LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 15 JANUARIJ. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting lot bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1868, voor ben die op den lsten Januarij van dit jaar bun 19de jaar zijn ingetredenen alzoo de personen geboren in bet jaar 19-1B, alsmede voor hen die eerst na het intreden ran bun lb^jaar doch vóór bet volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsche Couranten van den 13den, 20sten en 275ten December 1867; Doen te weten dal lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op bet Raadhuis, van des «oor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januarij, voor de bewoners van de wijken 12 en 3, Dingsdag 14 s» 4 en 5 Woensdag 15 »6, Donderdag 16 »'i Vrijdag 17 p 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorle-actendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor ben, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiben, 4 Januarij 1868. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN14 Januarjj. Gisteren avond vierde de typographisehe vereeniging Lourens Jz. Cos- ter alhier haar gewoon jaarfeest in de stadsgehoorzaalwaaraan op nieuw veel belangstelling ten deel viel. De feestviering werd vereerd door de te genwoordigheid van den heer burgemeester, beschermheer der vereeniging, en die van den wethouder llubrecht, alsmede door die van een groot aantal donateurs en anderen, die, ingevolge uitnoodiging van het bestuur, daar mede een blijk gaven van sympathie ten opzigte van hel doel dat de veree niging zich voorstelt. Naar gewoonte werden de genoodigden onder het spelen eener feestmarsch de zaal binnengeleid, waarop de voorzitter de bij eenkomst opende inet 'eene gepaste toespraakwaarin hij wees op het nut dat de vereeniging in het afgeloopen jaar, door uitkeering van ziekegelden, had gestichten hulde bragt aan de leden die der vereeniging waren ont vallen, t. w. den jeugdigen Meijer en het hooggeachte eerelid Zitman, en voorts de belangen der vereeniging aan allen b(j voortduring aanbeval. Ver volgens bragt de secretaris het verslag uit omtrent den toestand der veree- eeniging, waaruit o. a. nader bleek dat in het afgeloopen jaar nagenoeg 300 aan ziekegeld was uitgekeerd. De toestand van het wedttwenfouds was mede niet ongunstig. Na het zingen van een welkomsgroet aan hh. patroons, donateurs en eereledenhad de opvoering plaats vanDe Oom uit Oosl-lndieof de drie gekroonde Artisjokken, oorspronkelijk blijspel met zang in twee bedrijven, door A. Ruysclt waarmede zich de leden Uoltz Koel, de Leu, Silje'e en YVitienaar hadden belast, welwillend bijgestaan door drie jouge- jufvrouwen. Allen kweten zich verdienstelijk van hunne taak, zoodat de uitvoering van dit tooneelstnk algemeen de goedkeuring wegdroeg, en de vertooners den meesten bijval mogten verwerven. In het tweede bedrijf had de gewone pause plaats. Met eene finale werd de bij bel programma vastgestelde feestviering besloten. De leden met hunne vrouwen bleven echter, by zang en dans, nog geruimen tijd de feestvreugde voortzetten. 'Alles liep, bij onderlinge verbroedering, in de beste orde af. Voor de burgerlijke dienst in Ned. Indifi zijn beuoodigd twee of drie veeartsen. Deskundigen, in het bezit van een diploma van veearts, verkre gen aan 's rijks veeartsenijschooldie genegen zijn zich als veearts aan 's lands dienst in Ned. Indie te verbindenkunnen zich tot en met uil®. February 1868, ter mededinging, bij gezegeld request tot het departement van koloniën wenden. Door de Staatscourant worden verdere bijzonderhe den medegedeeld. Uil Parijs meldt men dat Vrijdag middag aldaar is overleden, aan de gevolgen eener beroerte die hem den 2den Januarij had getroffen de heer Ath. Coquerel, de vader, pred. hij de herv. gemeente aldaar, vroeger pred. bij de Waalsche gemeente te Amsterdam. Hel weekblad Le Lien is des wege verschenen met een rouwrand omgeven. Hij bereikte den ouderdom van 73 jaren. De Midd. Cour. meldt, dat de aanleiding tol de aanvraag om ontslag van den directeur van liet kabinet des konings, jhr. mr. F. L. W. de Koek, beslaat in een verschil van meening omtrent de ontbinding van de tweede kamer. Op een aantal brievenin verband met hel berigt aan de kiezersver- eenigjng te Sneek, geeft de heer Groen van Prinsterer ten antwoord: Of ik bet mandaat zal aanvaarden? O ja! Dit heb ik reeds gezegd. In dit buitengewoon tijdsgewricht ben ik hiertoe bereid. Of ik niet besluiten kan, mij te bepalen bij ééne enkele candidal uur O neen! Ik zal niet verrig- ten wal ik steeds, als strijdig met den geest der kieswet, afgekeurd heb. Thans allerminst. Elk bewjjs »an vertrouwen, zeide ik reeds, is tnjj wel kom. Elke candidaluur, die aan een mijner bekende mede standers te beurt valt, waardeer ik, als belangrijken steun der beginselen, die ik voorsta. Doch, wegens de eignnaardiglieid mijner taak heb ik behoefte ook aan per soonlijken bijval. Mij is het niet geoorloofd, te berusten in enkele wijzi gingen der schoolwet, voorgespiegeld bij de stembus, als voorwaarde ter levensverlenging van het kabinet. Ik blijf onvoldaan met eerlijke naleving eener onverdrageljjke wet. Smartelijke ervaring heeft mij dikwerf in 1856 en 1866 vooral, geleerd, dat, zelfs door hooggeschatte vrienden, mij, als overdrijving en gebrek aan praktisch beleid, wordt aangerekend wat ik als minimum van pligtsbetrachling beschouw als begin en voorbereiding eener zegepraal, die ik zelf, maar wal beduidt dit! hoogstwaarschijnlijk niet be leef. Tegen dergelijkcn weerzin behoef ik thans een voorteeken van natio- ualen weerklank. Ik moet slaat kunnen maken op veler adhaesie, wanneer ik straks in de kamer, welligl bijkans alleen, opkom ter uitwissching van eer.e smet, die het spelen met een heilig woord op onze wetgeving gelegd heeft, als ik aandring op hel ligten, uil art. 194 der grondwet, van een tegen alle degelijke schoolwetherzieniiig onoverkomelijk stelsel, als ik de onderwijs-quaestie, uil het slijk der politieke combinatiën en speculation, wederom ophef tot eene levensvraag, tot eene conscieniie-vraag voor het Ne- derlandsche volk. le Rotterdam zijn door de kiesvereeniging »Orde" de drie vroegere ■deden van de tweede kamer op nieuw als caudidaten gekozen. De kies vereeniging »aan allen Regt" te Goes heeft als candidaat gesteld den heer mr. J. C. Picke', die de candidaluur heeft aangenomen. Bjj de herv. gemeente te Nieuwpoort is tol predikant beroepen ds. Hulslijn, pred. te Willige Langerak; bij die te Lemmer d*. van Heerde, pred. te Buren; bjj die le Odijk de cand. G. van Rossem. liet getal candjdalen lot de h. dienst bij de Ned. herv. kerk bedroeg op 1. Januarij II. 60, waaronder 6 ten dienste der Waalsche gemeenten. Een landlouper vervoegde zich dezer dagen te Berkel bij een veehou der met verzoek om cenige voeding ter stilling van zijn honger. Aan z(jn verzoek werd voldaan. Eenige oogenblikkeu daarna was hij echter spoor loos verdwenen en bemerkte men dat hij een overjas, eene bouffante enz. had medegenomen. Door nasporingeu der policie is hij te Zoetermeer ge vangen genomen. Te Delfshaven heeft men in den nacht van 8 op 9 Januarij een stand beeld van Piet Hein opgerigt, vervaardigd van... sneeuw. Op een voetstuk stond de beroemde zeeheld, rustende met den regtervoet op een kanon ter wijl de veldheersstaf in de reglerliand heenwees naar het plaatsje, waar hij hel levenslicht aanschouwde. Naauwelijks werd in den vroegen ochtend hel beeld ontdekt, of onmiddellijk werd liet met vlaggen getooid en dien avond a giorno verlicht, terwijl van tijd tot tijd bengaalsch vuur werd ontstoken. Aan de Zaturdag II. door de Auistcrdanische ijsclub op hel ijs gehou den hardrijderij op schaatsen namen 60 personen deel. De prijs (Z150) werd behaald in 4 ritten door N.Vulsma, te Amsterdam geb. le Hariingen oud 26 jaar; de premie (ƒ50) door 11 Osenga, oud 25 jaar, geboren en wonende te Akkrum (Friesland). De zes laatste rijders kregen teder vjjf gulden. De baan, lang 150 el, werd afgelegd in 14 seconden. Aan den heer J. P. Andriessen, te Amsterdam, is een blijk van hooge onderscheiding ten deel gevallen. De keizer der Franscben beeft dezen sehr(jver van zoo menig voortreffelijk werk voor de jeugd de gouden me daille voor verdienstenbegeleid van een hoogst vereerend schrijven, doen overhandigen. Naar men uit Hariingen meldt zouden hij een wedstrjjd op schaatsen, te Waaxens, de 18 mededingers door het ijs gevallen en omgekomen zijn. Te Zierikzee heeft de justitie zich dezer dagen naar IJtirgh begeven lot geregtelijke schouwing van het lijkje van een kind, vermoedelijk door de ongehuwde moeder, die er eenige dagen te voren van bevallen was, gesoioord. Uit Antwerpen meldt men dal er nabij de stad te Kiel en onder Boom op twee kleine veestallen weder gevallen van runderpest zijn voorgekomen. 's GRAVENHAGE 14 Januarij. Door Z. M. is aan den minister van staat jhr. m\ F. E. W. de Koek, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijne be trekking van directeur van het kabinet des konings.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1