SPECIALE WERKING VAN HET AN A THERIN-MOND W A TER KINA-IJZER-SIROP van Dr. J. G. POPP, te Weenen, VEHKOOPING li\ DE STADS BAM VAIA LEEMG TE LEVDE1V VAN GRIMAULT C? voorgeschreven op de vervaardigd door Dr. JULIUS JMELLpract. Geneesheer, enz., K. K. Kliniek te Weenen, door de Heeren Dr. Professor OPPOLZER, Rector Magnif,K. Saksisch Hofraad, Dr. v. KLETZINSKI, Dr, HILLER enz. Het dient vooral tot reiniging van de Tanden. Door zijne chemische eigenschappen lost het de slijm op, welke zich, inzonderheid bij hen, die aan moeijelijke spijs vertering lijden, op de tanden en tusschen dezelve pleegt opeen te hoopen, en maakt daardoor de verharding daarvan onmogelijk, welke plaats grijpt wanneer de slijm daar blijft. Daarom is het Anatherin-Mondwater tevens ook het beste zuiveringsmiddel voor de tanden des morgens en na den maaltijd. Inzonderheid is zijn gebruik aan te bevelen na den maaltijd, dewijl de tusschen de tanden achtergebleven vleeschdeeltjes door hun overgang tot vuil niet alleen de substantie der tanden bedreigenmaar ook een onaangenamenja zelfs dikwijls zeer leelijken reuk nit den mond doen voortkomen en door geene tandborstels zoo zeker en zoo gemakkelijk verwijderd kunnen worden als door het Anatherin-Mondwater, dat men slechts tusschen de tanden heen behoeft te spoelen. Zelfs in die gevallenin welke de kalle zich reeds begint te vormenwordt het met succes aangewendnaardien het de verharding vermindert, het eigenlijk verbindend bestanddeel van de kalk langzamerhand losser maakt en ten laatste den tand van deze schadelijke en gevaarvolle bedekking bevrijdt. Is echter ook maar het kleinste hoekje van een tand afgesprongenalsdan wordt de dus gekwetste tand spoedig door den beeneter aangetast, en gaat niet alleen vroeger of later, al naar dat de beeneter van meer of minder hevigen aard isdoch in allen geval zeker te loormaar be rokkent bovendien nog onuitstaanbare pijnenwelke dikwerf den krachtigsten man ondermijnen en hem het leven vergallenen steekt tevens de daarnaast staande gezonde tanden aan. Voor al deze kwalen blijft men derhalve door het gebruik van 'het Anatherin-Mondwater bewaard. Het hergeeft den tanden hunne schoone natuurlijke kleurdaar het alle vreemdsoor tige bedekking chemisch wegneemt en afspoelt en het gebit weder zijne natuurlijke kleur schenkt. Somwijlen toch krijgen de tanden in weerwil van de zorgvuldigste reinigingeene zekere naar het geelachtige zwemende kleurwelke hun van nature eigen is, welke kleur echter, door alle zuiveringsmiddelen, welke soda bevatten, zoo als zeep enz.nog meer verhoogd wordt. Zeer nuttig is het voor het zuiver houden van kunsttanden. Alle kunsttandenuit welke stof zij ook bestaan, behoeven voortdurend toezigt en zorg en eene bijzondere zniverhonding vooral beengebitten naar mate de overige daarnevens staande tanden minder gezond zijn. Het Anatherin-MoDdwater bewaart de kunsttanden niet slechts in hunne natuurlijke kleur en in hunnen glans, maar verhoedt het aanzetten van kalk en het overslaan van eene vuile kleur, terwijl het die inzonderheid voor allen onzuiveren reuk, dien zij ligtelijk aannemen, bewaart. Het lenigt niet alleen de pijnenwelke de door beenbederf gekwelde holle en bran- dige tanden veroorzaken, maar gaat tegelijkertijd den snelleren en verderen voort gang van het kwaad tegen. Wordt een brandige of door beenbederf aangedane tand aan zijn lot overgelatendan steekt hijverondersteld dat men ligchaamskracht genoeg bezit om de pijnen te verdurenzeer spoedig de in de nabijheid staande tanden aanen het kwaad is dan nog des te grooter. Wordt het Anatherin-Mondwater tijdig genoeg, dat is in het begin van het been bederf, aangewend, dan zal het in staat zijn de eerste beginselen van den brand te dooven, terwijl het bij veelvuldig gebruik, ten gevolge van de hars welke het bevat, eene dunne bekleeding te weeg brengt. Moge daarom ieder in dit opzigt eene gemoedelijke oplettendheid aan zijne tanden wijden. BRANTS, Dr. Om dezelfde redenen blijkt het Anatherin-Mondwater ook een goed middel tegen vervuiling van het tandvleesch te zijn. Evenzoo is het een zeker en onfeilbaar verzachtend middel tegen de pijn door holle tanden, alsmede bij zinkingachtige tandpijnen. Terwijl vele hoog geroemde tandpijn- stillende middelen dikwijls te leur stellen of moeijelijk aan te wenden zijn, andere door onvoorzigtigheid en ongeschiktheid bij de wijze van aanwending ligtelijk mer kelijke verwondingen en ontstekingen te weeg kunnen brengenen wederom an dere, zooals b. v Opiaten, ligtelijk verdooving veroorzaken, neemt het Anatherin- Mondwater gemakkelijkzekeren zonder dat men eenig schadelijk gevolg te duchten heeft, de pijn in den kortsten tijd weg, naardien het de geprikkelde zenuw verzachthare prikkelbaarheid lenigt en de verstoorde harmonie tusschen de uit- en inwendige deelen herstelt. Vooral hoog te schatten is het Anatherin-Mondwater tot behoud van den goeden reuk des ademszoowel als tot wegneming van een reeds bestaanden slecht riekenden adem, en het dagelijks meermalen spoelen van den mond met dat water is voldoende. Het brengt deze goede uitwerking door zijnen bijna specifieken invloed op de slijm- huid der mond- en kaakholten te weeg. Niet genoeg kan het bij zwamachtig tandvleesch aanbevolen worden. Ik acht het overbodig, hier eene naauwkeurige beschrijving dezer kwaal te geven; men herkent het zwamachtig tandvleesch zeer gemakkelijk aan zijne bleekheidaan de weekheid en losheid daarvan en aan de meerdere of mindere gevoeligheid bij de aanraking, die dikwijls tot pijn klimt. IVordt het Anatherin-Mondwater naauwelijks vier weken achtereenvolgens het voorschrift aangewend, dan verdwijnt de bleekheid en maakt voor een bevallig rozenrood plaats. Even uitmuntend is het Anatherin-Mondwater bij loszittende tanden, eene kwaal waaraan zoo vele klierachtige gestellen plegen te lijdengelijk ook op gevorderden leeftijd eene vermindering en inkrimping van het tandvleesch plaats grijpt. Daar bij beide kwalen voornamelijk de bereids voorhanden kalk of speekselsteen de hoofd oorzaak is, en zelfs door de hulp van tandmeesters moet verwijderd worden, is het Anatherin-Mondwater wel het eenvoudigste en zekerste middel. Een zeker middel is het Anatherin-Mondwater eveneens bij ligt bloedend tandvleesch. i De oorzaak van het ligt bloedend tandvleesch is gelegen in de zwakheid en slap heid van de tandholtenwelker spierenvan de iinn noodige elasticiteit beroofd niet in staat zijn de roode vloeistof in hun binnenste, namelijk in hunne kanalen, te behouden, en bij het minste tegen hen uitgeoefend geweid, of ook geheel zon der aanleiding, dit laten vloeijen. Deze personen bloeden meer of minder, wanneer zij des morgens zelfs met den zachtsten tandborstel bij het borstelen hnnner tanden te werk gaan. De ervaring leerde mij, dat er velen zijn, die in den waan ver- keerendat het op deze wijze aan het tandvleesch ontvloeijende bloed slecht is en voor de tanden schadelijk; deze meening is echter eene dwaling en wordt in dit geval zelfs een stijve tandborstel gevorderd, omdat die het tandvleesch op deze wijze verhardt en daardoor nieuwe werkzaamheid te weeg gebragt wordt. Te verkrijgen bij E. NOOR DIJK Ie Legden, BreeestraatIe Dordrecht bij J. G1LTAY, Apotheker; Ie Gorinchern bij J. P. LASONDER; Ie 's Gravenhage bij J. L. F. C SNABIL1E. Apotheker, en C. VAN VAL KENBURG; le Rotterdam bij A. SC1I1PPEREYM C0., Blaanwe Porse leinwinkel; te Schiedam bij D. MALTHA; te Amsterdam bij C. TOBISCll PriusengracbtZ, 481, en F. v. W'INDHEIM C". Er wordt gevraagd voor een jong mensch die de Hoo- gere Burgerschool bezoekt, bij falsoenljjke burgerlieden, gelegenheid voor kost en inwoning met het gebruik van eene vrije Kamer. Adres, roet opgave van conditiën en godsdienst, onder letter Z. Z. aan bet Bureau van deze Courant. Men vraagt te Legden legen 1 Mei in een klein gezin, aanvan gt keljjk tegen een loon van ƒ60, eene bekwame Keukenmeid, niet beneden de 40 jaren. Zijdie bewijzen kunnen overleggen van lange jaren in eene zelfde dienst te hebben doorgebragt, zullen de voorkeur genieten. Brieven franco onder de letters B. A. bij den Boekhandelaar C. KOOYKER, Nienwen Rijn. op Dingsdag den llden Februarij 1868, des voormiddags ten 10 ure precies, van Verstane pandenzoo van Juweelen, Goud, Zilver en HorologiSn, als van Wollen-, Linnen-en andere, zoo gemaakte als ongemaakte Goederen, beleend in de maand October 1866. Daags vóór den Yerkoopdag, des Voormiddags van 10 tot des Namiddags ten 2 are, zullen de voorz. Goederen voor een' ieder te zien zijn. Aan de belanghebbenden wordt herinnerddat de zuivere opbrengst der verkochte panden (na aftrek van het voorschot door de Bank ge daan en der intressen van dien), bekend onder den naam van Meer gelden, gedurende 20 maanden, na den dag van den verkoop, ter be schikking van den belegger blijft en ter uitbetaling daarvan wordt gevaceerd Dingsdag en Vrijdag van iedere week, des voormiddags van 11—12 ure. In een vloeiba ren en aangena- men vorm bevat dit geneesmiddel in zich de Kina dat een bij uit stek tonisch middel is, en het lJzer, een der voornaamste bestanddeclen van hel bloed. Hel wordt door de vermaardste Geneesheeren te Parijs aan gewend, om de bleekziekte te genezen, de ontwikkeling van jonge meisjes te bevorderen en aan hel lgcbaam zijne geschokte of verlorene krachten terug te geven. Het doel de hevigste maagkwalen, veroorzaakt door ver zwakking of witten vloed, waaraan de Dames zoo vaak onderworpen zjjn, spoedig verdwjjnen, regelt en vergemakkelijkt de menstruatie en wordt met succès gebruikt bij bleekzuchtige, walerzuchtige of scrophuleuse kinderen. Eindelijk wekt hel de eetlust op, bevordert de spijsvertering en is goed voor alle personen die aan bloedarmoede J(jdenhetzij door te veel inspan ning, ziekten of te lang aanhoudende of moeijelijke herstellingen. De goede uitslag blgft nimmer uit. Bépöts: le Amsterdam, bij ULOTH, Zeedijk; te Legden, bij J. J. REYST, Nieuwen Rijn. Voor een klein gezin is TE HUUR een Benedenhals, met.3 Kamers, Keuken en Tuin, op een burgerstand al hier. Huurprijs 150 gulden. Adres met franco Brieven Letter K bjj A. A. RENSINK, Roekhandelaar, Breedestraat alhier. Wijk H°. 416. TE HUUR met 1° Mei voor ƒ175 eene Woning, op de Oude Vest, met 4 Boven- en 2 groote Benedenkamers met Keuken; de laatste tot heden in onderhuur voor 87 50. Bij het ter perse leggen der Courant was de beursnotering nog niet ontvangen. Tc Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAB BE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 4