blutknLandschk berigten. tfog worden onderscheidene ongelukken vermelddie in de laatst «er- loopen dagen op het ijs hebben plaats gehad. Te Drunen zijn op den 2de° dezer twee jongelingendie zich boVen eenen diepen en nilgestTekten kolk op het ijs hadden gewaagd, verdronken. Het waren twee oppassende jon gelingen, beiden 17 jaren oud, de steun van bejaarde en behoeftige ouders. Van het te Neuzen in bezetting liggende 3de bat. 3de reg. inf. zijn twee serg., A. Buitenga, oud 22 jareuen E. Nolson oud 21 jaren, bij hunnen terug keer op schaatsen over het kanaal van Sas van Gent, in de nabijheid dezer vesting, door het ijs gezakt en verdronken. Te Zwolle is een 14-jarige knaap, die zich met schaatsenrijden vermaakte en door een onbekend mans persoon omver gereden werd, zoodat hij eentge minuten bewusteloos op het ijs bleef liggen, na een smartelijk lijden aan de gevolgen van den val overleden. In de N. R. C. leest men: Het stoomschip E artry is gisteren namid dag alhier van de Nieuwesluis aangekomen na tot twee malen toe genood zaakt te zijn geweest, door het vele ijs in de Noord-Geul. terug te keeren. lieden niets opgekomen of vertrokken. Uit Dordrecht schrijft men ons van gisterenGisteren en eergisteren was de overtogt aan de rivier voor Zwijndrecht en Papendrecht zeer moeijelijk, en aan eerstgenoemd veer bijna onmogelijk. Op verschillende plaatsen heeft men op het ijs op de rivier menscheu gezienhoewel dit zeer gevaarlijk is. Op den Biesbosch zijn verscheidene ijsschuiljesdie daar zeilen. Hel plan beslaat, om dezer dagen daar een wedstrijd te houden met ijsschuiljes. Daar dit nog nimmer is voorgekomen, stelt men zich er veel van voor. In de Maandag II. te Gouda gehouden zitting van den gemeenteraad is gelezen eene missive van den minister van oorlog in antwoord op de aan vrage tot behoud van het garnizoen, waarin Z. E. te kennen geeft dat de dienst niet toelaat den staf van het regiment benevens den cursus voor de onderofficieren daar te laten blijven. Het was echter den minister aan genaam te kunnen mededeelen dat hij zonder de belangen van de dienst zijn doortastende militaire maatregelen genomen om zoodanige plannen in elk geval te verijdelen. De Mom. Her. bevat een schrijven uit Abyssinië van zijnen corres pondent, gedagteekend te Senafeh16 December, waarin o a. voorkomt: Gisteren Is een bode van den heer Rassam in ons legerkamp aangekomen. Hij berigt dat het krijgsvolk van den koning van Slioa tusschen Theodorns en de vesting Magdala slaat, en denkelijk deze vesting vermeesteren en de gevangenen bevrijden zal. va ij zijn hier iu eene zeer liefelijke plaats, 7000 voeten boven de oppervlakte der zee en met een aangenaam klimaat, gele gerd. Wij zijn allen gezond. In het graafschap Somerset zijn ligte aardschuddingen waargenomen. Volgens berigten uit New-York heerschte in het zuiden der Vereenigde Staten groote ellende. Berigten uit China vermelden een hevigen brand, die te Hongkong gewoed en hoofdzakelijk magazijnen van Chinesche kooplieden vernield heeft. De schade wordt op 800,000 dollars begroot. FttANHKUH. PARIJS. 7 Januari). De commissie uit het wetgevend ligchaam voor de voordragt der leger- organisatie heeft rapport gedaan van hare gedachlenwisseling met de rege ring over de amendementen, die door de kamer voorloopig goedgekeurd waren. Deze gedachlenwisseling heeft nog oneenigheid over eenige punten van belang laten bestaan, zoodat de behandeling van de bedoelde amende menten lot den 9den dezer verschoven is. Eene som van drie millioen fr. is door de regering aangevraagd om de door den winter, de duurte der levensmiddelen en de verflaauwing van de volksbedrijvigheid gebrek lijdenden Ie gemoet te komen met buiiengewo- nen ondersland en met subsidien voor openbare werken van gemeentebestu ren. Zij is door het wetgevend ligchaam zonder ernstige tegenkanting be willigd. Alleen is met beduchtheid de vraag geopperdof die som wel toereikend voor het doel zou zijn, en in deze en andere buitengewone uitgaven voorzien zou worden. Door het wetgevend ligchaam is ook het wets-ontwerp goedgekeurd, waarby ƒ400,000 fr. wordt aangewezen ten behoeve der nooodltjdenden in Algerië. Bij de regtbank van koophandel alhier zijn gedurende het afgeloopen jaar 1500 faillissementen geconstateerd, dal is, niettegenstaande den invloed der wereldtentoonstelling, 120 meer dan gedurende 1866. Zalurdag avond is door de alhier bestaande schaatsenrijders-club op de vijvers van het Bois de Boulogne een fète de-nuit gegeven, dat door duizen den personen werd bijgewoond. De vijvers waren verlicht door duizenden vuurbollen en door 16 groote electrischc lampen. Het feest werd met een vuurwerk besloten. Te Toulon is bevel ontvangen om twee sloomfregatten gereed te honden tot hel overbrengen van 500 tonnen krijgsmaterieel naar Civita-Vecchia. ITALIË. In berigten uit Rome wordt o. a. het volgende gemeld: De Iersche vrijwilligers in de pauselyke krijgsdienst geven stof tol klagten door hunne wederspannigheid legen de krijgstucht Eeuigen van hen hadden zich in hel hoofd gezel eene lijkmis te doen vieren voor de onlangs in Engeland op hel schavot gestorven Fenians; men heeft deswege moeten besluiten hen naar Ierland terug te zenden. De generaal de Failly, de opperbevelhebber der Fransche expeditie, is heimelijk naar Frankrijk scheep gegaan. Zeker lijk gaat hij mondelinge instructiën halen voor het geval dal er in Italië nieuwe verwikkelingen ontslaan. Onze regering gaat voort hare verwerings- middelen te verbeteren; en onze officieren houden voor zeker, dat wij jn bet voorjaar weder vrijscharen den Kerkeltjken Staat zullen zien binnen dringen. Het officieële blad van Rome berigt, dat de Paus aan kardinaal An drea ter ondertcekening heeft doen ter hand stellen de verklaring, waarbij deze zelf zijne vroegere handelingen afkeurt. In bedoeld stuk: 1». vraagt de kardinaal vergiffenis voor zijne ongehoorzaamheid, naar Napels te zijn gegaan in weérwil van 's Pausen verbod; 2°. betreurt bij hel schandaal, veroorzaakt door zijne houding tegenover den Paus en tegenover de Ro- meinsche congregatiën; 3°. betuigt hij berouw te hebben over zijne geschrif ten en over zijne betrekkingen met het blad Estimatorewelks keltersche en sclietirmakende leer hij iiu verwerpt; 4°. betuigt hij zijne adhesie aan hel adres der bisschoppen bijigelegenheid van het onlangs te Rome gevierde jubilé; 5°. keurl hij af de handelingen verrigt ter bestrijding van de brè»'e van 12 Juni) 1866; 6°. vraagt hij nederig vergiffenis aan den Paus en biedt hij den kardinalen en den anderen door hem beleedigdeu personen zijne verontschuldiging aan. Het blad voegt er bij, dat kardinaal Andrea het stuk onderieekend heeft. Garibaldi heeft aan eenige zijner volgelingen, die te Mantua aan een gastmaal vereenigd hem per telegraaf een heilgrbet hadden gezonden, ge antwoord: »De aanhouder wint. Ik hoop dat de Italianen zich dat spreek woord in het voorjaar zullen herinneren." De uitbarstingen van den Vesuvius nemen in hevigheid loe, en begin nen bij de bevolking in den omtrek bezorgdheid te wekken. PRIISIEN. BERLIJN 5 January. De kamer van afgevaardigden heeft hare werkzaamheden hervat, en bepaald dat eerst hel voorstel van den heer Lasker betreflende de uitlegging van art. 84 der grondwet, hetwelk de parlementaire vrijheid van spreken waarborgtbehandeld en verder de beraadslaging over de begrootingswetten voortgezet zal worden. De voorgestelde verwerping van het voorstel betreffende de vrijheid van spreken in de kamer is aangenomen met 174 legen 144 stemmen. Van regeringswege wordt medegedeeld dat in Üost-Pruissen wel ge- te schaden, in aanmerking kon nemen de goede gezindheid van hel ge meentebestuur jegens het garnizoen en daarom onder nadere goedkeuring van Z. M. den koning besloten had, met Mei aanst. daar te laten den staf van het bataillon en drie liniecompagniëndaarbij het vertrouwen uitspre kende dal hel gemeentebestuur dan ook gevolg zou geven aan de noodzake lijke verbetering van het oefeningsterrein. Naar men verneemt heeft het Amsterdatasche genootschap Natura Artis Magistra aan den lieer G. de Serière, oud-gouverneur der Moluksche eilan den, de groote medaille van verdiensten uitgereikt bij gelegenheid van zijn 80slen verjaardag. Dit zeldzame bewijs van onderscheiding is den heer de Seriere te beurt gevallen wegens de door hem betoonde buitengewone belang stelling in het genootschap. In een brief uit Velsen aan een onzer sladgenootenalzoo leest men in het V. D., wordt op de hartelijkste wijze dank betuigd voor de hier beloonde levendige belangstelling in het lot der arme arbeiders. Men had eerst al het mogelijke en geoorloofde gedaan, om degenen, die nog uit Velsen konden vertrekken voordat de nood zoo hoog klom te noodzaken heen te gaan. Maar toen eindelijk broodwagens op den openbaren weg uit geplunderdaardappelschillen, ja zelfs het ingewand van een gestorven paard lot spijzen gereed gemaakt werden door eene uitgehongerde bevol king toen was het ongenblik daar, dal men niet langer afwachten mogt en de algemeene liefdadigheid inriep, Ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van d'. A. A. Smart, is doo het kiescollegie der remonsir. geref. gemeente te Am sterdam een viertal geformeerd, waaruit later door stemgeregtigde leden een tweetal gemaakt en ten laatste het beroep gedaan zal worden. Op het vier tal zijn geplaatst: de hh. C. P. Tiele, te Rotterdam; J. H. Maronier, te Leydendr. J. W. Bok, te Utrecht; en G. van der Pot, te Waddinxveen. 's GRAVENHAGE 9 January. Tot burgemeester zijn benoemd: te Olsl de heer jhr. A. II. P. C. van Suchlelen van de Haare; te Empel de heer VV. A. Godschalx en te Steen- wijk de heer mr. I). Wicherlink. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel n. N. C. baron van Ttiyll van Serooskerkenprov. adjudant in Znidhollandop zijne aanvrage, op pensioen te stellen en lot prov. adjudant in Zuidholland te benoemen den majoor H. Del Campo, genaamd Camp, van het 4Je reg. huzaren. In eene zitting van den lioogen raad is gisteren behandeld de zaak van den procureur-generaal bij dat collegietegen G. C. C. Pels Rycken schout bij nacht en minister van marine, wien bij dagvaarding was ten laste gelegd het niet vastleggen en vasthouden van een hond in eene ge meente waar de vee-typhus heerschende was, en waar zulks door den bur gemeester was bevolen. Na het voorlezen der dagvaarding en van hel proces-verbaal, heeft de procureur-generaal gerequireerd lol schuldigverkla ring van den beklaagde aan bovenstaande overtreding en tot veroordeeling, bij verstek lot eene geldboete van ƒ10 gulden of subsidiaire gevangenisstraf van een dag. Na deliberatiën is door den hoogen raad uitspraak gedaan, en is de beklaagde G. C. C. Pels Hijeken, minister van marine, aan deze overtreding by verstek schuldig verklaard en veroordeeld tot geldboete van ƒ10, of subsidiaire gevangenisstraf van één dag. ENKKLAA LON DEN 7 January. De gemoederen worden steeds iu onrust gehouden door de geruchten omtrent aanslagen door de Fenians ontworpen. Te Middlesborough heeft men, volgens de dagbladen, getracht het postkantoor in de lucht te doen springen. De directeur ontdekte nog in lijds, dat hiertoe ernstige toebereid selen waren gemaakt. Ook te Chatham is men ernstig beducht, dat er een aanval op de kruidmagazijnen van Upnor Castle zal worden gedaan. Er

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2