l i:\nsciii; COURANT. De Courant wordt Maandag IV oensdag en Vrijdag uitgegeven. DU van Maandag komt uit Zaiurdag avond. VRIJDAG 10 JANUARIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Hertien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1868, voor lien die op den l5ten Januarij van dit jaar hun 19de jaar tijn ingetreden, en altoo de personen geboren in het jaar I9-4M, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 205te, ingeietenen tijn geworden, geplaatst in de Leydsche Couranten van den 13fle", 20ste" en 27sten December 1867; Doen Ie weteni dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3, d Dingsdag 14 i> 4 en 5 Woensdag »15 6, u Donderdag 16 7 Vrijdag 17 s 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-actendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie deter gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens., voor lien, die hier niet tijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt dete door plaatsing in de Leydsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 4 Januarij 1868. v. d. BR.4NDËLER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANÜSCHE BEU1GTEN. LEYDEN9 January. Bü kon. besluit van den 8s,en deter is aan den hoogleeraar dr. W. G. Pluygers vergunning verleend lol hel aannemen en dragen der versierselen van ridder der Oannebrogs-orde 3de kl., hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. Naar wij vernemen zal, ingevolge art. 41 der Verordening op het brandwezen, dezen nacht eene brandwacht gehouden worden op het Raad huis, van des avonds tien lol zes uren des morgens. Zoo de vorst blijft aanhoudenzal deze voorzorgsmaatregel eiken nacht herhaald worden. Bij de opening van de heden gehouden zitting van den gemeenteraad rigtte de voorzitter eéne hartelijke welkomstgroet tot de leden bij het pas ingetreden jaar. Van de leden van den raad, die het intraden, was een door den dood weggenomen, en deze was niet een van de minst jjverige in het behartigen van de belangen der gemeente. Met dankbaarheid mogt men terug zien op den ruimen zegen in het afgeloopen jaar aan de gemeente te beurt gevallen. De gezondheidstoestand was goed geweest, in weerwil dat elders de cholera had geheerscht. De veeziekte had opgehouden de stallen aan te tasten en den natioualen rijkdom te doen afnemen. Voor bijzondere onheilen was de gemeente bewaard gebleven. Verbeteringen en verfraajjingen hadden haar uiterlijk aanzien doen toenemen. De ontbinding van de vroegere overeenkomst betreffende het nosocomium en het sluiten eener nieuwe overeenkomst had voor de hoogeschool, voaral voor de medi sche faculteit, gunstige voorniizigten geopend. Handel, njjverhcid en fabriek wezen hadden zich kunnen slaande houden, in weerwil van de ongunstige tijdsomstandigheden. De voorzitter noodigde de leden uit met hem hunnen arbeid voort te zetten, waarbjj het hem, zoo hij hoopte, aan hunne onder steuning niet zou ontbreken. Door den heer wethouder SlofTels werd deze toespraak van den voorzitter beantwoord, onder blijkbare instemming der vergadering. Door den voorzitter werd medegedeeld dat o a. was ingekomen een ver zoek van commissarissen voor de volksvoorlezingen om eene tegemoetkoming van ƒ100 in de kosten van vuur en licht bij het houden dier voorlezingen. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpen, werden benoemd: tol leeraar voor de cijferkunst en natuurkunde aan de openbare sehool voor meer uitgebreid lager onderwijs 1' kl., voor meisjes, J. J. Werner, en tot hulponderwQzeres lc kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2Je kl., voor meisjes, rnej. J. M. Breunissen Troost. Vervolgens kwam in behandeling het hoogst belaugrjjke punt der plaatselijke directe belasting, le weten de wjjze waarop die in dit jaar zou geheven worden. De voorzitter trad in eene wederlegging der bezwaren door den heer Schel- tema tegen het voorstel van burg. en wetlt. (gegrond op de eigen aangifte der belastingschuldigen) ingebragt; de memorie van dien heer, aan deleden en ook aan andere personen rondgedeeld, had op hem in vele opzigteu «enen pijnlijken indruk gemaakt. De wethouder de Fremery lichtte het voorstel van burg. en weth. nog eenigztns nader toe, en was van weening dat men niet beter dan daardoor aan de voorschriften der gemeentewet kon i voldoen. De heer Scheltema antwoordde uitvoerig op de gemaakte beden kingen. Hjj had zich steeds verklaard tegen een inkomsten-belasting en was daar nog tegen hjj eigene aangifte was de goede uilkomst slechts denkbeeldig. Hjj kon ook niet (oegeveu dat de opgaven die burg. en weth.op aanvrage uit andere plaatsen hadden verkregen omtrent de werking eener inkomsten-be lasting, zoo gunstig waren als deze meenden,- naar zjjn inzien waren zjj meerenrteels evasief; eigen aangifte was gebleken vooral le strekken in het belang van de belastingschuldigen. Nadat de voorzitter en onderscheidene leden nader nog in eenige bijzonderheden waren getreden, stelde de heer Buys, om verdere nuttelooze beraadslagingen af te snijden, voor, om in beginsel uil te makenwil de raad voor den hoofdelijken omslag eigen aangifte al dan niet; werd dit ontkennend beantwoord, dan verviel daar door liet voorstel van burg. en weth. Dit voorstel vond algemeen bijval, en werd na eenige discussie, waarbij de heer Rutgers ook nog zijne be zwaren tegen eigen aangifte uiteenzette, in stemming gebragt. Met 12 tegen 11 steromen werd de grondslag van eigen aangifte verworpen. Daarop werd ter sprake gebragt het voorstel door de bh. Scheltema, van der Hoeven, Kiieppelhont van SterkenburgCock en Rutgers ingediend, om den hoofdelyken omslag te heffen naar de grondslagen zooals die bij de te Rot terdam vigerende verordening zijn vastgesteld, en aangenomen de conclusie van het daaromtrent uitgebragt rapport der commissie van financien strek kende om aan burg en weth. op te dragen de noodige verordeningen in dien zin op te maken, opdat spoedig de plaatselijke directe belasting voor 1868 vastgesteld zou worden met weglating echter der woorden «in dien zin", zoodat aan burg. en weth. een onbepaald mandaat is gegeven. Vervolgens werd op hel adres van Gebr. den Houter tot het bekomen van een gedeelte water, gunstig en omtrent een elftal verzoeken, tol het droogen van vachten op verschillende bruggen, afwijze:.d beschikt. De ooncept-icrordeniugen betreffende de markten en het jjker. van hel hoter- vaatwerk werden goedgekeurd, maar die tot wijziging der verordening op de scholen aangehouden. Op het adres van J. W. van llarteveld, om af schrijving van plaatselijke directe belasting, werd ten slotte gunstig beschikt. Velen onzer stadgenooten zullen met ons hel afsterven betreuren van den geneesheer P. Hoekema kiugma, gisteren op den leeftijd van 38 jaren aan eene ziekte van weinige weken bezweken. Wij verliezen in hem een hoogst beschaafd en geacht man, die met voorbeeldigen ijver liefde en trouw zijne moejjelijke betrekking waarnam wiens lust het was anderen hulp te verleeneti en wiens beminnelijke persoonlijkheid nog lang in ons geheugen zal blijven voortleven. Door I.. M. de koning zijn bij besluit van den 85len dezer goedgekeurd de statuten van de Vereeniging lot bevordering der christelijke belangen le Alphen aan den Rijn en is die vereeniging mitsdien als regtspersoon erkend. Ingevolge aanschrgving van den minister van binnenl. zaken aan bh. commissarissen des konings in de verschillende provinciën, werden heden op de gebruikelijke plaatsen aangeplakt afdrukken van het rapport van den ministerraad en Zr M' besluit nopens de ontbinding der tweede kamer enz., zooals die staatsstukken in de Staatscourant van 4 dezer zijn opgenomen. De heer mr G A. de Raadt heeft aan de kiezers in het hoofdkies- district Dordrecht le kennen gegeveu dat hjj op dit oogenblik geen nieuw mandaat kan aannemen. Dooi de kiesvereeniging nEendragt maakt magi" jie Delft is besloten aan den heer mr. W. Wintgens, thans benoemd minister van justitie, de candidatuur bij vernieuwing aan te bieden. Voor de dienst van het West-Indische leger zullen tot nader order geene manschappen aangenomen worden noch zal overplaatsing uit het leger hier te lande daarbij geschieden. Gedurende bet jaar 1867 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zee- brieveu uitgereikt aan 97 schepen, metende 12798 lasten, waarvan 88 bin nen en 9 buiten 's lands waren gebouwd. In 1866 beliep dit getal 101 schepen, metende 13502 lasten, waarvan 94 binnen en 7 buiten 's lauds waren gebouwd. In de week van 29 Dec. tot en met 4 Jau. hebben zich geene geval len van vee-typhus in het rijk voorgedaan. In Denemarken zijn de maatregelen, tot wering der veepest genomen, huiten werking gesteld. De invoer van hoornvee enz. uit Nederland is mitsdien aldaar weder veroorloofd. De Fransche Moniteur van 6 Januarij bevat de lijst der bekrooningen voor de tentoonstellingen van land- en tuinbouw, Zondag jl. door keizer Napoleon uitgereikt. Voor de klasse landbouw zijn gouden medailles toege kend aan de lloll. maatschappij van landbouw, aan ileti lieer K.. tlasskarl en aan den heer G. de Sérière; voor de klasse tuinbouw eene gouden me daille aan de bh. J. H. Krelage en Zn. te Haarlem.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1