init.- kolonel A. Engelvaart, directeur van de normaal schietschoolden luit.- kolonel D. G. Andreae, commandant in de 3de stelling der genie; den onder-intendant 2de kl. C. C. E. d'Engelbronnerchef van het bureau ad- minstratie bij hel ministerie van oorlog. Door Z. 91. is aan M. Bruins, A. L. J. Couturier, J. C. Pabst, J. Westrae en E. W. Thon, allen in dienst van Z. K. H. prins Frederik, vergunning verleend tol hel dragen der hun door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken gouden medaille. Tot burgemeester der gemeente Drtinen is benoemd de heer J. Meijer. Tot notaris te Driebergen is benoemd de heer J. 11. Terwogt, cand.- notaris te Utrecht. Door Z. 91. is aan den kapitein-luit. ter zee D. J. Brouwer een ver lof verleend voor den tijd van e'én jaar, ten einde zich te kunnen belasten met de reorganisatie en het loezigt op de expertise der koopvaardijschepen; voorts zijn bevorderd: tot kapitein-luit. ter zee de luit. ter zee lsle kl. B. D. van Trojen; tot luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. G. Door man; en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst lstc kl. J. Janse. 's Konings verjaardag werd gisteren met veel plegligheid gevierd. De grootc parade, door het garnizoen in vereeniging met het scherpschutters- corps gehouden, lokte eene aanzienlijke menigte rondom het Malieveld. Er was in den voormiddag groote receptie ten hove, waar Z. 91. de gclukwen- schen ontving. Ten een ure had er ten hove een dejeuner plaats, dat door al de leden van het kouinkljjk gezin werd bijgewoond. In den namiddag was er groot gala-diner ten hove, waarop, behalve de genoemde leden van het koninklijk gezin, ook de ministers en leden van het corps diplomatique waren genoodigd. De bewoners van het Evang. Lulh. weeshuis alhier werden bij gelegen heid van den dag door 11. M. de koningin op een feestmaaltijd onthaald. Z. 91. de koning, onderrigt zijnde, dat het nieuw gebouwde en onlangs betrokken weeshuis der Ned. herv. gemeente alhier nog niet in het bezit was van eene brandspuit, heeft ter gelegenheid van zijn verjaardag aan dat gesticht eene brandspuit met loebehooren geschonken. Van stadswege is des avonds eene fraaije illuminatie in het Lange Voor hout ontstoken, die eene ontelbare vulksmenigte derwaarts lokte. De mu ziek der dienstd. schutterij liet zich aldaar hooren. Ook op verschillende andere plaatsen der stad en aan de departementen van algemeen bestuur h idden illuminatiën plaats. Het weder was echter verre van gunstig. RfJlTENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAA i». LONDEN, 18 Februarij. Reeds is gemeld dat door de regering in hel lagerhuis is verklaard dat zij den 255tcn hare inzigten omtrent Ierland zal blootleggen. Door een der leden, lord Clinton, is in weerwil van de verklaring aangekondigd, dat hij eerstdaags eene motie zal doen van den volgenden inhoud: Het huis is van gevoelen dat de voortdurende ontevredenheid in Ierland niet alleen eene ramp voor dat land is, maar ook eene bron van onrust voor het geheele koningrijk, en het is dus van belang voor hel koningrijk, dat de oorzaken dier ontevredenheid ophouden. Het huis nu is van oordeel, dat dit alleen bereikt kan worden door invoering van een bestuur, eene wetgeving en instellingen in Ierland, die aan de behoeften en de wenschen van het lersehe volk beantwoorden. In het lagerhuis is ook door den heer Seely aangekondigd dat hij het voorstel zal doen tot hel benoemen eener commissie, die belast zal worden met een onderzoek naar de uitgave der gelden, die door het parlement aan de admiraliteit worden toegestaan. De wet tot verlenging der schorsing van de habeas-corpus act in Ier land is door het lagerhuis zonder tegenstand goedgekeurd. Een berigt uit Alexandrië van den 12dfn zegt dal de hoofdmagt van de Abyssinische expeditie niet kon voorwaarts trekken voor dat de depóts te Senafeh zouden gevormd zijnheigeen nog veel tijd zou vereischen. De Times geeft nog het volgende berigt van zijnen correspondent te Senafeh, van den lslen dezer: De Britsche troepen hebben gisteren Addigraht bezet. De boeren van Deral en Talanta hebben zich, naar verzekerd wordt, aan koning Theodorus onderworpen. Door de regering is aan het lagerhuis medegedeeld dat ten gevolge van de beweging van Egyptische troepen naar 9Iassauah door de Engelsche regering di vertoogen aan den onder-koning gedaan waren, die beloofd had ze terug te fe roepen. De regering had geen berigt ontvangen van het binnenrukken van 8' Egyptische troepen in Abyssinië, noch van den terugkeer van koning Theo- dorus naar Magdala. Uit New-York wordt gemeld dat de nieuwe Engelsche gezant, de heer Thornton, door den president ten gehoore is ontvangen. De president gaf bij die gelegenheid aan den gezant te kennen dat de koningin van Groot- Britannië meer dan cenige andere souverein in het bezit was van den eer- bied en de sympathie der Amerikanen; voorts gaf hij de hoop te kennen dat de punten van verschil tusschen de beide landen weldra door eene min- g( nelijke schikking vereffend zouden worden. C Berigten uit Buenos-Ayres van 3 Jan. melden, dat de cholera aldaar 8* op zulk eene hevige wrjze heerscht, dat er een geheele stilstand in zaken is ontstaan. g, FKANHHMH. g< PARIJS, 18 Februarij. je De dagbladen bespreken nog altijd de geruchten omtrent wijzigingen v in het ministerie en in de constitutie. La France tracht de daardoor op gewekte verwachtingen levendig te houden. De waarheid in deze moet, A naar men verzekert, zijn dat de keizer, door eenigen lot verandering; door 8 anderen lot stilstand aangespoord, de zaken vooreerst op den tegenwoordi- gen voet wil houden. Door het wetgevend ligchaam is, bij de verdere behandeling van de Z wet tot wijziging der drukpers-wetgeving, een amendement, strekkende tot g opheffing van hel decreet van 1852, belreffende de voorafgaande vergun- ning aan vreemde dagbladen om in Frankrijk Ie worden toegelaten verworpen. Berigten uit Konstantinopel melden dat op Candia in het begin dezer maand weder tusschen de opstandelingen en de Tnrksche troepen gevochten werd. De nieuwe inrigting van het bestuur des eilands, die door den groot- vizier was bewilligd, was nog niet in werking gekomen; en er scheen nog minder vooruilzigt op herstel des vredes te zjjn, dan vroeger. PRUISSEN. BERLIJN, 18 Februarij. De regering heeft besloten aan de kamer van afgevaardigden een ont werp aan te bieden, waarin voor Oosl-Pruissen eene som van drie millioen tb. wordt beschikbaar gesteld. Volgens hel gevoelen van bevoegde personen, wordt deze som toereikend geacht om in den nood dier ongelukkige pro vincie te voorzien. 91en verwacht dat Oost-Pruissen uiterlijk over 14 dagen in hel bezit van het geld kan ijjn, omdat de beide kamers ongetwijfeld het ontwerp onmiddellijk in behandeling zullen nemen. Bij de behandeling van de wet betreffende de schadeloosstelling der onttroonde vorsten -in het heerenhnis is aan de regering gevraagd, of zr) na het gebeurde met hel Hanoversche legioen het met den gewezen koning van Hanover gesloten verdrag dacht te handhaven. De minister von der Heidt heeft deze vraag bevestigend beantwoord, en gezegd dat, bijaldien koning George na de afkondiging der in behandeling zjjnde wet bleef han delen in strijd met den geest van het gesloten verdrag, de regering zijn vermogen in beslag nemen en hem geenen penning uitkeeren zou, tot dat zjj overtuigd was van zijne trouw aan de aangegane overeenkomsten. De wet werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. De gravin Anna Stolberg-Wcrnigerode, bestuurderes van de instelling Bethanië, die zich ter verpleging van zieken naar Oosl-Pruissen had bege ven en ziek van daar was teruggekeerd, is aan typhus overleden. De pachters der speelbanken van YViesbaden en Homburg, die het j met de regering niet eens kunnen worden, hebben zich lot het bestuur der stad Genève gewend, ten einde concessie te bekomen lot hel opriglen van eene speelbank aldaar. Zij willen tegenover de concessie de schulden der T stad betalen en daarenboven publieke werken van groöteu omvang op hunne kosten voltooijen. Volgens statistieke opgave zijn in het vorige jaar van Hamburg naar New-York vertrokken 32 zeilschepen met 9829 passagiers, waarvan er op de reis 211 stierven, van Bremen vertrokken 81 zeilschepen met 22370 pas sagiers, waarvan er 155 stierven. Van Liverpool daarentegen vertrokken 53 schepen naar New-York met 8474 passagiers, waarvan er 26 stierven en e van Londen 38 schepen met 2588, waarvan er slechts 9 overleden. 11 De Weener dagbladen berigten dat de gewezen koning van Hanover, 11 op hel bij gelegenheid van zijne vijfentwintigjarige eahtvereeniging gegeven C feest, dat uitsluitend door Hanoverenen werd bjjgewoond, den volgenden toast heeft uitgebragt: »lk dank tr voor uwe komst herwaarts, om deel te ne men aan mijn familiefeest, en zie daarin een bewijs van den band, die tus schen het huis der Welfen en het Hanoversche volk beslaat. Ik heb de overtuiging en, lellende op vroegere gebeurtenissen, meen ik te mogen ge- 1 looven dat ik als vrij en onafhankelijk koning van Hanover zal terugkeeren. Ook mijne voorzaten hebben het land moeten verlaten, doch zij keerden terug en vonden hun rijk vergroot. Op ons spoedig wederzien in hel rijk der Welfen! Op Hanover!" PARIJS, 19 Februarij. De Patrie logenstraft het berigt, dal de ltaliaan- sche minister-president de Fransche regering gewezen heeft op de kuiperijen van den voormaligen koning van Napels, die te Rome verblijf houdt. Het blad voegt er bij, dat genoemde minister zeer goed weet, dat de Fransche regering steeds de hoop en de eerzuchtdie de laatste gebeurtenissen in Italië in de omgeving van koning Frans hebben kunnen opwekken, on derdrukt heeften dat zij steeds de pauselijke regering onder het oog heeft 1

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2