it ai*?» E tv. Per Telegraaf. fiïirgcritjfic »an eenen onderzeeschen geleiddraad door de Zwarte zee, ter vermijding van het Kankasische gebergte, alwaar de bestaande lijnen aan veelvuldige stoornis onderhevig zjjn. Blijkens beriglen van de Kaap de Goede Hoop vvas Port Elizabeth in de vorige maand het tooneel eener groote verwoesting, ten gevolge van een geweldigen storm, gepaard met donder, bliksem en slagregens, waardoor niet minder dan 40 huizen vernield en sommige daarvan met den ganschen inhoud bijkans spoorloos verdwenen zijn, terwijl nog een groot aantal an dere meer of min aanmerkelijk schade hebben bekomen. In het lagere gedeelte der stad waren woonhuizen, winkels en magazijnen ter hoogte van eeuige voelen met water gevuld en de schade aan koopwaren en andere roerende goederen wordt op tusschen de 25000 en 30000 geschat. Bij deze ramp z(jn twee menschen omgekomen. In den Oranje-Vrijstaat bleven de krijgsverrigtingen voortduren. Op 21 Nov. hadden de burgers 289 runderen, 41 paarden en 280 schapen of bokken buit gemaakt. Bij deze ontmoeting waren een 60-tal Kaffers ge dood; van de burgers werden 5 man gewond. De IVeio-York-Herald hangt een somber tafereel op van den toestand der zuidelijke staten. In Mississippi zijn meer dan 100,000 negers zonder werkzij loopen het platteland af en stelen wat zij vinden. In sommige streken vindt men geen levend stuk vee of pluimgedierte meer. In Virginië heerscht dezelfde ellende. FHANKKIJH. PABIJS. 21 Januarij. Door den minister van binnen), zaken is cene vertrouwelijke circulaire aan de departemente-prefecten gerigt, waarin hun voorgeschreven wordt zich te beijveren om alle zorgbarende geruchten die ten gevolge van de wet op de legerorganisatie zijn verspreid geworden, tegen te gaan en de over tuiging ingang te doen vinden dat de regering steeds den vrede wenscht en zich zal beijveren dien in stand Ie houden. Volgens de Presse heeft de heer Kouher den keizerj;een besluit ter onderteekening aangeboden, waarbij aan de beraadslagingen in het wetge vend ligchaam meer vrijheid zou worden gegeven. Vooral zouden de be perkingen worden opgehevenwelke het regt van interpellatie zoo zeer be- moeijelijkenen zou tevens aan de kamer magtiging worden verleend om voortaan gemotiveerde orden van den dag te stellen. De Patrie bevat een artikel over de militaire toerustingen der pause lijke regering, waaruit opgemaakt wordt dat die aan de Fransche regering onwelgevallig zijnomdat zij wantrouwen jegens Frankrijk verraden en omdat het pauselijk leger vooral wordt zamengesteld uit tegenstanders der in Frankrijk bestaande orde van zaken. Volgens genoemd blad is de pau selijke krijgsmagt meerendecls van legitimistische kleur. Volgens het Journ. des Déb. heeft het jaar 1867 geene gelukkige uit komsten voor de schatkist opgeleverd. De opbrengst der indirecte middelen is 19 a 20 millioen fr. beneden de raming gebleven. 20 millioen fr. is, zegt dit blad, juist ook het bedrag van het verlies, hetwelk de staat van de ontvangsten der Britsche schatkist over 1867 aanwijst. Dit duidt aan dat er algemeene oorzaken zijndie ongunstig op de financiën werken. De opbrengst der twee hoofdbronnen van het slaatsinkomen over 1867 laat zich aldus opgeven: indirecte belasting eri suiker 1263 millioen fr.directe be lasting 544 millioen, te zamen 1807 millioen, dat is omstreeks drie malen zoo veel als het staatsinkomen in het begin dezer eeuw, en 24 malen zoo veel als onder de regering van Lodewijk XIV met zoo veel moeite voor de schatkist verzameld werd. Te Landas, nabij Douaizijn twee knapen, een van 14 en een van 11 jaren, op den weg vermoord gevonden. Als vermoedelijke dader is hun 23-jarige broeder aangehouden. Uil Tunis luiden de beriglen hoogst treurig. Men schrijft dat alleen in de hoofdstad en omstreken meer dan 200 personen gevonden zijn aan den hongerdood gestorven. In het binnenland trachten de moeders hunne kinderen te verkoopen. ITALIË. De minister van financiën heeft, zoo als reeds met een enkel woord is vermeld, in de kamer van afgevaardigden, verslag gedaan omtrent den staat der financiën. Het tekort over I860 wordt begroot op 168 millioen; dat over 1867, met inbegrip der uitgaven veroorzaakt door de gebeurtenis sen van October, op 223 millioen. Het tekort over 1868 zal 183 millioen bedragen. Het algemeen tekort beloopt 630 millioen, doch is door schat kistbons en andere middelen tot 236 millioen te verminderen. Tot dekking van dit bedrag zal de minister onderscheiden middelen voorstellenwaarvan de voornaamste zijn: eene belasting op het gemaal, die gerekend wordt 76 millioen te zullen afwerpen, een zegel- en registratieregtwaarvan de op brengst o|> 19 millioen geschat wordt, en bezuinigingen ten bedrage van 14 millioen; door deze en andere middelen zou het tekort worden verminderd lot 73 millioen, welke door de trapsgewijs vermeerderende opbrengst der voorgestelde belastingen binnen 12 jaren zouden afbetaald zijn. Voorts deelde de minister mede dat de staat nog voor 1200 millioen aan kerkelijke goederen te zijner beschikking heeft, en dat men gedurende het loopende jaar in de openbare dienst zal kunnen voorzien zonder lot buitengewone middelen de loevlugt te nemen. BEK LIJN 21 January. Men wil welen dat de koning dezer dagen, bij liet gehoor verleenen aan eene deputatie uit Culm, zich omtrent de Komeinsche quaestie in dien zin heeft uitgelaten, dat hij de overtuiging heeft dal liet waarborgen van de wereldlijke magt van den Paus noodzakelijk is, en dat ook hij stappen heeft gedaan om de onafhankelijkheid van den Paus te beschermen. De toestand van Pruissen veroorloofde hem slechts morele middelen aan te wenden. De koning vertrouwde dat de vereenigde pogingen der souvereinen gunstige gevolgen voor de onafhankelijkheid van den H. Vader zouden hebben. Volgens de Prov. Corr. zal de minister van binnenl. zaken een aan tal voorname mannen bijeenroepentot beraadslaging omtrent de eenheid van bestuur over de oude en de nieuwe provinciën des lands. Uit Oost-Pruissen luiden de beriglen nog steeds zorgwekkend. Van alle kanten wordt zooveel mogelijk hulp geboden. De Leipziger nieuwjaarsmiswelke op 25 dezer is afgeloapen, was zeer ongunstig; vele verkoopers hebben te naauwernood hunne kosten goed gemaakt. in artikelen van weelde ging weinig om. Katoenen en wollen weefsels met weinig omzet, bij gedrukte prijzen; hetzelfde moet gemeld wor den van jas- en broekenstoffenlijnwaden, in een woord van alle artikelen. In Hongarije wordt voortdurend eene groote hoeveelheid graan voor Frankrijk en ook voor de Pruissische militaire intendance legen liooge prij zen opgekocht. Uitslag der Verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (De met geteekende namen zijn die van heerenwelke geen zitting in de ont bonden kamer hadden.) 's Gravenhage. Getal kiezers 2171. Uitgcbragt 1287 stemmen. Van on waarde 19. Geldige 1268. Volstrekte meerderheid 635. Gekozen jhr. C. A. van Sypensteyn met 1015 en jhr. F. de Casembroot met 969 stemmen. Jhp. mr. H. C. van der Wijck verkreeg 212 en jhr. mr. F. L. W. de Koek 202 stemmen. Voorts de heer mr. G. Groen van Prinsterer 28 en de heer J. Esser 21 stemmen. Rotterdam. Getal kiezers 2941. Uitgebragt (;2332 stemmen. Van on waarde 16. Geldige 2316. Volstrekte meerderheid 1159. Gekozen de hee ren J. D. Fransen van de Putte met 1331, VV. A. Viruly Verbrugge met 1314 en F. W. C. Blom met 1293 stemmen. De heer mr. D. A. C. graaf van Hogendorp verkreeg 938, de heer F. 's Jacob 786 en de heer mr. A. A. We»e 452 stemmen. Amsterdam. Uitgebragt 2943 stemmen. Gekozen de hh. mr. G. C. J. van Reenen, met 2785 stemmen, 11. A. Insinger, met 1556 stemmen, J.J. Rochussenmet 1538 stemmen, mr. M. J. Pijnappel, met 1536 stemmen, en mr. M. II.Godefroi, met 1490 stemmen. Herstemming tusschen de hh. mr. P. P. van Bosse, die 1445 en mr. J. R. Thorbecke, die 1395 stemmen verkreeg. Utrecht. Getal kiezers 2866. Uitgebragt 1575 stemmen. Volstrekte meer derheid 788. Gekozen de heeren mr. E. du Marchie van Voorlhuysen met 1152 en mr. N. P. J. Kien met 981 stemmen. De heer mr. H. Verloren van Themaat verkreeg 372 en de beer mr. S. J. van Geuns 361 stemmen. Amersfoort. Gekozen de hh. mr. J. K. baron van Goltstein en mr. E. L. baron van Uardeubroek van Lockhorst. 'I'iel. Getal kiezers 1673. Uitgebragt 1015 stemmen. Volstrekte meer derheid 508. Gekozen de heer tnr. W. F. C. van Lidtli de Jeude, met 691 stemmen. De heer A. A. Bleijenberg verkreeg 176 en L. A. j. W. baron Sloet van de Beele 123 stemmen. Zutphen. Uitgebragt 2143 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. J. Dam, met 1092 stemmen, en de heer mr. E. Lenting, met 1090 stemmen (in de plaats van den heer mr. ridder van Rappard). Groningen. Getal kiezers 1500. Uitgebragt 834 stemmen. Volstrekte meerderheid 418. Gekozen mr. W. H. Dnllert, met 543. De heer J. A. Feith bekwam 173 en mr. G. Groen van Prinsterer 110 stemmen. 's Hertogenbosch. Gekozen de heer mr. F. J.E. van Zinnincq Bergmann en de heer mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois (in de plaats van den heer Luybenthans minister). Eindhoven. Gekozen de heer mr. J. B. Bots, met 1531 stemmen, en de heer mr. P. J. Smits met 868 stemmen (in de plaats van den hecr'van den Heuvel). Maastricht. Volstrekte meerderheid 1030 stemmen. Gekozen de lieer jhr. mr. P. T. van der Maesen de Sombreff met 1151 stemmen, en C. A. baron de Bieberstein met 1133 stemmen. De heer mr H. Brouwers verkree" 991 stemmen en de heer mr. L. Wenmaekers 762 stemmen. Leeuwarden. Gekozen de hh. mr. S. Hingst en J. K. U- de Roo van Aiderwerelt. Breda. Uitgebragt 2623 stemmen. Gekozen de heer N. R. H. Guljé, met 1342 stemmen. Herstemming tusschen de hh. mr. P. J. J. Holiingerus Peypers, die 1290, en F. II. U. Borret, die 1263 stemmen verkreeg. Sneek. Gekozen de hh. mr. S. Wjjbenga eu A. Moens. Tilburg. Gekozen de hh. jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen en *F. H. H. Borret (in de plaats van den heer mr. Beens.) Van 16 tot en met Januarij 1868. BEVALLEN P. Somerwil, geb. van Kan, D. J. Kloots, geb. van Waal wijk Z. E. van der Blijgeb. KasteeleZ. S. Zirkzee', geb. Laman D. N. Beurze geb. van der VeerZ. C. J. Dirksen geb. de Ridder, D. M. C. van Beek geb. VermunichtZ. M. Pardon, geb. Reitsma, D. P. van Royen, geb. van der KeurZ. R. Bannetgeb. Bariisteyn Z. J. Velthnyzen geb. Spek D. P. Molenaargeb. SievalD. ill. C. Peltgeb. Pina D. J. C. Meijer geb. KerpelD. T. Terdugeb. van WijkD. J. C. van Poelgeest geb. van RijnD. C. T. van Beek geb. LeueriugZ. S. M. de Jaeger, geb. Monnee, Z. S. C. J. Segaar, geb. MenzelZ. C. Slraatsma geb. Segaar, Z. H. M. Kret, geb. Termeer, D. C. C. Weilgeb. Zirkzee, D. W. c! Stcenhatter, geb. Stokhuyzen Z. J. H. de Does, geb. Timmermans D. M. Smittenaargeb. OnderwaterD. C. W. Schlagvvein geb. ChoufourD. GEHUWD: F. W. Krebs, jm. en J. M. van Sladenjd. S. II. Vreezen wedr. en M. E. Dammullerwede. F. A. Kleene, jm. en D. C. Taverne, jd. J. J. Gubbijm. en M. C. Kicheler,jd. OVERLEDEN :„J. E. Romyn, wed. E. J. Homar., 68 j. M S. Renter, 32j. J. KruytD.5 d. L. HoefnagelZ.1 j. en 3 m. J. de Vrind Z 2ui. - C. Lindeman geb. Dolkemade, 31 j. G. van Ewijkgeb. ia Bree,67j. J. Arbonw wed. A. Toorens, 90 j. G. J. van Zeilen 26 j. B. T. Vo's.Z. 13 j. R. Bink geb. van Polaancn 26 j. J. F. van Breederode, 61 j. C. van Heiden, geb. Schrijver, 54 j. S. VerwerI).22 j. G. Duck 69 j. A. Bernart, 85 j. G. Hoefnagel, geb. Zwart. 73j. M. Smit, 88 j. I. Schols Z. 3 m. J. Stouten 56 j. N. J. KoetZ., 2 m. W. C. Cornelisse, Z., 1 j. en 10 m. P. Laterveer, Z.14 jW. Andree, geb. van der Kwar tel, 42 j. A. M. M. van Wijngaarden D., 1 j. en 5 m. A. Schouten Z., 3 m. M A. Sirre geb. de Haas27 j. 265sle Staats-liOtcriJ. Trekking der Derde Klasse. 3dl; Trekking. N°. 6068 een prijs van ƒ2000 N°. 16517 een prijs van ƒ1500. 4dc N". 11649 een prijs van ƒ1000. A IS V K SS T K A '8' I I-: Ondertrouwd: C. A. JOLLIE en Levden, 23 Januarij 1868. II. M. C. SNIJDERS. Eenige en algemeene kennisgeving. Receptie 2 Februarij. Heden overleed, ten mijnen huize na eene langdurige ziekte, in den 1 ouderdom van dertien jaren, mijn beminde Kleinzoon BERNARD THEODO- RUS VOS, eenige Zoon van Mr, J. B. VOS, Lid van het Gerechtshof te Suriname. Wat ik en de mijnen in den veelbelovenden jongeling verliezen, zal ieder beseflendie zijn beminnelijk karakter hebben leeren kennen. 1 Leiden. 17 Januarij 1868. B. II. VOS.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2