militaire akadetnie. De ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelatenbehooren de aanvrage daar toe vóór den lslen Mei aanst. aan het dep. van oorlog te zenden. Alleen zjj worden tot het examen toegelatendie geboren zijn in het tijdvak van 1 Sept. 1849 lot en met 31 Aug. 1852. Het volgende getal plaatsen van kadet is tot aanvulling opengesteld: voor de dienst hier te lande: infan terie 35, cavalerie 1, artillerie 20, genie 4; voor de dienst in Oost-lndie: infanterie 6 cavalerie 2, artillerie 8, genie 3; voor de dienst in West- ludie: artillerie 1. In Mei van dit jaar zal het derde eeuwfeest gevierd worden van de overwinning bij Heiligerlee in Mei 1568, onder aanvoering van graaf Lo- dewijk van Nassau bevochten, waarbij deze zijn leven voor het vaderland liet. De commissie, benoemd tot regeling dier viering, heeft tot hare land- genooten eene oproeping gerigt tot hel geven of verzamelen van geldelijk» bijdragen, ten einde een nationaal blijvend aandenken te slichten in plaats van de thans bouwvallige gedenknaald. Het doel is ook zooveel van den omliggenden grond aan te koopen en tot wandelplaats in te rigten, dat de bezoeker te allen tijde gemakkeljjk tot het gedenkteeken kan naderen, het geen nu, vermits hel zich midden in bouwland bevindt, moeijelflk is. In de week van 19 tot 25 Januarij hebben zich geene gevallen van vee-typhus in het rijk voorgedaan. De bij het algemeen nationaal scherpschuttersfonds ingekomen bijdra gen maken reeds een bedrag uit van ruim ƒ10000. Bjj de Ned. herv. gemeente te Oudega c. a. is tot predikant beroepen ds. van Griethuyzenpred. te Nieuwe Tonge; bij die ie Ommen ds. Duval Slothouwer, pred. te Wezep; bij die te Babyloniënbroek d5. Hulsteyn, pred. te Willige Langerak; bij die te Oosterend op Texel de cand. G. Buisman; bjj die te Odijk de cand J. II. Stramrood. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Amsterdam werd door den voorzitter medegedeeld dat voor ruim 10 millioen was deel genomen in de inschrijving voor de stedelijke geldleening, tol een bedrag van ƒ1,300,000 opengesteld. Omtrent de missive van de ministers van bin nen Izaken en van financiën over de zaak van het Noordzee-kanaalin houdende bezwaren legen de uitvoering van staatswege, zooals die door den gemeenteraad was gewenschten aanbeveling tot onderzoek der denkbeelden van den heer Jager, is inet algemeene stemmen besloten, overeenkomstig het advies van burg. en weth.t. w. die missive voor kennisgeving aan te nemen en aan de ministers te antwoorden dat de raad persisteert bij zijne vroeger genomen beslissing en dat er brj 's raads meening. dat het werk van staatswege moet worden tot stand gebragt, geen sprake kan zijn van andere ingediende of niet ingediende voorstellen. Uit Doetinchem meldt men dat Maandag II. het volgende ongeluk plaats had op een waterkorenmolen in het Ambtüoeiinclieui. De neef van den molenaar, bezig zijnde met het uitstorten van een zak rogge in de kaar, raakte met zijn kleed beklemd tusschen hel kamrad en hij tusschen de raderen. De ongelukkige werd er met geweld doorgehaald en letterlijk verpletterd, zoodat hij er aan den anderen kant dood uitkwam; het molen- werk was uiteengerukt. Daar alles het werk van eenige seconden was, is het lijden van den ongelukkige kort geweest. Te Enschede' werd lot hiertoe onderwijs aan fabriekskinderen, voor rekening van eenige fabriekanten, door onderwijzers der openbare scholen in gemeente-lokalen gegeven. Thans hebben die fabriekanten besloten daartoe een eigen lokaal in te rigten en een onderwijzer te benoemen; hel onder wijs zal dan gedurende een grooter aantal uren daags gegeven worden. Uit Groningen meldt men dat in den nacht van 22 op 23 Jan. een smidsknecht te Iloogezand. op zijne reis van Groningen naar huis, ten ge volge van storm en sneeuwjagt, nabij de Waterhuizen is bezweken. Den volgenden dag heeft men zijn lijk gevonden. Hy laat eene weduwe met twee kinderen achter. Nabij Breda had Maandag II. een treurig voorval plaats. Twee zoons van den molenaar van het dorp de Beek, 21 en 23 jaren oud, wilden, om den weg naar huis te bekorten, de rivier de Mark oversteken, met het onge lukkige gevolg, dat de boot omsloeg en beide verdronken. Te Oirschot moet eene vreesselijke misdaad zijn gepleegd. Een meisje uit dat dorp, die hoewel ongehuwd de geboorte van haar derde kind te gemoet zag, is op eenigen afstand van het dorp levenloos en met belangrijke verwondingen aan het hoofd gevonden. Een inwoner van die gemeente, op wien men ten deze vermoeden had, is voorloopig in hechtenis genomen. Te Burcli, in Zeeland, is dezer dagen een persoon die, om zich van een konijn meesier te maken, in een hol was gekropen, omgekomen, ten gevolge van het afschuiven van het duinwaardoor hy onder het zand werd bedolven. De Java-Bode deelt mede, van het marine-departement het berigt ie hebben ontvangen datten gevolge van het omslaan van eene sloep van het opneiniugsvaartuig Pyladesden 10dcn December jl. ter reede Munlok zijn verdronken de adjunct-admin. L. G. van Deun, dc 4dc zeilmaker J. Krom wijk, de 4de stuurman C. B. Hervin en de matroos lste kl. P. Philippus. Op den spoorweg tusschen Mons en Quievrain, in Henegouwen, is een trein uit het spoor geraaktten gevolge waarvan verschillende rijtui gen zijn verbrijzeld. Eene vrouw bleef op de plaats dood en verscheidene reizigers zijn zoo zwaar gekwetst dat men voor het behoud van hun leven vreest. 'sGRAVENUAGE, 30 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer A. L. Faubel, te 's Gravenhagetot het dragen van het ridderkruis der orde van Isabella la Calholica, hem door de koningin van Spanje geschonken. Tot procureur bij de arrond -regtbank te Zierikzee is benoemd de heer mr. J. M. Isebree Moens, advocaat aldaar. Aan den heer N. Kantelaar is eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Dalfsenen aan den heer A. A. Elias Schovel als surnumerair der posterijen. Z. M. heeft goedgevonden voor den tijd van vijf jaren hij het wapen der infanterie van het leger in O. I. te detacheren den 2den luit. F. G. Kop penvan het 3de reg. infanterie. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Maandag aanst. zal op het raadhuis de aanbesteding plaats hebben van 8C00 illumineer-glazen. BUITENLANDSCHK KK RUITEN. engkua:» I>. UON DEN 28 Januarij. De voorhoede van onze troepen in Ahyssinië heeft Goouia bezet, het welk 12 mijlen aan gene zijde van Senafch ligt. De generaal Napier zal ermoedelijk weldra naar Antale oprukken. Uit Cork meldt men dat de Martello-toren bij het fort Dun Cannon door gewapende personen is overvallen. Dc aanvallers, ongetwijfeld Fenians, zijn spoedig op de vlugt gejaagd. De bekende Murphy heeft weder door zijne hevige predikatiën te Ashton-under-Lyne eene groote opschudding te weeg gebragt. Het congres der Vereenigde Staten is geneigd zich te verklaren voor eene krachtige staatkunde ten aanzien der regten van genaturaliseerde bur gers dier staten. Het heeft reeds besloten den president uit te noodigen bij de Engelsche regering aan te dringen op het vrijlaten van verschillende per sonen die gevangen zitten zonder genoegzamen grond van schuld aan eenig vergrijp legen dc wel. Tc Philadelphia is een groote optogt gehouden ter eere der te Man chester ter dood gebragte Fenians. Het schip Leibnitzvan Hamburg, is den lldlM te New-York aan gekomen. Het totaal der passagiers en bemanning bjj het vertrek was 465, waaronder 433 landverhuizers. Den 21slcn November brak de cholera aan boord uit en woedde vier weken lang. Er was geen geneesheer aan boord. Den 27"en December, bjj het invallen der koude, begon de epidemie te wjjken. Het schip heeft een overtogt van 60 dagen gehad; in dien tjjd zjjn 115 per sonen aan boord gestorvenwaaronder 35 kinderen. EKANHKMH. PARIJS. 28 Januarij De senaat heeft de wet betreffende de legerorganisatie aangenomen met 128 stemmen tegen 1. Uit het financiële overzigt van den minister van financiën blijkt nog dat de vraag, in hoeverre aan de houders der nieuwe Mexicaansche leening eene vergoeding zal worden gegeven bij den raad van stale aanhangig is. Het Journ. des Déb geeft zijne beduchtheid te kennen dat de tot een bedrag van 440 millioen aangekondigde leening aan het slot der dis cussie over de slaatsbegrooting aanmerkelijk hooger zal gesteld worden. De minister toch heeft verklaard dat met de leening niet in alles zal kunnen voorzien worden. Naar men verneemt heeft de Paus afgezien van het benoemen van mgr. Barhoy, aartsbisschop van Parjjs, lot kardinaal, omdat deze zich niet wilde onderwerpen aan de voorwaarden hem door den Paus opgelegd, zoo als het teekenen eener verklaring, waarbij hij zijne gallicaausche gevoe lens introk. De keizer wil echter de zaak doorzetten, en naar men ver neemt heeft de heer de Sartiges verkregen dat de verklaring, den aartsbis schop ter teekening voorgelegd, is gewijzigd, liet zal nu de vraag zijn, of de aartsbisschop die gewijzigde verklaring zal willen onderteekenen. In Marocco is de nood hoog gestegen. Te Tauger en te Tetuan ko men duizenden eene bete broods zoeken. De Engelsche en Spaansche con suls doen dagelijks uitdeelingen van brood- ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft de hegrooting der inkomsten, tot een bedrag van ruim 780 millioen fr.met 201 tegen 87 stemmen aangenomen. Er zijn steeds geruchten betreffende eene kamer-ontbinding in omloop. Volgens de dagbladen is er in de diplomatique betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië aanmerkelijke verbetering op te merken. De minister van binnenl. zaken te Rome, mgr. Wilton, is overleden. Te Napels is een heuvel nabij de wijk St. Lucia ingezakt. Drie hui zen zijn daarbij ingestort. P It IT I S S E IS. BERLIJN, 28 Jantiarjj. De onder bescherming van den kroonprins opgerigte vereeniging tot het verleenen van hulp aan de noodlijdenden in Oost-Pruissen ontvangt niet alleen ruime bijdragen uit Pruissen zelf, maar ook uit het buitenland. De nood in de aan Oost-Pruissen grenzende Russische districten moet nog groo ter zijn dan in Pruissen zelf. In het kon. kasteel is een bazar geopend, waarvan de opbrengst zal strekken om de noodljjdenden in Oost-Pruissen te hulp te komen. Van alle zijden zijn geschenken toegestroomd, welker waarde men op 50000 th. schat. Het hof van appèl heeft het vonnis van de regtbank in eersten aanleg, waarbij de heer Twesten tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, ver nietigd en hem veroordeeld tot eene geldboete van 300 th. De Ilanoversche uitgewekenen zullen zich, naar verzekerd wordt, eerstdaags uit Zwitserland naar Frankrijk begeven zijnde hiertoe vergun ning van de Fransche regering verkregen. OOSTENRIJK. In Hongarije zal, naar men verneemt, waarschijnlijk een vierde van de uitgeschreven spoorwegleening geplaatst worden. Te Pestli is de koepel der domkerk, een gevaarte dat een zwaarte had van 25000 centenaars, op 25 Jan. ingestort. Eenige weken geleden had eene commissie, tot het doen van een onderzoek ingesteld, verklaard dat er geen gevaar bestond. l»er Telegraaf. PETERSBURG, 29 Jannarij. De Neue Pet. Zeit. meldt, dat alle in goeden staat zijnde oorlogschepen uitgerust worden voor eene buitenlandsche expeditie. De grootvorst Constantijii zal met het eskader in de Grieksche wateren een bezoek brengen aan zijne dochter, de koningin van Griekenland. FLORENCE, 29 Januartj. De minister Cadorna heeft in de kamer een wets-ontwerp aangekondigd tot hervorming der nationale garde. Alle hoofd stukken van het passief budget zijn door de kamer goedgekeurd. NAPELS, 29 January. In den afgeloopen nacht is, ten gevolge der gis teren vermelde aardschuddingdc heuvel tegenover de poort van Caslello- Nuovo ingestort; de nabijgelegen huizen werden in den val medegesleept en vernield; ook zijn omnibussen en andere, rijtuigen op de straat beschadigd geworden en de openbare weg is versperd door een aantal rotsblokken. Men weet nog niet of menschen bij dit onheil hel leven verloren hebben. IN GEZONDEN. Verscheidene lezers hebben zeker met evenveel bevreemding als deelneming vernomen het bericht onlangs in de Haarlenische Courant medegedeeld van het ontzettend onseluk, dat in eene steenkolenmijn in Westphalen heeft plaats gehad, en wel veroorzaakt door neen onwederzoo wild en hevig dat in de jaarboeken van den pruissischen bergbouw te vergeefs naar een tweede voorbeeld van dergelijk natuurverschijnsel gezocht zal worden." Voorzeker een vreemd en ongewoon verschijnsel: een onweder op eene diepte van duizend en meer voelen onder den grond! Ten einde het bevreemdende van dit natuurverschijnsel weg te nemen, zij dienende, dat de duitsche mijnwerker de lucht in de mijnen nWetter" noemt, en dat »gute, frische Weiter" bij hem goede, versche lucht, aböse Wetter" mijngasen «schla- geilde Weiter" gaz-ontploffitig beteekent. Van hetgeen wij boos weer noe men, van donderbuien met inslaanden bliksem, heeft de mijnwerker niets te vreezen. Dat ntoest er nog bijkomen. S.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2