lkïdsche courant. STADS-BERIGTEN. VRIJDAG 21 FEBRUARIJ. 1808. De Courant wordt Maandag fFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaiurdag avond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van den 298teB Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Gelet op art. 5 der Verordening van 14 Febrtiarjj/14 Maart 1867, (Ge meenteblad n°. 7 van 1867) regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 24s,en Hei 1867, n°. 81 Doen te weten, dat het 2e suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1867, op heden voorloopig is vastgesteld en van den 21alc,, Febrnarij tot en uiet den 5de" Maart aanstaande, Ier secretarie dezer gemeente (afdeeling financiën), van 12 tot 3 uur, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Buraemeester. Leyden, 20 Februari) 1868. v. PUTTK.AMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: a. Gerardüs Johannes van Leed wen, koopman, hou dende verzoek om in den kelder, uitkomende aan de straat, van zijn huis aan de Voldersgracht, geteekend wijk VI n". 743, eene smids-vuring te mogen doen plaat sen; b. Jacob Hendrik Maartense, zilversmid, om vergunning tot het doen plaatsen ,an eene xilver smids-vuring in het perceel aan het Levendaalwijk III n". 597 c. Wiihelmds Hasseebach timmermanen d. Johannes Jacobds Gijzent koop man, beide behelzende verzoek om één of meer varkens te mogen houden en mestende le op het erf achter zijne woning in de Verwersstraat, geteekend wijk Vlll n". 29 d; de 2« op eene plaats achter zijne woning in de Koesteeg, wijk VI n". 545 Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824rakende ver gunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; alsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordening van 24 October 1867 Doen" te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende pandenten opzigte der inforinatiën de commodo et incom- m'oio, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raad- buis dezer Gemeente, op Maandag den 24sleD Februarij aanst.'s voormiddags'te elf arenzallende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, hij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Letden, 20 Februarij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCBE BEB1GTEN. LEYDEN20 Februarij. Bjj kon. besluit van 16 Febr. is aan mr. P. C. Lezwyn, op zjjn ver zoek, eervol ontslag verleend als kapitein b(j de diensld. schutterij alhier, en zijn bij die schutter)] benoemd: lot kapitein W. L. van Kaathoven, thans l'u luitenant, en lol l"en luitenant W. Scheper, thans 2de luitenant. De verjaardag van Z. M. den koning werd gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd. Allerwege wapperde de vaderiandsche vlag en bij herhaling liet het klokkenspel zich hooren. Op den middag hield de bezetting, artil lerie, cavalerie en infanterie, in verceniging mei de dienstdoende schutterij en de Leydsche scherpschultcrs-vereenigingeene parade op de Ruïne, die bijgewoond werd door hh. burgemeester en wethouders, vertegenwoordigers van de studenten vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, leden der commissie van opperloezigt en beheer van de kweekschool voor zeevaart en de kweekelingen dier school. Deze parade lokte in de omgeving van het terrein eene groote menigte toeschouwers uit. De scherpschutters, thans in uniform trokken zeer de aandacht. Het was voor dat corps ten hoogste vleijend, dat de luitenant-kolonel garnizoens-kommandant bij deze gelegenheid zijne bijzondere tevredenheid te kennen gaf aan den president der verecniging over de onberispelijke uitvoering der manoeuvres door en de goede houding van de leden der verceniging bij deze paradeen tevens zijne voldoening uitsprak over het eenvoudige en doeltreifende der door hen aan genomen uniform. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd lot hulp-onderwijzeres 4de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de kl. voor meisjes J. P. Drinhuizenen tot 2den hulp onderwijzer 4de kl. aan de openbare lagere school n». 2 voor minvermogen den M. de Haas. Voorts werden goedgekeurd een suppletoire staal van begrooting, dienst 1867, ten bedrage van ƒ2000 (subsidie aan liet werk huis), en eene voordragt tot tegemoetkoming van negen schutterpligtigen in de kosten hunner kleeding. Op de verder aan de orde gestelde adressen werd gunstig beschikt; daaronder was dat van C. P. de jRrauw c. s. tot het wegnemen van eene rij hoornen langs de huizen op Vischmarkt. Ook •werden nog goedgekeurd de plans of voorwaarden tot het vergrooten van «en schoollokaal, omtrent liet verhuren van liet heeren-logement aan den Burg enz. Bjj den raad is ingekomen eene missive van de commissie van fabricage, met rapport van den gemeente-architectwaaruit blijkt dal tijdens den jongst gewoed hebbenden storm aan gemeente-eigendommen eene schade is loegebragt, die ter herstelling de som van ƒ835 zal vorderen. De Vereeniging tol hel verleenen van hulp aan minvermogende ooglij ders voor Znidhollandgevestigd te Rolterdanheeft haar tweede jaarver slag in het licht gegeven. Toonde reeds haar eerste verslag, dat slechts over enkele maanden van 1866 liep, duidelijk aan dat zij aan eene werke lijke behoefte voldoet, dit verslag, over liet jaar 1867, geeft daarvan de welsprekendste bewijzen, want niet minder dan 1585 minvermogenden heb ben in dat jaar by de vereeniging hulp gezocht. Daarvan woonden 1285 personen in Rotterdam, 276 in andere gemeenten van Zuidholland, 22 in gemeenten buiteu Zuidholland en 2 in plaatsen buiten Nederland. De ver eeniging bezit thans een eigen lokaal, waarin de geneesheer-oogheelkundige dr. J. li. de Haas dageljjks zitting houdt. Door hem werden in 1867 meer dan 12700 adviezen gegeven en 135 grootere operatien verrigt; van de 26 cataract-operatien was de uitkomst slechts tweemaal beneden de verwach ting. Voorts werden nog door de vereeniging geheel of gedeeltelijk gratis 231 brillen en 11 kuiisloogen versehaft. De jaarljjksche contributie»thans reeds ƒ1347 bedragende, hebben de vereeniging in staat gesteld de kosten le bestrijden, maar gaarne zag zij zich ook in het bezit van een lokaal ter opneming van lijders, wier verpleging in hunne woning onmogelijk of zeer gebrekkig is. Om daartoe te geraken heeft zij reeds de hand aan het werk geslagen, door de bjj haar ingekomen giften tot dat doel af te zonderen. Het daardoor verkregen kapitaal beloopt reeds ƒ2003 en spoedig hoopt xfj dat kapitaal zoodanig te zien toenemen dat zjj haar voornemen kan ten uitvoer brengen. Zij bouwt daartoe hare hoop op de krachtige ondersteu ning van stad- en landgenooten die het hooge nut inzien dezer inrigting voor hulpbehoevende oogjijders, welke zooveel kan bjjdragen lot bel welzjjn der Ijjdende menschhcid en reeds na een kort beslaan de schoonste resulta ten heeft opgeleverd. Door den kerkeraad der Iterv. gemeente le Amersfoort is lot predikant bij die gemeente beroepen ds. P. van Son, pred. te Warmond. Te Rotterdam heeft in den laatslen tijd de verzending van aardappelen naar Engeland op groote schaal plaats gehad. Een der nngeltikkigen die Zaturdag il. in de stearine-kaarsenfabriek te Schiedam zoo jammerlijk gebrand zijn, is aan de gevolgen daarvan over leden terwijl bij den ander zich eene gunstige wending in zijn toestand heeft voorgedaandie hoop np herstel geeft. Te Haarlem is door de kiesvereenigiiig Eendragt tot kandidaat voor liet lidmaatschap der tweede kamer gesteld de lieer ntr. A. S. van Nierop. Door de kiesvereenigiiig Burgertrouw is als zoodanig gesteld de heer nir. D Kootders. Te Amsterdam zal iu bet begin van April weder eene bloemententoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt gehouden worden. De N. V. C. deelt het volgende geval mede, dat voor eenige dagen in de uabjjlieid van Cocvorden plaats had Een behoeftig, doch overigens eer gierig gezin had reeds dagen lang het nijpendst gebrek geledengrootendeels levende van eenige bijeengegaarde boerenkoolzonder ander loebehooren in water gekookt. Was 'l wonder, dat de man eindelijk, versuft en als we zenloos, op zekeren nacht een boerenoven, waarin hij wist dat brood gezet was, zocht open le krijgen, ten einde zjjne hongerende huisgenooten ten minste van eenig gezond voedsel te voorzien? De knecht van den eigenaar des ovens hoort echter eeutg gerucht, begeeft zich stil naar buiten en be trapt den dief op heeterdaaddie dadelijk scltrejjend zijn voornemen bekent en smeekt, hem uiet nog ougelukkiger le maken. Voor den eigenaar gc- bragt, herkent deze in Item een overigens oppassend man, wiens groote armoede hem onbekend was en, tot straf voor zijne overtreding, schenkt hij Item grootmoedig bet gebeele baksel brood. De arme snelt naar zjjne woning, deelt van '1 warme brood aan zijne huisgenooten rond, en allen doen zich aan dit zoo lang ontbeerde voedsel eens regt te goed, met het ongelukkig gevolgdat de vrouwdie waarschijnlijk 't meest geleden had en verzwakt was, den volgenden dag aan de gevolgen van 't voedzame maal bezweek. Als bijzonderheid meldt men dat de landbouwer Mensinkin bet ge hucht Striepe, die onlangs zijn 104dtn verjaardag vierde, zich niel alleen nog in de beste gezondheid ntag verheugenmaar zelfs dezer dagen op een afstand van 2 uren te voet zijne familie heeft bezocht, zonder zich eenigzins vermoeid te gevoelen. Blijkens berigten uit Paramaribo hebben de koloniale slaten besloten ten spoedigste een adres kt te dienen bjj M. den koning, met eerbiedig verzoekdat door de hooge regering de ttoodige slappen mogen worden ge- De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1