fRANRRUH. PARIJS, 23 Januarij. De Moniteur berigt, dat de ophelderende verklaring van de wel op de leger-organisatie aan de leden van den senaat rondgedeeld is en zegt dat de ware oorzaak van de indiening der wet is. niet vrees voor oorlog, maar de ondervinding opgedaan in de oorlogen in de Krim en in Italië. De Patrie zegt dat eene memorie tol toelichting der wet op de leger- organisatie, afkomstig van eene doorluchtige hand, aan verscheiden hoog geplaatste personen is medegedeeld, en doet opmerken dat in Duitschland, Engeland en Frankrrjk de vredelievende gezindheid in de regeringskringen meer en meer veld wintmaar dal alleen in Rusland eene andere gezind heid heerscht. Hoewel de schatkist behoefte heeft aan het doen eener leeningis daaromtrent nog geen besluit genomen. De minister van financiën, de heer Magnc, is er voor, maar de minister van staat de heer Rouher er tegen. Door den laatste wordt eene nieuwe leening als overtollig en ongewenscht beschouwd. Het zal later blijken, wiens invloed zich in deze het krachtigste zal doen gelden. Naar men verzekert zal de vorming der mobile nationale garde zoo zeer worden bespoedigddat hare afdeelingen reeds in het laatst der maand Mei eerstkomende zullen kunnen worden vereenigd tot het houden van oefeningen. ITALIË. In Italië is thans voor omstreeks 900 millioen fis. papiergeld in om loop, meestal met de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bekleed. Dat papiergeld is reeds zoo veel iu waarde gedaalddat hel agio op het baar geld eene min of meer zorgbarende hoogte bereikt. Te Civita-Vecchia is weder een Fransch transportschip met materieel voor de artillerie aangehouden. Te Rome is dezer dagen een klein geschrift uitgegeven onder den titel «Unie in Italië, geene eenheid," opgesteld door het hoofd van het kabinet vau den gewezen koning van Napels. De toenadering lusschen de Fransche en de Pruissische regeringen wordt te Florence met bezorgdheid gezienmen vreest dat Pruissen zich Iaat overhalen om met Frankrijk eene nieuwe over eenkomst in den geest van het Septemberverdragen strekkende tot bevei liging van den H. Stoel, aan Italië op te dragen. PRUISSEN. BERLIJN 23 January. De gezanten van Oostenrijk en Italië hebben, als geaccrediteerd bij den Noord-Duitschen boud, den koning hunne geloofsbrieven overhandigd. Te Paderborn is ten gevolge van een hevigen storm het drie verdiepin gen hoog militair graanmagazijn voor een groot deel ingestort. Te Keulen heeft een als postbeambte verkleed persoon den wagen, die de postpaketten van hel station had afgehaald, doen stilhouden, onder voor geven dat bij vergissing eene voor Frankfort bestemde zak was opgenomen. Hij verruilde dientengevolge de bedoelde zak met een ander. Later bleek het dat die zak slechts steenen inhield en dat de bedrieger zich van eene zak met eene waarde van 5000 th. had meester gemaakt. Volgens een gerucht zou een groot aantal uitgehongerde menschen uit Rusland in hunne vertwyfeling de grenzen zyn overgeschreden. Op de verschillende Europesche geldmarkten zal op 28, 29 en 30 Ja nuari] aanst. gelegenheid voor het publiek zijn om in te schrgven in eene geldleening, welke uitsluitend bestemd is voor het aanleggen van wegen en kanalen in Hongarije, en daartoe naar wettelijke bepalingen en onder toe- zigt der wetgevende magt zal worden aangewend. De leening moet bestaan in 709,380 obligatiën ieder verkrijgbaar voor 215 francs, jaarlijks 15 fr. rente gevende, en in 50 jaren bg halfjaarlijksche uitlotingen af te lossen met 300 fr. Het dagblad van het ministerie van oorlog in Rusland geeft eene schets van Ruslands krijgsmagt. Het heeft naar luid daarvan 700,000 man onder de wapenen en buitendien 400,000 met verlof afwezige soldalen. Ten dienste dier troepen zullen er in den loop dezes jaars 800,000 geweren tot achter- laadgeweren worden omgewerkt, terwijl er nieuwe naaldgeweren in de Vereenigde Staten en in Rusland bij fabrieken besteld zijn. De omwerking der veldartillerie is zoo goed als volbragt; aan de vernieuwing der vesting artillerie wordt Ijverig gearbeid. INCiEZONDEN. Hillegom January 1868. Het is ons een aangename pligt alle kenners en liefhebbers van goede en degelijke muziek opmerkzaam te maken op een concert, hetwelk bij voldoende inteekening zal gegeven worden op Zondag 8 Maart 1868, des avonds om 7 uur, in het daartoe welwillend afgestane kerkgebouw der Ne- derduitsch hervormde gemeente te Hillegom, ten voordeele der armen dier gemeente, door eenige der voornaamste en gunstigst bekende dilettanten uit Amsterdam, onder de leiding van den heer J. M. G. Graichen van Amster dam, daartoe uitgenoodigd door het bestuurder Hillegomsche Zangvereeniging. De naam des heeren Graichen is voldoende waarborg voor een exquis ptogramma. Het is dus overbodig lang uit te weiden, daar wij overtuigd zijn dat een ieder gaarne deze gelegenheid zal aangrijpen zichweldoende aan de armen een zeer genotvollen avond te verschaffen. Men lette voor de bgzonderheden op de advertentie in dit blad. AKADEMIE-NIEITW», PROMOTION AAN DE EEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 24sten Januarij de heer B. J. J. Lubbers, med. et chir. doet., van Kampen, en de heer P. J. W. Bijnen, med. doet., van Waalre, beide in de verloskunde met stellingen. Te Lcyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAB BK.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6