LMBhSCUË COUKAHT. VRIJDAG 24 JANUARIJ. STADS-BER1GTEN. NATIONALE MILITIE. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gelet op art. 26 der wet van den 19,len Augustus 1861betrekkelijk de Natio nale Militie Staatsblad n». 72) Doen te weten: dat het register van inschrijving en de alphabetiscne naamlijst der in 1867 voor de Nationale Militie ingeschrevenenvan den 23slen tot den 31sten dezer maand ter gemeente-secretarie voor elk ter lezing worden ncdergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggingkan wor den ingebragt aan den Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden 21 Jannarij 1868. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTRAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Januarij. In het hoofdkiesdistrict Leyden zjjn, ter verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten generaal, in de volgende gemeenten inge leverd het daarnevens vermelde aantal stembriefjes, als: Gemeenten. 30 Oct. 1800. 22 Januari] 1868. Leyden783 646 Oegstgeest38 26 Rjjnsburg34 31 Katwjjk68 60 Valkenburg14 13 Sassenheim45 32 Warmond44 33 Noordwijk 62 51 Noordwijkerhout29 20 Lisse73 66 Leyderdorp 46 38 Koudekerk43 39 Zoeterwoude94 61 Voorschoten35 41 Alkemade89 45 Woubrugge66 43 Rjjnsaterwoude19 18 Leymuiden31 19 Uilhoorn44 33 Ter Aar42 26 Nieuwveen28 22 Ondshoorn68 49 Benthuizen17 18 llazerswoude80 77 Boskoop65 60 In het geheel 1957 1567 Het aantal kiesgeregtigden in het district bedroeg in 1866 2656 en in 1867 2G34. Bij kon. besluit van 19 Jan. II. zijn benoemd de voorzitters en bur gerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de ligting der nationale militie van 1868. In het 3de militie-district van Zuidholland zijn als zoodanig benoemd tot voorzitter de heer Mr. H. C. J. Hoog, plaatsvervanger de heer J. van Heukelom jr.beide leden der prov. staten; tot lid de heer B. W. Wttewaail, plaatsvervanger de heer mr. P. dn Rieu, beide leden van den gemeenteraad van Leyden. De commissaris des konings heeft de dagen bepaald, waarop in dit jaar in de hoofdplaatsen der militie-kantons de loting zal plaats hebben tan de in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschrevenen. Te Leyden zal die loting plaats hebben op Maandag en Dingsdag 10 en 11 Febrnarij. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den koniug behaagd, kwijtschel ding van de doodstraf te verleenen aan J. de Koster, die door het prov. geregtshof in Zuidholland wegens diefstal met alle verzwarende omstandig- heiden was veroordeeld, en is die straf veranderd in eene tuchthuisstraf voor den lijd van twintig jaren. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter ken nis gebragt van ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bjj 's rijks kweekschool voor militaire geneeskun digen mogten verlangen, dat op Maandag 29 Junij aanst. een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehoudenen dat vóór 1 Mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem zal moeten worden ingezonden. De adspiranten moeten op 1 Sept. niet beneden de 16 en niet boven de 21 jaren oud zijn. De volgende plaatsen zjjn ter vervulling opengesteld: voor de dienst hier te lande 12, voor de dienst in O. I. 25, voor de dienst in W. I. 2. In de week van 12 tot 18 Januarij hebben zich geene gevallen van vee-typhus in het rjjk voorgedaan. In de omstreken van Antwerpen is de ziekte nog niet gestuit. In de afgeloopen week zijn de werkzaamheden aan het Noorderhoofd van de te maken haven voor het kanaal door Holland op zijn Smalst her vat. Ofschoon dit berigt in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet van belang is ontbloot, is het voor deze streken hoogst wenscheljjk, dat vooral in dit saizoen aan meer handen werk verschaft moge worden dan tot nu toe het geval is. (R. C.) In den Haarlemmermeer werd dezer dagen 60 bunders land met eene bouwmanswoning voor tien jaren verhuurd, tegen den huurprijs van 118 per bunder. Te Zevenhuizen had Zaturdag avond een treurig voorval plaats. De zoon van den landbouwer A. Deelstra en twee zjjner dienstboden bragten des avonds een bezoek bjj den heer J. Beintjesniet ver van daar wo nende, waartoe zij zich in eene schonw of pont begaven. Door de duis ternis kon men deze niet goed besturen, waardoor zij zonk en dc drie jongelieden, 21, 20 en 16 jaren oud, omkwamen. Te Dordrecht zal eerstdaags bij de hh. Gips en Zonen op nieuw de kiel gelegd worden voor een voor Japansche rekening te bouwen schroef- sloom-oorlogschip. Door het prov. geregtshof in Utrecht is M. v. d. H. schuldig ver klaard aan vadermoorden dientengevolge veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen Utrecht. De ongelukkige had, geljjk vroeger is vermeldzijnen vader met den kolf van een geweer op hel hoofd getroffen. Te Amersfoort is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen d'. A. W. Bronsveldpred. te Charlois. De gemeenteraad van Groningen heeft onlangs besloten deu last van inkwartiering voor rekening der gemeente te nemen en de ingezetenen voortaan daarmede niet te bezwaren. Zaturdag 11. had op den spoorweg tusschen Hardegarijp en Veenwouden een treurig ongeval plaats. Een spoorwegwerker zou eenige grindwagens helpen voortduwen. De harde wind dreef die wagens echter terug, waarbij de man viel en er onder geraakte. De wagens gingen over zijn ligchaam neen, met het noodlottig gevoig, dat hij terstond dood was. Hjj was een oppassend mensch en slechts 27 jaren oudhij laat eene weduwe met twee kinderen na. 'sGRAVENHAGE, 23 Januarij. Door Z. M. is bepaald: dat de ambtenaren, thans bij de administratie voor de zaken der hervormde en andere eerediensten behalve die der roomsch- katholjjke, werkzaam, met behoud van hunne tegenwoordige rangen en jaar wedden bij het bij kon. beslnit vau 2 Jan. jl. ingesteld departement voor de zaken der herv. eeredienst, enz. overgaan; met bepaling, dat de ambtstitel van administrateur worde verwisseld met dien van secretaris-generaal. Z. M. heeft vergunning verleend aan den Oost-lndischen hoofdambte naar J. G. Coorengel, resident van Timor, tot hel aannemen der versier selen van commandeur der orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is aan J. Uylcnte Oijen, verleend eene gratificatie van tien gulden en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar red den van een kind uit de Maas op 3 Mei jl. Tot burgemeester der gemeenten Castricum en Heemskerk is benoemd de heer H. Zaalberg. Aan den heer mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als waarnemend rijks-advocaat in Utrecht. Bij den raad van state, afd. geschillen van bestuur, is o. a. ingeko men een kon. besluit van den 2dcn dezer, waarhij de gemeente Leyden wordt aangewezen als domicilie van onderstand van Engeltje Raakwat. BUITENLANDSCHE BERIGTEIV. GNGfiLAX I». LONDEN. 21 Januarij. Zaturdag II. is alhier, in het drukste gedeelte der stad, en als onder het gezigt der overheid, eene zeer stoute daad gepleegd; er is nameljjk een oproerig plakaat met het opschrift l. R. (denkelijk Iersche republiek) ge hecht aan hel stadhuis, juist waar de proclamatifin der koningin aange plakt plegen te worden. De dader is spoorloos verdwenen. De dezer dager, te Cork in hechtenis genomen Train, die uit Amerika was gekomen, is weder in vrijheid gesteld. De reden van zijne aanhouding was gelegen in de hevige taal, die hij voor zijn vertrek naar Engeland, in de Vereenigde Staten had gehouden. In een der bladen van Boston had hjj geschreven dal men kortweg de volgende eischen aan Engeland moest stel len Betaal de schade door de Alabama veroorzaakt of vecht, en stel Meany in vrijheid of strijd tol in den dood." Te Terling, in het graafschap Essex, is eene epidemie uitgebroken, waarvan de oorzaak wordt toegeschreven aan hei drinkwater, hetwelk er sedert korten tijd in een bedorven toestand is geraakt. Seden eenige dagen is een vijfde van de bevolking der plaats door de ziekte aangetast. De Times deelt mede dat uit Tiflis de tijding is ontvangen dat de Per zische regering zich aan dc Russische regering heeft aangesloten ter verwe zenlijking van het plan om van Norderney (het eind van Renter's lelegraaf- linie ter verbinding van Pruissen en Engeland) eene telegraaflijn met twee geleiddraden naar Indië aan le leggen. Elke van die regeringen zal zorgen voor het over haar eigen grondgebied loopeude deel dier lijn. De kosten der linie tot Teheran, alwaar de lijn der Britscli-Indische regering aan vangt, worden geraamd op 400,000 daaronder begrepen het aanleggen

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1