Per Telegraaf. Vereeniging Nut en Genoegen. Willemsoord; dr. P. J. van Kerckhoff, hoogl. te Groningen; dp. D. Lubach 1 te Haarlem; dr. C. J. Malthes, lioogl. ic Amsterdam dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leyden; en dr. T. Zaaijer, hoogl. te Leyden2°. te benoemen: tot lid en voorzitter der commissie, in 1868 belast met het afnemen van de geneeskundige examens volgens art. 5 dier wet, dr. L. C. van Goudoever, hoogl. te Utrechttot lid en ondervoorziiter dier commissie dp. J. P. Th. van der Liih, hoogl. te Utrecht; tot lid en secretaris dier commissie dr. F. Rienderhoff, te Rotterdam; tot leden dier commissie: dr. A. M. Ballot, te Rotterdam; M. VV. C. Gorite Amsterdam; P. J. llaaxmante Rotterdam; dr. 'f. Halbertsma, hoogl. te Utrecht; dr. A. H. Schoemaker, te Ambt Almelo; dp. J. W. R. Tilanus, hoogl. te Amsterdam; en dr. J. Zeeman, te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. G. J. Loncqhoogl. te Utrecht; dr. M. Polano, te Rotterdam, dr. S. Rosenstein, hoogl. te Gro ningen; dr. W. 91. R. Sanger, hoogl. te Groningen; dr. G. E. Voorhelm Schneevoogthoogl. te Amsterdam; H. Slot, te Willemsoord; A. Stelling- wertr, te Amsterdam; dr. P. H. Suringar, hoogl. te Amsterdam; P. van Vollenhoven, te Amsterdam; en dr. J. L. Chanfleury van I Jsselsteinhoogl. te Amsterdam; 3°. te benoemen: tot lid en voorzitter der commissie, in 1868 belast met het afnemen van de examens van hulp-apotheker en apotheker volgens artt. 8 en 9 dier wet, dr. A. H. van der Boon Mesch, hoogl. te Leyden; tot lid en ondervoorzitter dier commissie C. II. van Ankum, te Groningen; tot lid en secretaris dier commissie dr. C. J. E. Brntel de la Rivière, ie Leyden; tot leden dier commissie: dr. D. J. Coster, te Amster dam, en F. J. Swartwout, te Amsterdam; tot plaatsvervangende ledenJ.J. Bruinsma, te Leeuwarden; dr. C. A. J. A. Oudemanshoogl. te Amsterdam dr. P. L. Rijke, hoogl. te Leyden; J. P. C. van Tricht, te Arnhem; en dr. J. E. de Vrij, te 's Gravenhage. Door den gemeenteraad is benoemd tot geneesheer-directeur van het burgerlijk gasthuis de heer dr. G. P. van Tienhoven, te Tiel. RU ITËNLANDSCHË I1KRIGTEN. ENGELAi). LONDEN 4 Februarij. Te Dublin z(jn weder drie vermoedelijke leiders van de Feniansche broederschap in hechtenis genomen. Tegen den bekenden Fenian Burke, die vroeger is gevat, rijst meer en meer vermoeden dat hij medepligtig is aan den aanslag op de gevangenis van Clcrkenwell. Volgens berigten uit Bombay, van 14 Jan., was de afzending van troe pen uit lndië naar Abyssinië geschorst, wegens gebrek aan vervoermiddelen. De Times zegt dat van 1859 tot 1866 tot voltooijing van de Engelsche paniserschepcit 7.800,000 is besteed, en voor liet bouwen en herstellen van niet gepantserde schepen 7,300,000 Het blad vraagt, wiens schuld het is, dat de marine zich steeds in een onvoldoenden staat bevindt. De jongste storm heeft zoowel in de hoofdstad als elders veel schade veroorzaakt. Alhier lagen geheele sleenhoopen op de straat, ten gevolge van het omvallen van schoorsteenen. In de parken zijn een aantal boomen ontworteld of de kruinen er afgeslagen. Een aantal personen zijn gewond; enkelen zijn door de nedervallende steenenramen en vensters gedood. On derscheidene gebouwen zijn zoodanig beschadigd, dat zij gedeeltelijk moeten worden afgebroken. Ook uit Liverpool, HudderslieldHull, Scarborough en andere plaatsen komen uitvoerige berigten van denzelfden aard. lneenige graafschappen hebben bij dit alles overslroomingen plaats gehad, waarbij bruggen weggeslagen, aanplanlingen vernield en andere verwoestingen aan-' gerigt zijn. Ook is een spoortrein in het water geslagen, waarbij vele per sonen ernstige verwondingen bekwamen. Te Liverpool hebben de huurkoetsiers het werk gestaakt, waardoor eene groote belemmering in het verkeer is te weeg gebragt. Berigten uit New-York melden dat de commissie voor de buitenlandsche zaken voorstelt eene wet te makendie aan de genaturaliseerde Ameri- kaansche burgers dezelfde regten in vreemde landen toekent als aan de geboren Amerikaansche burgers, en die den president magtigt om, met uit zondering van het geval van overtreding der Amerikaansche of vreemde wetten of van desertie, hunne vrijlating te eischen en bij weigering onder danen van den weigerenden slaat gevangen te zetteu. KKAAHKIJH. PARIJS4 Ferbuarij. Door het wetgevend ligchaam is art. 1 van de wet op de drukpers met 215 tegen 7 stemmen aangenomen. De heer Rouher had vooraf ter verdediging der wel nog het woord gevoerd. Door de aanneming van art 1 is vrijheid gegeven om dagbladen op ie riglen zonder vergunning der regering. Op 12 Maart a. s. zal op plegtige wijze het stoffelijk overschot van Manui, van het kerkhof Montmartre, waar het voorloopig was bijgezet, naar Venetië worden overgevoerd. Eene deputatie van Italianen zal zich aansluiten bij de deputatie der Fransclie democraten, welke Manin's lijk naar Venetië overbrengt. De Ind. Beige herigt dat de grootvizier Ali-Pacha, na vier maanden op Candia voor het herstel van des Stillans gezag wei kzaam geweest te zijn onverrigter zake naar Kouslantinopel terugkeert. De Constitutionnel meldt datvolgens een bij dal blad ontvangen schrijven tul Bucharest, er zich op onderscheidene punten in de Donau- vorstendommen drie benden, ieder van omstreeks 500 gewapende lieden gevormd hebben, die ouder de leiüins van vreemde aanvoerders schijnen te staan en zich gereed maken ooi in Bulgarye door te dringende Turksche dorpen in den brand te steken en er dezelfde rooftoglen te herhalen, welke in het vorige jaar onderdrukt zijn. De regering had maatregelen genomen om die plannen te verijdelen. In Marokko is de nood, ten gevolge van schaarschte van levensmidde len nog toenemende. PRIIIS9EN. BERLIJN 4 Februarij. De minister van oorlog, generaal vou Roon, heeft de vroeeer hem door den koning toegekende dotatie van 300,000 th. tot een liefdadig fami liefonds bestemd. Tot hiertoe heeft de hulpvereenigingonder bescherming der kroon- j prinses, voor de noodlijdenden in Oost-Pruissen eene som van 350,000 th. bijeengebragt. Voor de ondernemingen, die deze verceniging op touw gezet heelt, is alleen lot 1 Mei aanst. een millioen th. noodig. Tot het zenden van poot-aardappelen en zaai-koren voor de provincie Oost-Pruissendat g echter slechts ten koste van den staat kan komen, zijn 4 a 5 millioen th. noodig. Men verneemt voorts dat eene vereeniging van bankiers besloten I heelt de noodlijdenden geld voor te schieten doch alleen tegen waarborg I van den staat. Omtrent den brand te Trendelburg verneemt men dat men er op 1 Febr. in geslaagd is dien meester te worden door hel omverhalen van verscheiden lunzen, daar bij den heerschenden storm alle hulp van brandbluschmiddelen ontoereikend was. Er zjjn ruim 40 huizen afgebrand; de kerk, de school en de pastorij bleven gespaard. OOST-INDIE. BATAVIA, 28 December. Aan den heer A. A. M. N. Keucheniiisresident van Samarang, is we gens ziekte, een tweejarig verlof verleend. Tot algemeenen pakhuismeester te Samarang is benoemd de heer A. N. 11. de Vogel, thans onder-pakhuis- meester te Batavia. Men verneemt dat 170 behoeftige ingezetenen van Samarang, die vroe ger door dr. van Dissel, als stadsgeneesheer, gratis behandeld werden, een adres aan den gouverneur-generaal hebben ingediend, met het verzoek het besluit, waarbij aan dien verdienstelijken en menschlievenden geneesheer ontslag werd verleend te willen intrekken. Uit Cheribon meldt men dat aldaar sedert Julij eene epidemie heerscht welke volgens de doctoren eene eenvondige koorts is. Reeds 2500 inlan ders zouden aan die ziekte bezweken zijn. Op Tcrnate heeft op 3 Nov. eene vrij zware aardbeving plaats gehad, die ook op Tidore werd gevoeld. Op 7 Nov. werd op nieuw een ligte schok waargenomen. Uitslag der herstemmingenter verkiezing van leden voor de tweede kamer der slaten-generaal. Delft. Uitgebragt 2195 stemmen. Gekozen de hh. mr. J. van Knyk met 1316 en J. L. Nierstrasz Jzn., met 1220 stemmen. Haarlem. Uitgebragt geldige stemmen 1909. Gekozen de heeren G. L. J. van der Hucht, die 1032, en jlip. mr. J. de Bosch Kemper, die 933 stem men bekwam. Het voormalig lid, de heer mr. J. H. Geertsemaverkreeg 896 en mr. A. S. van Nierop 880 stemmen. (Jhp. mp. J. de Bosch Kemper was vroeger ook te Hoorn gekozen en moet dus tussclien Haarlemen Hoorn opteren.) i Arnhem. Gekozen de hh. mr. W. H. Dullert, met 1261 stemmen, en mp. L. A. W. J. baron Sloet van de Beele, met 1260 stemmen. Almelo. Uitgebragt 1701 stemmen. Gekozen de heer mp. G. M. van j der Lindenmet 875 stemmen. Breda. Uitgebragt 2832 stemmen; van onwaarde 52. Gekozen de heer mp. P. J. J. Hollingerus Pijpers, met 1446 stemmen. De heer F. H. 11. Borrel verkreeg 1334 stemmen. Roermond. Gekozen de heer mp. K. Cornells, met 844 stemmen. De heer H. J. Arnoldts verkreeg 842 stemmen. NEW-YORK 4 Februarij. Door beide huizen is de wet aangenomen tot intrekking der aan Mc. Culloch verleende volmagt om de circulatie van pa pieren-geld te beperken. FLORENCE, 5 Februarij. Ten onregte is gemeld dat Italië met Frank rijk onderhandelt over het herstel der September-conventie. De nieuwe con ventie zou slechts moeten sUekken tot het vaststellen der grondslagen voor onderhandelingen over liet bepalen van een modus vjvendi (liet nemen van tijdelijke maatregelen).. De uitbarsting van de Vesuvius wordt heviger. Drie schokken van aardbeving zijn gevoeld. PARIJS, 5 Februarij. De regtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak der personen betrokken bij de ongeregeldheden onlangs op de Place du Chdleau d'Ean voorgevallen; drie zjjn veroordeeld respectievelijk tot zes we keneene maand en vijftien dagen gevangenisstraf. WEENEN, 6 Februarij. De Debatte meldt dat, op het voorbeeld van Pruissen ook Rusland de vertoogen ondersteunt, welke door üostenrjjk Frankrijk en Engeland tegen de Servische wapeningen zijn ingediend. IIVCEZOADE n7" De ingezetenen onzer stad en omstreken zijn bekend met het plan van bovengenoemde Vereeniging om in de maand Mei aanstaande eene tentoon stelling te houden van voorwerpen door ondergeschikte werklieden vervaar digd; de bekendmaking is geschied door het rondzenden van circulaires en programma's, tevens met liet plaatsen van ingezonden stukken in de Leyd- sche nieuwsbladen en in de Nijverheids-Courant. In art. 4 van het programma staat dat de opgave voor 1 Feb. 1868 moet geschieden. Met dankbaarheid kan het bestuur melden dat door velen hier aan is voldaan, maar tevens ook dat door enkele personen het verlangen is te kennen gegeven dat tijdstip van opgave te verlengen om reden zij liefst die opgave doen als zij met zekerheid datgene kunnen opgeven wat zij wen- schen te vervaardigen om bij de inzending niet ten achteren te moeten blijven. Nu geeft het bestuur door deze algemeen kennis dat tot 1 Maart de op gave open staathopende dat nog door velen van deze verlenging gebruik zal gemaakt worden zich vóór dal tijdstip aan te melden. Gij, patroons, spoort uwe onderhoorigen aan om ook aan deze tentoon stelling in onze stad deel te nemen, door uwe werklieden inde gelegenheid te stellen één of meer voorwerpen te vervaardigen, al is het in uwen tijd en met uwe materialen geschied, waardoor net welligt beter en smaakvoller wezen zal, als er slechts van uwentwege kan'getuigd worden dat het door den inzender is vervaardigd, zulks kan toch niet anders of het strekt ook u tot eer En gjjwerklieden toont zehen dat in Leiden mannen en jongelingen zijn die lust en bekwaamheid bezitten om iets dat gezien mag worden te ver vaardigen en zoo met alleen tot roem van Leiden maar ook ook tot eer en voordeel van u zeiven werkzaam te zjjn. Tevens kunnen wij berigten dat reeds bij het rondzenden der program ma's door een' heer twintig gulden zijn toegezegd voor bekrooningen, voor waar eene edele daad om den werkman aan te sporen zijne krachten te wijden aan datgene waardoor hij als een bekwaam en ijverig werkman alom geëerd zal worden. De goedkeuring van de hooggeachte regering onzer stad en van het de- partement der maatschappij van nijverheid bij missive ontvangen, zij ons allen mede een roepstem. Laat dus de verwachting die men van ons koestert niet beschaamd worden J. GOEDELJEE, Pres. C. v. d. KAAY, Secr.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2